kutyafuttató - Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová https://kutyabarat.hu/cimke/kutyafuttato/ Kutyás és kutyabarát szállások, éttermek, kávézók, munkahelyek, üzletek és kutyás cikkek, rendezvények, programok. Minden, ami kutya és kutyabarát hely. Sat, 11 Mar 2023 07:03:40 +0000 hu hourly 1 „Lábhoz” egy kicsit másképp – egy életmentő vezényszó https://kutyabarat.hu/hasznos_tanacsok/120242/labhoz_egy_kicsit_maskepp_egy_eletmento_vezenyszo/ Sat, 11 Mar 2023 07:03:40 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=120242 életmentő parancsszó

Kutyásként folyamatosan tanul az ember. Rendszeresen adódnak olyan helyzetek, amelyekben gyorsan, a másodperc töredéke alatt kell tudnunk döntést hozni, és […]

The post „Lábhoz” egy kicsit másképp – egy életmentő vezényszó appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
életmentő parancsszó

Kutyásként folyamatosan tanul az ember. Rendszeresen adódnak olyan helyzetek, amelyekben gyorsan, a másodperc töredéke alatt kell tudnunk döntést hozni, és az kommunikálni is a kutyánk felé. Például egy forgalmas úton, ha szembe jön egy biciklis, vagy amikor egy kisgyerek szalad felénk, vagy amikor egy másik kutya lép fel fenyegetően. Ilyenkor jól jöhet, sőt életmentő lehet, pár jól begyakorolt parancsszó.

Velünk a legutóbbi eset történt meg a minap, és sajnos eszköztelenül álltam a helyzet előtt. A futtatóba egy nagyobb testű, fiatal kan kutyus érkezett. Az idős, kistestű szuka kutyám közeledett felé, ismerkedési célból. Egészen jól ment a dolog, megszaglászták egymást. A kutyám elfordult, mint aki jól végezte dolgát, mire a kan felhúzta a száját és morogni kezdett. Jeleztem a gazdiknak, hogy mi történt és elhívtam a kutyámat. Ennyit tehettem. A többi a másik gazdi dolga lett volna.

Eltávolodtunk, de a másik gazdi ellenállhatatlan vágyat érzett a közeledésre, miközben a kutyája már feszülten figyelte az enyémet, akit nem hagytam eltávolodni magam mellől. A jobb lábszáram mellett állt, szorosan. Egyszerre a másik kutyus megunta a dolgot és teljes lendülettel, olyan jó 5-6 méterről rárontott a kutyámra. Mire közbe tudtam avatkozni, már nyílt sebet ejtett a nyakán.

Mit tehettem volna máshogy?

Például azonnal elmehettünk volna. De ha nem is, akkor egy másik vezényszó segítségével biztonságosabbá tehettem volna a helyzetet. Ha nemcsak lábhoz hívom a kutyát, hanem a két lábszáram közé, akkor valószínűleg képes lettem volna elhárítani a támadást. Ez a parancsszó sem bonyolult, igazából a behívás egy változataként is gondolhatunk rá. Mégis, életmentő lehet ilyen és más hasonló helyzetekben, amikor a kutyánknak egy biztonságos teret kell tudnunk teremteni.

Hogyan tanítsuk?

Először is, találjunk ki egy jó szót rá – nálunk a „közép” lett ez. Ha a behívás, lábhoz stb. jól megy, akkor kezdjük ez bevezetni. Hívjuk oda, irányítsuk a megfelelő helyre és jutalmazzuk. Ha már jól megy, hozzákapcsolhatjuk a szót, és így is jutalmazzuk. Idővel érdemes távolítani, hogy akár méterekről ügyesen be tudjon fordulni a biztonságos kis „sátorba”.

Mikor használhatjuk?
  • zsúfolt helyeken
  • forgalmas utcán
  • sorban állás közben
  • tömegközlekedésen
  • ha nem akarjuk, hogy kutyánkat megközelítse valaki (kisgyerek, másik kutya, idegen, stb.)

