kutyakiállítás - Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová https://kutyabarat.hu/cimke/kutyakiallitas/ Kutyás és kutyabarát szállások, éttermek, kávézók, munkahelyek, üzletek és kutyás cikkek, rendezvények, programok. Minden, ami kutya és kutyabarát hely. Thu, 04 Jan 2024 12:37:05 +0000 hu hourly 1 Fantasztikus magyar siker Belgiumban, a kiállítás legszebb fiatal kutyája lett Casper https://kutyabarat.hu/kutyabarat_hirek/124141/fantasztikus_magyar_siker_belgiumban_a_kiallitas_legszebb_kutyaja_lett_casper/ Wed, 03 Jan 2024 08:04:06 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=124141

A még mindig csak 15 hónapos rövidszőrű magyar vizsla karrierje családi kedvencként indult, nemrégiben azonban 70 fajta 394 fiatal korú […]

The post Fantasztikus magyar siker Belgiumban, a kiállítás legszebb fiatal kutyája lett Casper appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>

A még mindig csak 15 hónapos rövidszőrű magyar vizsla karrierje családi kedvencként indult, nemrégiben azonban 70 fajta 394 fiatal korú kutyája közül hozta el Belgiumból a Junior Best in Show – vagyis a kiállítás legszebb junior  kutyája címet. Casper gazdáinak sem tenyésztési sem kiállítási célja nem volt a kiskutyával. Pár év alatt két vizslájuk ment el, mindketten 16 év feletti kort éltek meg és soha nem jártak egyetlen kiállításon sem. Butterfly Hunter Casperről azonban viszonylag gyorsan kiderült, hogy rendkívüli és kiemelkedő adottságokkal rendelkező egyede fajtájának. Hogyan került mégis a ring közelébe és a gazdiknak hogyan lett elsődleges hobbijuk kutyájuk karrierjének egyengetése? Erről beszélgettünk  gazdáival,  Chikán Erikával és Chikán Amadéval.

Több vizslátok is volt már, de kiállításokra egyiket sem vittétek. Sőt Casper is kedvencként érkezett a családba. Mégis hogyan csöppentetek ebbe a világba?

Igen, Caspert teljes mértékben családi kutyának szántuk, talán egyszer, ha voltunk előtte kutyakiállításon kíváncsiságból, akkor még nem értettük, mire jó ez. Úgy éreztük, a kiállítás nem jó a kutyáknak, sem érzelmileg, sem kynológiai szempontból nem láttuk át ennek a jelentőségét.

Amikor elhoztuk Caspert tél volt, korán sötétedett, de szerettünk volna minél több közös programot. Várhelyi Dóra, a Butterfly Hunter kennel tulajdonosa, Casper tenyésztője javasolta, hogy járjunk el hetente egyszer ringdresszúrára, és buzdított minket, hogy próbáljuk ki a kölyökkel a show világot. Először kikerestük, hogy mit jelent ez a szó egyáltalán, majd úgy voltunk vele, hogy miért is ne. Aztán ott hallottunk először állításról, felvezető pórázról, és láttuk, hogy a 3 hónapos kiskutya némi jutalomfalatért cserébe boldogan fut a ringben, időnként meg is áll vagy 4 másodpercre, és megtanul nem foglalkozni a többiekkel. Úgy éreztük, jó szocializáció egy ilyen korú kutyának, és játékos fegyelmezés, ami az élet többi területén is hasznunkra válik. Emellett egyre többet megtanultunk a fajtáról, anatómiai, küllemi elvárásokról, és szép lassan mi is láttuk a különbséget vizsla és vizsla között.

Butterfly Hunter Casper – Fotó: Chikán Erika

Melyik volt az első kiállítás, amin részt vettetek és milyen eredményt ért el ott Casper?

Casper tenyésztője, Dóri javaslatára beneveztük az 5 hónapos Caspert a 2023-as év első kiállítására a FEHOVA Winter Dog Show-ra, ami az egyik legnagyobb, legnevesebb nemzetközi kiállítás itthon. Minor Puppy kategóriába neveztük, amiben a legfiatalabbak indulnak 3-6 hónapos korig. Szintén Dóri ajánlotta, hogy adjuk profi felvezető (handler) kezébe az ebet, mert ez bizony egy kőkemény foglalkozás, amiben ember és kutya teljes összhangja hozza az igazi eredményeket. Casper handlere Kántor Bence lett, akivel pillanatok alatt egymásra hangolódtak.  Aztán már csak tátva maradt szájjal figyeltük, ahogy egy nemzetközi rendezvényen, körülbelül 35, a saját fajtájában legszebbnek választott kölyök között a narrátor bemondta, hogy a Minor Puppy kategóriában a kiállítás legszebb kutyája (Best In Show) a rövidszőrű magyar vizsla, azaz Casper.

