kutyás történelem - Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová https://kutyabarat.hu/cimke/kutyas_tortenelem/ Kutyás és kutyabarát szállások, éttermek, kávézók, munkahelyek, üzletek és kutyás cikkek, rendezvények, programok. Minden, ami kutya és kutyabarát hely. Sat, 12 Nov 2022 15:31:42 +0000 hu hourly 1 Diktátorok kutyái – Adolf Hitler és Blondi https://kutyabarat.hu/kultura_muveszet/118473/diktatorok_kutyai_adolf_hitler_es_blondi/ Sat, 12 Nov 2022 15:31:42 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=118473 Blondi

Aki a kutyákat szereti, rossz ember nem lehet? Ez az állítás valószínűleg nem állná ki a statisztikai próbákat. Ugyanis a […]

The post Diktátorok kutyái – Adolf Hitler és Blondi appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Blondi

Aki a kutyákat szereti, rossz ember nem lehet? Ez az állítás valószínűleg nem állná ki a statisztikai próbákat. Ugyanis a történelmet formáló leggonoszabbnak tartott emberek, keménykezű diktátorok, – mint például Adolf Hitler – közül is voltak páran, akik kutyákkal oszották meg az életüket.

Voltak diktátorok, akik emberevő krokodilokat tenyésztettek, ahogy például az ugandai despota, Idi Amin. Mások, mint Hitler kortársa és ideológiai szövetségese, Benito Mussolini az oroszlánkölykök simogatásában lelte örömét. Bizonyára, mint minden embernek, a diktátoroknak is szükségük van az állatok társaságára, a feltétel nélküli elfogadásra – amiből, feltehetően, karrierjük előrehaladásával párhuzamosan egyre kevesebb jut nekik.

Így volt ez Adolf Hitler esetében is.

Blondi kiskutyaként került Hitlerhez. 1941-ben, a náci párt titkárságvezetője, Martin Bormann adta ajándékba a Führernek, aki nagyon kötődött a kutyához. Blondi azon kevesek egyike volt, aki Hitlerrel tarthatott a Führerbunkerbe, ahová Mussolini halálhírére menekült, és csak a legközelebbi körét vitte magával. Traudl Junge, Hitler bizalmas titkárnőjének feljegyzései szerint Blondi Hitler ágyában aludt ez alatt az időszak alatt. Annak ellenére, hogy Eva Braun ezzel egyáltalán nem értett egyet.

Hitler és Blondi
Adolf Hitler és Blondi – Forrás: wikimedia commons.

Hitler kutyaszeretete nem Blondival kezdődött. Az első világháborúban a harcok során befogadott egy kóbor foxit, akit Fuchsl-nak nevezett el. Nagyon kötődött a kutyához, állítólag a szabadideje nagy részét vele töltötte. Nagyon megviselte, amikor a harcok során elveszítette a kiskutyát 1917-ben.

1921-ben kapta első németjuhász kutyáját. Akkoriban a későbbi birodalmi vezér nyomorgott, és nem tudta megtartani a kutyát, ezért máshol talált neki otthont. Prinz azonban valahogy megszökött és visszatalált Hitlerhez, akit annyira meghatott a kutya hűsége és engedelmessége, hogy beleszeretett a fajtába.

A németjuhász a későbbi náci propagandában is fontos szerephez jutott. Mint ősi, tiszta német kutya állították be, mely a farkas ősök minden nemes tulajdonságával rendelkezik. Ez persze így nem fedi a valóságot, hiszen a németjuhász éppúgy háziasítás és tenyésztés eredménye, mint a palotapincsi. De valószínűleg nem ez volt a propaganda legnagyobb átverése…

Hitler hűséges maradt a fajtához, és először egy Muckl, majd két Blonda nevű kutyát vásárolt, míg 1941-ben megérkezett Blondi.

A ránk maradt feljegyzésekből úgy tűnik, hogy igazán törődött Blondival, és nagyon közel állt hozzá. Erre utal az is, hogy amikor a szovjetektől rettegve visszavonult a bunkerbe, Blondit és a kölykeit is magával vitte. A bunkerben egyébként több kutya is tartózkodott, például Eva Braun két terrierje, Hitler kutyakiképzőjének tacskója, illetve Gerda Christian kutyái. Amikor Hitler elkerülhetetlennek látta a véget, nem akarta, hogy Blondi és a kölykei a szovjetek kezébe kerüljenek. Ezért Blondinak adta az első ciánkapszulát. A többi kutyát lelőtték, de Blondinak, és a kölykök közül Hitler kedvencének, Wulfnak a holttestére a Führer és Eva Braun holtteste mellett találtak rá.


