Gyászoló kardszárnyú delfint figyeltek meg Washington államban
A veszélyeztetett orka elpusztult borját vitte magával.
Szívszorító jelenetet láthattak a kutatók a Washington állam partjainál élő veszélyeztetett orkák csoportjában. A J36 jelű nőstény kardszárnyú delfint megfigyelték, amint elpusztult újszülött borját cipelte magával a víz felszínén. A szakértők szerint a viselkedés arra utalhat, hogy az anya próbálta életre kelteni kicsinyét, vagy nem akarta elengedni.
A Center for Whale Research és más szervezetek kutatói a Salish-tenger Rosario-szorosában azonosították az elhullott borjút. A kis nőstényen még az köldökzsinór is látszott, ami arra utal, hogy nemrég született. A szakértők szerint legfeljebb három napos lehetett, amikor megtalálták. Egyelőre nem világos, hogy a borjú halva született-e, vagy röviddel a világra jövetele után pusztult el.
Súlyos veszélyben a helyi orkapopuláció
Az úgynevezett déli rezidens orkák helyzete régóta aggasztó. Jelenleg mindössze 73 egyed maradt ebből a populációból, amely évtizedek óta küzd az élelemhiánnyal, elsősorban a csökkenő királylazac-állomány miatt. Emellett a vízszennyezés és a hajóforgalom zaja is nehezíti a vadászatukat és mindennapi életüket. A borjúhalandóság eleve magas a fajban, de ennél a csoportnál különösen nagy gondot jelent.
Nem egyedi eset a gyászoló viselkedés
Nem ez volt az első alkalom, hogy egy anyaorka elpusztult kicsinyét hordozta. 2018-ban a J35 jelű nőstény, Tahlequah, világszerte híressé vált, amikor 17 napon át több mint 1600 kilométeren vitte magával halott borját. Később, 2020-ban újra sikeresen elleni tudott. A kutatók szerint nem tudni pontosan, miért viselik így gondját elpusztult utódaiknak, de bizonyos, hogy az orkák rendkívül szoros családi kötelékben élnek, és bonyolult érzelmekre képesek.
Bohata Krisztina
(Kutyabarát.hu)
Forrás: cbsnews


