magyar fajták - Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová https://kutyabarat.hu/cimke/magyar_fajtak/ Kutyás és kutyabarát szállások, éttermek, kávézók, munkahelyek, üzletek és kutyás cikkek, rendezvények, programok. Minden, ami kutya és kutyabarát hely. Tue, 23 Feb 2021 11:10:16 +0000 hu hourly 1 Agarak https://kutyabarat.hu/kutyaneveles/107332/agarak/ Tue, 23 Feb 2021 11:10:16 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=107332 agarak

Gyorsak, kecsesek és elegánsak – az agarak különleges szépsége sokunkat rabul ejt. Hát, ha még megismerjük, hogy az akár 60 […]

The post Agarak appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
agarak

Gyorsak, kecsesek és elegánsak – az agarak különleges szépsége sokunkat rabul ejt. Hát, ha még megismerjük, hogy az akár 60 km/h-s sebességre is képes villámgyors ebek hogyan mozognak a nap folyamán a szobánkban: mindig a napos foltot követve. Nemcsak remek vadászok, hanem kiváló napórák is, akik remekül feltalálják magukat városi környezetben is.

Történet – ösztönök

Az agarakat eredetileg hajtóvadászatok során és agárversenyeken használták. Elsősorban a nemesek kiváltsága volt egy nagyobb agár falka, és a legkiválóbb hajtó kutyák tenyésztésével alakították ki a fajta őseit. Mind az agárversenyeken, mind pedig a vadászat során fontos szempont volt a gyorsaság és a célratartás.

A gyorsaság és a zsákmány mindenáron üldözése erős ösztönök, amelyek a mai agarakban is élnek. Ha meglátnak valamit, ami kiváltja bennük ezt az ösztönt, akkor ember legyen a talpán, aki megállíthatja őket. Ezért javasolják, hogy az agarakat csak teljesen körülkerített, zárt területen engedjék el a gazdik, és a biztonság kedvéért inkább pórázon sétáljanak velük. Manapság már a coursing pályákon élhetik ki hajtóösztöneiket, ahová sok agaras látogat el, hogy kutyáját „elemében” lássa.

Az agarak hihetetlen gyorsaságának titka a többi kutyafajtától eltérő anatómiájukban keresendő. Alkatuk megnyúlt, gerincük rugalmasabb, a szívük megnagyobbodott, izmaik struktúráltak. Ezen kívül az agarak mozgása is különleges: gyorsaságukat a galopp jármódnak köszönhetik, amely során egyszerre mind a négy lábuk elemelkedik a földről (a legtöbb kutyának legalább egy lába mindig lent van). Az alábbi videón lassítva látható ez a dinamikus, gepárdra emlékeztető vágta:

Agaras aggodalmak

Az agarak „féktelenségének” hátránya, hogy képesek túlhajtani magukat, ami úgynevezett „ünnepi betegséghez” vezet. Erről korábbi cikkünket ide kattintva olvashatod el. A közhiedelemmel ellentétben azonban az agarak nem fékevesztett, hiperaktív őrültek. A legtöbben igenis szeretik a kényelmet, a kanapén kuckózást és a leglelkesebb ösztönzésre sem szívesen mozdulnak ki otthonról ha esik.

Az agarak szőrzete többnyire egyrétegű és vékony. A testük pedig nehezen képes zsírtartalékot képezni, ezért fázósak. Speciális, a nagyobb izomcsoportokat takaró ruházattal érdemes őket védeni a hidegtől.

Az agár az egyik legősibb kutyafajta, évezredek óta tenyésztik a világ minden táján. FCI fajtacsoportja is a legrégebbi, amelynek tagjai mind küllemben, mind méretben és színben változatosak.