Nyár végén neveztünk Agárdra, ahol már Juniorként indult, ez a korosztály 9-18 hónapos korig tart, és az első nap legszebb kan lett (Best Opposite Sex), második nap pedig már fajtagyőztes (Best Of Breed), majd fajtacsoport-győztes a vizslák-szetterek csoportjában, és végül itt is vitte a Junior Best In Show címet. Itt már igazán beszippantott minket ez a világ, a kutyánkat látni a ringben szaladni, majd dobogó legfelső fokán állni olyan érzés volt, ami kevés dologhoz fogható. Minden gazdának, nekünk is a saját kutyája a legszebb, legyen az fajtatiszta vagy keverék, eddig mi ezt nem néztük. Itt a bírók az adott fajtát kynológiai szempontból vizsgálják, az adott fajta temperamentumát, mozgásának harmonikusságát, a felvezetést és a fegyelmezettséget figyelembe véve. Fantasztikus látni, amikor egy a fajtához értő, nemzetközileg elismert bíró a mi kutyánkat teszi a dobogóra.

Fotó: Horváth Balázs, dog-foto.com

A kutyakiállításokon részt vevő kutyákat a laikusok gyakran sajnálják. Ahogy te is említetted az elején, kívülállóként egyáltalán nem volt szimpatikus az ebek „kényszerű” szerepeltetése. Most már túl a felkészüléseken és versenyeken hogy látod, Casper hogy viseli mindezt?

Casper láthatóan élvezi. Imád dolgozni, örül az örömünknek, szeretjük azt hinni, hogy tudja, amikor nyer, és büszkén pózol a dobogó legfelső fokán. Sokat készülünk és foglalkozunk vele, ezeket a foglalkozásokat is nagyon élvezi. Feladata van, dolgozhat, mentálisan és fizikailag is megfelelő terhelést kap. Vigyázunk a munka, a játék és a pihenés egyensúlyára. A kiállításokat egy felkészülés előzi meg, hiszen nyerni szeretnénk, így a legjobb formáját kívánjuk megmutatni. Ebben az időszakban Dóri javaslatára bevezettük a rendszeres úszást, amit Casper nagyon élvez és tökéletesen elfárad tőle. Tudatosabban mozgatjuk és etetjük, és a ringdresszúra Bencével szintén fontos a tökéletes szerepléshez. Rengeteg olyan közös, családi programunk lett, ami még közelebb hozott minket egymáshoz. Igen, a kiállításon, amíg várjuk a sorunkat, addig türelemre, fegyelmezettségre van szükség, de ez nem megterhelő, és ott is együtt vagyunk, együtt izgulunk.

Agárd után már nem volt megállás, milyen versenyeken jártatok és milyen eredményeket értetek el a még mindig csak 14 hónapos kutyával?

Agárd után a másik nagy nemzetközi kiállítás következett Komáromban, majd az első külföldi megmérettetés Zágrábban. Az előbbi első két napját végigtaroltuk, J-BIS mindkét napon, ez még Bencével is ekkor történt először a Komáromi három napos kiállításon. Ezzel meglett a Hungária Junior Champion cím, és itt már biztossá vált, hogy nagyon szép karrier előtt áll. Zágrábban 3 kiállítás volt 2 nap alatt, 2 nemzetközi és 1 nemzeti, ez utóbbiban a legszebb fiatal cím mellett a fajtagyőztes is Casper lett. A fajtagyőztes címet az összes, a fajtában nevezett kutya legjobbjai közül választják. Tehát itt általában többszörös győztesekkel egy mezőnyben versenyez minden kutya. Egy ilyen közegben a még fejlődésben lévő, nem teljesen kifejlett junioroknak általában nem sok babér terem, így innen elhozni egy Best of Breed (a fajtában a legszebb) címet, igazi dicsőség.

