Saját KB bal
Saját KB jobb

Megoldódott a csernobili kék kutyák rejtélye?

Az internet népe azonnal felkapta a fejét, amikor a Dogs of Chernobyl nevű nonprofit szervezet Instagram-oldalán különös videó jelent meg. A felvételen kék bundájú kóbor kutyák sétálgattak a csernobili zónában.
A találgatások azonnal beindultak – egyesek szerint a szín a nukleáris sugárzás utóhatása lehet, mások szerint csak AI-filter a felvételen. A valóság viszont ennél is bizarrabb – és szerencsére sokkal ártalmatlanabb.

Nem radioaktívak – csak túlságosan kíváncsiak

A titok nyitja nem a sugárzásban, hanem egy elromlott mobilvécében rejlik. A kutyák valószínűleg kék színű vegyi folyadékban hemperegtek meg, ami abból szivárgott ki. Ez a folyadék jellemzően fertőtlenítő és színező anyagokat tartalmaz, ezért hagyott ilyen feltűnő nyomot az állatok bundáján.

 

„Úgy tűnik, a kutyák egy anyagban fetrengtek, ami rátapadt a szőrükre.” – mondta Dr. Jennifer Betz, a Dogs of Chernobyl program állatorvos igazgatója az IFLScience-nek. „Feltételezzük, hogy ez egy régi, szivárgó mobilvécéből származott, de nem tudtuk teljes bizonyossággal megerősíteni.”

A jó hír: a szín csak felületi jelenség. Dr. Betz hangsúlyozta, hogy a kék bundának semmi köze a csernobili sugárzáshoz, és a kutyák egészségesnek tűnnek. „Amíg nem nyalják le magukról a folyadék nagy részét, nem valószínű, hogy bármilyen bajuk lenne tőle.” – tette hozzá.

A csernobili kutyák túlélnek mindent

A Dogs of Chernobyl projekt 2017 óta működik, a Clean Futures Fund nevű környezetvédelmi szervezet égisze alatt. Feladatuk, hogy felmérjék, gondozzák és ellássák azokat a kóbor állatokat, amelyek a 1986-os katasztrófa után hátrahagyott kedvencek leszármazottai. A becslések szerint ma több mint 700 kutya és 100 macska él a lezárt zónában – önkéntesek és állatorvosok járnak be rendszeresen etetni, ivartalanítani és orvosi ellátásban részesíteni őket.

A program időnként ideiglenes, lemosható színjelöléseket is alkalmaz, például a fej tetejére festett kék, zöld vagy piros foltokat, hogy megkülönböztessék az éppen kezelt állatokat. Dr. Betz azonban tisztázta: ez nem azonos a most lencsevégre kapott kék festéssel. „A jelölések mindig a fej tetején vannak, és két-három nap alatt lekopnak. Ezek a kutyák viszont tetőtől talpig kékek voltak.”


Szalay Adél / Kutyabarát.hu
Forrás: https://www.kinship.com/news/dogs-of-chernobyl-turning-blue?utm_campaign=linkinbio&utm_source=instagram&utm_medium=social-organic&utm_content=www.instagram.com/p/DQaKjYNgVN8; Kép: Chirag Ghosh: https://www.pexels.com/photo/a-white-short-coated-dog-lying-on-the-ground-14467987/
További érdekes cikkek
Hozzászólások
Töltés...