Figyelem! Március végén indul a rókák tavaszi vakcinázása
Ebzárlat és korlátozások lépnek életbe, hogy megállítsák a veszettség terjedését a határ mentén.
2026. március 28-án kezdődik a vadon élő rókák tavaszi orális immunizálása az ország déli és keleti vármegyéiben. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) tájékoztatása szerint a csalétek-szórás idejére az érintett térségekben ebzárlatot és legeltetési tilalmat rendelnek el a hatóságok. A szakemberek hangsúlyozzák, hogy a megelőző intézkedések betartása közös társadalmi érdekünk, hiszen a betegség nemcsak a vadállományra, hanem házi kedvenceinkre és az emberre is halálos veszélyt jelent.
Repülőgépes csalétekszórás és szigorú ebzárlat
Március 28-tól kisrepülőgépekről juttatják ki a vakcinatartalmú csalétkeket a külterületekre, elkerülve a lakott, sűrűn beépített övezeteket. A művelet hatékonyságának megőrzése érdekében az érintett járásokban 21 napos ebzárlat lép életbe: ez idő alatt a kutyákat elzárva vagy megkötve kell tartani, sétáltatni pedig kizárólag pórázon és szájkosárral szabad. Ez megakadályozza, hogy a háziállatok felvegyék a rókáknak szánt csalétket, vagy érintkezzenek a vakcinával. A pontos időpontokról és a korlátozások alá eső települések listájáról a helyi önkormányzatok és a Nébih weboldala nyújt részletes tájékoztatást.
Kiemelt figyelem a keleti határszélen
Bár az ország nagy része mentességet élvez, a veszettség az utóbbi években ismét felütötte a fejét a keleti vármegyékben. Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében 2022 óta több tucat esetet igazoltak, amit vélhetően az Ukrajna és Románia felőli vadmozgás okozott. Emiatt ezekben a térségekben a hatóságok dupla csaléteksűrűséggel dolgoznak a járvány megfékezésén. A Nébih adatai szerint a program sikeres, hiszen a vizsgált rókák több mint háromnegyede felveszi az immunizáló szert, de a szomszédos országok fertőzöttsége miatt a folyamatos védekezés elengedhetetlen.
Kötelező oltás és bejelentési kötelezettség
A szakemberek emlékeztetnek, hogy Magyarországon a kutyák veszettség elleni védőoltása évente kötelező, a macskáké pedig erősen ajánlott, különösen a kijáró állatok esetében. Fontos tudni, hogy a betegség gyanújának jelentése nem csupán lehetőség, hanem jogszabályban előírt kötelezettség is. Ha bárki rendellenesen viselkedő, emberhez túl közel merészkedő vadállatot vagy idegrendszeri tüneteket mutató háziállatot lát, haladéktalanul értesítse az állategészségügyi hatóságot. A felelős gazdi magatartás és a hatósági intézkedések betartása a legjobb védekezés a gyógyíthatatlan kór ellen.
Bohata Krisztina
(Kutyabarát.hu)
Forrás: Nébih


