Hogyan készítsük fel házi kedvencünket a baba érkezésére?
Ha idáig azt hittük, hogy kisbabánk megszületésével csak a saját életünk vesz száznyolcvan fokos fordulatot, próbáljuk elképzelni, mit fog átélni kutyánk és cicánk. A babaszoba.hu hasznos információkkal segíti a babaváró szülőket és a babaváró házi kedvenceket is.
Fogalmunk sincs arról, négylábú társunk hogyan fog reagálni az új családtagra, ezért készítsünk akciótervet. A legjobb, ha hónapokkal a kicsi érkezése előtt, lassan haladva kezdjük el a felkészítést.
1. Tegyük egyértelművé a családi hierarchiát
A kutyák és macskák ösztönösen keresik a helyüket falkájukban, amit családunk tagjai alkotnak. Tudniuk kell, hol helyezkednek el a hierarchiában, ki az „alfahím”, aki a falkát vezeti. A család „vezetője” nem feltétlenül az a személy, akivel a legtöbb időt töltik vagy aki a legmagasabb. Nekik az a fontos, ki megy ki először az ajtón, ki eszik először, kinek a szava döntő a „falkán” belül. A legfontosabb, hogy kedvencünk megértse, ő a családi „sorrend” végén áll.
2. Gondoljuk át a problémás helyszíneket
Gyorsan alkalmazkodunk kutyánk, cicánk igényeihez, szokásaihoz, így ha babát várunk, meglepően sok dolgot kell átgondolnunk. Például hol alszik majd a baba és hol a kis kedvencünk? Marad-e az etetőtál a helyén, melyik bútort használhatja majd az állat és melyiket nem szeretnénk összeszőrözni? Összességében mennyit tudunk majd vele foglalkozni, hozzáérhet-e a kicsi az állathoz, ha igen, mikortól? Felugrálhat-e kutyusunk, ahogy eddig?
3. Képezzük kutyánkat
Ha eddig nem láttuk szükségét annak, hogy kutyánkat oktassuk, most eljött az ideje az alapparancsok elsajátíttatásának. Az „ülj, maradj, dobd el, gyere” vezényszavak megtanítása nagyon fontos ahhoz, hogy ebünk elkezdjen ránk figyelni és megértse, hogy minden helyzetben mi irányítunk.
4. Fokozatosan váltsuk valóra az akciótervet
Ne kezdjünk mindent egyszerre átalakítani kedvencünk körül. Ez legalább olyan helytelen döntés, mint ha a baba hazaérkezésekor kezdünk kapkodni. A fokozatosság nagyon fontos a jó eredmény eléréséhez.
Fotó: petsmagazine.com
5. Legyünk szigorúak
Ha kijelöltük az új határokat, felállítottunk új szabályokat, nagyon fontos, hogy következetesen és szigorúan be is tartsuk és tartassuk azokat. Ha például cicánk kinézi magának az új gyermekkocsit és belemászik, nyugodtan fújjunk rá egy pici vizet egy kiürült és kimosott üvegtisztító flakonból. Ezt tegyük meg minden egyes alkalommal. A cicák nem szeretik a vizet magukon érezni és néhány alkalom után megérti, hogy számára tilos belemászni a kocsiba.
Ha megérkezik a baba, szagokon keresztül segíthetünk állatainknak ismerkedni az új jövevénnyel. Hagyjunk a kicsiről levetett ruhát vagy egy használt pelenkát olyan helyen, ahol házi kedvencünk felfedezheti az új szagokat.
Ideális esetben a szülés előtt két hónappal már elvégeztük az előkészületeket, az új szabályok szerint, következetesen működtetjük házi kedvencünk életét. Ha későn kezdtünk el foglalkozni velük, akkor is próbáljuk meg felkészíteni őket, ami így naponta több időt vesz majd igénybe.
6. Szoktassuk kedvencünket gyerekekhez, idegenekhez
A baba megérkezése után sokan jönnek hozzánk vendégségbe, így kutyánkat hozzá kell szoktatnunk az idegenekhez. Vérmérsékletétől függően kell vele foglalkoznunk. Ha bárki kenyérre keni egy szempillantás alatt, könnyű dolgunk lesz, de ha vérbeli házőrző, akkor tréningeznünk kell. Vigyük el nagyobb társaságba, hívjunk meg számára ismeretlen embereket.
Ha ez nehéz feladat kutyusunk számára, adjunk jutalomfalatkát vendégeink kezébe érkezésükkor és kérjük meg őket, hogy pár percet foglalkozzanak majd a kutyával és jutalmazzák meg, ha megcsinál valamit, például leül. Az ijedős cicákat jutalmazhatjuk akkor, ha a vendégek közelébe merészkednek és nem ellenségesek velük. A legfontosabb, hogy kérjünk segítséget, ha szükséges. Ha problémáink vannak kedvencünk engedelmességével, vagy ő dönti el, mit hall meg parancsainkból és mit nem, kérjük képzett tréner segítségét.
Forrás: babaszoba.hu
További cikkek a témában:
Mitől féltek kismamák? Egy életre szóló barátságtól?
Kutyagyerek vs. embergyerek
(kutyabarát.hu)