kutya viselkedés - Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová https://kutyabarat.hu/cimke/kutya_viselkedes/ Kutyás és kutyabarát szállások, éttermek, kávézók, munkahelyek, üzletek és kutyás cikkek, rendezvények, programok. Minden, ami kutya és kutyabarát hely. Tue, 28 Mar 2023 07:30:51 +0000 hu hourly 1 Kutatás bizonyítja, hogy a kutyák képesek minket manipulálni https://kutyabarat.hu/kutyaneveles/120509/kutatas_bizonyitja_hogy_a_kutyak_kepesek_minket_manipulalni/ Tue, 28 Mar 2023 07:30:51 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=120509

The post Kutatás bizonyítja, hogy a kutyák képesek minket manipulálni appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>

Egy szomorú, könnybe lábadt kutyaszemnek és bánatos arcnak még a legszigorúbb gazdi is nehezen tud ellenállni. Nagy valószínűség szerint eszünkbe sem jut, hogy amikor kutyánk bedobja a „kiskutyaszem” trükköt, azt tudatosan teszi azért, hogy elérje, amit akar. Tényleg képesek a kutyák ilyen tudatosan manipulálni gazdájukat céljaik elérésében? Egy újabb kutatás közelebb jutott a megoldáshoz, mint eddig bármelyik.

A szomorú kiskutyaszem az evolúció műve

Az ellenállhatatlan szomorú kiskutyaszemet a kutyák ősei még nem tudták produkálni. Ez a képességük a háziasítás során alakult ki. A Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) 2019-es kutatása szerint a kutyák háziasítása egészen pontosan az arcizmaikat alakította át, hogy kifejezőbben tudjanak kommunikálni az emberrel.  A tanulmány szerint a belső szemöldök intenzív felhúzásáért felelős izommal például csak a kutyák rendelkeznek, a farkasok nem.

Ez az apró arcizom mozgás pedig hasonlít az emberi szomorú arckifejezéshez. Amikor egy kutya ilyet csinál, gondoskodó reakciót vált ki az emberből. A kutatók szerint az emberek hajlamosak olyan kutyákat választani, amelyek csecsemőszerű vonásokat mutatnak. Például nagy homlok és nagy szemek. Nem véletlenül lett tehát a francia bulldog 2022-ben az USA legnépszerűbb kutyája.

A háziasítás során a kutyák képesek lettek arra, hogy az állatok között egyedülálló módon értsék és megértsék az emberi kommunikációt és használják is azt, akár saját érdekeik érvényesítésére.

Az arcizmok tanulmányozása is ezt támasztja alá

Egy másik kutatás, amelyet a 2022-ben megrendezésre kerülő Experimental Biology éves konferenciáján mutattak be, tovább erősíti ezt a véleményt. A kutyák arcizmaiban ugyanis nagyobb arányban vannak „gyors mozgású” izomrostok, mint a farkasokéban. Ez teszi lehetővé, hogy a kutyák jobban és gyorsabban kommunikáljanak az emberrel. A tanulmány szerint a gyors izomrostok aránya a kutyamintákban 66-95% között mozgott, a farkasoknál pedig átlagosan 25% körül volt.

Összehasonlításképpen: az emberek arcizmai nagyrészt gyors mozgású izomrostokból állnak. Ez teszi lehetővé, hogy gondolatainkat azonnal kifejezzük.

Mesteri manipulátorok

A Zürichi Egyetem kutatócsoportjának 2017-es tanulmánya szerint a kutyák képesek a taktikai megtévesztésre. Ennek  igazolására 27 kutyából álló csoporttal végeztek vizsgálatokat, az eredmény pedig lenyűgöző volt.  A kísérlet során minden kutyához két embert rendeltek.  Az egyik engedékenyebb vagy „együttműködőbb” volt a jutalomfalatokkal, a másik pedig szigorúbb vagy „versengőbb”. Amikor a kutyák már be tudták azonosítani, hogy melyik ember ad könnyebben jutifalatot, oda kellet vezetniük három doboz egyikéhez. Az egyikben kolbász volt, a másikban egy kevésbé kedvelt jutifalat, a harmadik pedig üres volt.