Fotó: Horváth Balázs, dog-foto.com

A junior interchampion (nemzetközi bajnoki) címhez 3 különböző országban, 3 nemzetközi (CACIB) versenyen, 3 különböző bírótól kell megkapni a legszebb junior címet. A magyar és a horvát győzelem után Brüsszelre esett a választás, ahol 2 nap alatt 4 kiállítást, 2 CACIB-ot és 2 CAC-ot rendeztek.

Brüsszelbe már repülővel mentetek, hogyan sikerült a utazás? Nem okozott gondot?

Először (és feltehetőleg utoljára) repültünk úgy, hogy Casper a poggyásztérben utazott. A légitársaság call centerében dolgozó úriember rosszul regisztrálta a kutyaszállítást, így az oda- és visszafelé úton is komoly ügyintézés és pultok között szaladgálás előzte meg, hogy végül megtalálják a rendszerben, és feltegyék a gépre. Végigizgultuk a repülőutat, hogy vajon hogyan érkezik meg a kiskutyánk. Örökkévalóságnak tűnt, mire a “Túlméretes poggyász” ablaknál végre megláttuk a dobozát, ahogy tolják egy kocsin felénk. Úgy tűnt, hogy túlzottan nem viselte meg az út, de azért később kiderült, hogy nem múlt el nyomtalanul az “élmény”.

Egy kevésbé komfortos utazás után milyen reményekkel, célokkal indultatok a versenyre?

Nem volt sok vizsla nevezve, így reménykedtünk a fajtagyőztes címben, ami mind délelőtt, mind délután meglett. Az argentin bíró hölgy és a dán bíró úr elismerő szavai és gesztusai mellett. Ez azt jelentette, hogy a fajtacsoport címért és a junior BIS címért is versenyben maradtunk. A fajtacsoportban végül a magyar bíró harmadiknak helyezte Caspert.  Következett a junior BIS, ahol összesen 394 kutya közel 70 körüli fajtából kiválasztott legszebb juniorjai vonultak fel fajtacsoportonként.

Fotó: Horváth Balázs, dog-foto.com

Mind a 10 csoportból történik ilyenkor egy “szűkítés”, ahol a bíró kiválasztja azt a 10-12 kutyát, akiket a végső címért a ringben szeretne látni. Ez a válogatás nagyon hosszú és alapos, mire sorra került a 7-es fajtacsoport, már a torkunkban dobogott a szívünk.

A kontinentális Európában hátulról kezdik sorolni a helyezéseket. Hatodik, ötödik, negyedik – már minden bizonnyal dobogós lesz – harmadik, és… Amikor a számomra is második legszebb svájci juhászkutyát bemondta a hangosbemondó második helyezettnek, én már tudtam: itt egy újabb junior BIS cím! Nem nagyon lehet mihez hasonlítani ezt az érzést.  A második napon megkapta Casper első felnőtt CACIB címét (a növendék, azaz 15-24 hónapos osztályban szerzett címek már a felnőtt karrier részei, szemben a junior címekkel). A nemzeti versenyen pedig a német bíró már Caspernek ítélte a fajtagyőztes címet.

2024-ben újabb kihívásokat terveztek, hiszen Casper megszerezte a kvalifikációt a Crufts-ra, mely a világ egyik legnagyobb nemzetközi kiállítása és versenye.

Igen, a jövő év első felének legnagyobb eseménye valóban a Birminghamben rendezett Crufts lesz, ez olyan, mint a sportolóknak az Olimpia. Erre Casper már Komáromban megszerezte a kvalifikációt. Angliába csak autóval lehet beutazni, ha nem szeretnénk cargo-val küldeni a kutyát. Így már meg is terveztük a road tripet a családdal, amin oda-vissza átszeljük Európát. Terveink szerint megyünk még magyar kiállításokra, esetleg a környező országokba, 2025-re remélhetőleg felnőtt interchampion lesz Casper.

Mit gondolsz, mi a siker titka? Mennyiben számít a genetika és mennyiben a hozzáadott érték, amit a gazdi tud megadni?

