túrázás kutyával - Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová https://kutyabarat.hu/cimke/turazas_kutyaval/ Kutyás és kutyabarát szállások, éttermek, kávézók, munkahelyek, üzletek és kutyás cikkek, rendezvények, programok. Minden, ami kutya és kutyabarát hely. Sun, 23 May 2021 17:28:04 +0000 hu hourly 1 Kutyájának köszönheti az életét egy megsérült túrázó https://kutyabarat.hu/kutyabarat_hirek/90268/kutyajanak_koszonheti_az_eletet_egy_megserult_turazo/ Sun, 29 Sep 2019 08:03:47 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=90268 Kutyájának köszönheti az életét egy megsérült túrázó

Lábát törte egy túrázó Washington államban, és ha nincs a kutyája, Riley vele, akkor valószínűleg nem akadtak volna a nyomára.

The post Kutyájának köszönheti az életét egy megsérült túrázó appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Kutyájának köszönheti az életét egy megsérült túrázó

A Barbara Dadswell nem beszélt senkinek a terveiről, így ismerősei nem tudták, hogy túrázni ment, arról pedig sejtésük sem lehetett, merre indulhatott a kutyájával együtt. Egy szerencsétlen mozdulat után lábát törte a túrázó és egy szurdokba zuhant. A hátizsákjából és cipőfűzőkből eszkábált kötést a lábára, majd másfél napon át küzdött azért, hogy közelebb botorkáljon a civilizációhoz, zuhogó esőben, csupán pár üveg vízzel a táskájában.

Szörnyű fájdalmai ellenére próbálta tartani magát, és közben a természet szépségére és kutyájára fókuszálva terelte el a figyelmét a halálfélelméről. Szerencséjére egy közelben járó futó meghallotta a kutya ugatását, és a segítségükre sietett. Sajnos magukra kellett hagynia őket, hogy értesíteni tudja a mentőket, akik először helikopterrel indultak a keresésére. A szörnyű időjárási körülmények miatt azonban nem akadtak a nyomára. Végül egy 20 fős, önkéntesekből álló csapat talált a nőre az erdőben.

A túrázó térdét azonnal meg kellett műteni, és bár hosszú felgyógyulási folyamat elé néz, a történtekhez képest jól van. A szerencsétlen esetből tanulva, azt tanácsolja mindenkinek: ha egyedül megy túrázni, mindig szóljon az ismerőseinek, és ossza meg velük a tervezett útvonalat is!

 

Forrás: newsweek.com
Kép: Steve McCarron (Facebook)

Szerencsi Évi
(Kutyabarát.hu)

The post Kutyájának köszönheti az életét egy megsérült túrázó appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Kiránduljunk kutyával! – Együtt a Mária Úton 2. rész https://kutyabarat.hu/kutyas_kirandulas/88687/kiranduljunk_kutyaval_egyutt_a_maria_uton_2_resz/ Fri, 30 Aug 2019 06:42:16 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=88687

Az előző útinapló folytatása következik.

The post Kiránduljunk kutyával! – Együtt a Mária Úton 2. rész appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>

A Kálváriától továbbindulva volt némi fennakadás a jelzéssel – mármint nem találtam meg a felfestést, de legalább kipróbálhattam az iránytűvel tájékozódó képességemet, ami éppen egy szederbokrokkal és szilvafákkal szegélyezett ösvény felé terelt. Hogy, hogy nem, miután belakmároztam a friss gyümölcsökből, az utat is hamarosan megtaláltam. Innentől teljes volt a túra élmény, a lakott területeket és a szántókat magunk mögött hagyva erdei ösvényen, igazi börzsönyi hangulatban haladt tovább az út. Aki túrázott már a Börzsönyben, az tudja miről beszélek: patakok, nyílegyenes, hatalmas fák, vöröses, tiszta avartakaró – és a kedvencem, a fák koronáján szikrázóan játszó napfény, a dús lombok között behatoló sugarak játéka. Ebben a látványban bármikor el tudok veszni. Ha én lennék Odüsszeusz, akkor ez a jelenség lenne a szirének éneke. Hátat is fordítottam neki, mivel még jó pár kilométer volt hátra Kóspallagig, és sötétedés előtt szerettem volna megérkezni.

Elég hirtelen bukkantam fel a focipálya mellett, és a gyerekkoromra emlékeztető pletykapadok mellett diadalmasan – na jó, fáradtan, és csak egy kényelmes ágyra vágyva – baktattunk végig a főutcán, majd a templomtól Királyrét felé fordulva, az erdő szélén elértük az aznapi szállásunkat. A tulajdonos nagyon kedvesen fogadott minket. Tatyi kezdetben visszafogottan, majd később egyre bátrabban ismerkedett a két fekete mudival, akik csaholva kísértek minket a kis faházhoz, ahol az éjszakát szándékoztuk tölteni. A faház teraszáról csak a Börzsöny és az erdők látszottak, és épp időben érkeztünk, hogy a lenyugvó nap fényeiben gyönyörködhessünk. Állítólag csillaglesre is kiváló a hely, de én a csillagokat már nem vártam meg, hanem vacsora után bedőltem az ágyba, Tatyi pedig a lábamhoz kucorodva hortyogott az erdei csendben.

