Glaukóma kutyáknál – minden, amit tudnod kell!
A glaukóma, más néven zöldhályog, a kutyák gyakori szembetegsége. Bár nevében hasonlít a szürkehályogra, nem összetévesztendő a két betegség!
A szürkehályog, (más néven katarakta) trauma, az életkor előrehaladása és életmódbeli tényezők miatt alakul ki. Ezzel szemben a zöldhályog, azaz a galukóma egy olyan degeneratív betegség, amely kialakulásában az életmód kevésbé játszik szerepet, így sajnos kevesebb kézzelfogható eszköz áll rendelkezésünkre a megelőzésére.
Ami közös a két betegségben, az a magas vércukorszint szerepe. Ezt elkerülendő figyeljünk a kutyánk táplálására. A szénhidrátok, cukrok helyett egészséges, a fajnak megfelelő étrenddel és aktív életmóddal törekedjünk az elhízás és a cukorbetegség megelőzésére!
Míg a szürke hályog esetében az erős fények, vagy a rossz fényviszonyok közötti látásvesztés miatt hamar észrevehetjük a tüneteket, a glaukóma rejtőzködőbb betegség, pontosabban: betegségcsoport.
Ez abból fakad, hogy a glaukóma nem a szemben magában, hanem az idegsejtek pusztulása révén okozza a látásromlást. Ezt az úgynevezett neurodegeneratív folyamat pedig a látórendszer jó darabig kompenzálni tudja. Az idegsejtek körülbelül felének pusztulása az a szint, amikor ez első tüneteket észlelhetjük. Mivel az idegsejteket nem lehet pótolni, regenerálni, ezért a folyamat visszafordíthatatlan.
A kiváltó ok függvényében azonban lehetőség van a glaukóma kezelésére. A szemnyomás normalizálásával és speciális szemcseppekkel. A cél azonban a mielőbbi diagnózis, hogy időben észre vehessük az idegsejtek leépülését. Az éves rendszeres állatorvosi vizsgálat során kérjünk szemvizsgálatot is. Ennek során az állatorvos meggyőződhet a szem általános egészségéről, és időben észreveheti akár a katarakta, akár a glaukóma vagy más szembetegség első jeleit.
(Az akut glaukóma a szemnyomás megnövekedése következtében fellépő súlyos, életveszélyes probléma, melynek ellátása azonnali állatorvosi beavatkozást igényel. Ennek tünetei: 12-24 órán belül megemelkedett nyomás, szem kidülledése, fájdalom, dezorientáció stb.)