Az FCI által elismert fajták a következők:
  • afgán agár
  • angol agár
  • arab agár
  • azawakh
  • ír farkaskutya
  • lengyel agár
  • magyar agár
  • olasz agár
  • orosz agár
  • perzsa agár (saluki)
  • skót szarvasagár
  • spanyol agár
  • whippet

Illetve:

  • basenji
  • Cirneco dell’Etna
  • fáraókutya
  • Kanári-szigeteki kopó
  • ibizai kopó
  • portugál kopó
Agarak a városban

Manapság a legtöbb országban nem használják az agarakat vadászatra és szerencsére az agárversenyek is letűnőben vannak. Az agarak népszerűsége azonban nem csökken, a nyugdíjas versenyagarak örökbefogadása és a spanyol agarak megmentése révén számos „kiöregedett” agárnak adatik meg a lehetőség, hogy szerető otthonra leljen. Hazánkban a Szent Ferenc Állatotthon Agár Fajtamentése látja el az agarak mentését, rehabilitálását és számukra a megfelelő gazdi megtalálását.

Ha azon gondolkozol, hogy egy szúnyogorrú szépséggel osztanád meg az életed, a vásárlás előtt vedd fel a kapcsolatot a Fajtamentéssel, hátha már ott vár rád az igazi.


Szalay Adél / Kutyabarát.hu
Forrás: https://en.wikipedia.org/wiki/Greyhound; https://hu.wikipedia.org/wiki/Ag%C3%A1r; https://en.wikipedia.org/wiki/Canine_gait#Double_suspension_gallop; Képek: pexels.com

The post Agarak appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Terelő, terrier, társasági kutya – honnan származnak a kutyafajták? https://kutyabarat.hu/eletmod/96095/terelo_terrier_tarsasagi_kutya_honnan_szarmaznak_a_kutyafajtak/ Wed, 01 Jan 2020 08:02:45 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=96095 kutyafajták

The post Terelő, terrier, társasági kutya – honnan származnak a kutyafajták? appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
kutyafajták

A kutya évszázadok óta az ember társa, és még mielőtt „pusztán” házikedvenccé avanzsált volna, különböző feladatokat kellett ellátnia, hogy ezzel segítse az embert. A történelem során számos beosztásban alkalmaztak kutyákat. Már az őskorban kísérték a vadászokat, segítettek felhajtani a zsákmányt vagy felkutatni a sebzett vadat. Az ember lakóhelyének őrzése szintén a legősibb ember-kutya kapcsolat. A történelem során, ahogy az emberi tevékenységek köre szélesedett, úgy kezdték el egyre szélesebb körben és egyre specifikusabb feladatkörökben alkalmazni a kutyákat, és az adott feladatra megfelelő tulajdonságok mentén egyre tudatosabban tenyésztették és válogatták az egyedeket. Így alakultak ki a kutyafajták.

kutyafajták - vadászat

Fontos megjegyezni, hogy minden egyes kutya külön egyéniség, és sok kutya rácáfol a sztereotípiákra. A kutyák történetének és az egyes fajtákat jellemző kifejezéseknek az alaposabb ismerete, mindemellett, segíthet, hogy képet kapjunk egy kutyafajta karakteréről és eldönthessük, valóban összeillünk-e. 

Terelők

Szinte minden népcsoportnak, minden országnak megvannak a terelőkutyái. A magyar fajták többsége, a kuvasz, a komondor, a mudi, a puli és a pumi is a terelőkutyák közé tartoznak. Az ő feladatkörük volt az ember támogatása az állatok körüli teendők ellátása során, és attól függően, hogy az adott népcsoport milyen állatokat tartott, változott a tevékenységük. A jakok, szarvasmarhák, birkák, lámák, lovak és egyéb patások őrzése, terelése, irányítása nagyfokú csapatszellemet várt el, illetve jellemzően nagyon figyelmes, jól irányítható és az emberrel remekül kommunikáló kutyák voltak jó terelők. Ezek a tulajdonságok manapság a kutyás sportokban, például az agilityben figyelhetők meg.

terelő collie munkakutya - kutyafajták

A terelőkutyák leszármazottai a juhászkutyák és a pásztorkutyák, például a border collie, az ausztrál juhászkutya, a német juhász vagy a malinois.

