Szomorú kötelezettségünk – állattetemek elszállíttatása
Sajnos kedvenceink nem élnek örökké, így minden gazdi életében előbb – utóbb bekövetkezik a kutyatartás legfájdalmasabb pillanata, amikor szeretett négylábú családtagunk átkel a szivárványhídon. Sokan nem tudják, hogy ilyenkor mi a teendő a tetemmel.
Sok állattartó nincs tisztában azzal, hogy a meghalt kedvence tetemének elszállíttatása az ő kötelessége. Sokan pedig – hiába tudják ezt – nem vállalják az ezzel járó költséget és inkább az egyszerűbb és költségmentes megoldást választva, a tetemet kidobják a város szélén, vagy egy parkban „felejtik” a bokrok takarásában, esetleg egyszerűen a közterületen hagyják.
A Kossuth Rádió Napközben című adásában Szilágyi István, a Fehérkereszt Állatvédő Liga kurátora megerősítette, hogy ők is találkoznak hasonló esetekkel, például valaki a Margitszigeten egy zacskóban hagyta meghalt háziállatát.
Megoldás pedig létezik, a tetemeket az engedéllyel rendelkező közigazgatási szervezetek, vagy magánvállalkozók tudják az erre kijelölt helyre szállítani. Ennek költsége – mely az állattartót terheli – 15 000 Ft – 20 000 Ft, melyet azonban sokan nem tudnak kifizetni, ezért folyamodnak sajnos az „olcsóbb megoldáshoz”.
A vonatkozó jogszabályok szerint, a közterületen talált tetem elszállíttatása a helyi önkormányzatot, a közúton talált tetemé pedig a közútkezelőt terheli.
Budapestről és a környező településekről ingyenes zöld számon (06-80-630-242) lehet hívni például a IX. kerületi Illatos úton működő ATEV Fehérjefeldolgozó Zrt.-t munkanapokon 8:00 és 16:00 óra, munkaszüneti napokon 8:00 és 12:00 óra között. A hívásokat az ország minden pontjáról fogadják és az adott területen működő illetékes részleg felé továbbítják.
Az adásban Dr. Márton Lázár, a Nébih Állategészségügyi és Állatvédelmi Igazgatóságának osztályvezetője elmondta, hogy a háziállatok fölbe történő temetése alapesetben tilos, de a hatályos miniszteri rendelet lehetőséget ad arra, hogy a gazdi a saját telkén, vagy kertjében temethesse el kedvencét. Ilyenkor is vannak azonban szabályok, melyeket be kell tartani: legalább egy fél méter mély gödröt kell ásni, legkevesebb másfél méterre a telekhatártól, olyan helyen, ahol a talajvíz legmagasabb szintje is legfeljebb másfél méterre közelíti meg a földfelszínt.
Akinek kérdése van ezzel kapcsolatban, annak a járási hivatalok állategészségügyi osztályain tudnak tájékoztatást adni a jogszabályokról – hangzott el a műsorban.
A műsorban szó esik még a vadon élő állatok védelméről is. A tavaszi időszakban gyakran előfordul, hogy a kirándulók kölyök állatokba botlanak. Fontos tudni, hogy ilyenkor nem szabad megsimogatni a kicsiket. Az őz például, ha megérzi az ember szagát a gidán, elutasítja kicsinyét, így sorsát megpecsételtük. A malacai közelében tartózkodó vaddisznó pedig még az emberre is rátámad kicsinyei védelmében.
A szaporulatok időszakában kiemelt figyelmet fordítsunk arra, hogy kutyáinkat kizárólag pórázon vezessük az erdőben!
A teljes adást a Híradó.hu oldalán tudjátok meghallgatni.
Ajánlott cikkek
Kutyatemetőbe fekteti pénzét Klapka György
Kutyakrematórium vagy pénztemető? Mi lesz Klapka legújabb ötletéből?
(kutyabarát.hu)