Szalay Adél / Kutyabarát.hu
Forrás: https://en.wikipedia.org/wiki/Blondi; https://www.ranker.com/list/dictator-pets/anna-lindwasser; Képek: Készítette: Bundesarchiv, B 145 Bild-F051673-0059 / CC-BY-SA, <a href=”https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/de/deed.en” title=”Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 de”>CC BY-SA 3.0 de</a>, <a href=”https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=37282624″>Hivatkozás</a>; By Bundesarchiv, B 145 Bild-F051673-0059 / CC-BY-SA, CC BY-SA 3.0 de, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=85246435;

The post Diktátorok kutyái – Adolf Hitler és Blondi appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Kutyák a Titanic fedélzetén https://kutyabarat.hu/egyeb/115641/kutyak_a_titanic_fedelzeten/ Wed, 11 May 2022 19:04:08 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=115641 RMS Titanic

A Titanic katasztrófájának talán kevésbé ismert aspektusa a „világ leghatalmasabb óceánjárójának” fedélzetén utazó kutyák története. A ránk maradt feljegyzések szerint […]

The post Kutyák a Titanic fedélzetén appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
RMS Titanic

A Titanic katasztrófájának talán kevésbé ismert aspektusa a „világ leghatalmasabb óceánjárójának” fedélzetén utazó kutyák története.

A ránk maradt feljegyzések szerint 12 kutya utazott a hajón. Az alsó szintek egyikén kerültek kialakításra számukra kennelek, ahol teljes ellátást kaptak a Southamptontól New Yorkig tartó úton. Ezek az ebek mind első osztályú utasoknak számítottak. Többségében gazdag amerikai turisták voltak a gazdik, akik ki tudták fizetni a jelentős viteldíjat. Egy kutyus jegye ugyanannyiba került, mint egy elsőosztályú gyermek jegy.

A Titanic kapcsán érdemes megjegyezni, hogy a kor társadalmi különbségei élesen tükröződtek a hajó kialakításában, a viteldíjak árában és a túlélési arányban is. Míg az első- és másodosztályon utazó nők szinte kivétel nélkül túlélték a katasztrófát, a harmadosztályon sajnos csak minden második nő volt ilyen szerencsés. Akkoriban a nők és gyerekek élveztek elsőbbséget, ezért a férfiak közül még az elsőosztályú utasok közül is csak 33% menekült meg, a legénység pedig odaveszett.

Ennek tükrében talán nem is csoda, hogy a kutyák közül sem menekült meg mindenki. Mivel eleve kevés hely volt a mentőcsónakokban, ezért a nagytestű kutyákat nem vitték magukkal. Egy történet szerint egy ötvenéves hölgy, Ann Isham, nem volt hajlandó beszállni a mentőcsónakba dán dogja nélkül. A hatalmas kutyát azonban semmiképpen sem tudták magukkal vinni. Később német hajósok látni véltek egy nőt mentőmellényben, aki egy kutyát ölelt  – de sem Ann, sem a kutya holtteste nem került elő.

Három kutya menekült meg a Titanic fedélzetéről: két pomerániai törpespicc és egy pekingi palotapincsi. Az egyik pomerániai, Lady, és gazdája, a 24 éves Margaret Hays, akik kapcsán egy anekdota is fennmaradt. Az ütközés után az utasoknak mentőmellényt adtak, és a fedélzeten kellett várniuk, hogy beszállhassanak a félelmetesen kevés számú mentőcsónakba. Margaret betakarta Ladyt, és magához szorította, feltételezhetően így nyugtatva a kiskutyát. Erre egy másik amerikai, James Clinch Smith viccesen megjegyezte, hogy talán a kutyusra is kellene egy mentőmellény. Bár Margaret és Lady túlélték a katasztrófát, Smith nem volt ilyen szerencsés.

A Titanic tragédiájában 1514 ember és 9 kutya veszítette életét, csak 710 ember és 3 kutya menekült meg.


