glaukóma - Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová https://kutyabarat.hu/cimke/glaukoma/ Kutyás és kutyabarát szállások, éttermek, kávézók, munkahelyek, üzletek és kutyás cikkek, rendezvények, programok. Minden, ami kutya és kutyabarát hely. Fri, 14 Jan 2022 10:07:12 +0000 hu hourly 1 Glaukóma kutyáknál – minden, amit tudnod kell! https://kutyabarat.hu/egeszseg/113634/glaukoma_kutyaknal_minden_amit_tudnod_kell/ Fri, 14 Jan 2022 10:07:12 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=113634 glaukóma index

A glaukóma, más néven zöldhályog, a kutyák gyakori szembetegsége. Bár nevében hasonlít a szürkehályogra, nem összetévesztendő a két betegség! A […]

The post Glaukóma kutyáknál – minden, amit tudnod kell! appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
glaukóma index

A glaukóma, más néven zöldhályog, a kutyák gyakori szembetegsége. Bár nevében hasonlít a szürkehályogra, nem összetévesztendő a két betegség!

A szürkehályog, (más néven katarakta) trauma, az életkor előrehaladása és életmódbeli tényezők miatt alakul ki. Ezzel szemben a zöldhályog, azaz a galukóma egy olyan degeneratív betegség, amely kialakulásában az életmód kevésbé játszik szerepet, így sajnos kevesebb kézzelfogható eszköz áll rendelkezésünkre a megelőzésére.

Ami közös a két betegségben, az a magas vércukorszint szerepe. Ezt elkerülendő figyeljünk a kutyánk táplálására. A szénhidrátok, cukrok helyett egészséges, a fajnak megfelelő étrenddel és aktív életmóddal törekedjünk az elhízás és a cukorbetegség megelőzésére!

Míg a szürke hályog esetében az erős fények, vagy a rossz fényviszonyok közötti látásvesztés miatt hamar észrevehetjük a tüneteket, a glaukóma rejtőzködőbb betegség, pontosabban: betegségcsoport.

Ez abból fakad, hogy a glaukóma nem a szemben magában, hanem az idegsejtek pusztulása révén okozza a látásromlást. Ezt az úgynevezett neurodegeneratív folyamat pedig a látórendszer jó darabig kompenzálni tudja. Az idegsejtek körülbelül felének pusztulása az a szint, amikor ez első tüneteket észlelhetjük. Mivel az idegsejteket nem lehet pótolni, regenerálni, ezért a folyamat visszafordíthatatlan.

A kiváltó ok függvényében azonban lehetőség van a glaukóma kezelésére. A szemnyomás normalizálásával és speciális szemcseppekkel. A cél azonban a mielőbbi diagnózis, hogy időben észre vehessük az idegsejtek leépülését. Az éves rendszeres állatorvosi vizsgálat során kérjünk szemvizsgálatot is. Ennek során az állatorvos meggyőződhet a szem általános egészségéről, és időben észreveheti akár a katarakta, akár a glaukóma vagy más szembetegség első jeleit.

(Az akut glaukóma a szemnyomás megnövekedése következtében fellépő súlyos, életveszélyes probléma, melynek ellátása azonnali állatorvosi beavatkozást igényel. Ennek tünetei: 12-24 órán belül megemelkedett nyomás, szem kidülledése, fájdalom, dezorientáció stb.)


Szalay Adél / Kutyabarát.hu
Forrás: https://en.wikipedia.org/wiki/Canine_glaucoma; https://todaysveterinarypractice.com/ophthalmology-acute-glaucoma-true-emergency/; Kép: Photo by Leon Natan from Pexels

The post Glaukóma kutyáknál – minden, amit tudnod kell! appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Vessünk egy pillantást a kutyák szembetegségeire! https://kutyabarat.hu/egeszseg/87379/vessunk_egy_pillantast_a_kutyak_szembetegsegeire/ Tue, 13 Aug 2019 07:57:58 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=87379

Lehet, hogy a szem nem a kutyák elsődleges érzékszerve, a látás romlása vagy elvesztése azonban hatással lehet kedvencünk mindennapjaira és életminőségére. A kutyák szemének egészsége a kor előrehaladtával és betegségek miatt is károsodhat, ezért fontos, hogy a gazdik felfigyeljenek a jelekre.

The post Vessünk egy pillantást a kutyák szembetegségeire! appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>

A kutyákat érintő szembetegségeket három kategóriába lehet sorolni – írja Dr. Lucien Vallone, a Texas A&M University professzora, szemspecialista. Megkülönböztethetünk a szemlencse felszínét érintő és a szem belsejében gyulladással járó problémákat, valamint glaukómát. Az első csoportba a kötőhártya és a szaruhártya elváltozásai tartoznak, ezek lehetnek gyulladásos folyamatok, szemszárazság vagy a szemhéj elváltozásai. Belső gyulladásos folyamat a szivárványhártya (írisz), az érhártya és sugártest megbetegedése, más néven az uveitis. Ez gyakran nem egyedüli probléma, hanem a kutya szervezetében fennálló fertőzések vagy rák miatt alakul ki. Végül, a glaukóma a szemben megnövekedett nyomás miatt kialakuló, látásvesztéssel járó folyamat, amely a vakság leggyakoribb oka. 

A fentebb felsorolt bántalmaktól küzdő kutyák szeme gyakran vöröses, váladékozik vagy könnyes. A látásvesztés gyakran hatással van a viselkedésre, például a kutya nem szívesen lépcsőzik vagy nem akar kimenni a kertbe. Segít a diagnózisban, ha gazdi pontosan megfigyeli és elmondja az orvosnak a tüneteket. A pontos diagnózis után az állatorvos javasolhat gyógyszeres vagy műtéti kezelést, de bizonyos táplálékkiegészítők is hatékonyan alkalmazhatóak, amelyek segíthetnek megelőzni vagy késleltetni a degeneratív problémákat. 

Dr. Vallone kiemeli, hogy korai felismerés és diagnózis esetén a legtöbb szemet és látást érintő elváltozás kezelhető, ezért nagyon fontos, hogy a gazdik figyeljenek a jelekre és időben forduljanak állatorvoshoz. 

Tévhit azonban, hogy egy látássérült kutya nem tud boldogulni. A kutyák kiválóan tájékozódnak a szaglásuk és a hallásuk segítségével, és látásromlás vagy látásvesztés esetén általában gyorsan megtanulják a többi érzékszervük hatékony használatát. 

 

Szerző: Bujdosó-Szalay Adél / Kutyabarát.hu
Forrás: The Bark; Kép: Tina Papai/pexels

The post Vessünk egy pillantást a kutyák szembetegségeire! appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>