utazás - Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová https://kutyabarat.hu/cimke/utazas/ Kutyás és kutyabarát szállások, éttermek, kávézók, munkahelyek, üzletek és kutyás cikkek, rendezvények, programok. Minden, ami kutya és kutyabarát hely. Wed, 03 Aug 2022 13:51:34 +0000 hu hourly 1 A kisállatok utaztatásának szabályai az Európai Unióban https://kutyabarat.hu/allatvedelem/117011/a_kisallatok_utaztatasanak_szabalyai_az_europai_unioban/ Wed, 03 Aug 2022 13:51:34 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=117011

The post A kisállatok utaztatásának szabályai az Európai Unióban appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal adott ki egy tájékoztatót a gazdiknak arról, hogy milyen szabályok vonatkoznak az Unión belüli és azon kívüli kisállat utaztatásra. Az Európai Unión belül a kisállat szállításnak és utaztatásnak egységes szabályai vannak, de az egyes országok speciális feltételeket is előírhatnak.

Kisállatok szállítása az EU-s tagállamok országaiba

Az EU-n belül alapfeltétel a mikrochip megléte és a veszettség elleni védőoltás. Ez az oltás azonban csak akkor érvényes, ha a kutya már az oltás előtt rendelkezett mikrochippel és a korábbi években is rendszeresen kapta a védőoltást. Amennyiben egy kutya először kapja meg a veszettség elleni oltást, úgy az utazásig legalább 21 napnak el kell telnie.  Az utazáshoz érvényes útlevélre is szükség van. Ezt az okmányt az állatorvos állítja ki az oltási könyv alapján.

A Nébih arra is felhívja a figyelmet, hogy egyes országokba nem elég a veszettségi oltás megléte, féreghajtásra is szükség van az utazás előtt. Ezt pedig csak állatorvos végezheti el, sajnos azt nem fogadják el a hatóságok, hogy mi otthon beadtuk a féreghajtó tablettát és beragasztottuk az oltási könyvbe az igazoló matricát. A kezelést a célországba történő belépés előtt legfeljebb 120, de legalább 24 órával kell elvégezni, az állatorvosnak pedig rögzítenie kell az útlevélbe.

Maximum 5 kisállat vihető ki az országból

Fontos szabályozás, bár viszonylag keveseket érint, hogy öt kisállatnál többet egyszerre nem lehet kivinni az országból, mert az már kereskedelmi célú utazásnak minősülne. Annak pedig további előírásai és feltételei vannak. Azt is érdemes tudni, hogy a kisállatot annak a személynek kell kísérnie, aki az útlevélben tulajdonosként szerepel.

Bohata Krisztina

(Kutyabarát.hu)

Forrás: Nébih MTI

The post A kisállatok utaztatásának szabályai az Európai Unióban appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Mire figyeljünk, ha kutyánkkal külföldre utazunk? https://kutyabarat.hu/egeszseg/116575/mire_figyeljunk_ha_kutyankkal_kulfoldre_utazunk/ Fri, 08 Jul 2022 12:49:33 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=116575 elanco június 2 leishmania kutyánkkal

Bebarangolni a horvát nemzeti parkokat, enni egy pizzát Olaszországban, vagy fürdőzni egy mediterrán tengerparton? Szerencsére ezeket a nyári élményeket idén […]

The post Mire figyeljünk, ha kutyánkkal külföldre utazunk? appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
elanco június 2 leishmania kutyánkkal

Bebarangolni a horvát nemzeti parkokat, enni egy pizzát Olaszországban, vagy fürdőzni egy mediterrán tengerparton? Szerencsére ezeket a nyári élményeket idén szabadon, kutyánkkal együtt is élvezhetjük.

Mit tehetünk, hogy a nyaralás gondtalan legyen, és csak jó élményekkel térjünk haza?

Ha úti célunk egy tőlünk délebbre fekvő ország, akkor nem árt, ha nem csak a naptejet és a kutyánk útlevelét készítjük be a bőröndbe. Az utóbbi években gyakran hallhatjuk, hogy a klímaváltozás, a melegedő éghajlat miatt számos kórokozó elérte már a mérsékelt égövi országokat, így hazánkat is. Ilyenek például a szívférgességet okozó Dirofilaria immitis vagy a veszélyes vírusokat terjesztő tigrisszúnyog. Bizonyos kórokozók terjesztéséért felelős rovaroknak a melegebb éghajlati körülmények kedvezőbbek, ezért minél délebbre utazunk, potenciálisan annál több fertőzés ellen érdemes védekeznünk.

A mediterrán országokban például nemcsak a szívférgesség kockázata nagyobb, de egy nálunk még nem elterjedt betegséggel, a leishmaniasissal (vagy leishmaniosis, leishmania) is számolnunk kell.

A leishmaniasist okozó Leishmania infanti nevű parazitát a lepkeszúnyogok terjesztik. Ez a veszélyes kórokozó a véráramba jutva elszaporodik, és a bőrproblémáktól a gyomor-bélrendszeri tüneteken át az ízületi gyulladásig a tünetek széles skáláját válthatja ki. Mivel itthon nem gyakori, a diagnózis és a gyógykezelés is nehézkes lehet.

Jó hír azonban, hogy a Foresto® nyakörv kutyáknak A.U.V. nem csak a hazánkban elterjedt kullancsok és bolhák, de a leishmaniasist terjesztő lepkeszúnyogok ellen is védelmet kínál. A vízálló és szagtalan Foresto® nyakörv használatával távol tarthatjuk kedvencünktől a vérszívókat, ezzel csökkentve a fertőzés esélyét.

Azért, hogy a nyaralásról csak kellemes élményekkel térjünk haza, indulás előtt látogassunk el állatorvosunkhoz, és gondoskodjunk a célországban honos élősködők elleni megfelelő védelemről.

Állatorvos-kereső

Támogatott tartalom (X).
A részletes javallatért illetve pontos alkalmazásért olvassa el a használati utasítást!
PM-HU-22- 0160
A Foresto, Elanco és az átlós sáv védjegyek, melyek az Elanco vagy leányvállalatainak birtokában vannak.
Kép: https://www.pexels.com/photo/woman-sitting-on-wooden-swing-holding-a-black-dog-4078045/

The post Mire figyeljünk, ha kutyánkkal külföldre utazunk? appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Mi legyen az elsősegély csomagban utazáskor? https://kutyabarat.hu/hasznos_tanacsok/110599/mi_legyen_az_elsosegely_csomagban_utazaskor/ Wed, 11 Aug 2021 05:53:48 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=110599 elsősegély csomag utazáshoz

Pár napra elutazunk a kutyánkkal, vagy éppen az éves nyaralás előtt állunk? Fontos, hogy a saját bevált elsősegély csomagunk mellett […]

The post Mi legyen az elsősegély csomagban utazáskor? appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
elsősegély csomag utazáshoz

Pár napra elutazunk a kutyánkkal, vagy éppen az éves nyaralás előtt állunk? Fontos, hogy a saját bevált elsősegély csomagunk mellett a kutyánk számára is összeállítsunk egy kisebb vészhelyzeti csomagot, amelyet baj esetén könnyen elővehetünk.

