máj - Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová https://kutyabarat.hu/cimke/maj/ Kutyás és kutyabarát szállások, éttermek, kávézók, munkahelyek, üzletek és kutyás cikkek, rendezvények, programok. Minden, ami kutya és kutyabarát hely. Sun, 08 May 2022 06:34:51 +0000 hu hourly 1 Méregtelenítés és májvédelem https://kutyabarat.hu/egeszseg/115504/meregtelenites_es_majvedelem/ Sun, 08 May 2022 06:34:51 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=115504 máj méregtelenítés

Kutyáink számos olyan külső hatásnak vannak kitéve, melyek során méreganyagok jutnak a szervezetükbe. Ezek rontják a májfunkciókat, azaz, károsítják a […]

The post Méregtelenítés és májvédelem appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
máj méregtelenítés

Kutyáink számos olyan külső hatásnak vannak kitéve, melyek során méreganyagok jutnak a szervezetükbe. Ezek rontják a májfunkciókat, azaz, károsítják a májat. A máj szerencsére reziliens szerv, képes a megújulásra – de nem érdemes elfeledkeznünk a folyamatos védelméről és odafigyelni a méregtelenítés fontosságára.

Mi károsíthatja a májat?

A máj a kutyák szervezetének legnagyobb mirigye. Amellett, hogy koleszterint termel, vitaminokat raktároz, szerepe van a vas- és réz anyagcserében, fontos méregtelenítő szerv. A szervezetbe jutó méreganyagok jelentős részét a máj szűri ki a vérből, azok lebontásában is részt vesz. Úgy lehet elképzelni, mint egy szűrőt, amely felfogja a vízből összes főtt tésztát. Bár a víz tiszta lesz, a szűrő tele lesz tésztával. Ezért fontos a rendszeres méregtelenítés.

Honnan tudhatom, hogy milyen állapotban van a kutyám mája?

A kutya májának egészségéről a májfunkció vérvizsgálat ad pontos képet. Ebből látszik, hogy a máj értékei magasak vagy megfelelőek. Az éves állatorvosi vizsgálaton érdemes kérni ezt a vizsgálatot. Ha kutyánk rendszeresen szed gyógyszert, az állatorvos gyakrabban is kérheti a májfunkció vizsgálatot.

Mikor érdemes fokozottan figyelni a májvédelemre? Mikor kell méregtelenítés?

Ha kutyánk gyógyszert vagy gyógyszeres készítményt kap, érdemes szemmel tartani a májértékeket. A gyógyszeres készítmények közé tartoznak a kullancs- és más külső élősködők elleni szerek, beleértve a gyógyszeres nyakörveket, a tablettákat és a rácsepegtető oldatokat is.

A kötelező védőoltások után.

Ha kutyánk antibiotikumot kapott, esetleg olyan orvosi beavatkozást végeztek rajta, ahol altatni, bódítani, érzésteleníteni kellett.

Mindezek során ugyanis gyógyszerek kerülnek a szervezetbe, amelyek kiválasztása a májat terheli.

Fontos tudnunk, hogy a táplálékból is számos méreganyag juthat a szervezetbe nap mint nap. A vegyszer- és gyógyszermaradványok az élelmiszerekben illetve az adalékanyagok mind a máj hatásköre.

Ma már sok állatorvos javasolja májvédő szedését orvosi beavatkozások előtt és után, illetve gyógyszeres kezelést követően. Az állandóan gyógyszert szedő kutyák esetében szintén az állatorvos hatásköre a megfelelő méregtelenítés és májvédelem meghatározása.

Általánosságban évente kétszer, a tavaszi és az őszi időszakban érdemes méregtelenítő kúrát tartani. Ha az állatorvos másképp nem rendelkezik, akkor választhatunk gyógyszertárban kapható készítmények és természetes étrendkiegészítők közül. Figyeljünk a minőségre, lehetőleg tiszta, organikus összetevőket tartalmazó készítményt vásároljunk.


