madarak - Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová https://kutyabarat.hu/cimke/madarak/ Kutyás és kutyabarát szállások, éttermek, kávézók, munkahelyek, üzletek és kutyás cikkek, rendezvények, programok. Minden, ami kutya és kutyabarát hely. Mon, 09 Oct 2023 06:16:35 +0000 hu hourly 1 Őszi madáretetés – tippek és tévhitek https://kutyabarat.hu/eletmod/117799/oszi_madaretetes_tippek_es_tevhitek/ Mon, 03 Oct 2022 06:43:01 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=117799 őszi madáretetés tippek

Még ha idén viszonylag sokáig élvezhettük az indián nyarat, a hűvösre forduló idő, a hőmérséklet-csökkenés nem csak nekünk okoz kellemetlenséget. […]

The post Őszi madáretetés – tippek és tévhitek appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
őszi madáretetés tippek

Még ha idén viszonylag sokáig élvezhettük az indián nyarat, a hűvösre forduló idő, a hőmérséklet-csökkenés nem csak nekünk okoz kellemetlenséget. A hideg időben a kinti állatoknak is megnövekedik az energiaigényük, zsírosabb, táplálóbb eleségre, nagyobb kalóriabevitelre van szükségük. Az őszi időszakban ezért érdemes a kerti madáretetőkbe fokozatosan kalóriadúsabb eleséget kitenni, hogy ezzel segítsünk kis tollas barátainknak felkészülni a téli hónapokra.

Amint beköszönt az őszi hideg már nyugodtan válthatunk a gyümölcsös nyári keverékről zsírosabb magvakra. Az előre csomagolt eleségek közül válasszuk a téli keverékeket, és ha cinkéink is vannak, ne feledkezzünk meg a faggyúgolyó kihelyezéséről. A faggyúgolyóval kapcsolatban érdemes odafigyelni arra, hogy ne műanyagba csomagolt, necchálós változatot válasszunk. Ez ugyanis felesleges műanyaghulladék. A golyókat mi magunk is felfűzhetjük, vagy vásárolhatunk kifejezetten erre célra szolgáló fémből készült, többször is használható rácsos tartót.

Tény, hogy a kerti madarak nem igényelnek folyamatos gondoskodást. Akkor is életképesek, ha mi nem etetjük őket. Ugyanakkor, ha a folyamatos etetés mellett döntünk, akkor fontos, hogy következetesen gondoskodjunk számukra eledelről. Ha ebben az őszi időszakban kezdünk madáretetésbe, akkor is mérlegeljük, hogy anyagilag, időben és minden más tekintetben is tudjuk vállalni az ezzel járó kötelezettséget – legalább a tavaszi bőség beköszöntéig.

Tévhit azonban, hogy a madarak őszi etetése tilos. A költöző madarak nem maradnak itt csak azért, mert eledelt teszünk az etetőbe. A vándorlásukat, költözésüket az időjárás változása, a napos órák számának csökkenése és az erre hívó ösztön befolyásolja. Egy fecske nem fog „jobb belátásra térni”, akármilyen finom eleséggel csábítjuk, ugyanúgy, ahogy a cinegének sem opció a költözés, legyen bármilyen súlyos élelemhiány.

Bátran etessük tehát a madarakat, lehetőleg a kertünkben előforduló fajoknak megfelelő táplálékkal, az őszi időszakban is. Elképzelhető, hogy az etetők népszerűsége, látogatottsága lecsökken ilyenkor. Ugyanis a sok bogyós gyümölcs, termés, elegendő táplálékot biztosít a madaraknak. Ez jó jel, hiszen azt jelenti, hogy a kertünk populációja jól alkalmazkodik a természetes környezethez.

Segíthetünk a madaraknak azzal is, hogy olyan növényeket ültetünk a kertünkbe, amelyeknek bogyói, termései táplálékot nyújtanak nekik.

Kutyabarát kert: Újítások még az őszi időszak előtt
Mivel etessünk az őszi hónapokban és mivel ne?

A fekete napraforgómag, a köles, a diófélék jó választás. A faggyú vagy a faggyúgolyó is jöhet már, különösen, ha fagypont körüli a hőmérséklet éjszakánként. Szeptemberben, október elején segíthetünk még a növendék madaraknak és a vándorlásra készülőknek nagyobb fehérjetartalmú eleséggel is.