Mi történhet egy nyaralás alatt?

Nyaralás alatt gyakoriak a különböző gyomor- és emésztőrendszeri panaszok, például a hasmenés, hányás, hígabb széklet, puffadás. Ezek oka lehet az utazás, a környezetváltozás okozta izgalom, de a felborult napirend is. Ha az otthon megszokott étel mellé esetleg új ételek kerülnek fel az étlapra, szintén okozhat enyhébb panaszokat, ahogy a strandolás közben benyelt víz, vagy a parton felevett „akármi” is.

Történhetnek balesetek, melyek apróbb sérülésekkel járnak. Ezek között a talp sérülései vezetik talán a listát, de a megerőltetés vagy a fokozott fizikai aktivitás is okozhat fájdalmas panaszokat.

Fontos megemlíteni az allergiás problémákat, melyek nyáron csípések, virágpor, pollen, környezeti por, külső élősködők stb. képében fenyegetik kedvenceinket.

Végül, de nem utolsósorban, ki kell térni a külföldön előforduló külső élősködőkre is. Itt a teendő még itthon vár ránk: keressük fel az állatorvost a kiutazás előtt és gondoskodjunk a célországban található külső élősködők elleni védelemről kedvencünk számára. A tőlünk délebbre fekvő országokban a szívférgesség veszélye fokozott, míg a mediterrán országokban és azoktól délebbre a leishmaniózis fenyegeti kutyáinkat. Kérjük az állatorvos tanácsát a két, akár halálos, betegség elleni védekezéshez.

Mi legyen az elsősegély csomagban?
  • fertőtlenítő, sebkezelő oldat (Betadine)
  • steril kötszerek (mullpólya, mull-lap, géz, leukoplast, copoly)
  • lázmérő (állatpatikában kapható)
  • Bolus adstringens vagy széntabletta
  • lázcsillapító, fájdalomcsillapító (állatorvos által javasolt, az ajánlott dózisban) tabletta vagy szuszpenzió
  • olló – a kötszerek vágásához
  • antibakteriális kenőcs sebkezelésre
  • csípések kezelésére gyulladáscsökkentő kenőcs
  • allergia esetén antihisztamin (állatorvos javallatára)
  • kullancskiszedő csipesz
Jó tanács: A gyógyszerek adagolását írjuk rá a csomagolásra, így nem tévesztjük el.

Ne feledkezzünk el a kutya állandóan szedett vagy alkalmanként szükséges gyógyszereiről sem, ebből legyen nálunk elég.

Talán elsőre nem gondolnánk, de az úti elsősegély csomagban, ugyanúgy, ahogy az otthoniban is, legyen steril gumikesztyű illetve szájszíj. Ezek a saját védelmünkre szolgálnak, és az esetleg sokkos, sérült kutya ellátása során szükségesek lehetnek, ha gyors segítségre van szükség, amíg elérünk a legközelebbi állatorvosig.

Ne feledkezzünk meg a higiéniáról! A sebellátás előtt fertőtlenítsük a kezünket. Ehhez legyen a csomagban alkoholos kézfertőtlenítő.


Szerző: Szalay Adél / Kutyabarát.hu
Képek: pexels: Photo by Roger Brown from Pexels

The post Mi legyen az elsősegély csomagban utazáskor? appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Utazzunk-e idős kutyával, és ha igen, hogyan tervezzük az utat? https://kutyabarat.hu/egeszseg/110036/utazzunk_e_idos_kutyaval_es_ha_igen_hogyan_tervezzuk_az_utat/ Tue, 29 Jun 2021 00:35:57 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=110036

The post Utazzunk-e idős kutyával, és ha igen, hogyan tervezzük az utat? appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>

Egy idős kutyának már nem biztos, hogy jól esik órákat tölteni az autóban és ismeretlen helyeken aludni. Fontos, hogy mielőtt elindulsz senior kutyáddal bármilyen útra, gondold át, mi lenne kutyádnak a legjobb. Ehhez pedig adunk egy kis kapaszkodót. Ha ezeken a pontokon végigmész, biztosan jól fog sikerülni az utazás és idős barátod is jól fogja érezni magát.

Lehet, hogy jobb lenne a kutyának, ha otthon maradna?

Erre a kérdésre a legtöbb gazdi kapásból nemmel válaszolna, pedig higgyétek el, van olyan helyzet, amikor a kutya inkább maradna otthon a nyugiban, mint a gazdival egy meleg autóban. Ahogy idősödik egy kutya, gyakran nehezen viseli a változásokat, az új helyeket. Előfordulhat alvászavar, nyugtalanság, éjjeli mászkálás, étvágytalanság. Hiába van ott a gazdi, a kutya mégis rosszul fogja érezni magát. Óriási stressz rakódik rá, az pedig egy idős szervezet számára kifejezetten káros is lehet.  Ha úgy érzed, kutyádnak már nagyon nagy megpróbáltatás egy utazás, inkább keress egy kutyaszittert vagy egy jól bevált panziót, amit már megszokott és ismer.

Kutyabarát szállás

Ha úgy döntesz, hogy a kutya megy veled nyaralni, akkor a szálláshely kiválasztásakor érdemes egyeztetni a tulajdonossal, vagy menedzserrel. Ha van rá mód, olyan szobát kérjünk, amihez nem kell sok lépcsőt másznia a kutyának és hamar le lehet vele érni olyan részre, ahol elvégezheti a dolgát.

Autós utazás

Minden kutyát kötelező rögzíteni az autóban, de egy idősödő kutyára ez duplán igaz. Bizonytalan tartása és járása miatt sokkal nagyobb veszélynek van kitéve egy egyszerű fékezés, vagy élesebb kanyar bevételekor. Ha a hátsó ülésen utazik, tegyél rá hámot és ahhoz kapcsolható biztonsági övet. Csomagtartóban pedig a legjobb, ha egy masszív boxban utazik a kutya. Fontos azt is szem előtt tartani, hogy egy idős kutya könnyen, fájdalommentesen tudjon ki-be szállni az autóból. Ehhez például használhatunk rámpát, vagy ha elbírjuk a kutyát, emeljük ki és be, ne engedjük ugrálni, könnyen érkezhet rosszul a talajra.

A stressz csökkentése ismerős szagokkal

Nyugodtan tegyük be az autóba a kutya mellé azokat a játékokat, tárgyakat, melyeket otthon is közel tart magához. Az ismerős szagok már eleve nyugalmat és biztonságot sugallnak, egy ilyen helyzetben erre lehet, hogy szüksége lesz. Ha a kutya eleve mozgásszervi bántalmakkal küzd, fájnak az ízületei például, akkor jó ha tudod, hogy a stressz súlyosbíthatja ezeket a tüneteket. Fontos tehát, hogy egyeztessünk erről az állatorvossal és ha ő szükségesnek látja, akkor vigyünk magunkkal általa ajánlott vagy felírt fájdalomcsillapítót is.