Másnap reggel a vártnál később ébredtünk, és az előző nap fáradságára egy makacs görcs emlékeztetett a vállamban. Úgy láttam, Tatyi sem pezseg túlságosan, szóval szépen, ráérősen kezdtünk készülődni. Élveztem a harmatos füvet, az erdők látványát és a friss, tiszta levegőt. A második napot nem terveztem túl, lesz, ahogy lesz, gondoltam, mivel semmilyen kötött időpont vagy szállásfoglalás nem várt. Bevallom, eljátszottam a gondolattal, hogy egész nap az erdei szálláson maradunk, olyan jól esett a pihenés. A második kávé után aztán erőt vettem magamon, és mire összecsomagoltam a hálózsákot, Tatyi is elkezdett életjeleket mutatni. Látszott rajta, hogy elfáradt előző nap – szóval úgy döntöttem, hogy csak Szokolyáig megyünk gyalog, majd onnan kisvasúttal fogunk Kismarosra érkezni. Visszabattyogtunk tehát Kóspallag központjába, ahol szemügyre vettük a templomot és az emlékművet, majd a számomra rejtélyes okból Zöld Paradicsom névre keresztelt ABC-ben vettem Tatyinak egy kis extra nasit, és el is indultunk a piros sáv jelzésen.

Hamarosan világossá vált, hogy az elmúlt napokban hatalmas mennyiségű csapadék eshetett itt, aminek következtében az ösvény sártengerré változott, a patakokon száraz lábbal való átkelés pedig csak gólyalábbal lett volna lehetséges.

Persze pont a talpán lyukacsos cipőm volt rajtam, de mindegy, legalább hamar telement vízzel és utána már nem volt olyan kellemetlen. A csapadékos időjárásnak köszönhetően viszont lépten-nyomon gombákba botlottam, és remekül elszórakoztattam magam azzal, hogy a gombás könyvemből megpróbálom azonosítani őket. Képtelen vagyok megjegyezni a gombák neveit, úgyhogy mindig új az információ.

A sárban felfelé caplatás után Tatyi úgy döntött, hogy ő akkor most pihenőt tart, és erre egy keresztbe kidőlt fatörzset szemelt ki – jegyzem meg, nagyon jó stratégiai érzékkel, mert egyrészt nagyjából félúton voltunk, másrészt pedig a fatörzsön kényelmes ülés esett. Alaposan beebédeltünk, és újult erővel és a tele gyomor boldog tudatával indultunk újra útnak. A talaj szerencsére szárazabbá vált, és minden különösebb nehézség nélkül elértük Szokolyát.

A falu határába érve megcsodáltuk az elpöfögő kisvasút szerelvényét – és egy kicsit jobban kiléptem volna, ha tudom, hogy két óra múlva jön csak a következő… Szokolya egyébként kedves település, a nem messze található Királyrét pedig kedvelt turistacélpont. Ott már többször jártunk, ezért nem éreztem égető vágyat a felfedezésre. Helyette a helyi „kulturális központot” vettem célba, ahol egy kávé mellett kellemesen elbeszélgettem a sörözgető törzsközönséggel a fakitermelésről, a dinnye árakról és természetesen a kutyákról. Mert a kutyák összehozzák az embereket.

A várva várt kisvasút pillanatok alatt Kismarosra repített minket, ahonnan Vácon keresztül kora estére haza is értünk a vonattal. Azt hiszem, a képet elnézve egyértelmű, hogy nem csak engem nem kellett ringatni a nap végén…

Szerző és képek: Bujdosó-Szalay Adél / tatyiandme.com; IG: @tatyiandme

The post Kiránduljunk kutyával! – Együtt a Mária Úton 2. rész appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Kiránduljunk kutyával! – A turistajelzésekről kezdőknek https://kutyabarat.hu/kutyas_kirandulas/88249/kiranduljunk_kutyaval_a_turistajelzesekrol_kezdoknek/ Mon, 26 Aug 2019 14:24:48 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=88249

Egy szervezett túrán vettünk részt, ahol indulás előtt a túravezető ismertette az útvonalat, melyik jelzéseket kell követni, ha esetleg valaki lemaradna a csoporttól. A piros sávon majd később a piros háromszögön haladtunk. Egy kisebb csapat nem figyelt és elkeveredett - mikor megtaláltuk őket, messze az ösvénytől, kiderült, hogy az erdészet által pirossal megjelölt fákat követték... Az alábbi cikkben az alap jelzésekről olvashattok, és néhány gyakorlati tippet is megosztok, hogy könnyebben megtaláljátok a helyes utat.

The post Kiránduljunk kutyával! – A turistajelzésekről kezdőknek appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>

A hazai turistajelzésekről röviden

A Magyarországon használt turistajelzéseket 1930-ban dolgozták ki, és ekkor kezdődött a hazai turistautak kialakítása és jelölése is. A trianoni békeszerződéssel az addig népszerű turistautak (Tátra, Hargita, stb.) nagy része a határon kívülre került, ezért úgymond tiszta lappal indultak a természetjárók. A turistajelzések szigorú sztenderd alapján, a területileg érdekelt illetve az országos természetjáró szövetség által kerülnek felfestésre; jelzéseket csak illetékes személyek festhetnek. Ennek köszönhető, hogy Magyarországon a turistajelzések egységesek, és többnyire jól karbantartottak – összhangban állnak a térképekkel és nem vezetnek tévútra. A hivatalos MTSZ  turistajelzés fehér fekvő téglalap alapon kék, piros, sárga vagy zöld színnel festett ábra, amelyet tereptárgyakra – fákra, kerítésekre, villanyoszlopokra, stb. – festenek fel. A jelzések színe a turistatérképeken látható jelzéseknek megfelelő.

Sáv, kereszt, kör vagy háromszög? Mit is jelentenek?

