Elpusztult Gino, a Disney állatpark legidősebb gorillája
Gino, a nyugati síkvidéki gorilla 44 évesen pusztult el a Disney’s Animal Kingdom állatparkban.
A park közleménye szerint Gino három évtizeden át volt a gorillák vezéralakja, apa és szimbólum, akit a látogatók a kezdetektől különleges figyelemmel tüntettek ki. Gino 1980-ban született, és 1998 óta élt a floridai állatparkban. A gondozók játékos, barátságos egyéniségként írták le, aki gyakran szemkontaktust keresett a látogatókkal, és szórakoztatta a gyerekeket. Élete során 14 utódot nemzett, ezzel fontos genetikai örökséget hagyva maga után a kritikusan veszélyeztetett faj fennmaradásáért folytatott küzdelemben. A park ünnepségekkel is tisztelgett előtte, és kiemelte, mennyit tett a gorillák védelmének ügyéért.
A fogság árnyoldalai
Bár Gino története sokak számára felemelő lehet, újra ráirányítja a figyelmet a vadállatok fogságban tartásának problémájára. A vadonban a gorillák hatalmas területeket járhatnak be, összetett társas kapcsolatokat alakítanak ki, és gazdag ökoszisztémában élnek. A fogság azonban – bármilyen modern legyen is a kifutó – elzárja őket ettől a szabadságtól. Sok állatvédő szerint a valódi természetvédelem nem a parkok falai között, hanem Közép-Afrika esőerdeiben történik, ahol a gorillák élőhelyének megóvása, valamint az orvvadászat és az erdőirtás visszaszorítása ad valódi esélyt a faj túlélésére.
Mit jelent Gino öröksége?
Gino hosszú élete a fogságban egyesek szerint sikernek számít, mások viszont arra figyelmeztetnek, hogy minden gorillának joga lenne a szabadsághoz. Méltó módon akkor tisztelhetjük meg az emlékét, ha támogatjuk azokat a kezdeményezéseket, amelyek a gorillák természetes élőhelyének megőrzését szolgálják. A természetvédő szervezetek segítése és a fogságban tartott vadállatokkal szembeni kritikusság mind hozzájárulhat ahhoz, hogy a jövőben több vadállat természetes élőhelyén élhessen teljes életet.
Bohata Krisztina
(Kutyabarát.hu)
Forrás: onegreenplanet