Az első napon a kutyák gyakrabban vezették az együttműködő embert a kolbászos dobozhoz, mint a szigorúbb embert.  A második napon azt figyelték meg, hogy a szigorú embert inkább az üres dobozhoz vezetik. A kutatók úgy látják, hogy a kutyák pontosan felismerték, hogy melyik embernek mekkora hajlandósága van a jutalomfalat adásra. Ezt a tudást pedig fel is használták tetteikben.

Még számos kutatás és megfigyelés szükséges ahhoz, hogy egyértelműen kimondható legyen, hogy a kutyák képesek tudatosan manipulálni gazdáikat. Azonban ha csak a saját hétköznapi életünkre gondolunk, bizony egy szomorú kutyaszem láttán a legtöbb gazdinál könnyebben kinyílik a jutifalat tartó doboz teteje.

Bohata Krisztina

(Kutyabarát.hu)

Forrás: dogingtonpost

The post Kutatás bizonyítja, hogy a kutyák képesek minket manipulálni appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
A kutyák képesek olvasni a gondolatainkban https://kutyabarat.hu/kutyabarat_hirek/118282/a_kutyak_kepesek_olvasni_a_gondolatainkban/ Fri, 28 Oct 2022 06:03:13 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=118282

The post A kutyák képesek olvasni a gondolatainkban appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>

Az Arizonai Egyetem Arizona Canine Cognition Centerének tudósai által vezetett, több száz kölyökkutya bevonásával végzett kutatás szerint a kutyák születésükkor képesek értelmezni a gondolatainkat vagyis a különböző emberi gesztusokat, például a mutogatást. A legtöbb állat nem érti az emberi mutogatást, amelyet a szociális intelligencia kulcsának tartanak. Még legközelebbi rokonunk, a csimpánz sem érti, de a kutyáknál ez a képesség úgy tűnik, hogy öröklődik.

A mutogatás összetett gesztusnak számít. A tudósok már több mint 20 éve tudják, hogy a kutyák megértik a mögötte álló logikát. Azt azonban még nem sikerült kideríteni, hogy honnan tudják, hogy abba az irányba kell nézniük, amerre mutatunk. Vajon megtanulják ezt az emberek közelségéből, vagy így születtek?

375 nyolc hetes retriever kutya vizsgálata

A kutatásban kizárólag kölyökkutyákat vizsgáltak. Amennyiben ugyanis a szociális intelligencia genetikai eredetű a kutyáknál, akkor annak már nagyon fiatal korban és mindenféle képzés nélkül is meg kell mutatkoznia. Nem volt egyszerű ilyen sok kölyökkutyát tanulmányozni. A tudósok a Canine Companions for Independence (CCI) nevű szervezettel működtek együtt, amely szolgálati kutyákat biztosít poszttraumás stressz zavarral (PTSD) és testi fogyatékossággal élő emberek számára.

A 2017 februárjától 2020 júniusáig tartó vizsgálathoz a CCI 375 nyolc hetes labrador és golden retriever kölyköt (203 nőstény és 172 hím) bocsátott a kutatók rendelkezésére. Ebben az életkorban már éppen elég idősek voltak a részvételhez, de idejük nagy részét még csak alvással és evéssel töltötték. Még nem volt sok interakciójuk vagy tapasztalatuk az emberekkel.

A vizsgálat menete

A kölyköket három tesztnek vetették alá. Az első egy klasszikus mutogatós teszt volt, amelyben a kutyákat két felfordított csésze közé helyezték. Az egyikben egy jutalomfalatot helyeztek el, a kutató pedig erre a csészére mutatott. A kölykök az esetek több mint 66 százalékában megértették az emberi gesztust, ami egy szinten van a felnőtt kutyák képességével. Mivel a kölykök teljesítménye nem javult a teszt tucatnyi ismétlése során, a kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy nem tanult viselkedésről van szó.

