„Ez maga a pokol” – horror szaporítótelepet számoltak fel Csöngén
"Ez maga a pokol" - így kezdődik a Noé Állatotthon Alapítvány bejegyzése a csöngei szaporítótelepen végrehajtott mentési akcióról.
Csönge, Vas vármegye, 2024. 11.13.
Az állatvédelem történetének egyik legsötétebb fejezeteként vonulhat be a köztudatba az a mentési akció, amely Csöngén, egy osztrák nő ingatlanjaiban zajlott 2024. november 13-án. A rendőrség, hatóságok és civil állatvédő szervezetek példátlan összefogásának köszönhetően közel 200 állatot sikerült megmenteni a biztos haláltól. Az ingatlanok tulajdonosa és az állatok tartója egy Ausztriában már elítélt, jelenleg körözés alatt álló osztrák nő. Az akció megszervezését fotókkal és videókkal alátámasztott lakossági bejelentés alapján kezdték meg szervezni az állatvédő szervezetek és a hatóságok, akik a helyszínre érkezve sokkoló állapotokkal szembesültek. Elhanyagolt ausztrál juhászkutyák, kecskék, birkák, lovak és szárnyasok szenvedtek az éhezéstől, fertőzésektől és kegyetlen bánásmódtól. A bűz és mocsok elviselhetetlen volt, a mentőknek szó szerint halott állatok tetemein kellett átgázolniuk, hogy elérjék az élőket.
A nő, aki mindezért felelős, otthonának egyik szobájába zárkózott be, majd rosszullétet színlelt, hogy elkerülje a felelősségre vonást. Kórházi szállítását követően azonban megszökött, a rendőrség jelenleg is nagy erőkkel keresi.
Több ingatlan is érintett volt
Két ingatlanon több mint 200 állatot sikerült kimenteni, míg egy harmadik helyszínen további 50 kutyát helyeztek hatósági zárlat alá. Az állatok ellátását civil szervezetek biztosítják, amíg a helyzetük rendeződik. Az akció nem állt meg, további címeket kutatnak fel, ahol még több állat lehet hasonló körülmények között.
A szörnyűségek ellenére az esetet a hatóságok és civil szervezetek közötti példátlan összefogás mintapéldájaként emlegetik már most az akcióban résztvevők. A Noé Állatotthon Alapítvány mellett 16 másik állatvédő szervezet vett részt a mentésben, a helyi kormányhivatalok és a rendőrség aktív közreműködésével.
„Olyan csapatmunkát tapasztaltunk, amelyre méltán lehet büszke minden résztvevő. Ez az összefogás reményt adhat az állatvédelem jövőjére” – írta a Noé Állatotthon Facebook bejegyzésében.
A mentett állatok sorsa
A Noé Állatotthon szergényi telephelyére 14 kutya került, akik karanténidőszakukat töltik. Az állatok többsége hosszú rehabilitációra szorul, de az állatvédők mindent megtesznek, hogy esélyt adjanak nekik egy boldogabb életre. A nyomozás és az állatok ellátása továbbra is folytatódik. Az állatvédők minden információt szívesen fogadnak, amely további állatok hollétéről árulkodhat.
Schneider Kinga, a Noé Állatotthon Alapítvány szóvivője megkeresésünkre elmondta, hogy a legnagyobb szükségük jelenleg parazitamentesítőkre, immuerősítőkre és vitaminokra, valamint az orvosi költségek fedezéséhez pénzadományokra van szükségük. Később pedig a mentett kutyák szocializációjának segítségében várják önkéntesek jelentkezését.
Bohata Krisztina
(Kutyabarát.hu)
Forrás/Fotók: Facebook/ Noé Állatotthon Alapítvány