Saját fekhely, saját étel

Próbáljunk meg helyet találni az autóban és vigyük magunkkal a saját fekhelyét. Pláne, ha az ortopéd matrac és azon szokta meg az alvást. Ugyanez a helyzet az ételre is, mindenből a megszokottat, a megszokott időben és módon kapja. A napi rutint is próbáljuk meg tartani vele, főleg ami a sétákat illeti.

Utazás során figyeld meg hogyan viseli kutyád a hercehurcát. Ha úgy látod, hogy nagyon fárasztja, gyengíti, zavarttá vagy nyugtalanná teszi, akkor valószínűleg eljött az az idő, amikor neki már jobb, ha otthon marad a megszokott környezetében, amíg a család utazik.

Bohata Krisztina

(Kutyabarát.hu)

Cover: unsplash

The post Utazzunk-e idős kutyával, és ha igen, hogyan tervezzük az utat? appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Hasznos tippek kutyás utazáshoz autóval https://kutyabarat.hu/hasznos_tanacsok/102211/hasznos_tippek_kutyas_utazashoz_autoval/ Mon, 06 Jul 2020 20:03:38 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=102211 autó utazás nyaralás

Végre itt a nyár! Szó se róla, vártuk már a meleget és a napsütést. A jó idő beköszöntével pedig itt […]

The post Hasznos tippek kutyás utazáshoz autóval appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
autó utazás nyaralás

Végre itt a nyár! Szó se róla, vártuk már a meleget és a napsütést. A jó idő beköszöntével pedig itt a nyaralás ideje is. A jelenlegi helyzetben valószínűleg többen döntenek a belföldi nyaralás mellett, és talán még többen ragadják meg a lehetőséget, hogy az egyre bővülő kutyabarát kínálattal élve magukkal vigyék a négylábú családtagokat is.

Ha autóval utaztok, az alábbi tanácsok, ötletek segíthetnek, hogy gördülékenyen teljen az út.

Biztonságos szállítás

A kutya autóban történő szállításakor fontos, hogy mind az utasok, mind a kutya biztonságát szem előtt tartsuk. Egy 2 kg-os kutya 50km/h-s ütközésnél vagy vészfékezésnél egy 60 kg-os tárgy súlyával csapódik a szélvédőnek vagy az utasoknak. Továbbá, a KRESZ szerint kutyát szabályosan úgy szállíthatunk az autóban, hogy az ne tudjon szabadon mozogni az utastérben, ezzel megzavarva a sofőrt, esetleg balesetveszélyes helyzetet teremtve.

Ebből a két feltételből következik, hogy az autós szállítás szabályosan boxban vagy kutya biztonsági övvel oldható meg.

Az, hogy ezek közül melyik a számodra megfelelő, több szempontból lehet mérlegelni. Az alábbi videóban a különböző módok biztonságosságát mutatják be:

Töréstesztek

Megállók, szünetek

A szakértők azt javasolják, hogy kétóránként tartsunk tíz perc szünetet. Ez ugyanúgy igaz, ha kutyával utazunk. Ez a tíz perc elég egy rövid sétára, itatásra, ha szükséges.

Soha ne hagyd magára a kutyát hőségben az autóban! Keress árnyékos helyet, vagy kutyabarát benzinkutat a megállókhoz.

Utazási betegség

Vannak kutyák, akik imádják az autózást, míg mások nem bírják túl jól. Ha a te kutyád az utóbbi csapatot erősíti, akkor utazás előtt keresd fel az állatorvost, hiszen ma már több készítmény is elérhető. Ha nem súlyos a helyzet, inkább csak az újtól való félelemről van szó, akkor segíthet a fokozatos szoktatás a boxhoz, otthon, nyugodt körülmények között, illetve a pozitív megerősítéses tréning. Az aromaterápia és a kutyamasszázs is enyhítheti az izgatottság, idegesség tüneteit.

Reméljük, hogy tanácsainkkal tudtunk segíteni! Kellemes kutyás nyaralást kívánunk Nektek!

Kutyabarát szálláshelyek, éttermek és vendéglátók közül válogathatsz ITT!

Programlehetőségek és belföldi kirándulások közül pedig ITT szemezgethetsz.

Ha nyár és Balaton, ne hagyd ki az új Kutyás Strand és Piknikkertet Keszthelyen, vagy a kibővült fonyódi Kutyás strandot!


Szerző: Bujdosó-Szalay Adél / Kutyabarát.hu
Forrás: http://kreszvaltozas.hu/tanacs/kutyak-biztonsagos-szallitasa-az-autoban/; https://pets.webmd.com/dogs/guide/10_tips_for_safe_car_travel_with_your_pet; YouCar YouTube csatorna, Képek: pexels.com

The post Hasznos tippek kutyás utazáshoz autóval appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Utazás kutyával az Egyesült Királyságba – a Brexit után https://kutyabarat.hu/hasznos_tanacsok/98674/utazas_kutyaval_az_egyesult_kiralysagba_a_brexit_utan/ Tue, 25 Feb 2020 15:13:31 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=98674 brexit

A Brexit, azaz az Egyesült Királyság távozása az Európai Unióból, számos kérdést vet fel, többek között azt is, hogyan utazhatunk a jövőben kedvencünkkel Angliába vagy Észak-Írországba?

The post Utazás kutyával az Egyesült Királyságba – a Brexit után appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
brexit

Az Európai Unión belüli utazáshoz nem kell más, mint egy érvényes állatútlevél*. Ezzel az irattal – és a kiadáshoz szükséges feltételek betartásával – gyakorlatilag az EU bármelyik országába szabadon utaztathatók a kutyák, macskák és vadászgörények. De mire számíthatunk a Brexit után?

2020. februárjában egy úgynevezett átmeneti időszak vette kezdetét, amely ez év végéig tart. Ezen időszak alatt a kedvencek utaztatására az Európai Unióból az Egyesült Királyságba a korábban hatályos rendelkezések maradnak életben.

2020. december 31-ig az alábbi feltételekkel utazhatnak a kutyák az Egyesült Királyságba (forrás: Nébih; kivonat):

Azonosító okmány – megfelelően kitöltött kisállatútlevél: a kisállatútlevelet a szolgáltató állatorvosok állíthatják ki, valamint regisztrálják a petvetdata.hu informatikai adatbázisba.

Galandféreg-ellenes kezelés: A tervezett belépés előtt legfeljebb 120, legalább 24 órával, arra jogosult állatorvos által elvégzett, jóváhagyott féregellenes szerrel történő kezelésnek kell alávetni az állatot. A kezelés tényét a kísérő okmányban (kisállatútlevélben) kell igazolnia az állatorvosnak.

Érvényes veszettség elleni oltás: az állatnak érvényes veszettség elleni oltással kell rendelkeznie.

Egyedi azonosítás: az állatot (ISO 117784 szabványnak megfelelő) transzponderrel (mikrochip) meg kell jelölni. A transzponder behelyezését kizárólag állatorvos végezheti.