Szalay Adél / Kutyabarát.hu
Helena Lopes fotója a Pexelsről: https://www.pexels.com/hu-hu/foto/szemely-labak-allat-kutya-3705255/

 

 

The post „Lábhoz” egy kicsit másképp – egy életmentő vezényszó appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Szocializáció a kutyafuttatóban https://kutyabarat.hu/kutyaneveles/98909/szocializacio_a_kutyafuttatoban/ Wed, 11 Mar 2020 16:10:36 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=98909 szocializáció a futtatóban

Mi az a szocializáció? Először is fontos tisztázni, hogy a szocializáció kifejezés az utóbbi időben köznyelvivé vált gazdi-körökben. Számos tudományos […]

The post Szocializáció a kutyafuttatóban appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
szocializáció a futtatóban
Mi az a szocializáció?

Először is fontos tisztázni, hogy a szocializáció kifejezés az utóbbi időben köznyelvivé vált gazdi-körökben. Számos tudományos kifejezéshez hasonlóan azonban sok esetben nem pontosan használjuk. A kutyákkal foglalkozó szakemberek szocializáció alatt általában a kölyökkutyák ingerekhez szoktatását értik. A kölyökkutyák 3 és 14-18 hetes koruk között különösen fogékonyak az új ingerekre, élményekre.

Ebben az időszakban tanulják meg, hogy az új dolgok nem feltétlenül félelmetesek. A későbbiekben ezt sokkal nehezebb elsajátítaniuk, ezért különösen fontos, hogy a kiskutyákat életük első pár hónapjában számos dologgal megismertessük: kutyákkal, gyerekekkel, autóban utazással, tömegközlekedéssel… és a kutyafuttatóval is. Fontos, hogy hazánkban csak a 12 hetes korukat betöltött, és a kötelező vakcinázáson átesett kutyák vihetők közösségbe! 

A kutatások eredményei eltérőek, de alapvetően igaz az, hogy ha egy kutya kölyökkorában nem tapasztalt meg valamilyen élményt, ingert, akkor később jóval nehezebben fog tudni hozzászokni. Nagyjából egy éves kora körül válik egy kutya felnőtté.

Szocializáció a kutyafuttatóban

A tudományos jelentésen kívül a szocializációt manapság a társasági élet folytatásának szinonimájaként is használjuk (az angol socialize – társasági életet él, ismerkedik kifejezésből). Tehát lemegyünk a parkba és a kutyánk ott más kutyákkal találkozik és játszik, ismerkedik – szocializálódik.

A két kifejezést nem szabad összemosni, hiszen a kutyafuttatós élményektől nem lesz a kutyánk a szó szakmai értelmében véve „jól szocializált” – azaz számos ingerhez szoktatott, azok irányában félelmet nem mutató. Attól, hogy egy kutya remekül elvan a parkban a többi kutyával, nem feltétlenül lesz jól szocializált.

Tehát, ha annak érdekében szeretnéd a kutyádat levinni a kutyás parkba vagy a futtatóba, hogy az esetleges viselkedés problémái, agresszivitása vagy reaktivitása elmúljon, akkor nem ez a jó megoldás. A kutyafuttató nem kutyaiskola. Alapvetően már engedelmes, közösséghez és közös játékhoz szoktatott kutyák számára játszótér, nem pedig az önjelölt kutyakiképző gazdik kísérleti terepe. Egy olyan kutyát, aki megijed a többi kutyától, esetleg agresszívan viselkedik és a gazdája nem tudja kézben tartani, biztosan behívni, nem jó ötlet levinni a futtatóba. Nem lesz kellemes élmény sem neki, sem a többi kutyának.

Mit tehetünk, ha a szocializáció kimaradt vagy hiányos volt?

A kezdeti szocializáció elmaradását érdemes inkább szakember segítségével pótolni, javítani. Igaz ez abban az esetben is, ha a kutyánk életében felnőtt korban drasztikus változás következik be, amelynek hatására megváltoznak az életkörülményei. Ha például vidékről a városba költöztök, akkor a kutyádat rengeteg új inger, tapasztalat fogja érni, amelyekhez nem szokott hozzá. Úgymond ezekhez az ingerekhez nem volt szocializálva. Ilyenkor a gazdi feladata az, hogy átsegítse a kutyáját ezen a tanulási folyamaton, és lépésről lépésre ismertesse meg vele az új helyzeteket. A hirtelen sok új élmény ijesztő lehet a kutyának. A „kultúrsokk” akár traumához vagy tartós félelemhez is vezethet, ezért itt is érdemes szakember segítségét kérni.

