majom - Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová https://kutyabarat.hu/cimke/majom/ Kutyás és kutyabarát szállások, éttermek, kávézók, munkahelyek, üzletek és kutyás cikkek, rendezvények, programok. Minden, ami kutya és kutyabarát hely. Thu, 26 Jan 2023 19:51:01 +0000 hu hourly 1 A mentett majom egy kutyát választott anyjának https://kutyabarat.hu/allatvedelem/119260/a_mentett_majom_egy_kutyat_valasztott_anyjanak/ Thu, 29 Dec 2022 11:42:36 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=119260

The post A mentett majom egy kutyát választott anyjának appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>

Egy indiai állatmenhely bájos története terjed az interneten, melyben egy kölyök majom egy kutyára csimpaszkodva éli napjai nagy részét. A történet szerint Avni ezt a kutyát választotta anyjának. Kis majomhoz méltóan pedig napjának nagy részét a kutya hátán csimpaszkodva tölti. Mindent együtt csinálnak. Sétálnak, pihennek, játszanak, esznek. A többi állat már nem is nagyon érdekli Avnit, pedig szinte mindenkivel próbált kapcsolatot teremteni korábban.

Elvesztette a családját és súlyosan megsérült

A majmok nagy családokban, falkákban élnek. Avni is így élte fiatal életét, amíg egy  szerencsétlen baleset következtében súlyos áramütést szenvedett. Olyan komolyan megsérült, hogy nem tudta tartani az iramot a falkával és elveszítette őket. Egy mentőcsapat talált rá, akik nem sok esélyt láttak arra, hogy az aprócska majom túléli a sérülést és csapata veszteségét. A falka elvesztése ugyanis borzasztóan nagy stresszel jár egy kölyök majomnak. Ezek a kis lények folyamatosan anyjukon lógnak, ez jelenti számukra a biztonságot. Avni nemcsak a csapatát, a biztonságát is elveszítette.

Először egy macska istápolta

A menhelyre szállították, majd ellátták a sebeit. Egy Billo nevű macska kezdett el vigyázni rá, aki csupán jelenlétével támogatta a kis majmot. Vele maradt és vigyázott rá. A cica támogatása és melegsége biztosan hozzájárult ahhoz, hogy Avni végre el tudott egyáltalán aludni és pihenni, gyógyulni tudott. Egy hónap alatt összeszedte magát, felépült és egy kis energiabombaként söpört végig az állatok között. Billo macskának ez már túl sok volt, nem tudott és nem is akart lépést tartani a majommal. Avni ugyanis állandóan játszani szeretett volna és a macska fején ugrált.

Forrás: Youtube/TheDodo/képernyőfotó

Avnit összerakták a gondozók egy csapat kölyökkutyával, akikkel végre megtalálta a hangot. A kölykök mellett azonban Avni találkozott Munnu kutyával is, aki már egy ideje a menhelyen lakott. Munnu-t kölyökként fogadta be az állatotthon testvérével együtt. A szelíd, kedves kutya nem lökte el magától a kis majmot. Engedte, hogy a hátára másszon, belé csimpaszkodjon és napjai nagy részét ott is töltse. Avni pedig mindenhová Munnuval tart. Amikor a gondozók sétálni viszik, a kis majom felkapaszkodik a kutya hátára és onnan figyeli a többieket. Vicces és elképesztően kedves látványt nyújtanak így együtt. Nézd meg a videót:

Bohata Krisztina

(Kutyabarát.hu)

Forrás: iheartdogs

Advertisement

The post A mentett majom egy kutyát választott anyjának appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Komoly bírálat érte a kötődést tanulmányozó állatkísérleteket https://kutyabarat.hu/allatvedelem/118520/komoly_biralat_erte_a_kotodest_tanulmanyozo_allatkiserleteket/ Sun, 13 Nov 2022 19:31:09 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=118520 Majomkísérleteket ítéltek el

The post Komoly bírálat érte a kötődést tanulmányozó állatkísérleteket appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Majomkísérleteket ítéltek el

A Harvard Medical School által végzett és publikált kutatásban az anya-gyerek kötődés természetét és kialakulását vizsgálják. A kísérlet során az anya majmot elszakítják a kicsinyétől és mindkettőjük számára egy élettelen „helyettesítő” tárgyat adnak. Az állatkísérleteket szinte minden országban már számos bírálat éri, ezt pedig sok tudós egyenesen feleslegesnek tartja.

