szeméttelepek - Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová https://kutyabarat.hu/cimke/szemettelepek/ Kutyás és kutyabarát szállások, éttermek, kávézók, munkahelyek, üzletek és kutyás cikkek, rendezvények, programok. Minden, ami kutya és kutyabarát hely. Fri, 30 Sep 2022 06:28:17 +0000 hu hourly 1 A hulladéktermelés csökkentésének fontosságára hívja fel a figyelmet a Hortobágyi Nemzeti Park https://kutyabarat.hu/allatvedelem/117789/a_hulladektermeles_csokkentesenek_fontossagara_hivja_fel_a_figyelmet_a_hortobagyi_nemzeti_park/ Fri, 30 Sep 2022 06:28:17 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=117789 hortobágyi nemzeti park zero waste

Hazánk legrégebbi alapítású nemzeti parkja, a Hortobágyi Nemzeti Park, védett élőhelyein számos élőlénynek nyújt életteret. Emellett, a nemzeti park nem […]

The post A hulladéktermelés csökkentésének fontosságára hívja fel a figyelmet a Hortobágyi Nemzeti Park appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
hortobágyi nemzeti park zero waste

Hazánk legrégebbi alapítású nemzeti parkja, a Hortobágyi Nemzeti Park, védett élőhelyein számos élőlénynek nyújt életteret. Emellett, a nemzeti park nem csak a „határain belül” élő állatoknak és növényeknek nyújt menedéket, de rendszeresen felhívja a figyelmet az ökoszisztéma, mint globális élettér védelmének fontosságára is.

A természetben ugyanis minden mindennel összefügg. Hiába sikerül apró, elszigetelt területeket védelem alá vonni. Ha a világ többi része szennyezetté válik, az éghajlat megváltozik és az életkörülmények már nem lesznek adottak az ökoszisztéma, mint teljes rendszer fennmaradásához.

Ha hisszük, ha nem, az, hogy mit vásárolunk meg és abból mi kerül a kukába, közvetlen hatással van egyik kedves madarunk, a fehér gólya (Ciconia ciconia) életére.

A megdöbbentő és elszomorító képek ide kattintva tekinthetők meg.

Ami otthon a kukánkban köt ki, az nagyrészt hulladéklerakókban, azaz szeméttelepeken, köt ki. A szeméttelepek pedig vonzzák a madarakat és számos más állatot is, hiszen a sok kidobott élelmiszer könnyű élelemforrásnak számít. Például a Hortobágyi Nemzeti Parkban féltve óvott fehér gólyáknak is.

A könnyen szerzett élelemnek azonban megvannak a veszélyei. A szeméttelepen táplálkozó madarak számára veszélyforrásnak számítanak a kidobott nejlonzacskók, műanyagdarabok és konzervdobozok. Ezek ugyanis a lábukra akadhatnak, sérülést okozhatnak az állatoknak. Nem kell az óceánig mennünk, hogy műanyag szemétbe akadt állatokat találjunk. Itt és most, az állatok hazánkban is veszélynek vannak kitéve az ember szemetelése miatt. És itt nem csak a természetben elhajigált hulladékra, hanem a „legális” háztartási hulladékra is gondolunk, amely végsősoron a szeméttelepekre kerül.

„Az a hulladék a legkevésbé ártalmas, amit meg sem termelünk.” – figyelmeztet Instagram posztjában a Hortobágyi Nemzeti Park. Arra is felhívják a figyelmet, hogy ha valamit mégis a szemetesbe dobunk, akkor azt a lehető legkisebbre nyomjuk össze, tömörítsük. Emellett fontos, hogy a zacskókat, például a reklámtáskákat, a kutyatápos zsákokat vágjuk fel. A vonzó illatú ételes zacskók, tápos zsákok ugyanis magukhoz vonzzák az állatokat, akik bele is fulladhatnak a fejükre tapadó zacskókba.

Nemcsak az elektromos vezetékek és a közel-keleti vadászok jelentenek hatalmas veszélyt a fehér gólyára, de sajnos a mi szeméttermelésünk is. Figyeljünk erre, és válasszuk csomagolásmentes vagy komposztálható, újrahasznosítható csomagolású termékeket. „A legjobb hulladék az, amit meg sem termelünk!”


