Saját KB bal
Saját KB jobb
Photo by Randy Laybourne on Unsplash

Nagy-Britanniában súlyos bírság jár a chipadatok frissítésének elmulasztásáért

Az Egyesült Királyságban nemcsak a chip beültetése kötelező, hanem az adatok naprakészen tartása is. Magyarországon még mindig sok kutya chipje nem szerepel megfelelően a nyilvántartásban.

Egy brit nő, Violet Cooper 2024 augusztusában elkóborolt kutyáját egy járókelő találta meg és vitte el egy állatorvoshoz. A microchip adatai nem voltak naprakészek, a gazdit azonban sikerült értesíteni. Miután visszakapta a kutyáját, a hatóság 21 napot adott neki arra, hogy frissítse a chiphez tartozó elérhetőségeit. Ő ezt elmulasztotta, így az ügy bíróság elé került. A Salisburyi Bíróság végül bűnösnek találta és 220 font bírságot, több mint 500 font eljárási költséget, valamint 88 font áldozatsegítő díjat szabott ki – összesen 847,59 fontot (közel 390 ezer forintot) kellett fizetnie.

Az Egyesült Királyságban 2016 óta kötelező a kutyák mikrochipes megjelölése, és 2023-tól már a macskákra is kiterjed ez az előírás. A cél, hogy minden háziállat azonosítható legyen, ha elkóborol vagy ellopják. Az önkormányzatok aktívan ellenőrzik az adatokat, és ha hiányosságot találnak, nem haboznak bírságolni.

Mi a helyzet Magyarországon?

Magyarországon 2013 óta kötelező a kutyák mikrochipes megjelölése, a regisztráció pedig a PetVetData rendszerben történik. A probléma az, hogy sok esetben a chip beültetése ugyan megtörténik, de a gazdi adatai vagy hiányoznak a rendszerből, vagy nem frissítik őket, ha például telefonszámot vagy lakcímet változtatnak.

Ez hatalmas probléma, hiszen ha a kutya elkóborol, az állatorvos ugyan le tudja olvasni a chipet, de ha nincs hozzá kapcsolva elérhetőség, a gazdi nem található meg. Ráadásul nálunk nincs automatikus szankció vagy ellenőrzés – a regisztráció teljessége a gazdik felelősségén múlik. Bár a PetVetData rendszer minden állatorvos számára elérhető, a benne szereplő adatok pontosságát sajnos nem mindenki veszi komolyan.

A chip önmagában semmit nem ér

Nem elég, ha a kutya „csak” be van chipezve. A chip önmagában egy szám – nem tudja megmondani, kié az állat, csak akkor, ha van hozzá tartozó, aktuális adat. A briteknél is ezért veszik szigorúan, hogy a tulajdonosi információk naprakészek legyenek, és ha ez elmarad, súlyos pénzbüntetésre számíthatnak az állattartók.

Magyarországon jelenleg nincs ilyen szigorú kontroll, de ettől függetlenül minden felelős gazdinak kötelessége lenne:

  • rendszeresen ellenőrizni, hogy a chip regisztrálva van-e;

  • biztosítani, hogy a megadott adatok (név, telefonszám, cím) aktuálisak legyenek;

  • ha változás történik, haladéktalanul frissíteni azokat az állatorvos segítségével.

Bohata Krisztina

(Kutyabarát.hu)

Forrás: bbc

További érdekes cikkek
Hozzászólások
Töltés...