4 tipp, hogy bírjuk a kutyusunk tempóját séta közben
Aki egy kutyával osztja meg az életét az jól tudja, hogy a séta az egyik legjobb közös időtöltés kedvencünkkel. A rendszeres mozgás kedvezően hat az egészségünkre, ráadásul a kettőnk közötti kapcsolatot is megerősíti, ezért van az, hogy napszaktól és időjárástól függetlenül kérdés nélkül vállaljuk el ezt a feladatot. Ha azonban egy mozgékony kutyával áldott meg minket a sors, sokszor nem egyszerű lépést tartani vele, és mi már rég levegőért kapkodunk, amikor ő még csak kezd belelendülni a mozgásba. Mit tehetünk ilyenkor? Ezt vizsgáljuk az alábbiakban.
1. Válasszunk megfelelő felszerelést és öltözéket
Ha a kutyánk nem húzza a pórázt, nem próbál elfutni a közelünkből és a nyugodt sétákat kedveli inkább, tökéletes megoldás lehet egy nyakörv, más esetekben azonban könnyen lehet, hogy a hám lesz a jó választás. Ha a kedvencünk folyamatosan előreszalad, a nyakörv nyomást gyakorol a légcsövére, ami akár komoly sérüléshez is vezethet. Amennyiben tehát aktívabb kutyánk van, akivel futni vagy túrázni is szeretnénk, részesítsük előnyben a hámot, így számára is kényelmesebb lesz a mozgás.
Fontos az is, hogy mi milyen öltözéket hordunk: egy edzőcipőben sokkal nagyobb távolságot tudunk megtenni, mint az otthoni papucsban vagy a csinosabb munkahelyi viseletben, ezért válasszunk egy strapabíró, különböző terepen is használható kényelmes lábbelit.
2. Haladjunk fokozatosan
Ha nem szoktunk hozzá a hosszú gyalogláshoz, vagy kutyánk a vártnál sokkal energikusabb, akkor kénytelenek leszünk egyszerre nagyobb távolságokat is megtenni, ezt azonban nem érdemes elkapkodni. Kezdjük rövidebb, lassabb sétákkal, majd fokozatosan növeljük a terhelést; természetesen nem kell folyton mozgásban lennünk, így ha elfáradunk, nyugodtan tartsunk egy rövid pihenőt is.
Ha nehezen bírjuk a kutyánk által diktált tempót, próbálkozzunk meg egy bcaa, kreatin vagy taurin tartalmú készítménnyel, mely segíthet a teljesítményünk fokozásában.
3. Növeljük az állóképességünket
Ebben persze már a kutyával való séta is a segítségünkre lehet, de ha szeretnénk felgyorsítani a folyamatot, tartsunk néhány célzott edzést kedvencünk nélkül is: fussunk, biciklizzünk vagy ússzunk, így hamar formába fogunk lendülni. Ha szeretnénk egy kicsit hatékonyabbá tenni a sportolást, erre is számos lehetőségünk van: a bcaa készítmények csökkenthetik az izomfáradtságot és intenzívebb edzést tesznek lehetővé, az L-karnitin növelheti az állóképességet és az energiaszintet, de a taurin és a koffein is kiválóan beválhat, ha a célunk a teljesítmény fokozása.
4. Gyakran változtassunk az útvonalon
A kutyák imádnak új helyeket felfedezni, ezért ha olyan úton megyünk, melyet még nem ismernek, az könnyen leköti majd a figyelmüket: miközben szaglásznak, mi pihenhetünk egy kicsit, így tovább bírjuk majd a sétát. Közterületen kizárólag pórázzal sétáltathatjuk a kutyusokat, ezért érdemes néha olyan helyszíneket választani, ahol ilyen szabály nincs érvényben: keressünk fel egy kutyafuttatót vagy egyéb, ilyen célra kijelölt helyet és engedjük szabadon kedvencünket. Így ő nyugodtan futkoshat, kergetheti az eldobott labdát vagy frizbit és lefáradhat lefekvés előtt, amíg mi egy padon ülve figyeljük őt.
Ne maradjon el a séta!
Az állattartás rendkívül nagy felelősséggel jár, különösen igaz ez a mozgékonyabb kutyák esetében. Velük nem tehetjük meg azt, hogy egész nap a lakásba zárjuk őket, ezért naponta legalább egyszer mindenképp iktassunk be egy hosszabb sétát: ezzel nemcsak kedvencünknek segíthetünk a fölösleges energia levezetésében, de a saját állóképességünket is jelentősen növelhetjük, a közös mozgás tehát mindkettőnk érdeke.
(x)
Fotó: BP Digital Group