A turistajelzések elsődleges jellemzője a színük: kékkel jelölik az országos vagy több tájegységen átívelő turistautakat – pl. Országos Kéktúra, Börzsönyi Kék. Pirossal a legalább egy hegységen keresztül futó útvonalakat jelölik, ilyen például a Rákóczi turistaút; míg a sárga és a zöld jelzéseket helyi jelentőségű útvonalakra használják (kivéve az Északi Zöld, amely a magyar-szlovák határon fut Balassagyarmattól Sátoraljaújhelyig).

A színen kívül a fehér téglalapba festett jelzés alakja is információt hordoz: a sáv jelzéssel jelölik magát a turistautat, azaz a két végpont között vezető kijelölt ösvényt.

A kereszt jelzés két független sáv jelzésű út közötti rövidítést jelöl, de használhatják a közeli vasútállomáshoz vezető út jelzésére is.

A négyzet, amely lehet kitöltött és „lyukas” is, a sáv jelzésű turistaútról letérő, közeli (2 km-nél nem hosszabb), településre, szálláshelyre vezető utat jelöl.

A kör (teli vagy lyukas) az útvonaltól két kilométernél nem hosszabb letérővel elérhető forrásokat jelöli, míg ugyanezen az elven az L jelzés romokhoz, a háromszög csúcsokhoz, az omega pedig barlangokhoz visz.

Tehát a turistaút elejétől a végéig eljuthatsz az adott színű sáv jelzést követve, vagy kitérőket tehetsz, mondjuk megnézni egy várromot, majd ugyanazon az úton visszatérve folytathatod az utat, tovább a sáv jelzésen. A magába visszamutató nyíl a körséták jele, amely az adott kiindulópontba visszatérő turistaút.

Hogyan olvassam a jelzéseket?

A jelzések célja az, hogy egyértelműen jelöljék az adott turistautat. Azaz, nem fogsz találkozni egymást keresztező piros sáv jelzésekkel, vagy mondjuk félrevezető jelekkel. Ha például a fatörzsén csak egy piros csík van, fehér háttér nélkül, akkor az nem turistajelzés, ne kövesd.

Sokszor még gyakorlott túrázóknak is feladja a leckét egy-egy jelzés követése, főleg a kevésbé népszerű, nem annyira karbantartott szakaszokon, ahol az aljnövényzettől nem is látszik az ösvény, vagy – ami a személyes mumusom – a „kertek alatt”, ahol meg túl sok ösvény van, és nem mindig egyértelmű, hogy ez most ténylegesen AZ ösvény vagy Mari néni bejárója. Ami ilyenkor segít* az a tudat, hogy van ösvény és meg is fogom találni, és addig megyek, amíg rá nem lelek a jelölésre. Alapszabály, hogy ne térj le az addig jelölt útról, ha nem jelzik, de ha már hosszú ideje gyalogolsz jelzés nélkül, akkor lehet, hogy nem vetted észre, hogy le kellett térned. Ha egy turistaút elágazik, akkor azt nyíl alakúra festett jelzéssel szokták jelölni, azt az irányt kell követni, amerre a nyíl mutat. Az elágazásokban pár méteren belül megismétlik a jelzést, duplán kiteszik, hogy egyértelműen látsszon a helyes út.

*Ha egyedül indulsz túrázni, legyen nálad térkép és iránytű – és lehetőség szerint tanuld meg ezeket magabiztosan használni. Nem ördöngösség, és hosszútávon sok felesleges bosszúságot megspórolsz vele. Viszont ez egy kezdőknek szóló írás, amelynek célja a turistajelzések alapjainak ismertetése, és nem a túlélési technikák a vadonban… Az oldschool módszeren kívül van pár telefonra letölthető alkalmazás is, melyek nagy segítséget nyújtanak a tájékozódásban, ezek közül a kedvencem a Természetjáró app, amely ingyenesen letölthető és offline is működik, ráadásul az alkalmazáson belül van iránytű is.

Kakukktojás jelzések

A Magyar Természetjáró Szövetség fentebb felsorolt gyalogos turistajelzésein kívül számos más ábrával is találkozhatsz az erdőben, településeken, amelyek lehetnek kacsák – a madaras vonalnál maradva, – de lehetnek legitim jelzések is. Ha Béla bácsi fajelölésbe kezdett a telkén, az onnan derül ki, hogy a térképen nem találod meg a jelzést. Ezeket a „mórickarajzokat” nem érdemes követni.

Érdemes viszont elindulni a helyi tanösvényeken, amelyeket többnyire táblával is jelölnek és általában valamilyen jellemző ábra rajza a jelzés; illetve olyan túraútvonalakon, amelyek elismertek és térképen jelöltek, de nem az MTSZ gondozásában vannak. Ilyen például a Mária Út (fehér téglalapban lila, piros, stb. színű m betű) vagy az Alpannonia túraút, amely egy osztrák hosszútávú túraút hazánkba átnyúló szakaszát jelöli a Kőszegi-hegységben (piros alapon fehér hullámos ösvény jel).

A gyalogos jelzéseken kívül találkozhatsz még kerékpáros és lovas jelzésekkel is, melyek hasonló rendszert követnek mint a gyalogos jelzések, és a kutyás túrázók számára annyiban fontosak, hogy ha ilyen útvonalon haladsz, akkor fokozottan számíthatsz biciklis és lovas túrázókra is.

