Kutya-pszichológia: a kutyák pozitív és negatív hatása a mentális egészségre
A kutyák hosszú ideje társaink, és közkeletű elképzelés, hogy jelentős pozitív hatással vannak a mentális egészségre. Számos tanulmány támasztja alá ezt az elképzelést, de a kutatások eredményei azt is mutatják, hogy az állattartás hatása nem minden esetben egyértelműen kedvező. Az alábbiakban bemutatjuk, hogyan járulhatnak hozzá a kutyák a mentális jólléthez, valamint azt, hogy milyen tényezők korlátozhatják ezt a hatást.
A pozitív hatások
A kutyatartás egyik legnagyobb előnye a társas támogatás. A kutyák érzelmi stabilitást nyújthatnak, csökkenthetik a magányosság érzését, és növelhetik az általános életminőséget. Egy malajziai kutatás szerint a kutyatulajdonosok érzelmileg rugalmasabbak és optimistábbak voltak a COVID-19 járvány idején, mint azok, akik nem tartottak állatot.
A kutyák jelenléte szorongáscsökkentő hatással is járhat. Például a kutyasétáltatás nemcsak a gazdák fizikai aktivitását növeli, hanem segíti a stressz oldását is. Az idős vagy krónikus beteg emberek számára az állatasszisztált terápiák kifejezetten hatékonynak bizonyultak az érzelmi jólét javításában. A kutyák természetes nyugalmat sugárzó jelenléte segíthet az emberek hangulatának kiegyensúlyozásában, különösen nehéz időszakokban.
Ellentmondások és kihívások
Bár a kutyatartás számos pozitív hatással bír, nem minden kutatás mutat egyértelműen kedvező eredményeket. Egyes tanulmányok szerint az állattartás nem minden esetben csökkenti a depresszió vagy szorongás szintjét. Sőt, bizonyos esetekben a kutya plusz lelki vagy anyagi terhet is jelenthet. Ez, például, azért lehet, mert egy kutya gondozása idő- és erőforrásigényes. Egy amúgy is túlterhelt élethelyzetben ez további stresszforrás lehet.
A kutya – gazdi kötődés mértékén is múlik az, hogy milyen mértékben élvezheti a gazda a pozitív hatásokat a mentális egészségére. Könnyen belátható, hogy egy örömteli kapcsolat, amelyet mindkét fél élvez, pozitívabban hathat, mint egy olyan, ahol szinte semmilyen érzelmi töltet nem jelenik meg. Érdekes megfigyelés az is, hogy a fiatalabb gazdák esetében erőteljesebben érzékelhetők a pozitív hatások. Ennek részben generációs oka van: a kutyákkal kialakított szoros, társállat kapcsolat az elmúlt évtizedekben terjedt el. Korábban a kutya inkább háziállat szerepben volt, amelyben az érzelmi kötődés kevésbé jelent meg.
Ahhoz, hogy a kutyák mentális egészségre gyakorolt pozitív hatása érvényesüljön, fontos a tudatos állattartás. A gazdák megfelelő időt kell, hogy szenteljenek az állatok gondozására és közös tevékenységekre, mint például a játék vagy a sétáltatás. Emellett az állatok egészségének biztosítása – például megfelelő táplálkozás és rendszeres állatorvosi ellátás – elengedhetetlen ahhoz, hogy a kapcsolat mindkét fél számára kedvező legyen.
Összegzés
A kutyák szerepe az emberek mentális egészségében rendkívül összetett. Miközben a kutyatartásnak számos előnye van, az egyéni élethelyzetek és a gazdák erőforrásai nagyban befolyásolják, hogy ezek az előnyök mennyire érvényesülnek. A további kutatások egyik célja, hogy jobban megértsük az állattartás és a mentális egészség közötti kapcsolatot. Ezeket az eredményeket pedig akár célzottan is alkalmazhatjuk a későbbiekben.