fog - Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová https://kutyabarat.hu/cimke/fog/ Kutyás és kutyabarát szállások, éttermek, kávézók, munkahelyek, üzletek és kutyás cikkek, rendezvények, programok. Minden, ami kutya és kutyabarát hely. Thu, 25 Feb 2021 06:59:22 +0000 hu hourly 1 Nem minden kutyának szabad agancsot rágcsálnia https://kutyabarat.hu/hasznos_tanacsok/107507/nem_minden_kutyanak_szabad_agancsot_ragcsalnia/ Thu, 25 Feb 2021 06:59:22 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=107507

The post Nem minden kutyának szabad agancsot rágcsálnia appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Tartós, de nagyon kemény

Az agancs rágcsálása nagyon sok előnnyel jár. Először is természetes, nem tartalmaz semmilyen tartósítószert sem színezéket, ízesítőket, aromákat. Rágcsálás közben eltávolítja a fogakról a lepedéket, egyes állítások szerint a fogkővel is felveszi a harcot. Van benne sok ásványi anyag, kálcium és alacsony a kalória tartalma. Normál esetben egy szarvasagancs darab nagyon tartós is, egy kutya akár hónapokig is elrágódhat rajta. A szarvasagancs ugyanis elképesztően kemény és ez sajnos veszélyeket is rejt magában. Fontos tudni a gazdiknak, hogy milyen kutyának szabad adni agancsot és milyen kutyáknak nem. Ehhez persze ismernünk kell kutyánk szokásait és személyiségét.

Beletörhet a foga

Egyes állatorvosok szerint az a rágóka, melybe a gazdi nem tudja belenyomni a körmét, bizony túl kemény és veszélyes a fogakra. Tény, hogy ha olyan dolgot rág egy kutya, amely keményebb a fogánál, fennáll a fogtörés veszélye.  Ez pedig nem csak konkrétan a fogtörés miatt veszélyes, hanem sokkal hosszabb távú problémát is okozhat. Előfordulhat, hogy már csak akkor vesszük észre a fogtörést, amikor az már bakteriális fertőzést okozott és komoly gyulladáshoz vezetett.

Nem minden kutyára veszélyes

A szarvasagancs rágása azoknál a kutyáknál jelent veszélyt, akik nagyon hevesen és erősen rágnak. Ezek a kutyák képesek olyan erővel ráharapni a kemény agancsra, hogy megsérülhet a fogzománcuk, letörhet, félbetörhet vagy megrepedhet a foguk. Ráadásul általában ez a hátsó rágófogakkal történik, melyek sérülését nehéz észrevenni. Fontos tehát, hogy a nagyon vehemensen rágó kutyák ne kapjanak agancsot vagy hasonlóan kemény rágókát. Azok a kutyák viszont, akik szépen komótosan, nem túl erősen rágcsálnak, nyugodtan élvezhetik az agancs előnyeit és jótékony hatásait.  Az ilyen kutyák általában a szájukban tartják a rágókát és lassan, finoman rágcsálják. A vehemens rágcsálók ezzel szemben szinte rávetik magukat a rágcsára és azonnal el akarják pusztítani. Az ilyen kutyáknak inkább szárított fület, bikacsököt vagy préselt bőrből készült csontot adj.

Bohata Krisztina

(Kutyabarát.hu)

Forrás: healthypets.mercola

The post Nem minden kutyának szabad agancsot rágcsálnia appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Ismerd fel a fogbetegségeket ezekből a jelekből https://kutyabarat.hu/hasznos_tanacsok/78912/ismerd_fel_a_fogbetegsegeket_ezekbol_a_jelekbol/ Tue, 19 Feb 2019 23:00:00 +0000 https://kutyabarat.hu/egyeb/78912/ismerd_fel_a_fogbetegsegeket_ezekbol_a_jelekbol/

A kutyák fogápolása nagyon fontos, viszont méltánytalanul elhanyagolt téma. Bár a kutyák foga nem szuvasodik és nem „lyukad” ki, mint […]

The post Ismerd fel a fogbetegségeket ezekből a jelekből appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>

A kutyák fogápolása nagyon fontos, viszont méltánytalanul elhanyagolt téma. Bár a kutyák foga nem szuvasodik és nem „lyukad” ki, mint az embereké, számtalan problémát okozhat az elhanyagolt és nem megfelelően ápolt fogazat.

