lufi - Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová https://kutyabarat.hu/cimke/lufi/ Kutyás és kutyabarát szállások, éttermek, kávézók, munkahelyek, üzletek és kutyás cikkek, rendezvények, programok. Minden, ami kutya és kutyabarát hely. Sat, 09 Apr 2022 09:23:26 +0000 hu hourly 1 Ezeket az állatokat veszélyeztetik legsúlyosabban a lufik https://kutyabarat.hu/egyeb/115110/ezeket_az_allatokat_veszelyeztetik_legsulyosabban_a_lufik/ Fri, 08 Apr 2022 06:34:10 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=115110

The post Ezeket az állatokat veszélyeztetik legsúlyosabban a lufik appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>

A műanyag lufik az összes műanyag szennyezés megdöbbentően nagy részét teszik ki. Hiába tart már évek óta a lufik káros hatására vonatkozó felvilágosító kampány, úgy látszik, hogy a születésnapokat, esküvőket és partikat még mindig nem tudnak elképzelni sokan lufik nélkül. A lufik pedig sajnos évente több ezer állat halálát okozzák szerte a világon. Szinte minden állatra veszélyes lehet, akinek a közelébe kerül, de ez a hat állatfaj a legveszélyeztetettebb.

Madarak

A madarakat érinti leginkább, ha műanyag lufikkal és lufik maradványaival érintkeznek. Minden madár született dögevő, szinte mindent megesznek, amit csak találnak. A műanyag léggömbök számos része a madarak számára tápláléknak tűnhet, akár a műanyag szalagot és a szárat is beleértve. Különösen a tengeri madarak vannak veszélyben, mivel gyakran a magasból látják a műanyag léggömböket, amelyek így még inkább tápláléknak tűnnek. A madarak gyakran belegabalyodhatnak a léggömbökbe és azok zsinórjaiba. Ezek a műanyag szalagok szorosan a lábuk, vagy a nyakuk köré tekeredhet, ami akár a halálukat is okozhatja.

Teknősök

A teknősök is a műanyag lufik legnagyobb áldozatai közé tartoznak, mivel szintén tápláléknak hiszik őket. Különösen akkor, ha a vízben úsznak és úgy mozognak, mint a halak. A tengeri állatok gyakran menet közben kapják el a táplálékot, így nagyon könnyen lenyelhetik tévesen a lufik és szalagok darabkáit. A teknősökre szintén könnyedén rátekeredhetnek a lufi-és zsinórdarabok. Ez pedig elnyomhatja a véráramlást és az oxigénellátást, ami lassú és fájdalmas halálhoz vezethet. A lufik elfogyasztása bélelzáródást okozhat a teknősöknél, mely szintén halálukhoz vezethet.

Delfinek

A delfinek általában nem keresik aktívan a műanyagot, de folyamatosan fogyasztják a vízben úszó műanyag hulladékok darabjait. A delfinek is nagyon kíváncsiak, egy-egy úszó lufi darab vizsgálata közben könnyen belegabalyodhatnak a zsinórokba. Ez pedig a folyamatos mozgás miatt egyre szorosabb és szorosabb lehet, végül az állat halálához is vezethet. Sajnos gyakori jelenség, hogy a tengeri élőlények belegabalyodnak különböző zsinórokba és szalagokba, melyek aztán úszás közben egyre szorosabbra húzódnak. Végül akár ketté is vághatják az állatot.

Bálnák

A delfinekhez hasonlóan a bálnák is gyakran fogyasztanak nagy mennyiségű műanyagot. A bálnák söprő mozdulatokkal, nyitott szájjal esznek, hogy egyszerre nagy mennyiségű táplálékot kapjanak el. A lufidarabok lenyelése a bálnáknál komoly bélműködési problémát okozhat. Egy viszonylag kis lufi darab is képes akkora kárt okozni a bálna bélrendszerében, amely megöli ezt az óriási, csodálatos állatot.