 

Bujdosó-Szalay Adél / tatyiandme.com
(Kutyabarát.hu)
Képek: tekeregj.hu; femina.hu

The post Kiránduljunk kutyával! – A turistajelzésekről kezdőknek appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Legendás túraútvonalak – A Mária Út https://kutyabarat.hu/kutyas_kirandulas/87676/legendas_turautvonalak_a_maria_ut/ Thu, 22 Aug 2019 09:12:31 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=87676

A magyar Camino, Közép-Európa leghosszabb zarándokútja valójában kakukktojás a túraútvonalak körében. Nem egyetlen hosszú útvonalról van szó ugyanis, amely két végpont között fut; hanem egy, Közép-Európa legfontosabb Mária kegyhelyeit összekötő, hálózatról. Ahogy az El Camino esetében, az indíttatás eredetileg vallásos, de mára sokan az elmélyülés, az önmegismerés vagy a természetjárás, a környező országok megismerése és felfedezése okán kelnek útra, akár kutyával is.

The post Legendás túraútvonalak – A Mária Út appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>

A Mária Út tehát egy nemzetközi zarándokút, amely a közép-európai kultúra fontos Mária kegyhelyeit kapcsolja be az európai zarándokút-hálózatba, így elméleti síkon akár a francia vagy spanyol Caminóval kombinálva is végig lehet rajta haladni.

A két fő tengely a nyugat-keleti, azaz a Mariazellt (AT) Csíksomlyóval (ROU) összekötő út, illetve az észak-déli, Czestochowa (PL) és Medzsugorje (BIH) között, melyek a római katolikus vallás legfontosabb zarándokcéljai közé tartoznak Európában. A fő tengelyek útvonalait úgy jelölték ki, hogy érintsék hazánk jelentős Mária kegyhelyeit és búcsújáró helyeit, például Mátraverebélyt vagy Máriabesnyőt. A két útvonalon kívül számos rövidebb túraútvonal is létezik, illetve – ahogy a legtöbb hosszútávú túránál jellemző – szakaszonként is teljesíthető. A mariaut.hu oldalon interaktív térkép segítségével lehet tervezni, de a Természetjáró alkalmazás is ismeri a hazai szakaszokat, szóval egészen pontosan, a szintemelkedés és a távolságok ismeretében dönthetsz, hogy merre és mennyit szeretnél gyalogolni, és felmérheted a teljesítéshez szükséges időt. Az út menti szálláshelyekről és a zarándokok számára kedvezményesen igénybe vehető lehetőségekről szintén van információ a honlapon.

Ha nem szeretnél önállóan tervezni, akkor előre összeállított javaslatok közül is választhatsz, a keresőben szűrhetsz babakocsival vagy kerekesszékkel is megtehető utak közül. Kutyás szűrő jelenleg nincs, érdemes a szálláshelyen érdeklődni, hogy fogadnak-e kutyával, illetve, ha szervezett zarándokúthoz csatlakozol, a jelentkezésnél jelezd, hogy négylábúval érkezel. Saját tapasztalatom, hogy többnyire szívesen látják/tolerálják a kutyákat, ameddig a szent helyeken való imádságot és a zarándoklat csendes, elmélyülő jellegét nem zavarják. Volt olyan templom, ahova nem mehettünk be, de olyan is, ahol kifejezetten invitálták Tatyit, hogy pihenjen és hűsöljön a nyári forróságban. A kutyás utazás mindig tartogat meglepetéseket!

A Mária Út jelzéseivel országszerte számos helyen találkozhatunk, településeken belül és országos túraútvonalak mentén. Fehér alapon kis „m” jelzést kell követnie annak, aki rövidebb vagy hosszabb szakaszokra elindulna rajta. A felfestések és az útvonalak minősége és gondozottsága az utóbbi években sokat fejlődött, a magyarországi szakaszok többnyire jól jelöltek és könnyen járhatók – hála az önkénteseknek, – de a külföldi szakaszokon még nem teljes a kiépítettség, a zarándokszállások, turistaházak ritkábban találhatók. A Mária Út bizonyos szakaszai hosszabb ideig nem kereszteznek települést vagy csak olyan kisebb falvakon haladnak át, ahol nincs bolt vagy korán zár – ilyen például a Máriabesnyő –  Mátraverebély szakasz, ahol érdemes készpénzt és elegendő élelmet is magunkkal vinni, – és itt nyilván az állatorvosi ellátás sem megoldott. A dunántúli szakaszon és a pest megyei részeken általánosságban jobb az infrastruktúra, a települések ellátottak és felkészültek a turisták fogadására.

Szerző: Bujdosó-Szalay Adél / tatyiandme.com
Képek: @tatyiandme

The post Legendás túraútvonalak – A Mária Út appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
3 alapvető vezényszó túrázáshoz https://kutyabarat.hu/hasznos_tanacsok/87633/3_alapveto_vezenyszo_turazashoz/ Sun, 18 Aug 2019 11:09:06 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=87633

A kutyás túrázás az egyik legjobb kapcsolatépítő és kötődést erősítő program - legalábbis szerintem, és sokak szerint, akik együtt járják az erdőket, másszák a hegyeket és alszanak a sátorban vagy a turistaszálláson egy hálózsákban a kutyájukkal. A saját és kutyád biztonsága, a többi kiránduló és a természet megóvása érdekében azonban fontos, hogy mielőtt nekivágtok a vadonnak, a kutyád elsajátítsa (legalább) ezt a három alapvető parancsot.

