vakság - Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová https://kutyabarat.hu/cimke/vaksag/ Kutyás és kutyabarát szállások, éttermek, kávézók, munkahelyek, üzletek és kutyás cikkek, rendezvények, programok. Minden, ami kutya és kutyabarát hely. Sun, 14 Jun 2020 18:57:59 +0000 hu hourly 1 Látássérült kutyák más szemmel https://kutyabarat.hu/allatvedelem/101609/latasserult_kutyak_mas_szemmel/ Sun, 14 Jun 2020 18:57:59 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=101609 látássérült index

The post Látássérült kutyák más szemmel appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
látássérült index

A kutyák együttérzést és szeretetet tanítanak nekünk, és ezeknek a képességeknek hasznát is kell vennünk, ha kedvencünk a kor előrehaladtával vagy betegség miatt elveszíti a látását. Az alábbi cikkben azoknak a gazdiknak is szeretnénk segíteni, akik egy vak vagy gyengénlátó kutya örökbefogadásán gondolkoznak.

Látásvesztés, látásromlás

Bizonyos fajták körében gyakori a teljes vagy részleges látásvesztés (pl. cocker spánielek), de ha szerencsénk van, és a kutyánk elég hosszú életet él, akkor nagy valószínűséggel számíthatunk erre. Természetes, hogy az ember megijed és kétségbeesik, ha az állatorvostól azt hallja, hogy kedvence meg fog vakulni. Ez teljesen normális reakció, amit bármely krónikus beteg vagy fogyatékkal élő kutya gazdája megért és átérez. Igen, az életed megváltozik. De megy tovább!

Otthon

Szerencsére a kutyák viszonylag jól tudják kompenzálni, ha valamilyen fogyatékkal kell élniük. A látásukat elveszített kutyák egy részén a saját környezetükben észre sem lehet venni, hogy vakok. Ez az úgynevezett kognitív térképnek köszönhető, amely segít a kutyának a tájékozódásban. Bár nem lát, de megjegyzi és „elraktározza” az egyes tárgyak helyét, így amíg azokat nem mozdítják el, a kutya tökéletesen jól tud navigálni közöttük. Ha látássérült kutyával osztjuk meg az életünket, akkor fontos, hogy erre odafigyeljünk, és ne mozgassuk túl gyakran a bútorokat, ne hagyjunk az útban dolgokat, ismeretlen tárgyakat. Ha átrendezzük a lakást, készüljünk fel, hogy a kutyánk pár napig bele fog ütközni a bútorokba.

Séta, kirándulás

A sétákra szintén igaz, hogy az ismerős terepet megjegyzi a kutya. Ha egymás után többször sétálunk ugyanarra, akkor a séta útvonaláról is kialakul a kognitív térkép. Természetesen, a látássérült kutyáknak is szüksége van a sétákra! A kutyák érzékei közül a hallás és a szaglás is rendkívül fejlett, ezért egy teljesen vak kutyus is élvezi a sétákat és örömét leli bennük.

Válassz olyan helyszíneket, ahol szagok és hangok garmadája veszi körül a kutyádat. Az erdőben, parkban új impulzusok és élmények várják. Figyeld meg, mit vesz észre, mire figyel – és tanulj tőle! Mi, emberek, elsősorban vizuális lények vagyunk. Pedig, ha behunyjuk a szemünket, egy teljesen új világ nyílik meg: hallhatod a madarak csiripelését, érezheted a növények illatát és a lágy szellőt vagy az esőcseppet a bőrödön. Tapasztald meg, milyen az élet nem látható része! Meg fogsz lepődni, milyen ingerekben gazdag így is a környezetünk!

látássérült

Kommunikáció

Ha így teszel, biztosan észreveszed, hogy mennyire hagyatkozunk a látásunkra a hétköznapokban. A kutyák, mivel figyelnek ránk, ezért megtanulják, hogy vizuális ingerekre is figyeljenek. A testbeszédünk és a mimikánk számukra mind jelek. Ezeket egy látássérült kutya esetében más érzékekre ható ingerekkel, más típusú kommunikációval lehet pótolni. Az érintésekkel, simogatásokkal remekül lehet kommunikálni. Egy látó kutya a gazdája mozgásából veszi észre, ha az, mondjuk, balra fordul. Egy vak kutyánál érintéssel vagy hangjelzéssel segíthetsz.

A látásukat vesztett kutyák gyakran keresik a fizikai kontaktust, szorosan láb mellett mennek. A kezedet a hátán nyugtatva vagy egy pálcát finoman az oldalához érintve segíthetsz neki az irányváltásokban – kézjelek helyett érintéseket csatolhatsz az egyes vezényszavakhoz.