Figyeljük az etetőt, hogy milyen eleség fogy jobban, illetve milyen fajok járnak, és ennek megfelelően töltsük fel eleséggel.


Szalay Adél / Kutyabarát.hu
Forrás: https://www.hellovidek.hu/kert/2020/09/06/nagyon-nem-mindegy-hogyan-etetjuk-a-madarakat-osszel-sulyos-bajt-is-okozhatunk; Kép:

The post Őszi madáretetés – tippek és tévhitek appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
A legcsodálatosabb és legszínesebb madarakat fenyegeti elsőként a kihalás https://kutyabarat.hu/allatvedelem/117146/a_legcsodalatosabb_es_legszinesebb_madarakat_fenyegeti_elsokent_a_kihalas/ Tue, 16 Aug 2022 18:09:56 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=117146

The post A legcsodálatosabb és legszínesebb madarakat fenyegeti elsőként a kihalás appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>

Ökológusok évtizedek óta figyelmeztetnek az élővilág sokféleségének homogenizálódására, vagyis a fajok egyformává válására. A Sheffieldi Egyetem a napokban tette közzé új kutatását. Ennek eredménye szerint a feltűnő és szélsőséges tulajdonságokkal rendelkező madarak fognak először kihalni.

A tanulmány vezetője, Dr. Emma Hughes szerint a globális kihalási válság nem csak egyszerűen azt jelenti, hogy fajokat veszítünk el. Ennél sokkal összetettebb problémáról van szó, aminek hatásait még felmérni sem tudjuk. Elveszítjük az egyedi vonásokat és az evolúciós történelmet. Az emberi tevékenység tehát nemcsak a fajok számát csökkenti drasztikusan, hanem aránytalanul nagy mértékben pusztítja el a Föld legegyedibb, legszokatlanabb és legkülönlegesebb élőlényeit.

Nem csak a távoli, egzotikus helyeket érinti

A probléma nem csak azokat az egzotikus helyeket érinti, ahol nagyobb számban fordulnak elő szokatlan fajok. Színes, érdekes madarak nemcsak a trópusokon vannak, hanem szerte a világon. A kihalási válság az Egyesült Királyságban is éreztetni fogja hatását. Veszélyben vannak például a különleges lundák, a háromujjú csüllő (Black-legged kittiwake) és a villás viharfecske is. Bármely faj elvesztése tragikus, de szembe kell néznünk a legkülönlegesebb, legszínesebb, legizgalmasabb fajok elvesztésével. Röviden, arra számíthatunk, hogy a világ „nagyon egyszerűvé, barnává és unalmassá” válik – mondta a New York Timesnak Dr. Eliot Miller, a Cornell Ornitológiai Laboratórium munkatársa.

Így kell elképzelni a biodiverzitás válságot

A biodiverzitás válsága nehezen elképzelhető, de ez a kutatás rámutat a lényegére. A bennünket körülvevő világ kevésbé lesz ragyogó, színes és érdekes. Ha kiirtjuk a legegyedibb tulajdonságokkal rendelkező madarakat és fajokat, és továbbra is pusztítjuk a Föld gazdag sokszínűségét, akkor mindannyian olyan módon fogunk elszegényedni, amit még fel sem tudunk fogni.

Bohata Krisztina

(Kutyabarát.hu)

Forrás: Guardian

The post A legcsodálatosabb és legszínesebb madarakat fenyegeti elsőként a kihalás appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Madáretetés haladóknak: melyik madár mit eszik? https://kutyabarat.hu/allatvedelem/106256/madaretetes_haladoknak_melyik_madar_mit_eszik/ Wed, 30 Dec 2020 13:44:55 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=106256 madáretetés

A téli madáretetés immár több, mint száz éves hagyomány hazánkban. Erkélyeken, kertekben és parkokban is láthatunk kihelyezett madáretetőket, amelyek ilyenkor, […]

The post Madáretetés haladóknak: melyik madár mit eszik? appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
madáretetés

A téli madáretetés immár több, mint száz éves hagyomány hazánkban. Erkélyeken, kertekben és parkokban is láthatunk kihelyezett madáretetőket, amelyek ilyenkor, a táplálékban szegény hónapokban sok kis szárnyas látogatót vonzanak.