A második teszt során a kölyköket egy nagy játszóházba helyezték, miközben egy kutató 30 másodpercen keresztül kívülről vidáman szólongatta őket. A kutyák átlagosan 6 másodpercet töltöttek azzal, hogy a beszélőt bámulták. Ez a fajta szemkontaktus ritka az állatoknál és az emberrel való társas interakciók alapjának számít.

Az utolsó tesztben a kölyköknek megtanították, hogyan keressék meg az ételt egy műanyag edényben, majd az edényt lezárták egy fedéllel. A felnőtt kutyákkal ellentétben, akik jellemzően néhány másodperc után az ember segítségét kérik, a kölykök nem kértek segítséget a kutatótól. Ez arra utal, hogy bár az emberektől való információfogadás képessége veleszületett, a fiatal kutyák nem ismerik fel, hogy tőlünk is kérhetnek segítséget.

Gondolatolvasók?

A kutyák valószínűleg a bolygó legrégebbi háziasított fajtái, amelyeket évezredeken át szándékosan tenyésztettek az ember számára kívánatos és hasznos tulajdonságokra. Ennek eredményeként a mai háziasított kutyák nagymértékben alkalmazkodnak az emberi fizikai és verbális jelzésekhez. A tanulmány szerzői arra voltak kíváncsiak, hogy a kutyák pusztán a kiképzés révén értik meg az embert, vagy ez a képesség egy része veleszületett. Vajon egy kóbor kutya képes értelmezni bizonyos emberi gesztusokat úgy, hogy soha nem volt erre kiképezve, és korábban soha nem látta a gesztusokat végző embert?

A kóbor kutya teszt

A kóbor kutyák általában figyelik az embereket és időnként kapcsolatba is lépnek velük. Egy indiai kutatócsoport vezetésével összesen 160 kóbor kutyát vontak be a tanulmányban, hogy megállapítsák, mennyire értik az embereket szocializáció és képzés nélkül.

Két lefedett tálat helyeztek el a földön a közelükben. Ezután a kísérletet végző ember az egyik tálra mutatott. A kutyák körülbelül fele nem közelítette meg egyik tálat sem. A kutatók szerint ezek a kutyák szorongónak tűntek, és a múltban negatív tapasztalataik lehettek az emberekkel. Ezzel szemben azok a kutyák, akik megközelítették a tálakat, barátságosabbnak és kevésbé szorongónak tűntek.

Utóbbiaknak mintegy 80 százaléka helyesen értelmezte a kutatók mutogató jeleit, ami azt jelzi, hogy a kutyák képesek voltak összetett gesztusok olvasására. Ez azt jelenti, hogy alaposan megfigyelik az embert, akivel először találkoznak, és az emberről való tudásukat használják fel a döntés meghozatalához. A kutatók úgy vélik, hogy a kutyáknak veleszületett képességük lehet bizonyos emberi gesztusok megértésére.

Bohata Krisztina

(Kutyabarát.hu)

Forrás: healthypetsmercola

The post A kutyák képesek olvasni a gondolatainkban appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
4 dolog, amit a gazdik csinálnak, de a kutyák nem szeretik https://kutyabarat.hu/kutyaneveles/116408/4_dolog_amit_a_gazdik_csinalnak_de_a_kutyak_nem_szeretik/ Sat, 25 Jun 2022 07:22:59 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=116408

The post 4 dolog, amit a gazdik csinálnak, de a kutyák nem szeretik appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>

Senki nem szeretne olyan dolgokat csinálni kutyájával, amelytől ő kényelmetlenül érzi magát, szomorú lesz vagy esetleg fél. Sajnos azonban néha nem teljesen nyilvánvaló, hogy a kutyára milyen hatással vannak a gazdi bizonyos mozdulatai, cselekedetei.  Ezért fontos tisztázni néhány viselkedési formát, melyet a legtöbb kutya nem szeret, de lehet, hogy nem veszed észre rajta.  Fontos leszögezni az elején, hogy  ezek az állítások általánosságban, a kutyák többségére igaz, nem minden kutyára.

