Új kutatás a terápiás kutyák mentális egészségre gyakorolt hatásáról
Elsőéves egyetemisták, akik hetente néhány percet terápiás kutyák társaságában töltöttek a kampuszon, kevesebb stresszt és depressziót tapasztaltak, mint azok, akik nem vettek részt ilyen programban.
A PAWs4US tanulmány azt vizsgálta, hogyan befolyásolja a terápiás kutyákkal való rendszeres, kötetlen találkozás az elsőéves hallgatók mentális jólétét a Washington State University kampuszán. A kutatás kimutatta, hogy azok a diákok, akik több hónapon keresztül rendszeresen találkoztak terápiás kutyákkal, nemcsak alacsonyabb stressz szintről számoltak be, hanem empatikusabbak és elfogadóbbak lettek önmagukkal szemben is.
Patricia Pendry, a tanulmány vezetője és a Washington State University humán fejlődés professzora elmondta: „Tudjuk, hogy az ilyen jellegű tervezett programok segítenek, de kíváncsiak voltunk, hogy a diákok szabadon választható, kötetlen találkozásai a kutyákkal ugyanolyan hatékonyak-e. Ez közelebb áll a hétköznapi háziállattartáshoz, és egyszerűbbé teheti az ilyen programok bevezetését az egyetemeken.”
A kutatás menete
Pendry és doktorandusza, Alexa Carr korábbi kutatásaikra építve vizsgálták a terápiás kutyák hatásait. Korábbi eredményeik azt mutatták, hogy már a rövid, fizikai érintkezés is csökkentheti a stresszhormont (kortizol). Most azonban azt vizsgálták, hogyan hat a diákokra a hosszú távú, kötetlen találkozás a kutyákkal. A kutatásba 145 elsőéves diákot vontak be, akik a tanulmányaik miatt otthon hagyták háziállataikat. A diákokat két csoportra osztották: az egyik csoport hetente hét alkalommal találkozhatott terápiás kutyákkal, a másik csoport várólistára került.
A program helyszíne a WSU Pullman kampuszán található kényelmes konferenciaterem volt, ahol a diákok szabadon, kötetlen környezetben tölthettek időt a kutyákkal. A kutyákat egy állatasszisztált terápiás programokra specializálódott szervezet biztosította.
Eredmények és következtetések
Az eredmények szerint azok a diákok, akik rendszeresen találkoztak a terápiás kutyákkal, kevesebb stresszt, depressziót és szorongást tapasztaltak. Akik többször vettek részt a programban, nagyobb mértékben élvezték a mentális egészségre gyakorolt pozitív hatásokat.
Alexa Carr szerint: „A rendszeres találkozások kumulatív hatással vannak a mentális egészségre. Ez arra utal, hogy az egyetemeknek érdemes lenne folyamatosan elérhető, kötetlen programokat kínálniuk, nem pedig egyszeri eseményeket.”
Hatások és jövőbeli lehetőségek
A hallgatói mentális egészségi problémák növekedése miatt egyre több egyetem fordul az állatasszisztált programok felé. Patricia Pendry, a Nemzetközi Antrozoológiai Társaság volt elnöke elmondta:
„Ez egy egyszerű és költséghatékony módja annak, hogy támogassuk a diákok mentális jólétét. Nincs szükség bonyolult tantervre – elég egy barátságos helyszín, ahol a diákok kötetlenül találkozhatnak a kutyákkal és gazdáikkal, miközben biztosítjuk az állatok jóllétét és a résztvevők biztonságát.”
Pendry és kutatótársai a jövőben szeretnék megvizsgálni, hogy azoknál a diákoknál is hasonló hatások tapasztalhatók-e, akiknek otthon nincs háziállatuk.
Bohata Krisztina
(Kutyabarát.hu)
Forrás: ScienceDaily