A madáretetés kedves gesztus az itthon telelő madaraknak, de elsősorban nekünk, embereknek nyújt örömet, kikapcsolódást. Az etetők látogatói segítségével kapcsolódhatunk a természethez, csivitelésük pedig a legszürkébb téli reggelt is feldobja. Egy kutatás szerint a madarak megfigyelése jó hatással van a hangulatunkra, és pozitív hatással lehet az egészségünkre is. A madáretetés alapjairól olvasd el ezt a korábbi cikkünket!

madáretetésMi kerüljön az asztalra? Madáretetés profiknak.

A téli időszakban a madaraknak magas kalóriatartalmú eledelre van szüksége. A legjobb, ha magas zsírtartalmú falatok közül válogatunk. Az állati zsiradék, mint a szalonna vagy a faggyú, éppolyan jó választás, mint az olajos magvak. Mindkét esetben fontos azonban, hogy természetes, natúr formájában adjuk a madaraknak. A füstölt, pörkölt, sült, fűszerezett, ízesített termékek árthatnak a madaraknak.

Madár menü

A szilárd eleséget, azaz leginkább magvakat, az etetőbe helyezve kedveskedhetünk a cinkéknek, a pintyeknek, a harkályoknak, a csuszkának és a süvöltőnek, de a verebek sem fognak rá nemet mondani. A boltban kapható cinkegolyó remek választás a számukra.

Készíthetünk hasonló eleséget otthon is, ha natúr olajos magvakat összegyúrunk faggyúval. Ehhez először hűtsük le a faggyút, hogy könnyen le lehessen reszelni. Keverjük el a magvakkal – akár boltban kapható pinty eleséget is használhatunk, majd vegyünk ki egy maréknyi keveréket és kezdjük összegyúrni. A kezünk melegétől a faggyú megolvad egy kicsit és könnyen formálhatóvá válik.

Ha kertünkben ökörszem, feketerigó vagy más rigófélék, esetleg seregély tanyázik, akkor a zsírban gazdag menü mellé tegyünk ki friss és aszalt (nem cukrozott, nem tartósított) gyümölcsöket, mazsolát, mákot, zabpelyhet, kölest, korpát. Ezek a madarak a talajon keresik a táplálékukat, ezért vagy szórjuk a földre az eleséget, vagy pedig vegyünk/készítsünk kifejezetten erre a célra készült etetőládát, földre helyezhető madáretetőt.

madáretetés
Seregélyek csemegéznek a földön elhelyezett etetőnél

Rovarevő madarakat vonzhatunk az etetőhöz, ha szárított lisztkukacot helyezünk ki rendszeresen. A vörösbegyek és a rozsdafarkúak biztosan hálásak lesznek érte.

Madáretetés higiénikusan

A madáretetés nyilván akkor jó, ha nem ártunk vele a madaraknak. Ezért fontos, hogy ha kijárós macskánk van vagy nem tudunk rendszeresen foglalkozni az etető gondozásával, akkor inkább ne is kezdjünk bele. Szintén lényeges, hogy csak olyan eleséget adjunk a madaraknak, amely hasznos és egészséges a számukra.

További fontos szempont a higiénia is. Az etetőt takarítsuk rendszeresen, különösen, ha olyan kialakítású, hogy a madarak az eleségben mászkálhatnak. Ilyenkor ugyanis ürülék és egyéb szennyeződés kerülhet az ételre, ami megbetegítheti szárnyas vendégeinket.

A henger alakú etetőket, úgynevezett etetősilókat, úgy alakították ki, hogy a bennük lévő eleség ne szennyeződhessen. Ezeket akkor is kitehetjük, ha több napra elutazunk és nem lesz időnk az etetőt gondozni.

Az etető mellett itatóról is gondoskodjunk, amelyet naponta tisztítsunk, cseréljünk benne vizet!

A madáretető elhelyezése során törekedjünk arra, hogy biztonságos, széltől és a ragadozóktól (pl. házi macska, görény stb.) védett helyet válasszunk.


