bélflóra - Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová https://kutyabarat.hu/cimke/belflora/ Kutyás és kutyabarát szállások, éttermek, kávézók, munkahelyek, üzletek és kutyás cikkek, rendezvények, programok. Minden, ami kutya és kutyabarát hely. Mon, 19 Oct 2020 07:27:17 +0000 hu hourly 1 Őszi immunerősítés https://kutyabarat.hu/taplalasi_tanacsok/104317/oszi_immunerosites/ Thu, 15 Oct 2020 16:17:52 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=104317 fortiflora

A hideg, téli időszak beköszöntével fontos, hogy kutyánk immunrendszere is kiváló kondícióban legyen. Gondoltál már arra, hogy az immunrendszer erősítéséhez […]

The post Őszi immunerősítés appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
fortiflora

A hideg, téli időszak beköszöntével fontos, hogy kutyánk immunrendszere is kiváló kondícióban legyen. Gondoltál már arra, hogy az immunrendszer erősítéséhez a bélflórán keresztül vezethet az út?

Sok felelős gazdi ügyel arra, hogy a megfelelő táplálás mellett táplálék-kiegészítőkkel, vitaminkészítményekkel támogassa kedvence egészségét. Különösen az őszi-téli időszakban, amikor a szervezetük nem jut annyi napfényhez, esetleg a mozgás és friss levegőn végzett tevékenységek mennyisége is csökken, érdemes lehet megfontolni, hogy segítsük kutyánk szervezetének védekezőképességét.

Egészséges bélflóra, ellenállóbb immunrendszer

Talán sokan nem gondolnák, hogy az immunrendszer megfelelő működésének egyik kulcsa az egészséges bélmikrobióta, közismertebb nevén a bélflóra. Ez nem más, mint a bélrendszerben élő mikroorganizmusok által létrehozott közeg, amely szinte olyan egyedi, mint az ujjlenyomat. Illetve, mancslenyomat. Tudományosan bizonyított, hogy a bélmikrobióta összetétele, azaz a bélrendszerben élő baktériumok fajtái és az általuk alkotott közösség sokszínűsége, összefüggésben van a szervezet betegségekkel szembeni ellenállóképességével.

A legújabb tudományos vizsgálatok bebizonyították, hogy például a salmonella, a giardia, de az elhízás és az autoimmun betegségek kialakulása és a bélflóra összetétele között egyenes összefüggés van.

A belekben található a szervezet immunsejtjeinek 70-80%-a, az immunválaszra képes sejtek 90%-a. Ennek tudatában érthető tehát, hogy kedvenceink egészségmegőrzése és immunrendszerének erősítése szempontjából kiemelt figyelmet érdemes fordítanunk a bélmikrobióta egyensúlyára.

Ahogy a tudományos érdeklődés egyre inkább a bélmikrobióta felé fordult, úgy vált köztudott ténnyé, hogy a bélflóra egyensúlyának megőrzésében kulcsszerepe van az úgynevezett probiotikumoknak. A WHO definíciója szerint a probiotikumok „olyan mikroorganizmusok, melyek a megfelelő mennyiségben használva egészségügyi előnyt biztosítanak a gazdaszervezetnek”. Azaz, a probiotikumok jótékony hatással lehetnek a bélflórára, amennyiben a megfelelő módon alkalmazzák őket.

purina új fortiflora bélflóra probiotikumokA kutyák számára megfelelő probiotikum

A gyakorlatban a megfelelő mennyiségben történő alkalmazás felvet pár kérdést, hiszen a probiotikumok élő mikroorganizmusok, és csak akkor képesek kifejteni jótékony hatásukat a bélrendszerben, ha élve és megfelelő mennyiségben jutnak el oda. A kutyák gyomorsava jóval erősebb az emberénél, ezért például a joghurtból kevésbé tudják hasznosítani a probiotikumokat. A megfelelő hatékonyság érdekében javasolt tehát kifejezetten kutyák számára kifejlesztett probiotikum-készítményt választani az immunrendszer erősítése céljából.

A PRO PLAN® FortiFlora® egyedülálló probiotikum készítmény, amely biztonsággal adható bármely életkorú kutyának. Garantált mennyiségben tartalmazza a kutyák számára fontos probiotikumot, mikrokapszulás technológiájának köszönhetően pedig megfelelő mennyiségben el is juttatja azt a bélrendszerbe. A PRO PLAN® FortiFlora® igazoltan javítja a belek egészségét és a mikroflóra egyensúlyát, ezáltal támogatva az immunrendszer működését.

A napi egy tasak PRO PLAN® FortiFlora® használata tudományosan bizonyított módja az emésztőszervek és az immunrendszer támogatásának kölyök és felnőtt kutyák esetében is.

