Fentanilt és más gyógyszermaradványokat találtak delfinekben
Fentanilt, az egyik legerősebb fájdalomcsillapító maradványait találták delfinekben amerikai kutatók.
A Texas A&M Corpus Christi Egyetem kutatói fentanilt és más gyógyszermaradványokat találtak palackorrú delfinek zsírszöveteiben a Mexikói-öböl térségében. A fentanil egy rendkívül erős, szintetikus opioid fájdalomcsillapító, amelyet súlyos fájdalmak kezelésére használnak az orvostudományban. Bár terápiás céllal alkalmazzák, illegális felhasználása és környezeti jelenléte egyre nagyobb aggodalomra ad okot. Az első delfinminta 2020-ban került elő, amikor egy elpusztult állat szövetmintáit elemezték. A kutatók több mint 3000 különféle vegyületet azonosítottak eddig a delfinekben, köztük fájdalomcsillapítókat, nyugtatókat és izomlazítókat.
Veszélyben az ökoszisztéma
A kutatás során 89 delfin szöveteit vizsgálták különböző helyszíneken, például Redfish Bayben és Laguna Madréban. Az eredmények szerint az élő delfinek egy részében is kimutathatók voltak gyógyszermaradványok, míg az elpusztult állatok mindegyikében jelen volt a fentanil. A kutatók szerint a szennyező anyagok forrása valószínűleg a szennyvíz, amelyen keresztül ezek a vegyületek a tengeri környezetbe kerülnek. Elképzelhető az is, hogy a táplálékláncba bekerülve érik el a tengeri élőlényeket, ami komoly veszélyt jelenthet a tengeri ételeket fogyasztó emberek számára is.
Ez a felfedezés arra is rámutat, hogy a gyógyszerszennyezés nem új probléma. Korábbi, több mint tízéves mintákban is kimutatták hasonló anyagok jelenlétét, ami azt jelzi, hogy a probléma hosszú ideje fennáll, de kevés figyelmet kapott. A következmények súlyosak: a gyógyszerszennyezés nemcsak a delfineket, hanem az egész tengeri ökoszisztémát veszélyezteti, miközben a helyi gazdaság nagymértékben függ a halászati iparágtól.
Bohata Krisztina
(Kutyabarát.hu)
Forrás: onegreenplanet