Szalay Adél / Kutyabarát.hu
Forrás: https://hu.wikipedia.org/wiki/M%C3%A1j; Kép: Photo by Helena Lopes from Pexels: https://www.pexels.com/photo/young-woman-hugging-golden-retriever-dog-in-countryside-at-sundown-4453160/

The post Méregtelenítés és májvédelem appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Egészséges a máj a kutyák számára? https://kutyabarat.hu/hasznos_tanacsok/105131/egeszseges_a_maj_a_kutyak_szamara/ Mon, 23 Nov 2020 16:38:54 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=105131 máj

Vissza a természethez Amikor arról beszélünk, hogy a kutyák eredendően ragadozó, húsevő állatok, gyakran elfeledkezünk arról, hogy amit manapság húsnak […]

The post Egészséges a máj a kutyák számára? appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
máj
Vissza a természethez

Amikor arról beszélünk, hogy a kutyák eredendően ragadozó, húsevő állatok, gyakran elfeledkezünk arról, hogy amit manapság húsnak nevezünk, az az állati tetemnek, a prédának csak egy kis része. A természetben a ragadozók nem csak a színhúst fogyasztják, hanem, a mesebeli farkashoz hasonlóan „szőröstül-bőröstül felfalják” a zsákmányt. Ebbe beletartozik az izomhúsokon kívül a szőr, a porcos részek, a csontok egy része és a belsőségek, így a vese, a tüdő, a belek és a máj is.

Amennyiben szeretnénk a száraztápok helyett vagy mellett a kutyánkat természetesebb módon táplálni, fontos, hogy odafigyeljünk arra, hogy a belsőségek is helyet kapjanak az étrendjében. Sőt, ha csak egy dolgot választhatunk, amellyel alkalmasint kiegészítenénk a tápot, akkor az legyen a máj.

A máj a természet multivitaminja.

Tartalmaz A-, D-, B-vitaminokat, folsavat, vasat, rezet, mangánt, magnéziumot, kalciumot és cinket is. Ezek közül az A-vitamin antioxidáns hatása miatt, míg a D-vitamin az immunrendszer normál működésében betöltött szerepe miatt kiemelten fontos. Mindkettő zsírban oldódó vitamin, ezért oda kell figyelni a mértékre, de hacsak nem szélsőségesen egyoldalú táplálkozásról beszélünk, kicsi az esély, hogy túladagoljuk.

Az izomhúsokkal összevetve a máj tápanyagtartalma jóval magasabb (kalóriasűrűségre vonatkoztatva; azaz több tápanyag jut 1 kcal-ra a májban, mint a húsban), ezért a fogyókúrás étrendbe is beilleszthető.

Toxinok és belsőségek

A szervezetben a máj úgynevezett kiválasztó szervként működik, az a feladata, hogy a méreganyagokat kiszűrje és eltávolítsa a szervezetből. Sok gazdi éppen azért ódzkodik a belsőségektől, mint például a májtól vagy a vesétől, mert úgy gondolják, hogy a méreganyagok miatt veszélyes lehet a kutyák számára. Fontos tudni, hogy a máj nem tárolja a kiválasztott méreganyagokat. Az állati szervezetben a legtöbb toxin valójában a zsírszövetekben rakódik le, tehát a zsíros húsok etetése nagyobb kockázatot jelent ilyen szempontból.

Ettől függetlenül, ha teheted, inkább bio, szabadtartású vagy legeltetett állatoktól származó húst, tojást, belsőséget, stb. vásárolj, hiszen ezekben kevesebb a méreganyag, antibiotikum-maradvány, GMO és egyéb olyan származékok, amelyeket nem szívesen vinnénk be kedvencünk szervezetébe. Nyilván a kutyaeledelek esetében is próbálj olyat választani, amely ilyen minősítéssel rendelkező húsból készült (nem könnyű).

A kutyák fogyaszthatják a májat nyersen, főzve és sütve is, természetesen bors és só nélkül készítsük el nekik. A sertés és a vaddisznó máját, ahogyan húsát sem, nyersen ne adjuk a kutyáknak, az Aujeszky-kór veszélye miatt. A csirke, kacsa, pulyka, szarvasmarha mája könnyen beszerezhető, akár más belsőségekkel együtt, csomagban is.

Mint minden új élelmiszer, a máj bevezetése előtt is kérd ki az állatorvosod tanácsát. Csak fokozatosan vezesd be az étrendbe, hirtelen nagy mennyiségben hasmenést okozhat. Vesebeteg kutyák esetében a magas foszfortartalom miatt érdemes csínján bánni a májjal.


Szerző: Bujdosó-Szalay Adél / Kutyabarát.hu
Forrás: Dogs Naturally Magazine; wikipedia.
Képek: pexels.

The post Egészséges a máj a kutyák számára? appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>