The post 3 alapvető vezényszó túrázáshoz appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>

„Hozzám”

Arról, hogy létezik-e tökéletesen stabil behívás – azaz rendelkeznek-e emberek azzal a varázslatos képességgel, hogy a kutyájuk mindig és minden körülmények között odamegy hozzájuk, ha hívják – megoszlanak a vélemények. Abban viszont, hogy idegesítő az erdőben azt hallgatni, hogy „Buksi, gyere! Buksiiii! BUUUUK-SIIII!!!! Hozzám, Buksi! Gyeremáride, Buksi!!!! BUKSÍÍÍÍÍÍÍÍÍ” valószínűleg mindenki egyetért. Az ideális behívás a következőképpen néz ki: „Buksi, hozzám.” és erre a kutya odamegy a gazdájához. Egyrészt tehát azért fontos a behívás, hogy ne zavarjuk mások nyugalmát. Másrészt, az erdőben más állatok is élnek, akiket nem illik kergetni, zavarni, stb. pedig az annyira izgalmas lenne… szóval mielőtt nekiindulna az eb, jó, ha vissza tudjuk hívni. A biciklisek is hálásak lesznek, ha nem kergeti meg őket a kutya, de ami nálunk a legfontosabb gyakorlati alkalmazás az a bűzös dolgokba való fetrengés megakadályozása.

„Pfuj!”

A kisebb, avarban élő erdei élőlények nyugalmának megőrzése és a bűzös dolgok felevése ellen hivatott hatásos vezényszó. Előnye, hogy távolról is hat – ellentétben a nyakörv rángatásával – tehát amint látod, hogy kedvenced rosszban sántikál, azonnal alkalmazhatod. Mire odaérnél, már úgyis rég megette amit akart. Remek mérgezés, hányás és hasmenés ellen. Tatyinál kizárólag akkor működik, ha határozottan és a felnyalni készült dolog elleni mérhetetlen undorral mondom, de akkor aztán nagyon!

„Marad”

Nem kell helybenmaradási rekordot dönteni, de mondjuk jó, ha fél-egy percre ott tudod tartani a kutyád magad mellett, póráz nélkül is. A kétbetűs kitérőknél például felbecsülhetetlen. Profi szint, de igazán hasznos, ha a „marad” működik távolra is: azaz a kutyádat, mint egy „pause” gombbal, távolról meg tudod állítani és ott tartani. Ez szuper, ha a kutya mondjuk előtted megy 5-10 méterrel, de te már látod, hogy jön egy autó vagy biciklisek, és nincs időd visszahívni. Érdemes gyakorolni, mert a városi közlekedésben is használható.

Természetesen minél többet gyakoroltok és minél jobban tudod vezényszavakkal vagy kézjelekkel irányítani a kutyádat, annál felhőtlenebb és nyugodtabb lesz a közös természetjárás, de addig is, amíg nem megy magabiztosan, használj hosszú pórázt. Védett területen, nemzeti parkokban és ahol erre külön tábla figyelmeztet, mindig tartsd pórázon a kutyádat!

 

Szerző: Bujdosó-Szalay Adél / Kutyabarát.hu
Indexkép:  Johann / Pexels

 

 

 

The post 3 alapvető vezényszó túrázáshoz appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Kiránduljunk kutyával! A Regéci vár és Boldogkő vára https://kutyabarat.hu/kutyas_kirandulas/86739/kiranduljunk_kutyaval_a_regeci_var_es_boldogko_vara/ Thu, 01 Aug 2019 15:46:26 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=86739

Ha követtek minket, akkor tudjátok, hogy a Zempléni-hegység az egyik kedvenc magyarországi tájam. Akárhányszor járunk itt, mindig úgy megyek haza, hogy újra vissza kell térnem, mert még felét sem fedeztem fel a látnivalóknak, amit ez az eldugott csücsök tartogat. A természeti szépség, a túraútvonalak sokasága és az érintetlen táj önmagában is elég lenne, hogy hátizsákos kalandokra csábítson.

The post Kiránduljunk kutyával! A Regéci vár és Boldogkő vára appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>

A mindenhol fülön csíphető történelem és kulturális hagyomány, a Rákócziak hagyatéka, a várromok és felújított várak, Kazinczy Ferenc és Károlyi Gáspár munkássága a régió gondosan ápolt öröksége. A vallási és nemzetiségi sokszínűség, amely évszázadokon át jellemző volt a Zemplénre, és részben most is él, Mádon, Vizsolyban vagy Filkeházán sétálgatva egy olyan világba repít vissza, amelyben a tolerancia nem elvárás, hanem alapvetés volt. Az itteni emberek kedvesek és vendégszeretők, alig várják, hogy mesélhessenek a családjuk, a falujuk vagy éppen a környék történetéről. Szóval igen, szerelem ez nálam, ami újra és újra visszatérésre csábít, és szerintem Tatyi sem bánja, bár a vizsolyi bibliakiállításból valószínűleg neki a lelkész család macskái voltak a legérdekesebbek…. 

A Regéci vár azonban mindkettőnk számára óriási élmény volt. Egy hatalmas, virágos mezőn keresztül vezetett a földút a parkolóig, ahol az autót hagytuk, innen pedig aszfaltos, de erdőben haladó, árnyékos úton tettünk meg két kilométert a vár bejáratáig, ahol a hőségre való tekintettel a büfé teraszán frissítettük fel magunkat, miközben a kilátásban gyönyörködtünk. A Regéci vár felújítás alatt áll, remélhetőleg hamarosan a Füzéri várhoz hasonlóan egy teljesen rekonstruált erősséget látogathatunk majd itt is – és persze remélem, hogy a kutyabarát hozzáállás a felújítás után is megmarad – de el kell mondanom, hogy romjaiban is impozáns. A szláv eredetű regéc szó szarvat jelent, és a toronyból lenézve tökéletesen érthető, hogy miért kapta ezt a nevet a vár. A szarv forma két végén álló toronyból és a romos sziklákról is lenyűgöző a kilátás, középen a reneszánsz stílusú palota egyelőre még romos falai között sétálgathatunk, amelynek építése Zrínyi Ilona nevéhez kötődött. Ő egyébként a középkori mércével is szigorú úrnőnek számított, megválogatta, hogy kik léphetnek be és kik élhetnek a várban, illetve azt, hogy milyen viselkedés elfogadott. A palota falain olvasható a szabályzat, amely jól érzékelteti, milyen lehetett az élet Regécen az XVII. század második felében. A kiállításon további érdekességeket tudhatunk meg a vár életéről, az ott élt emberek munkaköréről, például, hogy mit csinált a cipóhámozó, a konyhasáfár és a borsoló. 