Bujdosó-Szalay Adél / Kutyabarát.hu
Forrás: The Bark. Kép: pexels.

The post Szocializáció a kutyafuttatóban appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
50 ezerre is büntethetik a szabálytalan kutyásokat az V. kerületben https://kutyabarat.hu/kutyabarat_hirek/88418/50_ezerre_is_buntethetik_a_szabalytalan_kutyasokat_az_v_keruletben/ Sun, 25 Aug 2019 14:39:10 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=88418 kutyafuttatók bírság

Az V. kerületben jelenleg 5 kutyafuttatásra használható terület áll rendelkezésükre a kutyásoknak: Olimpia Park Honvéd tér Vajkay utca Széchenyi rakpart […]

The post 50 ezerre is büntethetik a szabálytalan kutyásokat az V. kerületben appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
kutyafuttatók bírság

Az V. kerületben jelenleg 5 kutyafuttatásra használható terület áll rendelkezésükre a kutyásoknak:

kutyafuttatókA közterületeken továbbá a közterület-fenntartók kérhetik a kutya oltási könyvét is ellenőrzésre.

Az ATV híradójának a kerületben lakók arra panaszkodtak, hogy a kerületben kevés a futtató, illetve a kutyafuttatásra kijelölt terület, ráadásul ezek nagyon kis területűek. Szerintük többre lenne szükség, mert így túl sokat kell sétálniuk, hogy kutyájukról legálisan is lekerülhessen a póráz és szabadon futkározhassanak a kutyák.

A kerületi parkok bejáratánál táblák jelzik, hogy kutyák számára tilos a bemenet, ezek megszegése akár 50 ezer forintos bírságot is róhat maga után.

Forrás: ATV.hu

Kutyafuttató adatbázis

 

The post 50 ezerre is büntethetik a szabálytalan kutyásokat az V. kerületben appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Kutyával a Városban – futtatói etikett és a Kakitündér https://kutyabarat.hu/hasznos_tanacsok/79888/kutyaval_a_varosban_futtatoi_etikett_es_a_kakitunder/ Sat, 06 Apr 2019 08:44:56 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=79888

The post Kutyával a Városban – futtatói etikett és a Kakitündér appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>

Fróman Zoli kutyatréner a nemrég felújított Mester utcai kutyajátszótéren mesél nekünk arról, hogy milyen szabályokat kell betartanunk a kutyafuttatókban és arról, hogy miért érdemes napi szinten kutyajátszóterekre vinni kedvencünket.

A Mester utcai kutyafuttató a Bayer kutyatér program támogatásával teljesen megújult és 7 remek játékkal is gazdagodott. Ne hagyjátok ki, ha a közelben jártok.

Kutyáink alapvető szükséglete a szabad, rendszeres mozgás így a városban élő négylábúak is megérdemlik, hogy póráz nélkül szaladgálhassanak. A kutyafuttatók remek lehetőséget nyújtanak a szabad mozgásra és arra, hogy a kutyusok egymással is, a gazdival is játszhassanak. Ráadásul nem csak kutya és gazdi között alakul ki remek kapcsolat, hanem a gazdik is megoszthatják egymással tapasztalataikat.

A kutyafuttatóknak hála, akár a város közepén is találhatunk olyan talpalatnyi kis szigetet, ahol mi is és kutyusunk is jól érezheti magát. Amikor a kutyajátszótérre érkezünk, érdemes pár alapvető szabályt betartanunk. Zoli elmeséli nekünk, hogy lépjünk be a futtató területére, hogy mire kell odafigyelnünk, amikor kedvencünket szabadon engedjük. Felhívja a figyelmünket arra is, hogy milyen fontos három havonta féregteleníteni kutyáinkat, amire a Drontal csont alakú tabletta kitűnő megoldást nyújt.

Ismered a Kakitündér nem létezik kampányt?

Pár szóban Sziládi-Kovács Tibor, a kutyabarat.hu egyik alapítója elmeséli nekünk, hogy miről is szól a kampány, amihez akár ti is csatlakozhattok. Tegyünk együtt a sikerért, hogy tisztább és egészségesebb környezetben élvezhessünk minden szabadban töltött percet kedvenceinkkel.

Töltsd le Te is a Kakitündér nem létezik plakátot!

The post Kutyával a Városban – futtatói etikett és a Kakitündér appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>