  1. Ölelgetés – szabad mozgás korlátozása

Van olyan kutya, amelyik imád a gazdi karjai között szorosan kuckózni és élvezi az ölelgetést. A legtöbb kutya számára azonban ez a dominancia jele, csapdába ejtve érzik magukat tőle és kényelmetlen számukra. Vannak kutyák, akik tűrik ezt a gazdijuktól, de egyáltalán nem szeretik. Ha ölelgetés közben a kutyád testtartása, tekintete megfeszül, füleit felhúzza, akkor inkább ne csináld ezt vele.

  1. Túl hosszú, bonyolult utasítás

A túl hosszú mondatok összezavarhatják a kutyákat. Bizonyára sok gazdi „beszélget” a kutyájával  és ez így is van rendjén. Azonban amikor kérünk tőlük valamit, amikor feladatot kell végrehajtaniuk, akkor az legyen egyértelmű számukra. Nem fogja érteni azt a mondatot, hogy „adok neked jutalomfalatot, ha jó vagy”. Ebből valószínűleg felismeri a jutalomfalat és a jó szavakat és nem érti majd, hogy miért nem kapott jutit. Ez pedig nemcsak összezavarja, de félreértésekre is okot adhat és egyszerűen nem érti meg, hogy mit akar tőle a gazdi.

  1. Kiabálás

A kutyák általában nem szeretik a hangos zajokat. A városi kutyák megszokják például az autók hangját, a motorzúgást és a számos hangos városi zajt, de ettől még nem fogják szeretni. Gondoljunk csak a mennydörgésre, vagy a tűzijátékok által kibocsátott hangokra. A legtöbb kutya retteg tőlük. Ha pedig a gazdi kezd el kiabálni, az még félelmetesebb számukra. Szorongást, félelmet kelthet bennük, jó eséllyel pedig azt sem tudják, hogy mit mondasz éppen.  Kiabálás nélkül is tudtára lehet adni egy kutyának, hogy éppen valami rosszat csinált.

  1. Az arc érintése

Ez valami hasonló, mint az ölelgetés. Sok kutya nem szereti, ha az arcához érünk, pláne ha idegenek teszik ezt. Persze, sokan tűrik, de legtöbbjük nem élvezi, ha az arcánál matatnak. Fontos tudni, hogy ha idegen kutyával találkozunk, éppen ezért ne az arcát, vagy a fejét kezdjük el simogatni. Inkább a hátát, vállát simizzük, azt valószínűleg komfortosabb lesz számára.

Bohata Krisztina

(Kutyabarát.hu)

Forrás: iheartdogs.com

The post 4 dolog, amit a gazdik csinálnak, de a kutyák nem szeretik appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
A farokcsóválás nem mindig a boldogság jele https://kutyabarat.hu/kutyabarat_hirek/114934/a_farokcsovalas_nem_mindig_a_boldogsag_jele/ Wed, 30 Mar 2022 07:41:09 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=114934

The post A farokcsóválás nem mindig a boldogság jele appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>

A legtöbb ember úgy tudja, vagy gondolja, hogy a kutyák örömükben, boldogságukban csóválják a farkukat. Ebből kifolyólag a farokcsóválás a nyitottságot jelenti, nyugodtan lehet feléjük közeledni.  Amikor pedig egy ilyen kutya agresszívvá válik, akkor az emberek megdöbbennek, hogy mégis mi történhetett. Ez a jelenség pedig sokkal gyakrabban előfordul, mint gondolnánk.

Lépjünk túl a „boldog kutya” hipotézisen

Ahhoz, hogy jobban megértsük, mikor és miért csóválják a kutyák a farkukat, túl kell lépnünk a „boldog kutya” hipotézisen. A farkcsóválás egy kutya-kutya kommunikációs eszköz. Tehát a kutyák egymás között ezzel is kommunikálnak egymással. A farok oldalirányú mozgása például a kutya energiaszintjét fejezi ki. Élénk vagy izgatott kutya gyorsan csóválja a farkát. Egy kíváncsi, érdeklődő kutya lassabban. A farokcsóválás a kutya pillanatnyi belső állapotát is jelzi, amely lehet boldog, ijedt, agresszív stb. Ezért a gyors farokcsóválás lehet egy nagyon pozitív jelzés, de lehet figyelmeztető jel is.