Regéctől nem messze található a már távolról is gyönyörű látványt nyújtó Boldogkői vár, hazánk egyik ikonikus építménye, ahol Balassi Bálint a Borivóknak való című költeményét írta. A vár egy felülről nyeles lábashoz hasonló, vulkáni andezites sziklaalakzatra épült. Egy nagyobb, egybefüggő építményből és a fából épült, nyitott folyosón elérhető, különálló őrbástyából áll. A Regéci várhoz hasonlóan Boldogkő vára is Rákóczi birtok volt, majd a szabadságharc után a többivel együtt ezt az erősséget is felrobbantották a Habsburgok. Bár itt félmunkát végezhettek, mert a többi robbantás áldozatává vált zempléni és felvidéki várral ellentétben, Boldogkő vára az egyik legjobb állapotban fennmaradt középkori váraink egyike. Az Országos Kéktúra 25. és 26. szakaszai találkoznak a várban, így gyalogosan is megközelíthető. Az 1960-as évektől kezdve folyt itt az értékmentés, 2009 óta pedig itt is felújítási munkálatok zajlanak. Tágas kiállítóterek kerültek kialakításra, ahol a XVI. században pénzhamisításra használt eredeti bronz kohó is megtekinthető, de a gönci baracknak és a belőle készült pálinkának is szenteltek egy termet – szerencsére nem csak nézni lehet 🙂 A vár pincéjében ásvány- és szoborkiállítás található, nagy melegben kellemes, hűvös ez a tér, Tatyi élvezte, hogy egy kicsit lehűtheti, kifújhatja magát a padlón. 

A vártól nem messze található a boldogkői tájház, ahova a várban váltott belépőjegy érvényes, illetve Boldogkőváralján áll az egykori Péchy-Zichy kastély is, melynek parkja védett természeti terület, különleges mikroklímája számos növényritkaságnak ad otthont. A kastély parkja a francia és angol kertépítészet egyik legszebb hazai példája, viszont sajnos nem tudtunk megtekinteni, mivel az útikönyvben elfelejtették megemlíteni, hogy szociális otthon működik az épületben, és az itt lakók nyugalma érdekében csak előzetes bejelentkezéssel és vezetővel látogatható. Legközelebb felkészültebbek leszünk! 🙂

Bujdosó-Szalay Adél / @tatyiandme
Instagram: @tatyiandme

The post Kiránduljunk kutyával! A Regéci vár és Boldogkő vára appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Legendás túraútvonalak – a Continental Divide Trail https://kutyabarat.hu/utazas/86440/legendas_turautvonalak_a_continental_divide_trail/ Wed, 24 Jul 2019 08:06:29 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=86440

Lehet, hogy Ti is eljátszottatok már a gondolattal, hogy milyen lehet kilépni a civilizáció kényelméből és a mindennapos mókuskerékből és egy hátizsákkal bebarangolni a vidéket. Egy ilyen kaland nem csak emlékezetes, de sok esetben sorsfordító. Több ismerősöm is mesélte, hogy a Camino alatt rengeteget tanult magáról, teljesen mások lettek a prioritásai, de olyanról is tudok, aki a hosszú gyaloglással töltött napok alatt jött rá, hogy teljesen más irányba akarja fordítani az életét, mint ahogyan addig élte. A hosszútávú túrázás nem csak lelkileg és önismeretben nyújt sokat, hanem fizikai próbatételnek sem utolsó, és persze ott van az elsődleges cél, a természet szépségeinek, a lélegzetelállító tájak megismerése.

The post Legendás túraútvonalak – a Continental Divide Trail appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>

Az Amerikai Egyesült Államok öt államán észak-déli irányban végigfutó Continental Divide Trail (röviden CDT) is bővelkedik látványosságokban. A Mexikói határtól Kanadáig futó 3 100 mérföldes (kb. 5 000 km) túraútvonal a világ egyik leghosszabb egyben bejárható útvonala, amely a világ minden tájáról vonzza a kalandorokat. Az Országos Kéktúrához hasonlóan a CDT is bejárható mindkét irányban, egyben vagy szakaszokra bontva. A számottevő hosszbeli különbségen kívül azonban a terepviszonyok és az időjárási szélsőségek miatt a CDT egyben teljesítésére évente mindössze 200-an vállalkoznak, de mivel az útvonal a legszebb észak-amerikai tájakon halad keresztül, ezért rövidebb túrákra, kirándulásokra vonzza a turistákat. 

