Milyen játékot vegyünk egy fél éves babának?
Általában már az újszülötteket is játékok egész tárháza várja, ahogy hazaérnek a kórházból. Ilyen csörgő, olyan maci, amolyan zenélő kütyü. Igen ám, de a baba számára igazán érdekessé ezek a játékok körülbelül fél éves korára válnak. Addig marad a zenélő forgó az ágy felett és az ökle, amit előszeretettel rágcsál.
Az a bűvös 6 hónapos kor
Hogy milyen játékot érdemes venni 6 hónapos kortól? A babák többnyire azt szeretik, ha a játék:
- színes
- hangot ad ki, vagy éppen zenél
- mindig szolgál valami újdonsággal
- van rajta bőven felfedeznivaló
- meg lehet nyomni bizonyos részeit (az első időben még csapkodni)
- különböző anyagokból, felületekből áll.
Ahogy látható, a lista nem végtelen és teljesíthetetlen. A szülők elvárásai már más lapra tartoznak, hiszen felnőtt fejjel mások a kritériumok.
Így pedig a játék:
- legyen biztonságos
- ne legyen lenyelhető, elkeverhető darabja
- tartós legyen
- könnyen lehessen tárolni, ne foglaljon nagy helyet
- tanuljon is belőle a gyermek a szórakozás mellett
- ki lehessen rajta kapcsolni a zenét (nagyon fontos, mert a legcukibb, legfejlesztőbb játék is az idegekre tud menni a végtelen zenével)
Az ideális játék
Egy fél éves baba általában még csak forogni tud, és igyekszik minél többet megtanulni a helyváltoztatásról, azaz kúszik, mászik, de legalábbis próbálkozik. Így nekik mindenképp olyan játékot érdemes választani, ami felkelti a figyelmét, és arra sarkallja, hogy elérje.
Etetőszékben vagy éppen babakocsiban ülve már igénylik, hogy a kezükbe adjunk néhány érdekes játékot. Erre például tökéletes választás a Fisher-Price puha könyve. Ez egy könyvként összekötött, különböző anyagokból álló kis lapozható játék, melynek egyik oldalán tükör található, másik oldala hangot ad ki, míg számos érdekes dolog fityeg rajta, amit lehet húzogatni, rángatni és természetesen rágcsálni is.
Egy bizonyos kor felett már a baba tud önállóan ülni, lépegetni, és a mászás is a kisujjában van. Így ebben az időszakban már nyugodtan választhatunk komplexebb játékokat is, mint amilyen a Montessori torony, ahol egymásra tudják rakni a különböző tárgyakat. Ugyanígy hasznos bármilyen pakolásra ösztönző játék, mivel minden kisded imád pakolni, a tárgyakat egyik helyről a másikra tenni és, nem utolsó sorban, megfigyelni, hogy mi történik velük.
Ekkor még szeretnek pakolni, ám ez nem tart örökké. Hamarosan átveszi a helyét az állandó dacos ellenkezés, aminek hatására a pakolás nyűggé válik, főként ha anya kérné.
(X)