Mi lesz 2021. január 1-től?

Egyelőre ez a kérdés még nem eldöntött. Sokan tartanak attól, hogy az Egyesült Királyság távozásával a korábbi, szigorúbb szabályozás fog életbe lépni, és az eddigieken felül egyéb állatorvosi igazolásokra és karanténra is számíthatnak az Angliába készülők. A szabályozás feltételeit az dönti el, hogy az EU országai és az Egyesült Királyság között milyen megállapodás jön létre. Amennyiben az EK és az adott tagország megegyezik, úgy az EU országokra vonatkozó előírások maradnak életben (mint ahogy például Magyarország és Svájc között, amely szintén nem EU ország). Amennyiben ilyen megállapodás nem születik két ország között, akkor sajnos szigorítások várhatók.

Forrás: Nébih, gov.uk, Kép: pexels.
* A cikkben foglalt információk tájékoztató jellegűek, és változhatnak. Az egyes EU tagországokba való utazás feltételei különbözhetnek egymástól. Kiutazás előtt tájékozódj az aktuálisan érvényben lévő előírásokról. Pontos információkért érdeklődj az illetékes hatóságoknál és az állatorvosnál.

The post Utazás kutyával az Egyesült Királyságba – a Brexit után appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Hogyan autózz kutyával biztonságosan? Mutatjuk! https://kutyabarat.hu/hasznos_tanacsok/93022/hogyan_autozz_kutyaval_biztonsagosan_mutatjuk/ Fri, 01 Nov 2019 02:14:47 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=93022 kutya szállítása

Az Országos Rendőr-főkapitányság Országos Balesetmegelőzési Bizottsága (ORFK-OBB), a Groupama Biztosító, a Magyar Mentőkutyás Szervezetek Országos Szövetsége (MMSZOSZ) közösen hívta fel a figyelmet négylábú barátaink biztonságos utaztatásának fontosságára.

The post Hogyan autózz kutyával biztonságosan? Mutatjuk! appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
kutya szállítása

A kutyatartók sokszor veszélybe sodorják kedvencüket és saját magukat is autós utazásaik során, erre világított rá a biztosító legfrissebb országos kutatása. A nem megfelelően rögzített kutya akár ölben, akár szabadon van az utastérben, komoly veszélyt jelenthet.

A felmérés szerint Magyarországon minden második felnőttnek van kutyája, 57 százalékuk pedig gépkocsiban szokta szállítani négylábúját. A kutatásból kiderült, hogy a kutyák csupán az esetek 21 százalékában utaznak biztonságosan. Nem megfelelő szállítás közben az állat megzavarhatja a sofőrt, ami szintén szerencsétlenséghez vezethet.

A probléma megtárgyalására összehívott rendezvényen Tokodi Panna főhadnagy képviselte az ORFK baleset-megelőzési osztályát. A főhadnagy elmondta, csak abban az esetben mondhatjuk, hogy biztonságosan szállítjuk a kedvencet, ha valamilyen passzív biztonsági eszközt, például speciális hámot vagy rögzített bokszot használunk.

Kiderült, egy kétkilós yorkshire terrier rögzítetlen teste 50 km/h-s sebesség melletti ütközésnél vagy fékezésnél 60 kilogrammos tárgynak megfelelő súllyal csapódik az éppen útjában álló akadálynak, adott esetben a szélvédőnek vagy az utasoknak. A nem biztonságos szállításnál nemcsak szabálysértést követünk el, de a kutya épsége is kockán forog. Ráadásul az utasok sincsenek biztonságban.

Juhász Zoltán, az MMSZOSZ Mentésirányítási Központ igazgatója felszólalásában megerősítette, nagyon örültek a biztosító témafelvetésének. Tavaly 97 bevetésen vettek részt 12 ezer km autózással, és mindezt kutyákkal tették meg.

kutya szállítása

5+1 TIPP  A SZÁLLÍTÁSHOZ

1.Használjunk kifejezetten kutyák számára fejlesztett biztonsági eszközt: hámot, biztonsági ülést vagy biztonsági övet!

2. Ha nincs rögzítő eszközünk, a kutya a hátsó ülésen, egy utas felügyelete mellett utazzon, de semmiképp sem szabadon!

3. Ne engedjük, hogy kilógassa a fejét az ablakon, mert ez a vezetőre, a többi közlekedőre és önmagára nézve is balesetveszélyes lehet!

4. Csomagtérben csak akkor szállítsuk a kutyát, ha azt rács választja el az utastértől!

5. Hosszú út esetén érdemes 2-3 óránként megállni, megmozgatni, megitatni a kutyát.

+1. Az ismerős szagok megnyugtatják az állatot, ezért vigyünk magunkkal valamilyen otthoni, saját játékot vagy egyéb tárgyat.

kutya szállítása

Forrás: police.hu/Zsaru magazin

Fotók: Fülöp Máté

(Kutyabarát.hu)

The post Hogyan autózz kutyával biztonságosan? Mutatjuk! appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
A nap híre: „szőrfluencereket” keres pár mesés brit szálláshely https://kutyabarat.hu/kozossegi_elet/90369/a_nap_hire_szorfluencereket_keres_par_meses_brit_szallashely/ Wed, 02 Oct 2019 06:42:20 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=90369 kutyabarát szálláshely

Két szerencsés eb egy éven keresztül szálláshelyeket tesztelhet Cornwall, Wales és az Egyesült Királyság más területein, természetesen fizetségért cserébe.

The post A nap híre: „szőrfluencereket” keres pár mesés brit szálláshely appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
kutyabarát szálláshely

Egy Snaptrip nevű, last minute utazások népszerűsítésére specializálódott, megbízható szálláshely kereső weboldal 10 szálláshelyet ajánlott fel tesztelési célra. A kutyáknak minden elérhető szolgáltatást ki kell próbálniuk, és természetesen az is hozzátartozik a feladatukhoz, hogy megismerjék annak a kutyabarát vendéglátóhelynek a környékét, ahol megszállnak. A Snaptrip 3 fő irányvonalat határozott meg a pontozáshoz: 1. hogy érzi magát a vendég; 2. mennyire praktikus számára a környezet; és 3. könnyen elérhetőek-e a kutyabarát beülős helyek, parkok.

Annak érdekében, hogy a weboldal blogjára elkészüljön az elvárt 500 szavas jellemzés, a kétlábú asszisztensek, azaz a gazdik lesznek a két eb segítségére, és mondanunk sem kell, természetesen ők is ingyenesen élvezhetik az üdülést. De ami még ennél is jobb, véleményenként 300 font üti a bundás vendégek markát! A jelentkezés menete egyszerű, és egy kérdőív kitöltésével indul a szálláshely kereső oldalon, amelyben meg kell adni néhány alapvető információt a kutyáról, továbbá indoklást is várnak, miért kellene az adott jelentkezőt választaniuk.

Minden kutya elbűvölő a maga módján, nagyon nehéz dolga lesz annak, aki dönt a nyertesekről!

