Saját KB bal
Saját KB jobb

1 percben: Mit ne tegyünk, ha a kutya nem jön visszahívásra?

A behívás gyakran problematikus terület. Pedig szakirodalomból, oktató videókból nincs hiány. Mi most megpróbálunk segíteni 1 percben!

Az egyik leggyakoribb hiba behívásnál teljesen emberi reakcióból fakad: amikor a kutya végre nagy nehezen visszaér, leszidjuk.

„Hányszor szóltam?”
„Mi tartott eddig?”
„Azonnal ide kellett volna jönnöd!”

Pedig a kutya ebből csak annyit ért meg: visszamenni a gazdihoz nem jó élmény.

És ezzel nagyon könnyen „elronthatjuk” a behívást, még akkor is, ha egyébként végül odajött.

A behívás egyik legfontosabb szabálya, hogy amikor a kutya megérkezik hozzánk, az mindig „megérje neki”. Akkor is, ha lassan jött. Vagy ha előtte még tett egy tiszteletkört a parkban. És akkor is, ha nálunk már közben már lekarcolt az ideg pont odáig. Gondoljunk bele! Ő egy mérhetetlenül izgalmas havert, játékot, szagot, tetemet (ufff…) hagyott ott, hogy velünk lehessen!

Ez persze nem azt jelenti, hogy mindent rá kell hagyni. A helyzetet lehet később elemezni, gyakorolni, biztonságosabb környezetben újrakezdeni. De maga a visszaérkezés lehetőleg ne büntetéssel végződjön.

Mert hosszú távon nem az számít, hogy „ki nyerte” az adott szituációt, hanem az, hogy a kutya legközelebb is akarjon visszajönni hozzánk. Mert velünk a legjobb!


Szalay Adél / Kutyabarát.hu
Forrás: https://www.kinship.com/dog-behavior/what-not-to-do-dog-pulling-leash Kép: Susanne Jutzeler, suju-foto : https://www.pexels.com/photo/cavalier-king-charles-spaniel-running-on-grass-37054206/
További érdekes cikkek
Hozzászólások
Töltés...