Saját KB bal
Saját KB jobb
Photo by Barshan Bhattacharjee on Unsplash

India visszavonta a kóbor kutyák eltávolítására vonatkozó tervét

A legfelsőbb bíróság az ivartalanításra és az oltásra helyezi a hangsúlyt.

India legfelsőbb bírósága felfüggesztette azt a korábbi döntését, amely Delhiben minden kóbor kutya befogását és menhelyre zárását írta volna elő. A határozat indoklása szerint a terv kivitelezhetetlen és embertelen lett volna. Egyrészt óriási költséget jelentett volna a menhelyek fenntartása, másrészt a kutyák tömeges bezárása az állatok lassú halálához vezetett volna. Az új álláspont szerint a kutyákat ivartalanítani, oltani és féregteleníteni kell, majd visszaengedni a saját közösségükbe, és csak az agresszív vagy veszettséggel fertőzött példányokat lehet menhelyen tartani.

Közösségi kutyák egy 35 milliós városban

Becslések szerint Delhiben, a 35 milliós fővárosban, akár egymillió kóbor kutya is élhet. Ezek az állatok sokszor nevet kapnak, nyakörvet viselnek, és szoros kapcsolatban vannak az emberekkel. Teázókban kekszet és tejet kapnak, piacokon maradékot, templomoknál pedig vallási hagyományból etetik őket. A hindu hitvilágban a kutyák Shiva védelmező aspektusához, Bhairavához kapcsolódnak, ezért gondoskodásuk a jócselekedet és a szerencse egyik formájának számít. Városkrónikások szerint „a kutyák ugatása Delhi éjszakai zenéjének része”, és eltűnésük a város lelkéből is elvenne.

A veszettség komoly problémát jelent Indiában

Bár sokan családtagként szeretik a kutyákat, Indiában történik a világ veszettség okozta haláleseteinek harmada: évente közel 20 ezer ember hal meg a betegségben. Delhiben a kutyaharapások száma igen jelentős: 2023-ban közel 18 ezer esetet, 2024-ben pedig 6700-at regisztráltak. A közbiztonsági aggodalmak ezért állandó feszültséget okoznak az állatvédők és a hatóságok között. Sokan úgy gondolják, hogy a szabadon engedett gazdátlan kutyák veszélyesek lehetnek az emberekre.

A bíróság mostani döntése köztes megoldást keres: kötelezte a városvezetést etetőhelyek kialakítására, ahol a kutyák biztonságosan kaphatnak élelmet és egészségügyi ellenőrzést. Bár a kritikusok szerint ezek fenntartása nehézségeket okozhat, az állatvédő szervezetek üdvözölték a döntést. A PETA India közleménye szerint „eljött a közösségi kutyák napja”, mert a határozat elismeri, hogy a legtöbben barátként és szomszédként tekintenek rájuk. Az ügy politikai visszhangot is kiváltott: Rahul Gandhi ellenzéki vezető „progresszív lépésnek” nevezte a döntést, amely szerinte egyensúlyt teremt az állatvédelem és a közbiztonság között.

Bohata Krisztina

(Kutyabarat.hu)

Forrás: TheGuardian

További érdekes cikkek
Hozzászólások
Töltés...