 

Forrás: metro.co.uk
Kép: Unsplash
Szerencsi Évi
(Kutyabarát.hu)

The post A nap híre: „szőrfluencereket” keres pár mesés brit szálláshely appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Menhelyről a nagyvilágba – Snupi a világutazó kutya kalandjai https://kutyabarat.hu/utazas/87625/menhelyrol_a_nagyvilagba_snupi_a_vilagutazo_kutya_kalandjai/ Thu, 22 Aug 2019 15:25:42 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=87625

Snupi, a menhelyi keverék két éve járja a világot. Gazdáival, Izabellával és Peterrel már négy kontinens több, mint 25 országában járt, 3 000 tengeri mérföldet hajózott, átkelt az Atlanti-óceánon és az Amazonas folyón is. Venezuela, Brazília, Ecuador, Marokkó, Peru - és a sor folytatódik. Snupi és gazdái tervei között szerepel az Amerikai Egyesült Államok, Kanada és az óceánon át Kamcsatka felfedezése is. Missziójuknak tartják, hogy felhívják a figyelmet a menhelyi kutyák örökbefogadásának fontosságára és arra, hogy ugyan kutyával utazni nem mindig könnyű, de mindenképpen érdemes!

The post Menhelyről a nagyvilágba – Snupi a világutazó kutya kalandjai appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>

Snupi világutazó karrierje 2014-ben kezdődött, amikor gazdáival Lengyelországból autóstoppal beutazta Törökországot, Georgiát és Örményországot. Ezután rövidebb európai utazásokra, nyaralásokra kísérte el a fiatal párt, akik 2017-ben döntöttek úgy, hogy minden idejüket az utazásnak és a világ felfedezésének szeretnék szentelni, és teljes munkaidős világutazókká váltak.

Természetesen arról szó sem lehetett, hogy Snupit otthon hagyják! A kistestű, mindössze 8,5 kilogrammos keverék kutyus nagyon jól viseli gazdái kalandos életvitelét, sztoikus nyugalommal veszi tudomásul, hogy hol egy luxus yachton, hol pedig egy ütött-kopott dingiben szeli a hullámokat, 4 000 méteres csúcsokat mászik meg, és bizony van, hogy szállodában, van, hogy sátorban tölti az éjszakát.

Izabella és Peter blogjukon és Instagramon is beszámol az élményeikről, és persze a hétköznapi nehézségekről is. Világutazónak lenni nem fenékig tejfel, mégis arra szeretnék inspirálni a követőiket, hogy merjék megváltoztatni a saját és legalább egy menhelyi kutyus életét is, hiszen a nehézségek ellenére minden együtt töltött pillanat ajándék.

Forrás és videó: Podroze z Pazurem / @podroze_z_pazurem
Szerző: Bujdosó-Szalay Adél
(Kutyabarát.hu)

The post Menhelyről a nagyvilágba – Snupi a világutazó kutya kalandjai appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Legendás túraútvonalak – a Continental Divide Trail https://kutyabarat.hu/utazas/86440/legendas_turautvonalak_a_continental_divide_trail/ Wed, 24 Jul 2019 08:06:29 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=86440

Lehet, hogy Ti is eljátszottatok már a gondolattal, hogy milyen lehet kilépni a civilizáció kényelméből és a mindennapos mókuskerékből és egy hátizsákkal bebarangolni a vidéket. Egy ilyen kaland nem csak emlékezetes, de sok esetben sorsfordító. Több ismerősöm is mesélte, hogy a Camino alatt rengeteget tanult magáról, teljesen mások lettek a prioritásai, de olyanról is tudok, aki a hosszú gyaloglással töltött napok alatt jött rá, hogy teljesen más irányba akarja fordítani az életét, mint ahogyan addig élte. A hosszútávú túrázás nem csak lelkileg és önismeretben nyújt sokat, hanem fizikai próbatételnek sem utolsó, és persze ott van az elsődleges cél, a természet szépségeinek, a lélegzetelállító tájak megismerése.

The post Legendás túraútvonalak – a Continental Divide Trail appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>

Az Amerikai Egyesült Államok öt államán észak-déli irányban végigfutó Continental Divide Trail (röviden CDT) is bővelkedik látványosságokban. A Mexikói határtól Kanadáig futó 3 100 mérföldes (kb. 5 000 km) túraútvonal a világ egyik leghosszabb egyben bejárható útvonala, amely a világ minden tájáról vonzza a kalandorokat. Az Országos Kéktúrához hasonlóan a CDT is bejárható mindkét irányban, egyben vagy szakaszokra bontva. A számottevő hosszbeli különbségen kívül azonban a terepviszonyok és az időjárási szélsőségek miatt a CDT egyben teljesítésére évente mindössze 200-an vállalkoznak, de mivel az útvonal a legszebb észak-amerikai tájakon halad keresztül, ezért rövidebb túrákra, kirándulásokra vonzza a turistákat. 

Az útvonal déli végpontja a mexikói határ menti település, Colombus közelében fekvő Crazy Cook szobor, ez egyben a túra legalacsonyabban fekvő pontja is (1200 m) innen észak felé haladva körülbelül 1 100 km-en át száraz, sivatagos terepen visz az út Új-Mexikó államon keresztül, érintve az El Malpaís lávamezejét és a Chama folyó által a sziklába vájt vadregényes kanyont. Colorado államban a Sziklás-hegység 4000 méteres csúcsai következnek, itt található a Grays Peak is, amely a CDT legmagasabb pontja 4 352 méterrel. Wyoming államban a legváltozatosabb a terep: hegygerinceken és patakokon átkelve a Yellowstone Nemzeti Park csodája várja az utazót. A Montana és Idaho államokbeli szakaszok is bővelkednek természeti szépségekben és látnivalókban, a terepviszonyok pedig itt is magaslatiak, nem ritka látvány a fekete medve és grizzly sem. A túrázók biztonsága érdekében a nemzeti parkok és az erdőfelügyelet folyamatosan informálja a látogatókat az aktuális vadhelyzetről. A látogatóknak az élelmiszert medvebiztos tárolóedényben kell elhelyezni, nehogy a medvék rászokjanak a könnyű élelemszerzésre és elkanászodjanak. A medvetámadások megelőzése érdekében az ételeket a sátorhelytől távolabb kell elhelyezni. 

A CDT nagy része kutyával is bejárható (kivéve a nemzeti parki területek). Tavaly Wyoming állam #dogsoftheCDT hashtaggel felhívást is közzétett, amelyben arra kérte a kutyás túrázókat, hogy osszák meg a kalandjaik során készített képeket. A cél a kutyás természetjárás népszerűsítése volt. A szervezők információkkal, csomagolási tippekkel, felszerelés listával és egyéb hasznos tudnivalókkal is segítették a kutyásokat, de összeállítottak egy egészségügyi irányelvet is, amelyben kötelező és ajánlott védőoltásokra, az ivartalanítás fontosságára és a fertőző betegségekre hívták fel a gazdik figyelmét. Az első kutya-gazdi páros, akik teljesítették a CDT-t, Bethany Soxman és malinois kutyája, Grizby volt, akik 2013-ban járták végig az 5 000 km-es távot együtt.

