Saját KB bal
Saját KB jobb

Szerotonin, oxitocin, dopamin – melyiket is emelik a kutyák?

Úgy tűnik, mintha ők lennének a boldogság kulcsa. Ki ne ismerné azt az érzést, amikor az ember beletúr a kutyája bundájába, és azonnal megnyugszik? Olyan, mintha pillanatok alatt feltöltenének minket jókedvvel és szeretettel. Nem véletlen, hogy a közösségi médiában rengeteg olyan bejegyzést látunk, ami arról szól: a kutyák nemcsak örömet okoznak, de még a „boldogsághormonjainkat” is növelik. De vajon igaz ez? Valóban mérhetően hatnak a szerotonin szintünkre? És mi a helyzet a dopaminnal és az oxitocinnal? Hogy is van ez?

Mi is pontosan a szerotonin?

A szerotonint gyakran emlegetik hangulatjavítóként, de valójában egy neurotranszmitterről van szó: olyan anyagról, amely az idegsejtek közötti kommunikációt segíti az agyban és a testünk más részeiben. Szerepe van az alvásban, az emésztésben, a testhőmérséklet szabályozásában, és persze a hangulatunkban is.

Alacsony szintje összefüggésbe hozható a depresszióval, szorongással, alvászavarokkal vagy emésztési problémákkal. A túl magas szint szintén veszélyes lehet, de ez szinte kizárólag gyógyszerek mellékhatásaként fordul elő – nem attól, hogy túl sokat simogatjuk a kutyánkat.

Boldogsághormonok: nem csak szerotonin

A jóllétünket nem kizárólag a szerotonin határozza meg. Az úgynevezett „boldogsághormonok” közé tartozik még a dopamin, az oxitocin és az endorfinok is, amelyek mind más-más módon befolyásolják a közérzetünket.

  • Dopamin: az agy jutalmazó rendszerének kulcsszereplője. Ez adja azt a kellemes érzést, ami arra ösztönöz, hogy újra megismételjük az adott tevékenységet.

  • Oxitocin: a „szeretet-hormon”, amely szociális kapcsolatok és testi érintés hatására szabadul fel. Emiatt társítjuk a kötődéshez és a meghittséghez.

  • Endorfinok: a test természetes fájdalomcsillapítói, amelyek a fájdalom csökkentése mellett jókedvet is okoznak. Sportolás, evés vagy akár nevetés hatására szabadulnak fel.

Mit vált ki belőlünk a kutyánk?

„Amikor a kutyánkkal időt töltünk, a testünk többféle hormont szabadít fel, és bizonyos stresszhormonok termelődése visszaszorul.” – magyarázza Dr. Nancy Gee, a Virginia Commonwealth Egyetem pszichiátria professzora. Például, ha nyugodtan ülünk a kutyánkkal, és simogatjuk, a szervezetünk oxitocint bocsát ki – ez az a „jaj, de cuki” érzés, ami szinte kézzel fogható.

Ráadásul a kutyázás segíti a kortizol, vagyis a stresszhormon szintjének csökkentését is. Amikor hirtelen félelmet vagy veszélyt élünk át (például amikor satuféket kell nyomni), a kortizol rögtön megemelkedik. De egy nyugodt, szeretetteljes interakció során a kutyánkkal éppen ellenkezőleg: a kortizol szint lecsökken, ami a relaxáció és stresszoldás jele.

A kutyák valóban jót tesznek a lelki egészségünknek

Egy 2024-es felmérés szerint a gazdik 84%-a állította, hogy kedvence pozitívan hat a mentális egészségére. Nem véletlen: a kutyatartás bizonyítottan hozzájárul a szorongás, depresszió és poszttraumás stressz enyhítéséhez is. Emellett a kutyák aktívabb életmódra ösztönöznek, oldják a magányt, és értelmet, célt adnak a mindennapoknak.

„A kutyák örömet, rutint és felelősséget visznek az életünkbe.” – mondja Dr. Valli Parthasarathy állatorvosi viselkedésszakértő. Emellett segítenek abban is, hogy más emberekkel kapcsolatot teremtsünk, ami szintén kulcsfontosságú a lelki jóllét szempontjából.

Érdekesnek találtad ezt a cikket? Akkor ez a korábbi írásunk is érdekelhet: Oxitocin: Tényleg működik köztünk a kémia?


Szalay Adél / Kutyabarát.hu
Forrás: https://www.kinship.com/dog-lifestyle/do-dogs-raise-serotonin-levels?utm_source=instagram&utm_medium=social-organic&utm_campaign=linkinbio&utm_content=www.instagram.com/p/DOofVvmEv5s Kép: Skyler Ewing: https://www.pexels.com/photo/shaggy-dog-running-in-autumn-wood-9955499/
További érdekes cikkek
Hozzászólások
Töltés...