Az útvonal déli végpontja a mexikói határ menti település, Colombus közelében fekvő Crazy Cook szobor, ez egyben a túra legalacsonyabban fekvő pontja is (1200 m) innen észak felé haladva körülbelül 1 100 km-en át száraz, sivatagos terepen visz az út Új-Mexikó államon keresztül, érintve az El Malpaís lávamezejét és a Chama folyó által a sziklába vájt vadregényes kanyont. Colorado államban a Sziklás-hegység 4000 méteres csúcsai következnek, itt található a Grays Peak is, amely a CDT legmagasabb pontja 4 352 méterrel. Wyoming államban a legváltozatosabb a terep: hegygerinceken és patakokon átkelve a Yellowstone Nemzeti Park csodája várja az utazót. A Montana és Idaho államokbeli szakaszok is bővelkednek természeti szépségekben és látnivalókban, a terepviszonyok pedig itt is magaslatiak, nem ritka látvány a fekete medve és grizzly sem. A túrázók biztonsága érdekében a nemzeti parkok és az erdőfelügyelet folyamatosan informálja a látogatókat az aktuális vadhelyzetről. A látogatóknak az élelmiszert medvebiztos tárolóedényben kell elhelyezni, nehogy a medvék rászokjanak a könnyű élelemszerzésre és elkanászodjanak. A medvetámadások megelőzése érdekében az ételeket a sátorhelytől távolabb kell elhelyezni. 

A CDT nagy része kutyával is bejárható (kivéve a nemzeti parki területek). Tavaly Wyoming állam #dogsoftheCDT hashtaggel felhívást is közzétett, amelyben arra kérte a kutyás túrázókat, hogy osszák meg a kalandjaik során készített képeket. A cél a kutyás természetjárás népszerűsítése volt. A szervezők információkkal, csomagolási tippekkel, felszerelés listával és egyéb hasznos tudnivalókkal is segítették a kutyásokat, de összeállítottak egy egészségügyi irányelvet is, amelyben kötelező és ajánlott védőoltásokra, az ivartalanítás fontosságára és a fertőző betegségekre hívták fel a gazdik figyelmét. Az első kutya-gazdi páros, akik teljesítették a CDT-t, Bethany Soxman és malinois kutyája, Grizby volt, akik 2013-ban járták végig az 5 000 km-es távot együtt.

Bujdosó-Szalay Adél / Kutyabarát.hu
Forrás és képek:
wikipedia
bethanysoxman.blogspot.com/
thebark.com/content/hike-continental-divide-your-dog
continentaldividetrail.org

The post Legendás túraútvonalak – a Continental Divide Trail appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
A Rám-szakadékon át Dobogókőig kutyával https://kutyabarat.hu/utazas/85605/a_ram_szakadekon_at_dobogokoig_kutyaval/ Thu, 11 Jul 2019 06:34:40 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=85605

A Rám-szakadék gyakorlott kutyás túrázók körében is megosztó célpont. Úgy gondoltuk, megnézzük magunknak.

The post A Rám-szakadékon át Dobogókőig kutyával appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>

A Rám-szakadék a Visegrádi-hegységben, Dömös település határában található. A fővároshoz való közelsége és vadregényes szépsége miatt is az egyik legnépszerűbb kirándulóhely. A hegységre jellemző vulkáni andezit kőzet az esővíz és a fagy eróziós munkájának köszönhetően úgynevezett breccsás kőzetté vált, amely gyakorlatilag az éles, szögletes leomlott szikladarabok tudományos neve. A szurdokvölgyben folydogál a Szőke-patak, amely az évezredek alatt tovább mélyítette a völgyet, így az idelátogatók helyenként 30 méteresnél is magasabb sziklafalak, hatalmas sziklaalakzatok és gyönyörű vízesések között barangolhat. A szintemelkedés mindössze 112 méter, de a sokszor meredek falakon fém létrákon lehet csak feljutni.

Kalandos és festői, mondhatnánk – de vajon tényleg jó ötlet kutyával nekivágni? Régóta szerettem volna már itt túrázni, ezért utánaolvasgattam a témának kutyás túrázós csoportokban, de amikor már a sokadik bejegyzést olvastam a témában, egymásnak ellentmondó véleményekkel, rájöttem, hogy csak akkor fog kiderülni, ha belevágunk. 

Nem ijedek meg a kihívásoktól, de szeretek jól felkészülni, így a táskámból nem hiányzott a kutyacipő. Tatyi a biztonsági csatos hámját kapta aznapra (amely hűtőmellényként is használható), és a hosszú, derékra tehető póráz és a kutyahordozó hátizsákot is magunkkal vittük. (Tatyi ebédjét persze otthon felejtettem, így jutalomfalatokon és korpás kekszen kellett túlélnie a napot – mindenkit megnyugtatok: sikerült!) Szóval úgy éreztem, hogy mindenre felkészülten vágok neki az útnak, és legrosszabb esetben Tatyi megy a tatyiba.

Dömösről indultunk Dobogókő felé, ami azt jelenti, hogy felfelé haladtunk, és a szembejövőket elnézve, ez jó ötlet volt és Nektek is ezt javaslom. Igaz, hogy így emelkedő az út végig, ráadásul az elején egy elég erős kaptatóval, a kutyáknak viszont nem olyan megterhelő és nem is olyan veszélyes, mintha a kavicsos lejtőn kellene haladni. A patak völgyében Tatyinak egyáltalán nem okozott gondot megtalálni a számára megfelelő utat, és egyedül a lépcsőkön szorult segítségre – azon a szakaszon a hátizsákban vittem fel. Ez jó megoldásnak bizonyult, mivel közben mindkét kezemmel tudtam kapaszkodni a csúszós terepen.