Szalay Adél / Kutyabarát.hu
Forrás: Liverpool Museums; Wikipedia. Kép: Készítette: Francis Godolphin Osbourne Stuart – http://www.uwants.com/viewthread.php?tid=3817223&amp;extra=page%3D1, Közkincs, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2990792

The post Kutyák a Titanic fedélzetén appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Kutyakölyökkel robbantott cukiságbombát Hruscsov https://kutyabarat.hu/kutyabarat_hirek/74284/kutyakolyokkel_robbantott_cukisagbombat_hruscsov/ Sun, 05 Apr 2020 22:00:00 +0000 https://kutyabarat.hu/egyeb/74284/kutyakolyokkel_robbantott_cukisagbombat_hruscsov/

Nyikita Hruscsov és John F. Kennedy még a hidegháború legforróbb korszakában is táviratozott egymással, és bármekkora rivalizálás folyt is a […]

The post Kutyakölyökkel robbantott cukiságbombát Hruscsov appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>

Nyikita Hruscsov és John F. Kennedy még a hidegháború legforróbb korszakában is táviratozott egymással, és bármekkora rivalizálás folyt is a bipoláris világrend két szuperhatalma között, a szovjet vezető és az amerikai elnök olykor ajándékkal lepte meg a másikat. Így került a Fehér Házba Pushinka, akinek anyja világtörténelmet írt: a szovjet Sztrelka volt ugyanis másodmagával az első kutya, amely sikeres űrutazáson vett részt.

„Anyám egyszer egy vicces történetet mesélt. Éppen Hruscsov mellett ült egy bécsi ebéd alkalmával, amikor hirtelen nem tudott már mit mondani neki, így Sztrelkáról, az űrbe fellőtt kutyáról érdeklődött, majd a beszélgetés a kölykeire terelődött. Néhány hónappal később egy kiskutya érkezett a Fehér Házba. Apámnak semmilyen ötlete nem volt arra nézve, hogy honnan jöhetett, egyszerűen nem tudta elhinni, hogy ez anyám műve” – idézte fel a történetet az esemény idején alig négyéves Caroline Kennedy, JFK és Jacqueline Kennedy lánya, tokiói nagykövet.

A Szovjetunióban világra jött hófehér szőrű kutya elbájolóan aranyos volt, amire nevének angol fordítása (Fluffy, azaz pihés, bolyhos) is utalt. A Kennedy-család feje – olvasható a Hruscsovnak címzett fennmaradt levélben – annak rendje és módja szerint udvariasan megköszönte a Szovjetunió Kommunista Pártja első titkára kedvességét; nagyon érdekes megfigyelni a kettejük folyó levelezés hangvételének melegségét, ám hozzá kell tenni, hogy a felszín alatt végig ott volt a két szuperhatalom vezetője közti rivalizálás.

A Kennedy-adminisztráció alatt ennek leglátványosabb terepe az űrverseny volt, amelynek első szakaszában a Szovjetunió volt fölényben: ők küldték az első műholdat a világűrbe és Jurij Gagarin személyében szovjet állampolgár járt első emberként az űrben. Az 1957. november 3-án Föld körüli pályára állított Szputnyik-2 utasa, Lajka volt a világűrbe felemelkedett első Földlakó. Bár a kóbor kutyát nem sikerült épségben visszahozni – Lajka a kapszula túlmelegedése és a stressz következtében halt meg -, tragikus repülése bebizonyította, hogy egy fejlett élőlény képes túlélni a súlytalanság körülményeit, és adatokkal szolgált az élő szervezet világűrbeli működésére és állapotára nézve.

Hruscsov és Kennedy Bécsben 1961 júniusában

Az első két „pionír” így Pushinka anyja, a legendás Sztrelka és Belka lett, ők alig egy napot töltöttek 1960. augusztus 19-20-án a Szputnyik-5 fedélzetén, mielőtt sikeresen visszatértek. Ezzel a Vosztok-program keretében indított műhold lett az első olyan űrjármű, amely a szállított élőlényeket – a két eb mellett többek között egereket, patkányokat és rovarokat – sikeresen visszahozta a Földre.