Számos tévhit és rossz szokás kering a kutyák fogápolásával kapcsolatban, például sok gazdi azt gondolja, hogy a rossz lehelet a kutya „velejárója” és azt el kell viselni, mert a szájukban lévő baktériumok ilyen szagot képeznek. Ez természetesen nem igaz, és a rossz szájszag sok esetben fogászati betegségre utal. A fogmosás szükségességével vagy éppen ellenkezőleg – feleslegességével kapcsolatban is megoszlanak a vélemények. A kutyák fogának mosása bizony nagyon hasznos szokás, de például emberi fogkrémet használva már kifejezetten káros, sőt mérgező tud lenni a nagy mennyiségű fluorid és az egyre gyakrabban használt xylitol miatt.

Az egészséges fogazat a megfelelő táplálkozás és emésztés első állomása és fontos feltétele.  Ha a kutya nem tud, vagy nem megfelelően rág egy rossz vagy hiányzó fog miatt, úgy a táplálék nagyobb darabokban kerül a gyomorba és nem keveredik megfelelően a szájban a nyállal, mely előkészíti az emésztést. Fontos tehát, hogy idejében észrevegyük a fogbetegség első jeleit és kezeltessük a problémát.

Ha ezeket a tüneteket észleled kutyádon, valószínűleg fogászati problémával álltok szemben:

  • piros, gyulladt fogíny
  • rossz lehelet
  • fogvesztés
  • elszíneződött fogak
  • törött fog
  • érzékeny a fogíny és a száj környéke
  • étel kiköpése vagy egyben lenyelése
  • vérzés a szájban
  • étvágyvesztés
  • súlyvesztés

Érdemes ilyenkor azonnal felkeresni az állatorvost, hogy tisztázzátok a problémát és megelőzzétek a fogvesztést vagy komolyabb bajt.

kutyabarat kutyabarát

Mi, gazdik viszont sok mindent tehetünk azért, hogy megelőzzük ezeket a problémákat. Az alábbi 5 pontot szem előtt tartva csökkenthetjük a fogbetegségek kialakulásának veszélyét és megóvhatjuk kutyánk egészséges fogazatát.

  1. Olyan táplálékkal etesd, mely rágásra ösztönzi a kutyát.  A jó minőségű tápszemcsék legtöbb esetben fogtisztító hatással is rendelkeznek, a BARF étrendes kutyáknak pedig a nyers csontok fogyasztása miatt sokszor minimálisra csökken a fogkő képződése.
  2. Használj fogtisztító rágcsálnivalót a kutyádnak, de figyelj arra, hogy sok ilyen jutalomfalat tele van mesterséges színezékkel és vegyszeres kezelésen esett át, ezért inkább természetes állati eredetű rágcsákat válassz, például szárított nyúlfül vagy malacfül, illetve egyéb szárított finomságok.
  3. Azoknál a kutyáknál, akik kevésbé rágcsálósak, idősebbek, már elhullott pár foguk, nagyon hasznos az akár napi gyakoriságú fogmosás. Viszont ne feledd, hogy ne emberi fogkrémet használjatok, csakis kutyáknak kifejlesztett terméket.
  4. Ellenőrizd a kutyád szájüregét akár heti gyakorisággal is. Rá kell szoktatni a kutyádat, hogy engedje a szájüreg vizsgálatát. Nézd meg a fogínyeket, a nyelvet, a nyelv alatti részt, szájpadlást. Ha bármilyen eltérést látsz (elszíneződés, csomók, vérzés) értekezz az állatorvossal.
  5. Bizonyos időszakonként – ez minden kutyánál más – vidd el a kutyádat fogkőleszedésre az állatorvoshoz.

Vigyázzunk és figyeljünk kutyáinkra, fogas kérdésekben is.

 

Bohata Krisztina

(Kutyabarát.hu)

Forrás:  healthypets.mercola.com

Fotó: pexels.com

The post Ismerd fel a fogbetegségeket ezekből a jelekből appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>