Saját KB bal
Saját KB jobb

Komoly veszélyt jelenthet a szúnyogcsípés

Számolnunk kell egy új betegség kórokozójával, amelyet a fertőzött lepkeszúnyogok terjesztenek. A leishmaniasis a kutyákra nézve halálos kimenetelű is lehet, akárcsak a szívférgesség. Ezek a betegségek ugyanakkor az emberre sem veszélytelenek.

Elsősorban Ázsia, Kelet-Afrika, Közép- és Dél-Amerika országainak népessége érintett, de a Földközi-tenger menti országok lakosai és kedvencei is veszélyben vannak, sőt, már hazánkban is diagnosztizálták a háziállatokra, azon belül is elsősorban a kutyákra, illetve az emberekre veszélyes betegséget.

A fertőzést közvetítő lepkeszúnyogok az éghajlatváltozással egyre tovább tudnak jutni északra. Míg a szívférgességről egyre többet hallunk, más, kutyákra veszélyes betegségről még csak keveset tud a közvélemény.

Dr. Lukács Zoltán, a Bayer Hungária Kft. állatorvosi regionális marketing menedzsere, kisállatklinikus szakállatorvos a betegséggel, a leishmaniasis-al kapcsolatban elmondta:

„A szívférgességet egyre több felelős állattartó ismeri, de más, szúnyogok vagy lepkeszúnyogok által terjesztett betegségre még nincs felkészülve Magyarország. Pedig a leishmaniasis már a határainkon „kopogtat” és a környező országokban évek óta több humán és állatorvosi esetet is diagnosztizálnak. A védekezés egyszerű eleme a megelőzés. Védjük a kutyákat a szúnyogcsípés ellen, repellens hatású termék alkalmazásával.”

Dr. Kemenesi Gábor, mikrobiológus (Pécsi Tudományegyetem, Szentágothai Kutatóközpont) a különböző szúnyogfajok által terjesztett betegségek kutatásával foglalkozik és a szívférgesség elleni küzdelmet is szívügyének tekinti:

„…A kutatásaim során állatmenhelyeken is vizsgálódtunk, arra voltunk kíváncsiak, hogy a szúnyogok fertőzöttségi mértékét milyen tényezők, hogyan befolyásolják…Azt tapasztaltuk, hogy az állatmenhelyek kiváló elosztóközpontként működnek és bizonyos szúnyogfajok, szerencsétlenségünkre a Koreai szúnyog, amely Oroszországban és Dél-Kelet Ázsiában volt csak őshonos, aktívabban felelőssé tehető a szívférgesség terjesztéséért Magyarországon, azon belül például Pécsett is. ”

A szúnyogok

A szúnyogok világszerte számos vírus, mikroorganizmus és féreg átvitelében játszanak szerepet, melyek nemcsak a kutyákban, hanem az emberben is veszélyes betegségeket okoznak.

A szúnyogok közvetítik a mediterrán országokban oly gyakori de már hazánkban is előforduló szívférget és a bőrférget is. A lepkeszúnyogok, melyek jelenlétét hazai vizsgálatok is igazolták a halálos kimenetelű, emberre is veszélyes leishmania kórokozóját terjeszthetik.

A hazánkban élő közel 50 szúnyogfaj közül az igazi és lepkeszúnyogok jelentőségüket tekintve a legfontosabbak a különféle betegségek kórokozóinak kutyára történő átvitelében.

Gyakoriságuk és jelentőségük miatt a lepkeszúnyogok közül a Phlebotomus papatasi, illetve a Phlebotomus perniciosus, az igazi szúnyogok közül az Aedes aegypti érdemel említést.

Leishmaniasis (terjeszti: lepkeszúnyog)

Tünetek: általában a kutya lesoványodásával, a nyirokcsomók megduzzadásával, a bőr pikkelyesedésével jár. Súlyosabb esetben pedig vese- és májelégtelenség, orrvérzés, hasmenés, izületi gyulladás, szem- és idegrendszeri problémák is jelentkezhetnek a kedvencünknél.

szúnyog térkép

Kép forrása: advantix.hu

A szúnyogok elleni védekezés

Kutyánk védelme érdekében, állatorvosunk ajánlását követve, gyógyszertárakban vagy állatpatikákban kapható repellens hatású Advantix spot on-t alkalmazzunk. A havi rendszerességgel végzett kezelés nemcsak a kullancsok, hanem a bolhák, az igazi és lepkeszúnyogok, a szuronyos istállólégy valamint a szőrtetvek ellen is hatékony.

 

Forrás: Bayer Animal Health
Kép: Pexels
További érdekes cikkek
Hozzászólások
Töltés...