Az alap engedelmességi órákon elsajátított vezényszavak mellett jól jöhet még egy kis szókincsbővítés. Balra, jobbra, állj, lépcső le, lépcső fel, kerüld, ugord át, a lista végtelen! Egy teljesen vak kutyával is fogsz tudni póráz nélkül sétálni és kirándulni, csak fordíts időt arra, hogy minél több dolgot hangról vagy érintésről megismertess vele.

Speciális eszközök, játékok

Szerencsére ma már számos olyan eszköz van, amely megkönnyíti a látássérült kutyák helyzetét. Az egyik ilyen a csobogó vizes tál, amelyet a hangja alapján könnyebb a kutyáknak megtalálni a szobában. A jutalomfalattal tölthető és sípolós játékok mellett ma már fütyülő és beszélő labdák is vannak a piacon, amelyekkel akár apportírozhat is egy látássérült kutya. Az illatos játékok és az (otthoni) nyomkeresés szintén remek kikapcsolódás.

A látásvesztést követően fontos, hogy a kutyánk továbbra is élményekkel teli és aktív életet éljen, de ugyanilyen fontos az is, hogy biztonságban érezze magát. Alakíts ki neki egy biztonságos kuckót, ahova könnyen be tud bújni. Előfordulhat, hogy a hallásuk élesedése miatt a látássérült kutyák érzékenyebbek a zajokra, tűzijátékra, dörgésre. Különösen a kezdeti időkben légy ott neki, ha szüksége van rád, és segítsd, hogy újra megtanulja, hogy az élet veled csodálatos.

Szerző: Bujdosó-Szalay Adél / Kutyabarát.hu
Forrás: Keep the Tail Wagging Blog és GayleMIrwin.com – Gayle M. Irwin író honlapja.
Képek: pexels.

The post Látássérült kutyák más szemmel appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Vessünk egy pillantást a kutyák szembetegségeire! https://kutyabarat.hu/egeszseg/87379/vessunk_egy_pillantast_a_kutyak_szembetegsegeire/ Tue, 13 Aug 2019 07:57:58 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=87379

Lehet, hogy a szem nem a kutyák elsődleges érzékszerve, a látás romlása vagy elvesztése azonban hatással lehet kedvencünk mindennapjaira és életminőségére. A kutyák szemének egészsége a kor előrehaladtával és betegségek miatt is károsodhat, ezért fontos, hogy a gazdik felfigyeljenek a jelekre.

The post Vessünk egy pillantást a kutyák szembetegségeire! appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>

A kutyákat érintő szembetegségeket három kategóriába lehet sorolni – írja Dr. Lucien Vallone, a Texas A&M University professzora, szemspecialista. Megkülönböztethetünk a szemlencse felszínét érintő és a szem belsejében gyulladással járó problémákat, valamint glaukómát. Az első csoportba a kötőhártya és a szaruhártya elváltozásai tartoznak, ezek lehetnek gyulladásos folyamatok, szemszárazság vagy a szemhéj elváltozásai. Belső gyulladásos folyamat a szivárványhártya (írisz), az érhártya és sugártest megbetegedése, más néven az uveitis. Ez gyakran nem egyedüli probléma, hanem a kutya szervezetében fennálló fertőzések vagy rák miatt alakul ki. Végül, a glaukóma a szemben megnövekedett nyomás miatt kialakuló, látásvesztéssel járó folyamat, amely a vakság leggyakoribb oka. 

A fentebb felsorolt bántalmaktól küzdő kutyák szeme gyakran vöröses, váladékozik vagy könnyes. A látásvesztés gyakran hatással van a viselkedésre, például a kutya nem szívesen lépcsőzik vagy nem akar kimenni a kertbe. Segít a diagnózisban, ha gazdi pontosan megfigyeli és elmondja az orvosnak a tüneteket. A pontos diagnózis után az állatorvos javasolhat gyógyszeres vagy műtéti kezelést, de bizonyos táplálékkiegészítők is hatékonyan alkalmazhatóak, amelyek segíthetnek megelőzni vagy késleltetni a degeneratív problémákat. 

Dr. Vallone kiemeli, hogy korai felismerés és diagnózis esetén a legtöbb szemet és látást érintő elváltozás kezelhető, ezért nagyon fontos, hogy a gazdik figyeljenek a jelekre és időben forduljanak állatorvoshoz. 

Tévhit azonban, hogy egy látássérült kutya nem tud boldogulni. A kutyák kiválóan tájékozódnak a szaglásuk és a hallásuk segítségével, és látásromlás vagy látásvesztés esetén általában gyorsan megtanulják a többi érzékszervük hatékony használatát. 

 

Szerző: Bujdosó-Szalay Adél / Kutyabarát.hu
Forrás: The Bark; Kép: Tina Papai/pexels

The post Vessünk egy pillantást a kutyák szembetegségeire! appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>