Bujdosó-Szalay Adél / Kutyabarát.hu
Forrás és képek:
wikipedia
bethanysoxman.blogspot.com/
thebark.com/content/hike-continental-divide-your-dog
continentaldividetrail.org

The post Legendás túraútvonalak – a Continental Divide Trail appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Bízd kutyád utaztatását szakértőkre! https://kutyabarat.hu/eletmod/81084/bizd_kutyad_utaztatasat_szakertokre/ Wed, 17 Apr 2019 09:39:07 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=81084

The post Bízd kutyád utaztatását szakértőkre! appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>

Hamarosan aktuálissá válik a nyaralások lefoglalása, de mit tehet az, aki nem tudja, vagy nem is szeretné másra bízni négylábú családtagját? Nekik, és a külföldre költözők számára is megoldást kínál az AIRMAX Cargo Budapest Zrt., több mint 20 éves tapasztalattal a háta mögött.

Vitathatatlan, hogy a kutyák, macskák repülőgépes szállításának szervezése bonyodalmas folyamat, hiszen engedélyeket kell beszerezni, alkalmazkodva a célország által meghatározott szabályokhoz. Emellett azzal a problémával is szembesülünk, hogy nem minden légitársaság biztosít lehetőséget állataink szállítására, sem méretbeli korlátozások mellett az utastérben, sem a csomagtérben. Ha mégis sikerült olyan járatot találni, ami megfelelőnek tűnik, a féltő gazdi akkor sem tudhatja, milyen körülmények várnak szeretett háziállatára. De akkor mit tegyünk, maradjunk az autós utazásoknál?

Szerencsére van megoldás, ami sokkal kevesebb fejtörést okoz. Nem kell felesleges köröket futnunk különféle légitársaságoknál, és arra sincs szükség, hogy az ügyfélszolgálatokat hívogatva, vagy internetes oldalakat bújva próbáljuk kideríteni, milyen előírásoknak kell megfelelni az utazás megvalósításához. Az AIRMAX Cargo arra specializálódott, hogy mérettől és fajtól függően megoldja élőállataink szállítását, legyen az kutya, macska, tengerimalac, ló, vagy bármilyen egzotikus állat. Az IATA LAR (live animal regulations) szakmai vizsgával rendelkező szakembereik jól ismerik az országonként és légitársaságonként változó feltételeket, a szükséges okmányokat, engedélyeket, így teljeskörű tájékoztatást tudnak adni a hozzájuk forduló érdeklődők részére.

Az egyik legfontosabb szempont minden gazdi számára, hogy kutyája biztonságosan utazzon, olyan körülmények között, amelyek sem lelki, sem testi fenyegetést nem jelentenek számára. Az AIRMAX Cargo-nál mindent megtesznek azért, hogy a kutyatulajdonosok a lehető legnyugodtabban bízzák rájuk négylábújukat. Igyekeznek eloszlatni azt a tévhitet is, hogy egy sötét, hideg csomagtér vár a kutyusokra. A budapesti cég – ami kérésre előre egyeztetett időpontban akár az ügyfél otthonában is felveszi az utazó állatot –, nemcsak biztonságos, hanem stresszmentes utat ígér. Ennek szakmai, és emberi oldala is van: kérésre biztosítják például az állatok szállításához szükséges sztenderd, vagy egyedi ketreceket, amelyeket rendszeresen fertőtlenítenek. A kutyusok kifejezetten erre a célra épített, hangszigetelt, szellőzőrendszerrel ellátott, légkondicionált és géptípustól függően fűthető raktérben kapnak helyet, és indokolt esetben a cég munkatársai megsétáltatják őket az út előtt, sőt, játszanak is velük, hogy oldják a hangulatukat. Tengerentúli utak esetében megitatják, megetetik a négylábúakat. Éppen emiatt az AIRMAX Cargo csupa állatbaráttal dolgozik, számukra alapkövetelmény, hogy kollégáik ismerjék és szeressék az állatokat.

FONTOS TUDNIVALÓK AZ UTAZÁS ELŐTT

  • Mindig tartsd be az célországra vonatkozó előírásokat! A hatályos szabályozásról az AIRMAX Cargo munkatársai készséggel adnak információt.
  • Semmi esetben se adj az állatnak nyugtatót!
  • Lehetőség szerint már utazás előtt szoktasd az állatot az utazó kennelhez.
  • A megfelelő szállítódobozt körültekintően válaszd ki a kutya számára!

/A legtöbb légitársaság csak és kizárólag a Nemzetközi Légi Szállítási Szövetség (IATA) előírásainak megfelelő szállítódobozt fogad el. Az AIRMAX Cargo ügyfeleinknek saját készletről tud biztosítani az IATA szabványainak teljes mértékben megfelelő sztenderd méretű ketreceket, de vállalják a szállításhoz szükséges speciális, egyedi méretű szállítóeszközök beszerzését is./

  • A repülés előtt 8 órával már ne etesd kedvencedet!
  • Már a kutya utazásának szervezésétől kezdve működj együtt az élőállat szállítási szakemberekkel!

AIRMAXcargo.com
+36 29 801 801

2220 Vecsés, Lőrinci u. 154.
Airport City Logisztikai park, D ép. 3. em.

 

(X)

The post Bízd kutyád utaztatását szakértőkre! appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Kiránduljunk kutyával! – Sopron https://kutyabarat.hu/kutyas_kirandulas/80255/kiranduljunk_kutyaval_sopron/ Thu, 11 Apr 2019 06:27:23 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=80255

Kutyásként, azt gondolom, mindannyiunk számára egyértelmű, hogy mi az a hűség, az elkötelezettség. Tudjuk, hogy bármi történjen, a kutyánk soha nem hagyna el minket, mindig szeretni fog minket és kiáll mellettünk. Sopronban járva ugyanez az érzés járja át az embert, ha a helyiekkel a városról és annak kalandos történetéről beszélgetünk. A soproniak igazi lokálpatrióták. Kedvesen és szeretettel fogadják az ideérkezőket, legyenek akár két-, akár négylábúak, és szívesen kalauzolják őket gyönyörű városukban.

The post Kiránduljunk kutyával! – Sopron appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>

Az első világháborút lezáró békeszerződések megfogalmazásakor az amúgy jelentős németajkú lakossággal rendelkező Sopronban népszavazást írtak ki, amelyben az itt élők dönthettek arról, hogy a város és környező nyolc település Ausztriához vagy Magyarországhoz tartozzon-e a jövőben. A többség Magyarország mellett döntött, ezért kapta a város a Civitas Fidelissima, azaz a leghűségesebb város címet. Ezt a döntést aztán sokszor sokan bánták, főleg a második világháború alatt, amikor a várost nemcsak a bombák, de a nemzetiségeket érintő szankciók is sújtották: a város zsidó lakosságát (1857 főt) elhurcolták, majd 1946-ban 2005 német anyanyelvű lakost kitelepítettek. 1949-re a városban 11 000-rel éltek kevesebben, mint az évtized elején. Minden sorscsapás ellenére Sopron büszke a hűségére, történelmére, műemlékeire és kultúrájára, és szeretettel várja az idelátogatókat.

