osteosarcoma - Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová https://kutyabarat.hu/cimke/osteosarcoma/ Kutyás és kutyabarát szállások, éttermek, kávézók, munkahelyek, üzletek és kutyás cikkek, rendezvények, programok. Minden, ami kutya és kutyabarát hely. Mon, 07 Sep 2020 07:49:47 +0000 hu hourly 1 A daganatból fejlesztett vakcinával sikeresen kezelhető lesz a csontrák? https://kutyabarat.hu/kutyabarat_hirek/103423/a_daganatbol_fejlesztett_vakcinaval_sikeresen_kezelheto_lesz_a_csontrak/ Mon, 07 Sep 2020 07:49:47 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=103423 csontrák

Kristen Constable a nyaralásról hazatérve látta, hogy szeretett agara, Ruby, sántikál. Először semmi rosszra nem gondolt, Ruby ugyanis mindig mozgékony […]

The post A daganatból fejlesztett vakcinával sikeresen kezelhető lesz a csontrák? appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
csontrák

Kristen Constable a nyaralásról hazatérve látta, hogy szeretett agara, Ruby, sántikál. Először semmi rosszra nem gondolt, Ruby ugyanis mindig mozgékony kutyus volt, csak egy apróbb húzódásra gyanakodott. Pár nap elteltével nem szűntek a tünetek, ezért Kristen állatorvoshoz fordult. A vizsgálatokat követően a Missouri Egyetem Állatorvosi Karára irányították őket, ahol Rubynál osteosarcomát – a csontrák egy típusát – diagnosztizáltak.

A kilátások nem voltak bíztatók. Körülbelül még egy évet jósoltak Rubynak, és a kezelés a daganatos végtag eltávolítását és többszöri kemoterápiát is magában foglalt.

Itt kerültek a történetbe Brian Flesner és Jeffrey Bryan professzorok, akik az egyetemen zajló egyik úttörő onkológiai kutatást vezették, amelynek célja egy személyre szabott, precíz gyógymód kifejlesztése a csontrákban szenvedő betegek részére. Ruby és a családja lehetőséget kapott, hogy részt vegyenek a kutatásban.

Az új módszer lényege az, hogy a beteg saját daganatából vesznek mintát, amelyet a kutatók és a kutatásban résztvevő gyógyszeripari kutatóintézet vakcina fejlesztésre használ. Az egyedileg, az adott kutya daganatára kifejlesztett vakcina célzottan pusztítja el a rákos sejteket, a kemoterápia toxinjai és az ezzel járó mellékhatások kívül. A kutatásban kifejlesztett módszert egyelőre a csontrák bizonyos típusaira alkalmazták, az egyetemi kutatócsoport és a fejlesztő cég együttműködésében.

Az eljárás sikere megnyitotta az kapukat a humán klinikai kísérletek felé is. Egy hasonló elven működő eljárás engedélyeztetése már folyamatban van az Amerikai Egyesült Államokban, amellyel a glioblastoma multiforme – egy súlyos agydaganat típus – gyógyítása válna majd lehetségessé.

Ruby három évvel ezelőtt vett részt a kutatásban, és családjával együtt azóta is boldogan él. Nemrég töltötte be tizenkettedik életévét.


Szerző: Szalay Adél / Kutyabarát.hu
Forrás: The Bark
Képek: pexels.

The post A daganatból fejlesztett vakcinával sikeresen kezelhető lesz a csontrák? appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Újabb előrelépés a csontrák kutatásában https://kutyabarat.hu/egeszseg/94546/ujabb_elorelepes_a_csontrak_kutatasaban/ Tue, 26 Nov 2019 07:08:49 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=94546 Újabb előrelépés a csontrák kutatásában

Az Amerikai Egyesült Államokban évente 800 – 1 000 gyermeket diagnosztizálnak csontrákkal. A kedvencként tartott kutyák esetében ez a szám […]

The post Újabb előrelépés a csontrák kutatásában appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Újabb előrelépés a csontrák kutatásában

Az Amerikai Egyesült Államokban évente 800 – 1 000 gyermeket diagnosztizálnak csontrákkal. A kedvencként tartott kutyák esetében ez a szám meghaladja a 25 000-et. Akárki is az érintett, a diagnózis ijesztő, a kilátások pedig sajnos nem kecsegtetők. Bár a csontrák (osteosarcoma) gyógymódját évtizedek óta kutatják, sajnos még várnunk kell a valódi áttörésre, a túlélési ráták megfordulására.

Egy 2019-es, a Science Daily-ben publikált tanulmány eredményei azonban remélhetőleg közelebb viszik a kutatókat a megoldáshoz. A tanulmányban sikerült olyan visszatérő genetikai módosulásokat azonosítani, amelyek mind a beteg kutyák, mind a beteg emberek esetében megegyeztek.

A kutatók azt állítják, hogy a ribonukleinsav, azaz az RNS szintjén a gének viselkedése „gyakorlatilag azonos”.

Mit jelent mindez a gyakorlatban? A kutatás eredményei rövid távon hozzájárulhatnak, hogy megértsék, miért alakul ki a csontrák. Hosszútávon pedig a kutyák csontrák elleni kezelésére és gyógymódjára is nagyobb figyelem kerül majd, hiszen ez a gyermekek és a kutyák érdeke is.

Sajnos, egyelőre – mint sok más rákos megbetegedés esetében – a gyógymód még messze van, de ezek a kutatási eredmények reményt keltőek, hiszen minél több aspektusból tudnak vizsgálódni a kutatók, annál hamarabb jön el az áttörés. Addig is bízzunk benne, hogy mind a gyermekek, mind a kutyák szempontjából egyre jobb és jobb terápia válik elérhetővé.

Bujdosó-Szalay Adél / Kutyabarát.hu
Forrás: The Bark. Kép: pexels.

The post Újabb előrelépés a csontrák kutatásában appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>