Rendkívül jó alapanyagot kaptunk, fizikailag és mentálisan egyaránt, de nagyon sokat dolgozunk is azon, hogy így maradjon, sőt fejlődjön, eközben pedig teljes és boldog kutyaélete legyen. Elsősorban társ, és nem eszköz, annak ellenére, hogy ő nyilván meglenne kiállítások nélkül is. De ez egyúttal csapat- és családépítés, az egész hétvégét együtt töltjük, jól érezzük magunkat, és bizony a szállodában néha az ágy végében is alhat…

Fotó: Chikán Erika

Az én leosztásom szerint 50% kutya, 30% handler profizmusa és a kutyával való kapcsolata, 20% pedig minden egyéb: bírók, pozitív és negatív “háttérmunka”, adott körülmények, ellenfelek – ezek adják össze a sikert. Casper és Bence összhangja a ringben és azon kívül is szemet gyönyörködtető. Ez már 80% a mi esetünkben, ami valljuk be, nem rossz arány. Mindeközben a hétköznapokban egy érzékeny, dolgozni szerető, értelmesen néző, változatos hangokat kiadó, csodálatos társunk van, akivel még rengeteg közös élmény vár ránk.

További nagyon sok sikert kívánunk Caspernek és a gazdiknak!

Bohata Krisztina

(Kutyabarát.hu)

 

The post Fantasztikus magyar siker Belgiumban, a kiállítás legszebb fiatal kutyája lett Casper appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Francia bulldog nyerte az USA legnevesebb kutyakiállítását https://kutyabarat.hu/kutyabarat_hirek/118776/francia_bulldog_nyerte_az_usa_legnevesebb_kutyakiallitasat/ Fri, 25 Nov 2022 11:41:23 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=118776

The post Francia bulldog nyerte az USA legnevesebb kutyakiállítását appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>

A Dog Show néven megrendezésre kerülő, magyarul kutyakiállításként emlegetett események tulajdonképpen versenyek. A tenyésztők számára a legfontosabb események, melyek megmérettetik kutyáikat. A látványos versenyekből léteznek kisebbek és nagyobbak is a világ minden táján. Az Egyesült Államokban a legnagyobb ilyen kutyakiállítás a National Dog Show.

Először nyert francia bulldog

Az idei National Dog Show pedig nem szűkölködött meglepetésekben. A verseny fennállása óta (1879) először egy Winston nevű francia bulldog nyerte az abszolút első díjat. Ez azt jelenti, hogy Winston a fajta kategóriában elnyerte az első helyezést, majd az összes fajtakategória nyertes közül őt választották a legjobbnak a zsűri tagjai. Winston több száz kutya elől vitte el a kiállítás legpatinásabb díját. Az idei verseny azért is különleges volt, mert idén indult először mudi és orosz terrier a megmérettetésen.

Húszmillió néző

A National Dog Show-t minden évben hálaadás napján rendezik meg az Egyesült Államokban. A kutyák és a gazdik sokszor éveken át készülnek a versenyre, melyen számos kritériumnak kell megfelelni. A versenyzőket nem csak a helyszínre kilátogatók figyelik árgus szemekkel, hanem a tévé képernyőin is közel húszmillió ember figyeli az eseményéket. Az NBC ugyanis  20 éve minden évben közvetíti a National Dog Show-t a televízióban. A verseny pedig minden évben tartogat meglepetéseket. A tavalyi nyertes például a verseny történtében először másodszorra is elnyerte a Best in Show díjat, ráadásul két egymást követő évben.

Bohata Krisztina

(Kutyabarát.hu)

Forrás: CNN, 24.hu

The post Francia bulldog nyerte az USA legnevesebb kutyakiállítását appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
„Egy a Természettel” – Vadászati és Természeti Világkiállítás – Budapest 2021 https://kutyabarat.hu/kutyabarat_hirek/107765/egy_a_termeszettel_vadaszati_es_termeszeti_vilagkiallitas_budapest_2021/ Mon, 08 Mar 2021 06:45:55 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=107765 világkiállítás

The post „Egy a Természettel” – Vadászati és Természeti Világkiállítás – Budapest 2021 appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
világkiállítás

2021. szeptember 25. és október 14. között Budapesten Magyarország ismét világkiállítást szervez: egy a természettel mottóval. A szervezők hisznek abban, hogy a modern világ kihívásaira nemcsak modern találmányokkal lehet választ adni, hanem ötvözni kell a korszerű technológiát a hagyományos eszközökkel és a meglévő, több évszázados tudással. A természetközeli szakmák, mint a vadászat, az erdészet vagy a horgászat pedig rengeteg válasszal rendelkeznek korunk kihívásaira, mert örökségünk a jövőnk kulcsa.