Korai elszakítás

A kutatás során a kicsinyeket nagyon korai szakaszban elszakítják anyjuktól. Az elszakítást követő időszak után a kicsik erős és tartós kötődést alakítottak ki a puha, élettelen helyettesítő tárggyal. A szülés utáni anyamajmok pedig szintén erősen és tartósan kötődtek a szintén puha és élettelen helyettesítő „kismajomhoz”. Tulajdonképpen a publikált kutatási anyagnak ez a megállapítás a lényege, mely nagyon sok kutatót és tudóst felszólalásra késztetett.

Etikátlannak és feleslegesnek tartják

Összesen 250 tudós írta alá azt a levelet, melyben a tanulmány eredményeinek visszavonására szólították fel a kutatókat és a Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) című folyóiratot, mely közölte a cikket. A tanulmányban említett állatkísérleteket „etikátlannak” minősítik. A tudósok csoportjába olyan primatológusok tartoznak, akik összesen több mint 100 éves tapasztalattal rendelkeznek mind a vadon élő, mind a fogságban tartott főemlősök kutatásában.

A levél szerint rengeteg bizonyíték van arra, hogy az anyaállatok és kicsinyeik között fontos anyai kötelék van. A kutatás során viszont véglegesen elválasztották őket egymástól. A tudósok kijelentik, hogy a tanulmány szükségtelen volt és nem segíti elő a „tudományos ismeretek fejlődését”. A kutatást publikáló Harvard Medical School szerint a tanulmányuk segít megérteni az anyai kötődést az emberekben, ami viszont javíthatja a halva születések és vetélések kezelését. Nyilatkozatukban számos olyan korábbi általuk végzett állatkísérletre hivatkoznak, melyek sikeresek és eredményesek voltak.

Készen áll a tudomány az állatmentes kísérletekre?

Az állatkísérletek betiltását egyre többen ellenzik, etikátlannak és szükségtelennek érzik.  Sok tudós azonban úgy véli, hogy a tudomány még nem áll készen az állatmentes kutatásra. Nehéz igazságot tenni, hiszen ki döntheti el, hogy feláldozhatjuk-e és hogy miért áldozhatjuk fel az állatok egészségét, jóllétét az ember egészségének érdekében.

Bohata Krisztina

(Kutyabarát.hu)

Forrás: onegreenplanet

 

The post Komoly bírálat érte a kötődést tanulmányozó állatkísérleteket appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Rézuszmajom vett magához egy kölyökkutyát, akit az utcán talált https://kutyabarat.hu/allatvedelem/103895/rezuszmajom_vett_magahoz_egy_kolyokkutyat_akit_az_utcan_talalt/ Sat, 26 Sep 2020 09:39:31 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=103895

The post Rézuszmajom vett magához egy kölyökkutyát, akit az utcán talált appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>

Szívmelengető történet érkezett Indiából, Rode városából. A helyiek arra lettek figyelmesek, hogy egy utcán élő rézuszmajom egy nagyon apró kölyökkutyát hurcol magával, mintha a kicsinye lenne.

Nem sok esélye volt a túlélésre

A kiskutya valószínűleg egy kóbor kutya kölyke és az utcán született. Segítség nélkül nem sok esélye lett volna az életben maradásra. Amikor először látták a majmot a kis kölyköt cipelve magával, nem voltak benne biztosak a szemtanúk, hogy mit fog csinálni vele a majom. Nem tudták, hogy kicsinyének tekinti és gondoskodik róla. Pár nappal később viszont bebizonyosodott mindenki számára, hogy a majom olyan gondossággal foglalkozik a kölyök kutyával, mintha saját kölyke lenne. Egyértelművé vált mindenki számára, hogy egy furcsa, de annál szeretet teljesebb anya-kölyök kapcsolat alakult ki közöttük.

Segít az etetésben is

Amikor a környéken élők felfedezték a kiskutyát és újdonsült anyját, tudták, hogy etetésben segítségre fog szorulni a kiskutya, hiszen bármilyen vehemensen is védelmezi választott kicsinyét, megfelelő táplálást nem tud biztosítani számára. Ezért elkezdtek kirakni az utcára a a párosnak élelmet. A majom pedig legnagyobb meglepetésükre odavitte a kiskutyát és hagyta, hogy az belakmározzon a kikészített ételből. Ő csak ezután látott hozzá az evéshez.