Fontos információk a csóválásban

Egy 2013-as tanulmány szerint a kutyák a farokcsóválással üzeneteket küldenek egymásnak.  Ami számunkra csak egy kis barátságos csóválásnak tűnik, az igen jelentős információkat tartalmazhat a többi kutya számára. Sok érdekes dolgot fedeztek fel a kutatók. Például ha a kutya stresszes, hajlamosabb balra csóválni a farkát. A tanulmány vezető szerzője, Giorgio Vallortigara, az olaszországi Trentói Egyetem munkatársa szerint ennek az az oka, hogy a farokcsóválás tükrözi, mi történik a kutya agyában. A bal agyfélteke aktiválása a farok jobbra csóválását, a jobb agyfélteke aktiválása pedig balra csóválást eredményez.

A tanulmány szerzői arra a következtetésre jutottak, hogy amikor a kutyákat pozitív érzések árasztják el (játék, öröm, érdeklődés, kíváncsiság) akkor jobbra csóválják a farkukat. Amikor azonban félnek, megijednek vagy védekeznek, tehát negatív érzéseik vannak, akkor balra csóválják a farkukat. Ahhoz, hogy megértsük ezt a jelenséget, fontos tudni, hogy a bal agyfélteke a test jobb oldalát irányítja, így a farok jobb oldali izmai a pozitív érzéseket közvetítik.  Negatív érzések esetén pedig a jobb agyfélteke által irányított bal oldali farokizmok reagálnak.

Tudjunk meg minél többet

Karen B. London okleveles alkalmazott állatviselkedés-szakértő és hivatásos kutyakiképző szerint nem feltétlenül az irányt kell figyelni. Kutatásai során az alábbi általános érvényű megállapításokat tette:

  • A teljes testet átfogó, a vállaktól a hason át a csípőig és a farokig terjedő csóválás a klasszikus barátságos farokcsóválás.
  • Az aktív farokcsóválás, amely a csípőt is megmozgatja, szintén a nagyfokú nyitottság jele.
  • Ha csak a farok mozog csóválás közben, nehéz eldönteni, hogy a kutya barátságos és nyitott, vagy sem.
  • Ha csak a farok hegye mozog, a kutya valószínűleg nem barátságos.
  • A gyors, nagy ívben mozgó csóválás a barátságosság jele, míg a lassú, a farkat alig mozgató csóválás annak hiányát mutatja.
  • A lassú farokcsóválás lehet jele a bizonytalanságnak, félelemnek és az agressziónak is.
  • Minél lazább egy farok csóválás közben, annál valószínűbb, hogy a kutya barátságos.
  • A körkörös csóválás egyértelműen a szoros kötődés, barátságosság is nyitottság jele. Általában barátoknak, gazdiknak jár egy kis távollét után.

Bohata Krisztina

(Kutyabarát.hu)

Forrás: mercola.com

The post A farokcsóválás nem mindig a boldogság jele appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
A szaglászás előnyei röviden https://kutyabarat.hu/egeszseg/112051/a_szaglaszas_elonyei_roviden/ Sun, 17 Oct 2021 19:41:48 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=112051 szaglászás

Ami nekünk a látás, az kutyánknak a szaglás. Tőlünk eltérően a kutyák nem elsősorban vizuális, hanem olfaktorikus úton tapasztalják meg […]

The post A szaglászás előnyei röviden appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
szaglászás

Ami nekünk a látás, az kutyánknak a szaglás. Tőlünk eltérően a kutyák nem elsősorban vizuális, hanem olfaktorikus úton tapasztalják meg a körülöttük lévő világot. Nem a szemeiken, hanem az orrukon – illetve az abban elhelyezkedő kifinomult szaglóreceptorokon – keresztül érkezik hozzájuk az információ nagy része. Emellett természetesen a többi érzékszervüket is használják, és kell is ezekkel foglalkozni, ezeket stimulálni. Azonban a szaglás, a szaglászás szerepe a mindennapokban talán nagyobb figyelmet érdemelne.

