Mi az a quercetin és miért jó a kutyáknak?
A quercetin (kvercetin) egy fitotápanyag, amely megtalálható számos zöldség- és gyümölcsfélében. Antioxidáns, gyulladásgátló és antihisztamin hatású.
Ez utóbbi tulajdonsága révén lopta be magát a köztudatba. A hisztamintermelés ugyanis az allergiás folyamat egyik lépése. Leegyszerűsítve: a szervezet az immunválasz során a (képzelt) káros anyaggal szembeni védekezésül hisztamint szabadít fel. A hisztamin egy neurotranszmitter, amelynek feladata a gyulladás kiváltása. A gyulladás alap esetben jó, hiszen segít elkülöníteni és legyőzni a kórokozókat. Allergia esetében azonban – mivel nincs a szervezetet fenyegető betolakodó – a gyulladás felesleges.
Antihisztamin hatóanyagú gyógyszerekkel és gyógynövényekkel csökkenthető a gyulladás, ezáltal mérsékelhető az allergiás tünet. Ilyen hatóanyag a quercetin, mely egyaránt megtalálható allergia gyógyszerek hatóanyagaként és természetes formájában számos növényben.
A quercetin természetes forrása többek között a brokkoli, az alma, a pitypang levele és a csalánlevél is.
Ugyanakkor ezekből meglehetős mennyiségre lenne szükség, hogy azonnali segítséget jelentsen. Érdemes lehet természetes étrendkiegészítő vagy szárított gyógynövény-keverék formájában adni, hogy valóban hatékonyan segíthessen támogatni az immunrendszert akár szezonális allergia, akár egyéb gyulladásos folyamat kezelése során.
Számos olyan készítmény létezik, melyben fő vagy kiegészítő hatóanyagként megtalálható a quercetin. Ugyanakkor fontos, hogy csak az állatorvossal megbeszélve és az ő felügyelete mellett adjuk kedvenceinknek ezeket a készítményeket, hiszen a valóban hatékony antihisztamin hatás adott esetben egy fertőzést vagy belső gyulladást is elfedhet.
Fontos még, hogy odafogyeljünk a készítmény eredetére. Lehetőleg bio készítményt válasszunk, mivel a nem bio készítményekben esetleg fennmaradó a növényvédőszerek fokozhatják az allergiás reakciót és a gyulladást a szervezetben.
A quercetin tartalmú készítményeket javasolt éhgyomorra adni. A jobb felszívódás érdekében a készítményekben gyakran bromelain enzimmel kombinálják.