Vadászkutyák

A vadászkutyákat az ősidők óta hívják segítségül a vadászat során felmerülő teendők ellátására. Egyes elméletek szerint a vadászkutyák nélkül az emberi evolúció megtorpant volna, hiszen az ő segítségük nélkül soha nem vált volna a kistermetű, gyenge emberelődökből hatékony vadász. A vadászat fejlődésével aztán egyre speciálisabb feladatokra tenyésztettek kutyákat. Voltak, amelyeknek a vad észlelésében, míg másoknak a hajtásban, vagy éppen a nagytestű állat leterítésében volt szerepe, ezért a vadászkutyák rendkívül változatos és sokszínű csapat, a kis tacskótól a magyar vizslán, a kopókon és az agarakon át a vérebekig, a hatalmas ír farkaskutyával bezárólag. Ami közös bennük, az az ember iránti kötelességtudat, a jó taníthatóság és feladatközpontúság és természetesen, a vadászösztön

Terrierek

A terrier a francia „terre”, vagyis föld szóból ered, és arra utal, hogy ezeket az általában kistestű kutyákat a föld alatt élő állatok felverésére és/vagy elkapására használták. A kotorékebek vérmes kis jószágok, akik nem ijednek meg a nálunknál nagyobb prédától sem. Mivel sok fajta feladata kifejezetten a kártevők irtása volt – például rat terrier, ezért ők nem csak kergetik, de el is ejtik a prédát. Ez a feltartóztathatatlan vadászösztön sok mai terrierben is meglátszik még, ezért macskákkal és egyéb kistestű háziállatokkal gyakran nem kompatibilisek. A terrierek energikusak, kitartóak és bátrak, de önfejűek lehetnek, ezért sok odafigyelést és foglalkozást igényelnek. A kotorékok közül a legismertebb talán a foxi, azaz fox terrier, amelyet rókavadászatra tenyésztettek, de a westie, az airedale terrier, a jack russel és parson russel terrier is ismert és népszerű fajták.

Társasági kutyák

Legkevésbé sem újkeletű elgondolás, hogy a kutyákra az ember társaként, egy kedves, szerethető társként tekintenek. A múltban természetesen csak az arisztokrácia engedhette meg magának, hogy pusztán érzelmi okból tartson ölebeket, manapság azonban ez a „funkció” felértékelődött. Ha olyan kutyát szeretnél, aki lakásban könnyen tartható és nagyra értékeli az emberi társaságot, érdemes ezek között a fajták között körülnézni. A papillon, a pomerániai törpespitz, a cavalier king charles spániel vagy a legősibb társasági kutyaként számon tartott pekingi palotapincsi tökéletes társ lehet.

ősi öleb kínai palotapincsi - kutyafajták

ember lóval terelő kutyaMunkakutyák

A kutyafajták többsége eredetileg valamilyen feladat minél tökéletesebb ellátására lett tenyésztve, így gyakorlatilag mind munkakutyák voltak. Manapság a kutyás köznyelvben a munkakutya kifejezést azonban leggyakrabban az úgynevezett munkavonalas tenyésztés során született egyedekre alkalmazzák. Ezeknél a kutyáknál a tenyésztők nem elsősorban a küllemi tulajdonságok mentén választják és tenyésztik a kutyákat, hanem inkább a fajta eredeti feladatának ellátásában fontos tulajdonságokra fektetik a hangsúlyt. Például egy munkavonalas terelőkutya valóban kiváló terelőképességekkel kell, hogy rendelkezzen, ellentétben a csak küllemre tenyésztett társával, aki azonban a fajtasztenderd minden küllemi előírásának megfelel. Munkakutyák például a drogkereső, a kutató-mentő, a segítő és a rendőrkutyák, akiknek csúcsteljesítménye mögött elhivatott tenyésztői munka és a komoly kiképzés áll.

Sportkutyák

A profi kutyás sportok profi kutyákat kívánnak, ezért a sportkutyák szintén külön említendők az egyes fajtákon belül. Hatalmas a különbség egy családi kedvencként tartott border collie és egy agility világbajnok példány között mind küllemben, mind teljesítményben. Sportkutyát tartani hatalmas felelősség, hiszen a motiváltság, az agilitás és az állandó megfelelés és teljesítmény iránti vágy folyamatos foglalkozást, rendszeres edzést kíván a gazdától is.

Bujdosó-Szalay Adél / Kutyabarát.hu
Forrás: American Kennel Club, Wikipedia. Képek: The Times, The Bark, wikipedia, pexels.

The post Terelő, terrier, társasági kutya – honnan származnak a kutyafajták? appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>