Hőguta veszély!!!
A hirtelen beköszönt kánikula miatt esedékessé vált, hogy felhívjuk a figyelmet a hőguta veszélyeire.
A tűző napsütésben kedvenceink szervezete az emberéhez hasonlóan felhevül, túlmelegszik. A testükben felszabadult felesleges hőtől lihegéssel próbálnak megszabadulni, azonban ez nem mindig elégséges, és könnyen kialakulhat a baj. A hosszú szőrű kutyáknak (fajtától függetlenül) mindenképpen javasolt egy szakember által végzett szőrnyírás a nagy meleg kialakulása előtt. Azonban nem csak a hosszú szőrű kutyákat érinti ez a dolog, hiszen vannak bizonyos „rövidorrú” fajták, mint pl. a francia- és angol bulldog, a boxer, amelyek hajlamosabbak a problémára. A megelőzésben a gazdié az elsődleges szerep.
A bunda rövidre vágásával, gyakori itatással, az inkább kora hajnalra és késő estére időzített sétával csökkenthető a veszély. A kerti kutyák esetében gondoskodjunk árnyékos pihenőhelyek kialakításáról és elegendő mennyiségű friss vízről. A hőguta tünetei a következők lehetnek: az állat erőteljesen liheg, zihál, nyugtalan, esetleg nem képes felállni, lábai szétcsúsznak, testhőmérséklete megemelkedett, nagyon bágyadt. Természetesen nem minden erősebb lihegés minősül hőgutának, de egyértelműen a felhevülés jele, ezért érdemes ilyenkor fokozottan figyelnünk kedvencünkre.
Abban az esetben, ha a kutyánkon a hőguta tüneteit észlejük betekerhetjük egy hideg vizes törölközőbe, ami azonnali hűtést biztosít, azonban rövid időn belül mindenképpen keressük fel az állatorvost.
Dr. Laczkó Tímea (a Rákosligeti Állatorvosi Rendelő állatorvosa)