Bujdosó-Szalay Adél / Kutyabarát.hu
Képek: pexels.com

 

The post Madáretetés haladóknak: melyik madár mit eszik? appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Ki lesz az Év Madara 2021-ben? Kihirdették az eredményt https://kutyabarat.hu/kutyabarat_hirek/102690/ki_lesz_az_ev_madara_2021_ben_kihirdettek_az_eredmenyt/ Sun, 02 Aug 2020 10:27:04 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=102690 év madara

Megválasztották a 2021-es Év Madara cím győztesét. Közel 10 000 szavazat érkezett a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület idei voksolására. […]

The post Ki lesz az Év Madara 2021-ben? Kihirdették az eredményt appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
év madara

Megválasztották a 2021-es Év Madara cím győztesét. Közel 10 000 szavazat érkezett a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület idei voksolására. Az 1979 óta minden évben meghirdetett címért idén a kis őrgébics, a cigánycsuk és a sordély versengett. Az egyesület által meghirdetett versenyen bárki szavazhatott az interneten július 1. és 27. között.

A mostani indulók közül eddig még egyik madárfaj sem nyerte el az Év Madara címet, talán ennek is köszönhető a fokozott érdeklődés és a szoros verseny. Az idei év madara, az erdei fülesbagoly, míg 2019-ben a vízi életmódot folytató gólyatöcs, vagy szebb, népi nevén, a székigólya volt. A gólyafélék egyébként népszerűek a versenyben, a fehér gólyát már négyszer választották hazánkban az év madarának, legutóbb 1999-ben.

A 2021-es választás mindhárom jelöltje a verébalakúak rendjébe tartozó madár volt, tehát viszonylag apró testű volt a mezőny.

2 605 szavazattal, harmadik helyen végzett a sordély, vagy más néven kukoricasármány. Magyarországon állandó, rendszeres fészkelő. Elsősorban a síkvidéki mezőgazdasági területeken él. Nyáron rovarevő, máskor gabonafélék, gazdasági növények magjaival, zöld hajtásokkal táplálkozik.

sordély
Sordély

Szoros versenyben, mindössze 500 szavazattal ezüstérmes lett a kis őrgébics. Európa déli részén honos költöző madár, hazánkban májustól augusztusig tartózkodik. Csésze alakú fészkét magasabb fákra építi. Nagyrészt rovarevő, de a kisebb emlősöket, hüllőket is megfogja. Érdekessége, hogy saját dalába más madarak hangjait is vegyíti.

lanius minor
Kis őrgébics

3 884 szavazatot szerzett, és ezzel a 2021-es Év Madara címet a cigánycsuk nyerte. A cigány csaláncsúcs néven is ismert madárka Magyarországon rendszeres fészkelő, márciustól októberig tartózkodik itt, de esetenként a telet is nálunk tölti. Vonuló és állandó madár is. Bokros, nedves területek, rétek és legelők lakója.

cigánycsuk
Cigánycsuk tojója

Szerző: Szalay Adél / Kutyabarát.hu
Forrás: https://www.turistamagazin.hu/hir/a-ciganycsuk-lesz-az-ev-madara-2021-ben; https://www.mme.hu/ev_madara;  https://hu.wikipedia.org/wiki/Sord%C3%A9ly
Képek: Készítette: Daniel Bastaja, http://www.birdingfaqs.com/ – Uploaded by Donkey shot with kind permission of the photographer, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=9558772; Készítette: Zeynel Cebeci – A feltöltő saját munkája, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=53507297; Készítette: Frank Vassen from Brussels, Belgium – SchwarzkehlchenUploaded by snowmanradio, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=22380505

The post Ki lesz az Év Madara 2021-ben? Kihirdették az eredményt appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Íme, az álcázás nagymesterei. Keresd a képen a madarat! https://kutyabarat.hu/allatvedelem/101899/ime_az_alcazas_nagymesterei_keresd_a_kepen_a_madarat/ Mon, 22 Jun 2020 03:57:24 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=101899

The post Íme, az álcázás nagymesterei. Keresd a képen a madarat! appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>

Természetfotósoknak sikerült olyan madarakat lencsevégre kapni, akik igazán méltóak az álcázás nagymesterei címre.  A vadvilágban akár vadász, akár zsákmány szerepben van egy állat, az álcázás képessége az egyik legfontosabb dolog a túléléshez.