Összességében ezért is gondolom azt, hogy a Rám-szakadék alapvetően nem kutyás túra terep. Sem a talaj, sem a lépcsők nem ideálisak a kutyák számára, és könnyen sérülésekhez vezethet, ha valaki nem körültekintő és nem reálisan méri fel a saját és kutyája korlátait. Ha ennek ismeretében Ti is úgy döntötök, hogy nekivágtok, biztosan hatalmas élményben lesz részetek. A sziklaalakzatok, a növényvilág és a vízesések csodálatosak. A völgyből felérve pedig szebbnél szebb kilátást ígérő pihenők várnak. Dobogókőre érve két étteremben is szívesen fogadtak minket kutyával – és valljuk be, ránk is fért a pihenés és a finom falatok. 

A túra teljes hossza nyolc és fél kilométer, a lépcsőknél kialakuló “dugók” és a szakadékban az óvatos haladás miatt inkább négy órát szánjatok rá, mint kevesebbet. Víznyerési lehetőség a túra során nincs, bár a kutyák a patakból elég jól megoldják ezt a kérdést. Mindenképpen javaslom, hogy stabilan tartó hámot adjatok az ebekre, hogy ha esetleg megcsúsznak vagy nem tudnak átkelni valahol, ennek segítségével meg tudjátok tartani vagy emelni őket.

Bujdosó-Szalay Adél / Tatyi and Me
Képek: @tatyiandme és @katieraba

The post A Rám-szakadékon át Dobogókőig kutyával appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Kutyával a Kéken – 40 éve indult a Másfélmillió lépés Magyarországon https://kutyabarat.hu/kutyas_kirandulas/83300/kutyaval_a_keken_40_eve_indult_a_masfelmillio_lepes_magyarorszagon/ Wed, 29 May 2019 12:14:28 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=83300

The post Kutyával a Kéken – 40 éve indult a Másfélmillió lépés Magyarországon appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>

1979-ben húzott túrabakancsot Rockenbauer Pál és csapata, hogy keletről nyugatra haladva, gyalogosan átszeljék hazánkat az Országos Kéktúra jelzéseit követve. A sorozat nem titkolt szándéka az volt, hogy az emberek kedvet kapjanak a gyalogos természetjáráshoz, Magyarország tájainak felfedezéséhez. Generációk nőttek fel azóta, és a kéktúrázás még mindig fénykorát éli. Több tízezren vágtak már neki a nagy kalandnak, és nem titok, hogy Tatyival mi is szeretnénk annak a szűk elitnek a soraiba lépni, akik a teljes 1164 km-t végigjárták.

A mi tízfőnyi csapatunk fizikai értelemben egyáltalán nem állt különleges emberekből. Voltak köztük régi »szervezett« turisták, és voltak olyanok, akik soha semmilyen természetjáró egyesületnek nem voltak tagjai. Tehát amit mi tízen megcsináltunk, azt – bízvást állíthatjuk – bárki megteheti. – Rockenbauer Pál

Az Országos Kéktúra egyben és szakaszonként is teljesíthető, ráadásul a szakaszok sorrendjét és azt, hogy egyszerre mekkora távot teszünk meg, mi választhatjuk meg. A lényeg az, hogy a pecsételőfüzetbe összegyűjtsük az összes pecsétet. Egyszerűen hangzik, és valójában az is, de rengeteg kalandot, kihívást és szervezést vállal az, aki nekivág a “Kéknek”. Persze, ahogy a közhely is tartja, a másfélmillió lépéses út is egyetlen lépéssel kezdődik… vagy valami ilyesmi 🙂 A modern technikának köszönhetően a Magyar Természetjáró Szövetség honlapján és a facebookon is aktuális információk állnak rendelkezésre, a Túratervező app-pal pedig lényegesen könnyebb a tervezés mint a hagyományos térképes-iránytűs módszerrel.

Ha kedvet kaptál, hogy kutyáddal együtt belevágjatok egy valóban bakancslistás kalandba, akkor szerezzétek be a pecsételőfüzetet és a túratérképet, és vágjatok bele! Az első lépésekhez adunk még pár tippet:

  1. Mindig legyen nálad tintapárna! Ez azért fontos, mert a pecsételőhelyeken sokszor nincs, és nincs annál bosszantóbb, mint amikor a megtett kilométerek után nem tudsz egy jót pecsételni.
  2. Tervezés: ne vállald túl magad! A Kéktúra honlapján fent van a 27 szakasz és a pecsételőhelyek. A szakaszokat nyugodtan bonthatod kisebbekre, nincs megkötés, csak figyelj, hogy a pecsételőhelyek közti szakaszokat egyben teljesítsd, mert így tudod követni a teljesítményedet.
  3. Átlagosan kb. 4km/h-s sebességgel számolj, de vedd figyelembe a domborzatot is! Velünk egyszer megesett, hogy a napi etap után két napig alig bírtunk mozogni, annyira megterhelő volt a szintemelkedés.
  4. Szállásfoglalás: szerencsére egyre több a kutyabarát szállás a kéken. Ha turistaházban, kulcsosházban vagy kempingben szálltok meg, egyeztess előre.
  5. Bármelyik kutya alkalmas a túrázásra, de figyelembe kell venni a szükségleteiket, adottságaikat. Próbáljátok ki magatokat a természetben, mielőtt vándortúrába kezdetek.

További információk a Kéktúrázásról és a kutyás túrázásról

Bujdosó-Szalay Adél / tatyiandme
(Kutyabarát.hu)
Forrás és képek: Magyar Természetjáró Szövetség, MTVA, Wikipedia; indexkép: Tomkó Ádám – Táj /flickr

The post Kutyával a Kéken – 40 éve indult a Másfélmillió lépés Magyarországon appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>