Szerencsésnek mondhatom magam, mivel a családom egy része Sopronban él, ezért gyermekkorom óta többször volt lehetőségem hosszabb-rövidebb időt a városban tölteni. Ettől függetlenül, nem tudom megunni Sopront, minden alkalommal rácsodálkozom arra, ami örök és arra, ami új. Tatyival sem először jártunk itt, és mindig jó élményekkel töltődünk fel. Legutóbb csodálatos tavaszi napsütésben bolyongtunk, fagyiztunk és kávéztunk a Várkör egyik teraszán és gyönyörködtünk az ápolt, virágos utcákban.

Sopron belvárosának nagy része sétálóövezet, nem kell a forgalomra figyelnünk, szabadon szemlélhetjük a csodás homlokzatokat és a szinte minden házon megtalálható műemlékvédelmi és emléktáblákat: “ebben a házban alkotott Haydn”, “házi koncerteket adott itt Liszt Ferenc”, és még sorolhatnám. Szinte nem is áll itt olyan ház, palota vagy kúria, amelynek ne lenne története; Sopron Magyarország második leggazdagabb települése műemlékek tekintetében. Miközben mi a táblákat szemléljük, kutyánk a cserjeszinten szabadon szaglászhat, és nem kell félnünk, hogy piszkot talál, az utcák ugyanis patyolattiszták. A soproniak egyébként mindig csodálkoznak, ha az ember megemlíti, hogy milyen szép tiszta a város – számukra ez alapvető, és nem értik, mi ezen a rendkívüli. Ugyanúgy, ahogy sokszor azt sem értik, miért ne lehetne kutyával is bemenni egy üzletbe vagy kávézóba. Kevés kivételtől eltekintve ez nem okoz problémát, főleg jó időben, amikor a teraszok is nyitva vannak.

Sopron tehát több szempontból is megér egy kiruccanást, főleg, ha számításba vesszük, hogy a város mellett elterülő Lövérekben (vagy elterjedtebb írásmóddal: Lővérekben) remek túrákat is tehetünk: 369 kilométernyi jelölt turistaút, sétaút és három tanösvény vár meghódításra. Ebből a választékból a kényelmes ebéd utáni sétától a komolyabb kihívást jelentő túrákig mindenki megtalálhatja a neki valót. A Parkerdőben nem véletlenül található 9 kilátó is, ezzel Sopront nem csak a hűség, de kilátók városává is avatva. A város fekvésének és az Alpok közelségének köszönhetően ugyanis több pontról is gyönyörű kilátás tárul elénk.

A vicces az, hogy első hallásra úgy tűnhet, Sopronban már túlteljesítették az éves kilátó irányelvet, a Lövérekben járva még mindig találhatunk olyan helyeket, ahol felmerülhet bennünk, hogy ide miért nem építettek kilátót, olyan szép panoráma tárul elénk. A kilátók építése nem újkeletű szenvedély itt, a Károly-kilátó, amely a Váris hegyen áll, 1876 óta várja a természetjárókat, azóta, hogy Romwalter Károly saját költségén felépíttette. Az ikonikus fa kilátó felső szintjéről tiszta időben látszik a pozsonyi vár és a pannonhalmi apátság is. A kilátó épülete kutyával hivatalosan nem látogatható, de az oda- és visszaút hatalmas élmény az ebeknek is.

Ha a Lövér Szállótól indultok, a Ciklámen tanösvényen haladjatok a magaslati parkoló irányába, onnan tudjátok elérni a kilátót egy rövid kitérővel, majd a tanösvényre visszatérve megtekinthetitek a Hallstatt-kori temetőt és a kora-vaskori földvárat, ahol a Várhegy kilátó is található. A TV-torony irányában a kiindulási ponthoz érkezhettek. A szintemelkedések és a táv (kb. 10 km) és a látnivalók miatt számoljatok legalább 4-5 óra teljesítési idővel, és eszerint szerelkezzetek fel enni- és innivalóval magatoknak és a kutyáknak is. Mindenképpen gondoskodjatok kullancs elleni védelemről, a csapadékosabb időjárás miatt az Alpokalja az egyik legveszélyesebb régió a kullancsok szempontjából.

Rövidebb, de nem kevésbé látványos sétának javaslom a szintén a Lövér Szállótól induló Várisi sétautat, amely, kicsit több, mint 3 kilométeres hosszával és sok paddal, játszótérrel a kutyás családok kedvelt helye lehet.

Szerző: Bujdosó-Szalay Adél / @tatyiandme

Képek: @tatyiandme

The post Kiránduljunk kutyával! – Sopron appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Így szoktasd kutyádat az autóhoz https://kutyabarat.hu/hasznos_tanacsok/80197/igy_szoktasd_kutyadat_az_autohoz/ Tue, 09 Apr 2019 12:20:46 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=80197

The post Így szoktasd kutyádat az autóhoz appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>

A városi kutyák nagy többsége nem fogja megúszni, hogy egyszer csak a hátsó ülésen, vagy a csomagtartóban találja magát, hiszen a gazdik nagy százaléka vezet és sok helyre kocsival viszi magával a kutyát.

Van olyan kutya, akinek ez a világ legtermészetesebb dolga, mintha ismerné az autót és egyetlen percig sem tart tőle. Sőt, olyanok is vannak, akik kifejezetten élvezik a kocsikázást. Pedig ha megpróbáljuk kutyaszemmel nézni az autót, bizony elég ijesztő lehet egy kutyának, nemcsak a félénkebb, bizonytalanabb típusnak, de a határozott, bátrabb fajtának is.  Ennek megfelelően sajnos nagyon sok kutya bizony fél a kocsitól, remeg utazás közben, nyugtalan, félelmet él át és sokszor hánynak is a stressztől. Miért viselkedik az egyik így, a másik úgy? Alapvetően minden kutya más személyiség, úgy mint az emberek, ebből adónak a viselkedésbeli különbségek is. Ami viszont nagyon fontos, hogy fokozatosan kell hozzászoktatni a kutyát az autóhoz, így elkerülhetjük a későbbi idegeskedést és zaklatottságot.

Természetesen az a legjobb, ha már kölyök korától szoktatod az utazáshoz, de akkor sincs probléma, ha felnőttként kerül hozzád a kutyád, stresszes múlttal. Sok menhelyről örökbefogadott kutya soha nem találkozott még semmilyen járművel, autóval sem.  Ilyen esetben sincs semmi probléma, de lehet, hogy egy kicsit tovább fog tartani a szoktatás.

