Téli gumi tárolása nyáron: mire kell figyelni?
A téli gumiabroncsok kulcsfontosságú szerepet játszanak a biztonságos közlekedésben a fagyos és hideg hónapokban. A szezonváltást követően azonban nem sokan ügyelnek arra, hogy ezeket az abroncsokat megfelelően tárolják a nyári időszakban. A helytelen megoldások azonban jelentősen csökkenthetik az élettartamukat, a teljesítményüket, éppen ezért nem elhanyagolható szempont, hogy milyen módszerek léteznek arra, hogy megóvjuk a gumik állapotát.
Miért fontos a megfelelő tárolás?
A gumiabroncsok anyaga speciális keverékből készül, amely érzékenyen reagál a környezeti hatásokra, mint a fény, a hőmérséklet, a nedvesség. A téli gumik tárolásánál erre is kell figyelni. Amennyiben ezeket ugyanis nem megfelelő körülmények között tartjuk, a gumi nagy eséllyel fog idő előtt elöregedni, repedezni, sőt, akár még a rugalmasságából is veszíthet. Mindez nemcsak esztétikailag és anyagilag fontos, hanem biztonsági szempontból is, hiszen a romló tapadás és szerkezeti integritás jelentősen növelheti a balesetveszélyt.
A megfelelő helyszín kiválasztása tehát rendkívül fontos, ideális esetben hűvös, száraz, sötét helyen kell tárolni, ahol nincs szélsőséges hőmérséklet ingadozás. A garázs, pince vagy egy zárt tárolóhelyiség mindenképpen jó választás lehet, de csak akkor, ha nem éri közvetlen napfény, valamint nem túl párás a környezet. A napfényben található UV-sugarak ugyanis könnyedén károsíthatják a gumi szerkezetét, míg a túlzott páratartalom elősegítheti a penészesedést, illetve a rozsdásodást, főleg akkor, ha a felnikre szerelve tároljuk azokat.
A tárolás módja
A tárolás módja attól is függ, hogy az abroncsokat felnire vannak-e szerelve, vagy sem. Amennyiben a téli gumikat felni nélkül tároljuk, akkor érdemes őket állítva elhelyezni, néha megforgatni, amivel elkerülhetjük az alakváltozást. Ha azonban a gumik rajta maradnak a felniken, akkor célszerűbb megoldás fektetni őket, egymásra tenni, esetleg felfüggesztve tárolni. Ilyenkor azonban ügyelni kell arra, hogy ne nehezedjenek túlzottan egymásra. A deformáció ugyanis nemcsak esztétikai hiba, hiszen idővel ronthatja a menetstabilitást, növelheti a vibrációt a gépkocsin. Éppen ezért lényeges, hogy az abroncsokat úgy helyezzük el, hogy egyenletes legyen a súlyelosztás.
Mit kell tudni a téli gumiabroncsok tisztításáról?
Mielőtt a téli gumikat eltennénk a következő szezonra, nem árt alaposan megtisztítani őket. Ezzel ugyanis hosszabb távon megőrizhetjük az állapotukat. A sáv, a kavics, a fékpor, illetve más szennyeződések eltávolítása segíthet megelőzni a korróziót, különösen abban az esetben, amikor az abroncsok a felnire vannak szerelve, és úgy kerülnek tárolásra. A tisztításhoz bőven elég lehet a langyos víz, az enyhe szappanos keverék, azonban kerüljünk minden olyan vegyszert, amelyek károsíthatják a gumi szerkezetét.
Ezt követően a gumikat hagyjuk megszáradni, csak utána helyezzük őket a tárolóhelyiségbe. A nedves környezet ugyanis gombásodáshoz és a fémfelületek rozsdásodásához vezethet. A teljes száradás után érdemes ellenőrizni az állapotát, van-e a gumin valamilyen repedés, kopás, sérülés. Ezeket már ilyenkor dokumentálni kell, hátha cserére van szükség a következő szezon előtt.
Megéri gumizsákot vagy tárolóhuzatot használni?
A tárolás során hatalmas segítséget jelenthetnek a speciálisan erre a célra kialakított gumizsák vagy tárolóhuzat. Ezek nemcsak tisztán tartják az abroncsokat, hanem még meg is óvják azt a fény, a por, valamint a károsító tényezők ellen. A zsákok viszont sose legyenek légmentesek, hiszen a guminak szellőzésre van szüksége ahhoz, hogy ne legyen penészes. Amennyiben nincs ilyen gyári gumizsák, akkor akár még egy vastagabb szemeteszsák is kiváló választás lehet, de a tetejét annak se zárjuk le teljesen.
Mire figyeljünk a tárolási időszak végén?
Amennyiben közeledik az őszi időszak, és újra elővesszük a téli abroncsokat, nem szabad azonnal felszerelni őket. Mindenképpen vizsgáljuk meg az állapotukat. Ha a gumik felniken vannak, akkor a levegőnyomás szintjét sem árt ellenőrizni. Bár hosszabb távon csökkenhet a nyomás, nem érdemes teljesen leereszteni őket, ugyanis az sokat ronthat az szerkezeti integritásán.
Mielőtt újra a helyére kerül, nézzük meg a profilmélységet, ami kapcsán 4 mm az ajánlott minimális méret, de ellenőrizzük le az esetleges deformitásokat, a repedéseket, a gyártási időt egyaránt. Ha pedig túl régi a gumi, akkor érdemes újra váltani, még akkor is, ha első ránézésre még használható állapotban vannak, akkor is. Általánosságban 6-8 évente javasolt ezt megtenni.
(x)
Fotó: pexels.com