A túlélés záloga

Ragadózóként kulcsfontosságú, hogy mennyire tud láthatatlanná válni egy állat áldozata számára.  A fészkelő madaraknak is a túlélés záloga a jó álcázás és azok számára is, akik a zsákmányállat szerepét töltik be ragadozók számára. Mivel az álcázás képessége a túlélés záloga, hihetetlenül tökéletesre fejlesztették egyes fajok ezt a képességüket. Az alábbi madarak egytől egyig tökéletesen passzolnak környezetükbe, néha tényleg keresni kell, hogy hol van a madár a képen.  Te elsőre megtalálod?

Óriás álmosmadár. Fotó: Thomas Marent/Minden
Óriás álmosmadár (great potoo)

Az óriás álmosmadár éjszakai életet él, napközben pedig legtöbbször alszik egy fán úgy, hogy ne vegye észre senki. Igen, a madár a fán valószínűleg éppen alszik. Nehéz megmondani, honnantól kéreg és hol kezdődik a madár és ezzel valószínűleg így vannak az esetlegesen rá vadászó ragadozók is. Az álmosmadár egyébként amikor ébren van, akkor egy igen nagyszájú és kellemetlen hangú madárrá változnak.

Sarki hófajd. Fotó: Markus Varesvuo/Minden
Sarki hófajd (Willow Ptarmigan)

Az a madár északon él, Mongóliában, Finnországban, Kanadában és Alaszkában is otthonosan mozog. A sarki hófajd különlegessége, hogy az évszakok változásával párhuzamosan változik meg a külseje és a környezethez való hasonlósága. Nyáron márványos szürke, vagy barna a tollazata, télen pedig hófehérré válik, csak a fekete csőre és pici gomb szemei látszódnak a hóban.

Örvös sándorpapagáj. Fotó: Siraj Ahmad/Alamy
Örvös sándorpapagáj (Rose-ringed parakeet)

Bizony, bizony ezen a képen van egy madár. A sándorpapagájok eredetileg Dél-Ázsia és Közép-Afrika tájairól származnak, háziállatként kerültek a városok közelébe. Egy idő után olyan sokan szabadultak a kalitkákból, hogy kolóniákat hoztak létre például az Egyesült Királyságban és Japánban is. Élénk zöld színe egyértelműen mutatja, hogy eredeti élőhelye a rikítóan zöld erdők lombkoronája.

Amerikai fakúsz. Fotó: James W. Thompson
Amerikai fakúsz (brown creeper)

Ezek a pici madarak folyamatos mozgásban vannak. A fák kérgeinek repedéseiben keresgélik táplálékukat, rovarokat és pókokat. Mindezt jellegzetes csavarvonal mozgással, farkát támaszként használva. Annyira tökéletesen hasonlítanak a kéreghez, hogy még a szakavatott szemek is ritkán veszik észre őket. Hosszú horgos csőrük és erős lábuk segítségével mozognak biztonságosan a kérgeken, sőt még fészküket is oda rakják. 

Amerikai bölömbika. Fotó: Pamela Brumbley Laurel/Great Backyard Bird Count
Amerikai bölömbika (American Bittern)

Híresen jó rejtőzködők, szinte megfigyelhetetlenek. Sűrű nádasokban, mocsaras helyeken élnek, mélyen bent a vadonban. Álcázásukat pedig tökélyre fejlesztették. Nemcsak színüket, mintázatukat, de mozgásukat is teljesen összhangba hozták környezetükkel. A képen látható madáron látszik, hogy úgy áll mozdulatlanul, kinyújtott nyakkal, felemelt fejjel, hogy mintázata pontosan passzoljon a nádashoz.

Nyugati füleskuvik. Fotó: Joe Galkowski/Audubon Photography Awards

Nyugati füleskuvik (Western screech owl)

A legtöbb bagolyhoz hasonlóan nyugati füleskuvik is éjszakai életet él, így nappal alszik. Általában fák üregében húzza meg magát, vagy olyan odúkban, amiket harkályok vájtak ki. Ezekben a lyukakban még akkor is észrevétlenek, ha nem teljesen takarja őket az odú. Nemcsak mintázatuk, de fejük kerek tollazata is tökéletesen passzol az odúhoz, így biztosítva a tökéletes rejtőzködést és a nyugodt alvást. 

Bohata Krisztina

(Kutyabartá.hu)

Forrás: Wikipedia, Focusingonwildlife.com

The post Íme, az álcázás nagymesterei. Keresd a képen a madarat! appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>