A grandiózus központi kiállítás helyszíne a főváros szívében található HUNGEXPO Budapest Kongresszusi és Kiállítási Központ lesz, ahol a különféle vadászati, horgászati és természetközeli témákat korszerű, egyben modern környezetben, közel 75 ezer négyzetméter kiállítási területen tekinthetik meg az érdeklődök. Az itteni csarnokokban a többi között láthatnak majd magyar és nemzetközi trófeakiállítást, amely a vad élőhelyét bemutató diorámáktól egészen a világrekord trófeákon át hozza közelebb a látogatókat a természet páratlan értékeihez. Az egyik fő attrakció a központi magyar kiállítás lesz, amely a Kárpát-medence 1000 éves történelmét öleli fel, emellett ugyancsak látványosnak ígérkezik a preparátor világbajnokság is. A családok minden generációját megszólítja a hagyományos vadászati módok pavilonja, ahol bel- és kültéri programokra egyaránt sor kerül, a témák felhozatala pedig igen színes lesz, ugyanis az érdeklődők találkozhatnak sólymokkal, vizslákkal, agarakkal, lovakkal, elöltöltő fegyverekkel és a többi között íjakkal is.

A World Conservation Forum 2021 kimagasló számú szakmai előadóval és szervezettel valósul meg a világkiállítás ideje alatt. A fórum egy vissza nem térő lehetőség arra, hogy a szakmai és civil érdeklődők valós képet alkothassanak természetközeli szakmák (vadász, halász, erdész stb.), valamint a természetvédelem közös alapokon nyugvó jövőjét illetően. A rendezvény rávilágít arra, hogy természeti erőforrásaink egyik legfőbb ellenségei olyan kizsákmányolók, akik az általuk végzett illegális tevékenység révén – mint például az orvvadászat – a vadvilág egyik valós, világviszonylatban is közismert veszélyét jelentik számos faj kipusztulását eredményezve.

Az „Egy a Természettel” Vadászati és Természeti Világkiállítás egy világraszóló találkozó lesz, ahol a nemzeti kincsnek számító vadászati világrekordok mellett egy helyen jelennek meg őseink legendái, a különféle vadászati módok rejtelmei, a magyar vizek titokzatos világa, a természetes forrásból származó vad- és halgasztronómiai különlegességek és napjaink korszerű természethasználati megoldásai.

Az index fotón a világkiállítás kabalája Fátyol, a drótszőrű magyar vizsla látható. A fajta Hungarikum, egyben a Nemzeti Kincseink sorába is tartozik. A vadászok elsődlegesen apróvadvadászatokon használják, ahol ezek a kutyák kitűnő munkájukkal hívják fel magukra a figyelmet.

(x)

 

(Kutyabarát.hu)

The post „Egy a Természettel” – Vadászati és Természeti Világkiállítás – Budapest 2021 appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Ilyen volt egy rangos kutyakiállítás a Kádár-korban https://kutyabarat.hu/kutyabarat_hirek/76719/ilyen_volt_egy_rangos_kutyakiallitas_a_kadar_korban/ Thu, 24 Nov 2016 23:00:00 +0000 https://kutyabarat.hu/egyeb/76719/ilyen_volt_egy_rangos_kutyakiallitas_a_kadar_korban/

Nem is gondolnánk, hogy már a hatvanas években milyen komoly figyelmet kapott egy a Városligetben megrendezett kutyakiállítás. Pedig az alábbi […]

The post Ilyen volt egy rangos kutyakiállítás a Kádár-korban appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>

Nem is gondolnánk, hogy már a hatvanas években milyen komoly figyelmet kapott egy a Városligetben megrendezett kutyakiállítás. Pedig az alábbi felvételek alapján akár azt is mondhatjuk, a mai kutyakiállítások messze nem ennyire népszerűek. Vagy csak a divat változott? Döntse el mindenki maga!

A felvétel 1966-ban készült, Budapesten:


Forrás: British Pathé / YouTube

(kutyabarát.hu)

The post Ilyen volt egy rangos kutyakiállítás a Kádár-korban appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>