Hogy pontosan miként szoktasd kutyádat a kocsikázáshoz, arról Karay Zoltánt, problémás kutyákkal foglalkozó trénert kérdeztük:

  1. Először az autó közelségét szoktasd meg vele, játszatok a kocsi mellett, gurítsd egy picit alá a labdát, hogy a közelébe kelljen mennie. Ha probléma és félelem nélkül „kihalássza” a kocsi alól a labdát, akkor mondhatjuk, hogy megszokta  a nagy „ idegen tárgy” jelenlétét.
  2. Folytasd az ismerkedést nyitott ajtókkal, érezze meg  a belső tér szagát, látványát.
  3. Ezután próbálkozz a beültetéssel. Fontos, hogy önszántából tegyen meg minden lépést, nem szabad húzni, rángatni, vagy egyszerűen berakni. Tegyél a küszöbre jutalomfalatot. Ha nem meri elvenni, akkor kicsit vidd távolabb és add oda neki, majd folyamatosan tedd a kezed egyre közelebb a küszöbhöz, míg végül onnan veszi el.
  4. A következő lépés, hogy mellső lábait feltegye a küszöbre. Ezt elérheted az előző jutifalatos folyamattal , de beülhetsz a hátsó ülésre és onnan hívhatod.
  5. Ha már biztosan megy a mellső lábakon való támaszkodás, akkor eggyel tovább léphetsz, jöhet a beszállás. Az előző két módszer valamelyikével érd el, hogy beugorjon a kocsiba és ezt ismételjétek addig, amíg tuti biztos nem lesz a mozdulat.
  6. Segíthet, ha pár napig az autóban adod neki az ételt.
  7. Ezután pedig indítsd el a kocsit és először lassan, csak pár percet gurulj vele, majd fokozatosan növelheted a megtett utat.
  8. Az első utatok mindenképp egy olyan helyre vezessen, ami pozitív élmény lesz neki, egy erdő, kirándulás, kutyafuttató.

További hasznos információt találsz Karay Zoltán: Út a problémamentes kutyához c. könyvében.

Forrás: Karay Zoltán: Út a problémamentes kutyához
Képek forrása: pexels
Bohata Krisztina
(Kutyabarat.hu)

The post Így szoktasd kutyádat az autóhoz appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Kutyás BKV etikett https://kutyabarat.hu/hasznos_tanacsok/79246/kutyas_bkv_etikett/ Thu, 04 Apr 2019 15:56:05 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=79246

The post Kutyás BKV etikett appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>

Tatyival szó szerint vesszük, hogy együtt mindenhová, és ez alól a BKV sem kivétel. Minden reggel együtt robogunk a metrón és a villamoson, ha ráérősebbek vagyunk, trolira szállunk. Bár sok rémhír kering a BKV és a kutyások kapcsolatáról, szerencsére nekünk eddig nem volt negatív tapasztalatunk. Hiszek abban, hogy a békés békávézás nem utópia, alapvetően az ellenőrök, a sofőrök és az utasok is kedvesen viszonyulnak a kutyákhoz, és ha mi is figyelmesen, a szabályokat betartva utazunk, minimálisra csökkenthetjük a súrlódások esélyét.

Mivel egyre több kutya veszi igénybe a tömegközlekedést, fontos, hogy mindannyian odafigyeljünk másokra. Mi is elvárjuk, hogy ne lépjenek a kutyánkra, adjanak nekünk kellő teret. Cserébe figyeljünk arra, hogy mi is észrevegyük utastársaink igényeit. Tatyi viszonylag kicsi kutya, ezért zsúfolt járműveken biztonságosabbnak érzem, ha felveszem az ölembe, nehogy megijedjen vagy rálépjenek. Mostanában egy vállon átvethető hordozót rendszeresítettem erre a célra, és az utazás ideje alatt Tatyi ebből kandikál kifelé. Ez azért is jó, mert így mindkét kezem szabad, ha kapaszkodni kell, de sokszor át is adják nekünk a helyet, ha látják, hogy a kutyát is cipelem.

A hordozós megoldás másik előnye az, hogy ezzel a kutya magasabbra kerül, mint a kisgyerekek. Ez azért lehet fontos, mert sokszor, főleg ha sokan utaznak a járművön, nem tudjuk kontrollálni a körülményeket az alsóbb “szinteken”, és a gyerekek és kutyák észrevétlenül egymás közelébe kerülhetnek. Vannak gyerkőcök, akik tartanak a kutyáktól és vannak, akik túlságosan közvetlenek velük, és ez fordítva is így van. Ha a kutyánk a lábunknál utazik, mindig figyeljünk az ilyen helyzetekben, és tartsuk a szemünket a kutyán, ha kell menjünk távolabb.

Ne engedjük, hogy a kutyánk felmásszon az ülésre, akármilyen kicsi vagy tiszta vagy okos vagy cuki is. Igen, nekik is meg kell venni a jegyet, de ez nem azt jelenti, hogy automatikusan jár nekik az ülőhely. Ha a kutyánk valamilyen okból nem tud a padlón utazni, tegyük hordozóba, boxba, vagy vegyük ölbe. Legyünk tekintettel másokra is, mi sem örülünk, ha azt látjuk, hogy valaki felteszi a cipőjét az ülésekre.

Mielőtt leülnénk, kérdezzük meg, nem zavarja-e a szomszédunkat a kutya. Tudom, ma már nem divat megkérdezni, hogy szabad-e a hely, és igazából sok értelme nincs is a kérdésnek, de udvarias és illedelmes gesztus. Lehet, hogy maradi vagyok, de én mindig megkérdezem, vonaton is, buszon és BKV-n is. Eddig egyszer kért meg egy hölgy, hogy a kutyával inkább máshova üljek, és mondjuk 10-ből 8-szor nagyon kedvesen válaszolnak, megdicsérik Tatyit és váltunk pár szót. Nem ördöngösség, és mégis egészen máshogy ülünk már egymás mellett.

A BKV-n a szájkosár kötelező kellék, bár egyelőre ritkán ellenőrzik, de ezt azért tartsuk szem előtt, mindig legyen nálunk! Ez a kellemes élni és élni hagyni helyzet egy szempillantás alatt megváltozna, ha megharapna valakit egy kutya a BKV-n. Belegondolni is rossz, pedig egy apró félreértés, egy hirtelen mozdulat vagy véletlen lábra lépés is lehet az oka, hogy egy kutya harapással védekezzen. Figyeljünk nagyon a kutyánkra, és ha csak a legkisebb jelét is látjuk, hogy frusztrált, türelmetlen, esetleg éppen beteg és fájdalmai vannak és ezért nyűgös, vagy csak úgy közelednek felé, ami nem megfelelő, inkább húzzuk fel rá azt a szájkosarat vagy mellőzzük a tömegközlekedést!

És ugye azt nem is kell mondani, hogy a tömegközlekedési eszközökre csak érvényes jeggyel vagy bérlettel szálljunk fel.

 

Bujdosó-Szalay Adél/@tatyiandme
(Kutyabarát.hu)
Fotók: @flickr

The post Kutyás BKV etikett appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>