Saját KB bal
Saját KB jobb
Photo by Sanela Arsenić on Unsplash

Kutya miatti vita fajult súlyos bántalmazássá Siófok közelében

Vádat emeltek egy húszas éveiben járó férfi ellen, aki ittasan támadt a szomszédjára.

Egy kutya körüli konfliktus vezetett súlyos testi sértéshez egy Siófok környéki településen. A történtek miatt a Siófoki Járási Ügyészség vádat emelt egy húszas éveiben járó férfival szemben, aki ittasan bántalmazta a szomszédját.

A vád szerint az eset 2025 augusztusában történt. A férfi számon kérte szomszédját, mert úgy gondolta, nem megfelelően bánt az ő kutyájával, amikor az átszökött a szomszédos ingatlanra. A sértett éppen vendégekkel tartózkodott az udvaron, amikor a kiabálásra kiment a háza elé.

Kétszer ütött, a sértett elesett

A felek között szóváltás alakult ki, amely gyorsan elfajult. A vádlott nem tudta fékezni az indulatát, és kétszer nagy erővel arcon ütötte a szomszédját. A férfi az ütésektől elesett, és súlyos sérüléseket szenvedett. A bántalmazás következtében a sértettnek töréssel járó sérülései keletkeztek, amelyek hat hét alatt gyógyultak. Az ügyészség a bíróság elé benyújtott vádiratában felfüggesztett börtönbüntetés kiszabását indítványozta a vádlottal szemben.

Mit mond a magyar jog, ha a kutya átszökik a szomszédba?

Magyarországon a kutyatartás nemcsak felelősség, hanem jogszabályi kötelezettségekkel is jár. Ha egy kutya átszökik a szomszéd ingatlanára, annak egyértelmű jogi következményei és szabályai vannak. Az állattartó felel az állat által okozott károkért. A gazda kötelessége gondoskodni arról, hogy a kutya ne tudjon elszökni, ne veszélyeztesse mások testi épségét, és ne okozzon kárt. Ha a kutya rendszeresen átszökik a szomszédba, az a nem megfelelő tartás jele lehet, amiért a gazda felelősségre vonható.

Mit tehet a szomszéd jogszerűen?

Ha a kutya átmegy a szomszéd telkére, a szomszéd nem bánthatja az állatot, nem alkalmazhat erőszakot vele szemben. Jogosan megteheti viszont, hogy:

  • értesíti a gazdát,

  • szükség esetén a jegyzőt vagy az önkormányzatot,

  • veszélyhelyzetben pedig a rendőrséget vagy az állatvédelmi hatóságot.

Az állat bántalmazása akkor is jogellenes, ha a kutya engedély nélkül tartózkodik az ingatlanon. Ha a kutya elszökése rendszeres, agresszív viselkedéssel jár, vagy kárt okoz, a jegyző kötelezheti a gazdát a biztonságos elkerítés kialakítására, súlyosabb esetben pedig állattartási bírságot is kiszabhat. Ha pedig az állat sérülést okoz, a gazda akár büntetőjogi felelősséggel is számolhat.

Bohata Krisztina

(Kutyabarát.hu)

Forrás: kaposvarmost

További érdekes cikkek
Hozzászólások
Töltés...