Saját KB bal
Saját KB jobb

A gazdik negyede egészségesnek hiszi túlsúlyos kedvencét

Sok gazdi számára a kutyája mindig „pont jó formában van” – pedig a statisztikák mást mutatnak. Az elmúlt húsz évben a szakértők következetesen azt tapasztalták, hogy nagy az eltérés a házikedvencek valós testsúlya és a gazdik észlelése között. Ráadásul, a plusz méretek irányában vagyunk elfogultak: a gazdik jó része egészséges testsúlyúnak ítéli meg túlsúlyos kedvencét.

„Rendszeresen találkozunk azzal a hozzáállással, hogy ‘igen, a túlsúly probléma – de az én kutyámra ez nem vonatkozik.’” – mondja Dr. Ernie Ward, az Association for Pet Obesity Prevention (APOP) alapítója. – „Ez a fajta torzítás az egyik legnagyobb kommunikációs kihívás az állatorvosok számára.”

A valóság és az érzékelés közötti szakadék

Friss kutatások szerint a gazdik negyede alábecsüli kutyája testi állapotát, és a tulajdonosok 36 százaléka akkor is „normálisnak” látja kedvencét, amikor az állatorvosi értékelés már túlsúlyt mutat.

A probléma nem csupán esztétikai: a túlsúly komoly egészségügyi kockázatot jelent. A plusz kilók megterhelik az ízületeket és a belső szerveket, növelik az ízületi gyulladás, a cukorbetegség és a szívbetegségek kockázatát. Emellett az energiaszintet is csökkentik, ami megnehezíti a mozgást, és hosszú távon rontja a kutya életminőségét – különösen idősebb korban.

A túlsúly általánosságban rontja az életminőséget, és akár évekkel megrövidítheti kedvencünk életét.

Miért nem vesszük észre a bajt?

Egy új, 13 900 kutyát vizsgáló amerikai tanulmány a gazdik etetési szokásait és a kutyák ételmotivációját elemezte. Az eredmények szerint a túlsúly nem csak félreismerés kérdése. Fontos az is, hogy megértsük, miért és hogyan etetjük a kutyáinkat.

A kutatók azt találták, hogy a „kajamániás” kutyák hajlamosabbak az elhízásra, és bizonyos fajták különösen veszélyeztetettek. A spánielek, retrieverek, pointerek és szetterek, valamint a tacskók, beagle-ök és basset houndok mind a leginkább ételmotivált fajták közé tartoznak – és ez a tulajdonság sokszor túlsúlyhoz vezet.

A túlsúlyra való hajlamnak genetikai oka is lehet: A labradorok negyede egy genetikai mutáció miatt falánk és hízékony

A jó szándék is árthat

Még a legodaadóbb gazdik is könnyen akaratlanul túletetik kedvencüket. Egy felmérés szerint a kutyatulajdonosok 58 százaléka naponta többször ad jutalomfalatot, és további 24 százalék legalább egyszer. Csak a gazdik 4 százaléka mondta, hogy tudatosan korlátozza a jutalomfalatokat.

A legtöbb jutalomfalat kalóriadús, és könnyen elszaladhat a mennyiség. Pár extra keksz naponta már elég ahhoz, hogy a kutya túllépje a napi energiaszükségletét. Nem arról van szó, hogy ne adjunk jutalmat, csak arról, hogy tudatosan adagoljuk, és az étkezéseknél vegyük figyelembe, hogy a kutya mennyi kalóriát vitt be nasiból. Az ideális arány: a jutalomfalatok legfeljebb a napi kalóriabevitel 10%-át tegyék ki.

Több kutya = nagyobb kihívás

Érdekes összefüggés, hogy a többkutyás háztartásokban élő ebek gyakrabban elhízottak. Ennek oka lehet a versengés az ételért, ami gyorsabb és mohóbb evéshez vezet.
Ha a kutyák versenyeznek az ételért, hajlamosak túlenni magukat vagy túl gyorsan enni, ami emésztési problémákat okozhat. Ilyenkor érdemes külön etetni a kutyákat, vagy evéslassító tálakat használni, hogy elkerüljük a túlevést és a stresszes étkezéseket.


Szalay Adél / Kutyabarát.hu
Forrás: https://www.kinship.com/uk/dog-nutrition/dog-obesity-perception-breed-study?utm_source=instagram&utm_medium=social-organic&utm_campaign=linkinbio&utm_content=www.instagram.com/p/DPjk1tWk94y; Kép: cottonbro studio: https://www.pexels.com/photo/women-in-pajamas-sitting-on-the-couch-while-eating-sundae-6551698/
További érdekes cikkek
Hozzászólások
Töltés...