Áramütött madarat találtam – mit tegyek?
Kutyasétáltatás, természetjárás közben, sajnos, előfordul, hogy áramütött madarat találunk. A nyári időszakban többnyire a nálunk költő fehér gólya egyedeit, illetve nagyobb ragadozómadarakat találhatunk fennakadva a vezetékekek vagy a magasfeszültségű oszlop tövében. Bár a szerencsétlenül járt madarakon már nem tudunk segíteni, segíthetünk abban, hogy több madár ne eshessen a magasfeszültségű vezetékek áldozatául.
Ezért nagyon fontos, hogy ha áramütött madarat találunk, bejelentsük. A bejelentéseink nyomán az illetékes hatóságok lépéseket tehetnek annak érdekében, hogy az érintett vezetéket, oszlopot a madarak számára biztonságosabbá tegyék.
„A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) által kidolgozott, okostelefonon is kitölthető elektronikus adatgyűjtő űrlap segítségével a lakosság gyorsan és egyszerűen tudja eljuttatni hozzánk az adatokat a madarakra veszélyes oszlopokról és vezetékszakaszokról, melyeket így összegyűjtve és területileg összesítve tudunk eljuttatni az eljáró megyei hasóságokhoz, a nemzetipark-igazgatóságokhoz és az érintett áramszolgáltatóhoz.” – olvashatjuk az MME honlapján.
Mi a teendőnk?
Ha áramütött madarat találunk, a legfontosabb a saját és kutyánk biztonsága. Ne közelítsük meg túlságosan és semmiképpen se érintsük meg a magasfeszültségű oszlopot és a tetemet sem!
Készítsünk fotókat a vezetékről, az oszlopról és a madárról. Ha van rajta gyűrű, akkor is. Az oszlop azonosítására alkalmas táblákat is fotózzuk le.
Mentsük az a helyet a google térképen.
Írjuk be a keresőbe az „Áramütött madár bejelentése” szavakat, az elsőként megjelenő találat az MME honlapja, ahonnan elérhető az okostelefonon is kitölthető bejelentő.
ITT érhető el: https://www.mme.hu/aramutott-madarak-bejelentese
Itt adjuk meg a szükséges adatokat, töltsük fel a képeket és a koordinátákat. Ez nagyjából 5 percet vesz igénybe.