Fantasztikus állatok

Az állatok érzelmi élete sokkal gazdagabb annál, mint sokan gondolják. Jeremy Bentham filozófus szerint az állatok ugyanúgy képesek szenvedni, mint az emberek, ezért is megilleti őket az etikus bánásmódhoz való jog.  Az állatok ugyanolyan mértékben és módon képesek szenvedni, mint az ember. Fájdalmat, örömöt, félelmet, frusztrációt, magányt és anyai szeretetet is éreznek. Ez a történet is tökéletesen bizonyítja Bentham elméletét és ezért fontos, hogy az állatoknak biztosítsuk a szenvedésmentes élethez való jogot.

Bohata Krisztina

(Kutyabarát.hu)

Forrás: onegreenplanet

Fotók: zeenews.india.com

The post Rézuszmajom vett magához egy kölyökkutyát, akit az utcán talált appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Aprópénzért árulnak bébi majmokat Balin https://kutyabarat.hu/allatvedelem/96966/apropenzert_arulnak_bebi_majmokat_balin/ Thu, 09 Jan 2020 21:02:57 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=96966 Kis majmokat árulnak Balin

The post Aprópénzért árulnak bébi majmokat Balin appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Kis majmokat árulnak Balin

A majmok elképesztően cuki lények, pláne a kicsik és azok közül is a bébik. De bármennyire is hasonlítanak ránk, bármennyire is látjuk az értelmet a szemükben és melengeti meg a szívünket a látványuk, ők bizony vadállatok, akik a dzsungelbe tartoznak saját fajtársaik, családjuk körébe. Nagyon szociális állatok, szoros kötelékben élnek családjukkal, függenek egymástól és a megfelelő fizikai és pszichikai fejlődésükhöz szükség van saját élőhelyükre. Sok vadállat szenved fogságban a turista látványosságok, cirkuszok és állatkertek miatt – vagyis az ember miatt.

Aprópénz egy életért

Tudjuk, hogy létezik a vadállat kereskedelem és a kereskedelmi célú befogás, vadászat, de amit Bali szigetén, Denpasar város piacán fedezett fel Luke Massey fotográfus, az sajnos rettenetesen szégyenletes.  A hosszú farkú makákó bébiket 3,8 angol fontért, nagyjából 1500 Ft-nak megfelelő összegért adják el a fekete piacon. Mindössze ennyire taksálják egy kis állat életét, aki az adásvétel után haláláig rabszolga lesz és fogságban fog tengődni. Félreértés ne essék, az állat szempontjából az sem lenne jobb, ha drágábban árulnák, sehogyan nem kellene őket árulni!  Ez az eset viszont kristálytisztán világít rá arra, hogy milyen értéktelen egy-egy ilyen kis állat élete a kereskedőknek, idomároknak, akik ezeket az állatokat addig idomítják, míg megtanulnak biciklizni, két lábon járni és a turistákat szórakoztatni. Ha közben túl nagyra sikerül egy ütés, vagy egy mutatvány sérüléssel végződik, semmi gond, mehet a föld alá szerencsétlen állat és jöhet a következő.

Bűnrészes turisták

Senkinek ne legyenek illúzió, bizony az is részese ennek a folyamatnak, aki tapsol a kisruhába öltöztetett cintányérozó majomnak, aki beáll fotózkodni a leszedált tigris mellé, aki elefánton lovagol és aki mindezekért pénzt ad. Éppolyan részese, mint aki 4 fontért elad és aki 4 fontért megvesz egy bébi majmot.

A jó szándék sem magyarázat a vételre

A fotós elmondása szerint sok turista háziállatnak vásárol kis majmot, mely szintén elfogadhatatlan, hiszen egy vadállatból soha nem lesz boldog házi kedvenc. Bármennyire pici és vicces és cuki, a vadonban van a helye fajtársai és családja között. Olyan vásárlók is vannak, akik azért adnak pénzt egy majomért, mert azt gondolják, hogy így megszabadítják a fogságból és legalább náluk nem kell láncon élnie.  Hiába vezérli jó szándék az ilyen tettet, sajnos ezzel is csak a piacot élénkítik és valójában nem segítenek a szóban forgó „árucikken”.

Készülj fel az ilyen helyzetekre ha ázsiai, vagy távol-keleti országba utazol nyaralni és soha ne fizess állatos szolgálatért, produkcióért.  Legyél tudatos turista.

Bohata Krisztina

(Kutyabarát.hu)

Forrás: thesun.uk, onegreenplanet.org

Fotó: shutterstock

The post Aprópénzért árulnak bébi majmokat Balin appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>