Szabadon tartott haszonállatok

A szabadon legeltetett haszonállatok számára is kimondottan veszélyesek a lufidarabok. Az elengedett lufik nagy része landol legelőkön, erdőkben. Bár a szarvasmarhák, tehenek nem szívesen fogyasztanak műanyagot, legelés közben mégis megehetik azt. A pulykák pedig kimondottan veszélyeztetettek, mivel annyira kíváncsiak, hogy szinte mindent megesznek, ami színes, csillogó vagy fényes. A műanyag hulladék egy idő után felhalmozódik, az állat nem képes megemészteni és megbetegszik.

Bohata Krisztina

(Kutyabarát.hu)

Forrás: onegreenplanet

The post Ezeket az állatokat veszélyeztetik legsúlyosabban a lufik appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Ami felmegy, az le is jön – avagy a lufik gyilkos élete https://kutyabarat.hu/allatvedelem/85914/ami_felmegy_az_le_is_jon_avagy_a_lufik_gyilkos_elete/ Fri, 12 Jul 2019 14:20:57 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=85914

The post Ami felmegy, az le is jön – avagy a lufik gyilkos élete appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>

Ahol lufi van, ott éppen valami nagyon jó dolog történik. Születésnap, esküvő, megnyitó – valami, aminek  nagyon örülünk és a jeles napot vagy eseményt a legszebb módon szeretnénk megünnepelni. Szinte kötelező elem az ilyen ünnepségeken a lufi, mely valóban vidámmá és ünnepivé teszi a hangulatot. Azt sem felejti el senki, gyerekként milyen ámulattal néztük a magasba szálló lufit és jól megsirattuk, ha véletlenül engedtük el a nehezen beszerzett héliumos ballont.  A majálisra még napokig emlékeztetett a szoba plafonjáról lenéző luficsodánk. Aztán a héliummal együtt a csoda is oda lett és ment a kukába.

Kicsit furcsa belegondolni, hogy ezek a lufik a képen 1985-ből még mindig velünk vannak, hiszen bárhol is landoltak, nem bomlottak le. Szerencsésebb esetben a kukában végezték, de abszolút elképzelhető, hogy a Dunában, egy közeli erdőben vagy tisztáson lelték halálukat. És ott is maradnak hosszú hosszú évtizedekre.

Nehéz ilyen szemmel nézni a lufira, de azon túl, hogy elképesztő módon szennyezi a környezetet, könnyen okozhatja állatok halálát is. Amikor elengedünk egy lufit, azzal nem csak műanyagot szemetelünk, de veszélyeztetjük az élővilágot is.

A latex lufit gyártók azt állítják, hogy az ő termékük egy idő után a légtérben apró darabokra hullik és így esik vissza a földre, kevesebb veszélyt okozva ezzel. Az igazság ezzel szemben az, hogy akármilyen kicsi darabokban is kapjuk vissza, ugyanúgy szennyezzük vele a környezetet, sőt az apró darabokat kisebb állatok is meg tudják enni.

Amikor egy ilyen kis darab lufi például egy óceánban vagy tengerben landol, pont olyan formát ölt a halak és teknősök számára, mintha egy medúza lenne. Az állatok megeszik, a műanyag pedig a legtöbb esetben elzárja az emésztőrendszert és hosszú, szenvedéssel teli haláltusát okoz.  Szárazföldön is hasonlóan járnak az állatok, ha megeszik a darabokat és a lufi zsinórja is nagyon veszélyes, könnyen beletekeredhetnek mely fulladáshoz, madaraknál láb- és szárnytöréshez is vezethet.

Bár egyre több országban kampányolnak már a lufik betiltásának törvénybe iktatásáért, nem kell megvárni amíg jogszabály védi meg az állatokat és a növényeket a lufiktól.

Hiszen te döntesz. Lufi, vagy nem lufi?

Ezen az oldalon további hasznos információkat találsz a témában.

 

Bohata Krisztina

(Kutyabarát.hu)

Forrás: balloonsblow.org

Fotó: fortepan.hu

The post Ami felmegy, az le is jön – avagy a lufik gyilkos élete appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>