Bizonyítottan biztonságos, hatékony és könnyű alkalmazni. A PRO PLAN® FortiFlora® adagonként csomagolt, rászórható az eledelre naponta egyszer. Rendkívül ízletes, így a válogatós, rosszabb étvágyú kedvencek is szívesen fogyasztják.

A PRO PLAN® FortiFlora® termékeket kutyák vagy macskák számára keresd az állatorvosodnál!

 


Szponzorált tartalom.
Forrás és képek: Nestlé® PURINA®; https://kutyabarat.hu/hasznos_tanacsok/99260/a_probiotikumok_alkalmazasanak_elonyei/; pexels.

 

The post Őszi immunerősítés appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
A bélbaktériumok és a jó memória kapcsolata https://kutyabarat.hu/kutyabarat_hirek/103694/a_belbakteriumok_es_a_jo_memoria_kapcsolata/ Sun, 20 Sep 2020 11:12:23 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=103694 bélbaktériumok kutatás

Az ELTE TTK kutatóinak új vizsgálata szerint a bélben élő baktériumok aránya eltér az idős és fiatal, valamint a rossz és jó memóriájú kutyáknál.  

The post A bélbaktériumok és a jó memória kapcsolata appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
bélbaktériumok kutatás

Az utóbbi években egyre több figyelmet kap az úgynevezett bélflóra, amely valójában a bélbaktériumok közössége. Tudjuk, hogy fertőzések, antibiotikumok szedése vagy az egészségtelen táplálkozás következtében „felborulhat a bélflóra egyensúlya”. Azaz egyes baktériumok elszaporodnak, míg mások az ideálisnál alacsonyabb számban vannak jelen. Ez az állapot érezhetően kihat a közérzetre, az anyagcserére, de az utóbbi évek tudományos vizsgálataiból az is kiderül, hogy nem csak rövidtávon érezhető hatásokkal kell számolnunk.

A bélben élő baktériumok közösségét tudományosan bélmikrobiótának nevezik. Bár a köznyelvi „bélflóra” elnevezés téves, köztudomású, hogy a bélbaktériumok működése és az általuk teremtett bélmikrobiom számos betegséggel összefügg. Egyes ráktípusok, az Alzheimer-kór, az elhízás, a cukorbetegség és az autizmus esetében is megfigyeltek következetes eltéréseket a vizsgált egyének bélmikróbiomjának összetételében.

Az ELTE TTK Etológia Tanszék és Mikrobiológiai Tanszék munkatársai azt vizsgálták meg, hogy családi kutyák esetében kimutatható-e összefüggés a memória és a bélmikrobióta összetétele között.

A kutatás több szempontból is érdekes. Egyrészt a kutyák egészsége, egyes betegségek gyógyítása és diagnosztikája szempontjából, másrészt pedig azért, mert a kutyák bélbaktériumai sok hasonlóságot mutatnak az emberével.

A kutatók a Családi Kutya Program viselkedéstesztjeire érkező kutyáktól vettek székletmintát. A mintákat perceken belül -80°C-ra kellett hűteni, mivel egyes bélbaktériumok a beleken kívül is tovább szaporodnak. Az így időkapszulába zárt minták azonban pontos képet adtak a bélmikrobióta összetételéről.

„Mivel viszonylag kevés, 29 kutya vett részt a kutatásban, ezért kezdeti, útkereső vizsgálatnak tekintjük a munkánkat. Nem minden esetben lehet rávenni a viselkedési tesztekre érkező négylábúakat, hogy éppen a két teszt közötti szünetben végezzék el a dolgukat. Sikerült azonban kidolgoznunk egy új módszertant, amivel családi kutyák is vizsgálhatók, és olyan baktériumcsoportokkal találtunk összefüggést, amiket embereknél is leírtak” – mondta el Kubinyi Enikő, a kutatás vezetője, az ELTE Etológia Tanszék tudományos főmunkatársa.

A memória és a bélmikrobióta kapcsolatának szempontjából a kutatók az Actinobacteria törzset vizsgálták.

Minden vizsgált kutya részt vett egy memóriateszten. Azt kellett megjegyezniük, hogy öt edény közül melyikben rejtettek el a kutatók jutalomfalatot. Ötszöri próbálkozás során a kutatók megszámolták, hogy hány hibát követett el az adott kutya. Az eredmény arra utal, hogy a kutyák és az emberek az Actinobacteria törzs és a kognitív képességek tekintetében hasonlítanak. Ugyanis a többet hibázó kutyák székletében arányosan magasabb számban volt jelen az Actinobacteria.

„Ez azért izgalmas, mert a rossz memóriájú, Alzheimer-kórban szenvedő embereknél is elszaporodik az Actinobacteria” – emeli ki a párhuzamot Sándor Sára genetikus, az ELTE Etológia Tanszék oktatója.


Szerző: Bujdosó-Szalay Adél / Kutyabarát.hu
Forrás: ELTE.hu
Kép: pexels.

The post A bélbaktériumok és a jó memória kapcsolata appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>