Saját KB bal
Saját KB jobb

Jótékony hozzávaló a kutyaétrend összeállításához: almaecet

Az almaecet normalizálja a gyomorsav mennyiségét, javítja az emésztést. Csökkenti a belekben képződő gáz mennyiségét, javul a tápanyagok felszívódása. Csökkenti az ízületi gyulladás tüneteit, segít megelőzni a húgykövek kialakulását és a húgyszervek gyulladását. Javítja az állóképességet, ellenállóbbá tesz a fertőzésekkel szemben. Jelentős a nyomelem, ásványi anyag és vitamin tartalma, különösen káliumban gazdag.

Az almaecet szerves sav, amely az ivóvízbe vagy ételbe adagolva ellenállóbbá teszi a kutyát a kórokozókkal szemben (roncsolják a káros baktériumok DNS-ét, meggátolva szaporodásukat), véd a belső parazitától és élősködőktől. Az itatásra használt víz pH-ja kedvez a baktériumok – köztük a Salmonella – szaporodásának, almaecet hozzáadásával azonban savas irányban változik a pH, megakadályozva a baktériumok szaporodását – olvasható a drotoskonyha.wordpress.com oldalon.

Az adagolási javaslat szerint kis mennyiséggel kezdjük, és fokozatosan növeljük az adagot 7kg/1 teáskanálra. (Tehát ha a kutyánk 26 kg, 3,5 teáskanál legyen a maximális napi adag.) Az ételhez keverve tapasztalatom szerint nem zavarja őket az íze, ha mégis, össze lehet keverni egy kis mézzel.

Az internetes fórumok hozzászólói egy hónap elteltével a következő jótékony hatásokat tapasztalták: javul a szőr állapota, kevesebbet vakarózik, kevésbé van „kutyaszaga”, visszaszorítja a bolhásságot, csökken vagy megszűnik a könnyezés okozta foltosság a szem körül,  izületi bántalmakban szenvedő kutyáknál pedig mérséklődik a fájdalom.

Az almaecetet külsőleg is alkalmazhatjuk allergiás eredetű bőrgyulladás, bolhásság, és kopaszító sömör/ótvar ellen.  A szőrzet átöblítéséhez szükséges vízmennyiség minden literjéhez adjunk 2 evőkanál almaecetet, ezzel heti egy alkalommal pacsmagoljuk be kutyát. (Az almaecetet nem kell kiöblíteni a szőrből.)

A szezonális allergia sok kutyánál okozza a mancsok, talppárnák viszketését, ezt is kezelhetjük almaecetes mancsáztatással, itt a javasolt hígítás: 1 csésze almaecetet keverjünk össze 2 csésze víz. A beszámolók szerint igen hatásosan csökkenti a viszketést. (Ezt még nem próbáltam – szerencsére nem volt szükség rá -, de szerintem, ha bármilyen sérülés van a mancson, ez így túl tömény.)

Gyógyhatású étrendkiegészítőként az olcsóbb fajta almaecet állítólag nem ér semmit, bio-verziót kell venni. Mivel vannak bizonyos fenntartásaim a biotermékekkel szemben (nem tudok szabadulni a gondolattól, hogy számos termék indokolatlanul viseli ezt a jelzést), és mert az ellenőrzött biocuccok drágák, készíthetünk otthon is almaecetet. 

Almaecet recept:

Egy 5 literes befőttes üvegbe 2 kg szeletelt almát, almahéjat, almacsutkát rétegezünk 20 dkg cukorral, és felöntjük 2 l felforralt, és visszahűtött vízzel. A tetejére – mintha kovászolnánk – tegyünk 1 szelet kenyeret. Az üveg száját kössük le vászonkendővel, és állítsuk árnyékos, 20-28 °C-os helyre. 10 nap érlelés után a folyadékot szűrjük le, és mérjük le. Literenként adjunk hozzá 10 dkg cukrot, ismét kössük le vászonkendővel, és hagyjuk erjedni. Először forrni kezd, majd fokozatosan feltisztul a folyadék, közben kialakul a tetején egy kocsonyás trutyi, ez az ecetágy. Négy hét elteltével az ecetágyat óvatosan félretolva lefejthetjük az ecetet. Az ecetágyat hagyjuk az üvegben, felhasználhatjuk a következő adaghoz, ekkor nem kell már kenyeret beletenni.

Figyelem! A fenti ajánlások és receptek orvosilag nem bizonyítottak, azok kutyatartók tapasztalataira épülnek, teljes hitelességükről és hatásaikról felelősséget nem vállalunk. Mielőtt almaecetet használna kutyájánál, egyeztessen állatorvosával!

 

 

(kutyabarát.hu)

 

 

 

Forrás: drotoskonyha.wordpress.com
További érdekes cikkek
Hozzászólások
Töltés...