Szalay Adél / Kutyabarát.hu
Forrás: Hortobágyi Nemzeti Park Instagram oldala. Kép: Photo by Emmet: https://www.pexels.com/photo/dumpsite-under-clear-sky-128421/;

The post A hulladéktermelés csökkentésének fontosságára hívja fel a figyelmet a Hortobágyi Nemzeti Park appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Szeméttelepeken kénytelenek legelni az elefántok Srí Lankán https://kutyabarat.hu/allatvedelem/114979/szemettelepeken_kenytelenek_legelni_az_elefantok_sri_lankan/ Mon, 04 Apr 2022 14:11:11 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=114979

The post Szeméttelepeken kénytelenek legelni az elefántok Srí Lankán appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>

A Srí Lanka-i elefántok problémájára már régóta próbálják figyelmeztetni az illetékeseket helyi állatvédők. A téma azonban akkor robbant be igazán a köztudatba az egész világon, amikor Leonardo DiCaprio január 26-án megosztotta közel 20 millió Twitter-követőjével az Associated Press cikkét a nyílt szeméttelepeken való legeltetés következtében elpusztuló vadon élő ázsiai elefántok problémájáról.

Srí Lankán az elefántokat tisztelik, és gyakran szerepelnek kulturális és vallási tevékenységekben. Ennek ellenére az állatok közül sokan kóbor kutyákkal és varjakkal együtt táplálkoznak ezeken a szemétlerakókon, amelyek gyakran vadvédelmi övezetek és más védett területek közelében találhatók.

A halál oka: ételmérgezés

Srí Lanka környékén 54 olyan szemétlerakó van, melyek teljesen nyitottak és az állatok könnyedén a területükre tévednek. Ezeken a telepeken rengeteg élelmiszerhulladék van polietilén zsákokban. Amikor az étel megromlik az oxigénmentes környezetben, a baktériumok mérgező anyagokat hozhatnak létre. A szemétevő elefántok halálának gyakran ez az ételmérgezés a tényleges oka.

Srí Lankán a települési hulladékot gyakran nyílt szeméttelepeken helyezik el a helyi önkormányzatok. Mivel ezek a telepek nem higiénikusak és bűzlenek, igyekeznek ezeket az emberi településektől távol eső területeken elhelyezni. Ez azt eredményezi, hogy a szeméttelepeket a vadon élő állatok, köztük elefántok által látogatott területeken alakítják ki. A megoldás az lenne, ha a kommunális hulladékot ott helyeznék el, ahol keletkezik és nem a természetvédelmi területek vagy a vadon élő állatok élőhelyének közelében.

Összetett probléma

Prithiviraj Fernando elefántbiológus, a Természetvédelmi és Kutatóközpont (CCRSL) munkatársa szerint a szemétevés nem jelent akkora veszélyt az elefántokra. Szerinte az állatok szelektíven táplálkoznak a hulladékból és a szeméttelepeket látogató elefántok általános kondíciója nem rosszabb, mint a természetes környezetben táplálkozó társaiké. Fernando és munkatársai több szeméttelepen is tanulmányozták az elefántok viselkedését Srí Lanka déli részén. Megállapították, hogy a Yala Nemzeti Park közelében található Uddakandara szeméttelepet 26 elefánt látogatja, a Wellawaya-ban lévő szeméttelepen pedig körülbelül 24 elefánt él. A csapat megfigyelte a Kataragamában található, mára már megszűnt szeméttelepet is, ahol több mint 45 elefánt táplálkozott. Kiszámolták, hogy Srí Lanka 54 szemétlerakóhelyén átlagosan 20 elefánt táplálkozik, ami körülbelül 1000 szemétevő elefántot jelent.

A szeméttelepek bezárása újabb problémát szülne

Srí Lankán számos probléma adódik abból, hogy az elefántok termőföldeket és veteményeseket túrnak fel és rabolnak ki. Ennek az az oka, hogy természetes élőhelyük rohamosan csökken, nagyrészt épp a mezőgazdasági tevékenység miatt. Nincs más forrásuk a táplálkozásra, viszont a gazdák így számos esetben kerülnek konfliktusba velük. Sok elefántot meglőnek, hogy távol tartsák és elijesszék őket a termőföldektől.  A kormány úgy véli, ha bezárják ezeket a szeméttelepeket, az elefántok visszatérnek a termőföldekre és sokkal nagyobb veszélybe kerülnek, mint a szeméttelepeken. A megoldás az lehet, hogy a szeméttelepeket biztonságosabban kezelik és az oda látogató állatokat nem teszik ki mérgezés lehetőségének.

Bohata Krisztina

(Kutyabarát.hu)

Forrás: focusingonwildlife

The post Szeméttelepeken kénytelenek legelni az elefántok Srí Lankán appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>