Történelmi ítélet született a Shell ellen az éghajlatváltozás miatt
Hágában történelmi ítélet született a napokban. Először mondta ki egy holland bíróság, hogy egy fosszilis üzemanyag előállító vállalat felelős az éghajlat változásért.
Hágában valóban történelmi ítélet született, a világon először mondta ki egy bíróság, hogy egy olyan cégóriás, mint a Shell, tevékenységével bizony felelős a klímaváltozásért. Sőt nem csak a felelősséget állapították meg, hanem komoly szankciókkal sújtották a vállalatot.
A 10 legkárosabbak egyike
A Shell az egyike annak a tíz nagyvállalatnak, akik tevékenységükkel mérhetően és számottevően járulnak hozzá a globális felmelegedés folyamatának drasztikus növekedéséhez. A bíróság most elrendelte, hogy a vállalat köteles csökkenteni szén-dioxid kibocsátását, méghozzá radikálisan. 2030-ig 45 százalékkal kell visszaszorítania a CO2 kibocsátást a teljes tevékenységére vetítve. Ez az érték összhangban van azzal a törekvéssel, hogy ne menjen 1,5 fok fölé a felmelegedés értéke. Ez az a határ, melynek átlépése a kutatók szerint katasztrofális és visszafordíthatatlan következményekkel jár.
17 379 egyéni felperes
Az ítélet tehát példaértékű, de maga a tárgyalás is csak azért jöhetett létre, mert egy olyan széles és komplex összefogás alakult ki, melyre még szintén nem volt példa. Az „éghajlatot” a Holland Föld Barátai (Milieudefensie), a Greenpeace Netherlands, az ActionAid, a Both ENDS, a Fossielvrij NL, Jongeren Milieu Actief, a Waddenvereniging és további 17 379 egyéni felperes képviselte. Andy Palmen, a Greenpeace Hollandia ideiglenes igazgatója elmondta:
„Ez az ítélet történelmi győzelmet jelent mindenki számára, akik szembesülnek a klímaválság következményeivel. Gratulálunk Milieudefensie-nek és az összes felperesnek. A Shell nem folytathatja tovább az emberi jogok megsértését és a bolygó kizsákmányolását a profit érdekében. Ez az ítélet egyértelmű üzenet a fosszilis üzemanyagok és azok előállítói számára. A szénnek, az olajnak és a gáznak a földben kell maradnia. A bíróság ma megerősítette, hogy a fosszilis üzemanyag ipar nem folytathatja tovább mértéktelen éghajlati szennyezését. ”
Bohata Krisztina
Kutyabarát.hu
Forrás: greenpeace.org