Az állatok történelmet írtak, ráadásul Lajka és társai nélkül Gagarin sem indulhatott volna az űrbe 1961. április 12-én a Vosztok-1 űrhajón. (Az „űrsokk” után Kennedy azt tűzte ki célul, hogy az Egyesült Államok – lehetőleg a hatvanas évek vége előtt – hozza be lemaradását és a Holdon az első ember már amerikai legyen. Az első amerikai, Alan Shepard néhány héttel Gagarin után hajtott végre űrugrást, majd az amerikaiak 1962 elején „egyenlítettek”: februárban John Glenn, májusban pedig Scott Carpenter is háromszor kerülte meg űrhajójával a Földet.) A Földet érés követően Sztrelka hat egészséges kölyökkutyának adott életet – Pushinka volt az egyik, akit Hruscsov diplomáciai gesztusként Kennedynek ajándékozott.

Bár az elnök környezetében egyesek – nem tudván levetkőzni a hidegháborús paranoiát – mikrofonokat képzeltek a kutyába rejtve, Pushinka a Kennedy-család teljes körű tagja lett, kivált azok után, hogy közte és a Fehér Ház másik kutyája, Charlie között hamar lángra lobbant a szerelem és a hamarosan négy új lakóval örvendeztették meg a nagy kutyabarát hírében álló elnököt és famíliáját: Blackie-t, White Tipst, Butterfly-t és Streakert a családfő tréfásan csak „pupnikok”-nak nevezte. Butterfly-t és Streakert végül ismeretlen gyermekeknek adták oda, míg Blackie és White Tips rokonokhoz került.

A Kennedy-család a kutyákkal

Hruscsov és Kennedy között ezt követően is rendszeresen zajlott levélváltás – gyakran néha titokban. 16 hónappal a bécsi csúcs után azonban az Egyesült Államok és a Szovjetunió között fagypontra hűltek a kapcsolatok, az egyik U-2 kémrepülő ugyanis felvételeket készített a Kubába telepített orosz atomfegyverekről, a világ ezzel az atomháború kirobbanásának szélére került. A kubai rakétaválságot végül sikerült megnyugtatóan rendezni: Hruscsov bejelentette, hogy Moszkva kivonja fegyvereit, cserébe Kennedy megígérte, hogy nem rohanja le Kubát és feloldja a szigetország tengeri blokádját. Egyes történészek szerint a kettejük közötti kommunikáció óriási hatással volt a világtörténelem alakulására, s lényegében ez mentette meg a világot az atomkatasztrófától.

(Kutyabarát.hu)

Forrás és képek: mult-kor.hu

The post Kutyakölyökkel robbantott cukiságbombát Hruscsov appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Kutyások anno… Az Első Tacskókiállítás Budapesten https://kutyabarat.hu/kutyas_tarsadalom/97726/kutyasok_anno_az_elso_tacskokiallitas_budapesten/ Thu, 30 Jan 2020 07:46:07 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=97726 tacskó

Még mielőtt Hitler csapatai lerohanták volna Lengyelországot, és a második világégés hazánkat is elsodorta,1939. június 5-én, a Budapesten megrendezésre került […]

The post Kutyások anno… Az Első Tacskókiállítás Budapesten appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
tacskó

Még mielőtt Hitler csapatai lerohanták volna Lengyelországot, és a második világégés hazánkat is elsodorta,1939. június 5-én, a Budapesten megrendezésre került az Első Tacskókiállítás.

tacskó

A korabeli tudósítás beszámol róla, hogy a rendezvény napján korán reggel hangos csaholás fogadta a résztvevőket és a látogatókat. Úgy tűnik, a virslikutyák már abban az időben is hatalmas népszerűségnek örvendtek. A tenyészszemlére az ország minden tájáról érkeztek a résztvevők, akik hatvan szálkásszőrű, rövidszőrű és hosszúszőrű tacskót vezettek fel. A résztvevők között kiosztották, többek között, a Legszebb tacskó, valamint a Legszebb törpetacskó címeket, de a „Legjobb örökítő tacskót” is megválasztották.

tacskókiállítástacskókiállítás

Bár a budapesti rendezvényről videó felvétel nem maradt ránk, az ugyanazon évi londoni Crufts show-ról készült tudósítás segítségével elképzelhetjük, milyen lehetett az első hazai tacskókiállítás hangulata!

 

Bujdosó-Szalay Adél / Kutyabarát.hu
Forrás: EST archív; Hungaricana; Fortepan; The British Pathé; pexels.

The post Kutyások anno… Az Első Tacskókiállítás Budapesten appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>