A szaglászás előnyei:

Ahogy fentebb is említettük, a kutyák a szaglás révén tudják a legtöbb információt szerezni és feldolgozni a körülöttük lévő világról. Kutatások utalnak rá, hogy a szagok révén érzékelik az eltelt időt. Például nyomkövetés során a szag erőssége alapján tudják eldönteni, hogy merre haladt a célszemély. Ha egy kutyát a nyom közepére viszünk, tudja, melyik irányba induljon, azaz, merre élénkebb a szag, tehát melyik az időben frissebb nyom. Ez egyrészt irigylésre méltó, másrészt remek agymunka, amelyre érdemes teret hagyni séta közben is.

A lassú séta, szagséta, szaglászás vagy sniffari lehetőséget nyújt a kutyáknak erre. Közben pedig nekünk arra, hogy megfigyeljük őket. Merre néznek, hogyan szagolnak, vajon mit vette észre, stb?

A szaglászás mentális stimuláció, tehát egy lassú sétán nem csak a fizikai „fárasztás”, de a mentális is teljesül. A szaglászásnak egyébként fizikai hatásai is vannak: a kutya elmerül benne, és ez az emberi „flow” élményhez hasonlóan megnyugtatja a szívverést és csökkenti a stresszt.

Így a szaglászás hozzájárulhat a stressz, a belső feszültségek oldásához. Ezzel jó hatással lehet bizonyos stresszel összefüggő viselkedések javulásához, illetve segíthet, hogy a megfelelő ösztönök megélése révén a kutyánk nyugodtabb és kiegyensúlyozottabb legyen.

Adjunk tehát rendszeresen teret a lassú sétáknak. Iktassunk be új helyeket, menjünk ki a természetbe, és engedjük, hogy kutyánk szabadon megélhesse az őt körülvevő világot.


Szalay Adél / Kutyabarát.hu
Forrás: https://www.familydisasterdogs.com/2021/10/the-dogs-nose-knows.html; Alexandra Horowitz: Being a Dog; Kép: https://www.pexels.com/photo/adorable-animal-breed-canine-260600/;

The post A szaglászás előnyei röviden appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Kutyás könyvajánló – Zazie Todd: Wag https://kutyabarat.hu/kultura_muveszet/110074/kutyas_konyvajanlo_zazie_todd_wag/ Mon, 05 Jul 2021 05:56:52 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=110074 wag könyvajánló

Az a bizonyos farokcsóválás… a boldogság jele, amiért sok gazdi képes bármit megtenni. De hogyan tehetjük kutyánkat valóban boldoggá? És […]

The post Kutyás könyvajánló – Zazie Todd: Wag appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
wag könyvajánló

Az a bizonyos farokcsóválás… a boldogság jele, amiért sok gazdi képes bármit megtenni. De hogyan tehetjük kutyánkat valóban boldoggá? És mit mond erről a tudomány? Erről szól a Wag!


Zazie Todd, PhD: Wag - Forrás: amazon.com
Zazie Todd, PhD: Wag – Forrás: amazon.com

Zazie Todd a kutyák viselkedésének szakértője társadalompszichológiából szerezte PhD fokozatát. Az emberek mellett pszichológiai érdeklődése a kutyákra és a kutya – ember kapcsolatra is kiterjed. Erről a Companion Animal Psychology című népszerű blogján rendszeresen ír. A Psychology Today-en vezetett Fellow Creatures című blogján szintén az embereket és állatokat körülvevő társadalmi jelenségekről ír. 


Az elmúlt évtizedekben a kutyák helyzete a társadalmon belül gyökeresen megváltozott. Miklósi Ádám professzor úttörő 1998-as kutatása rávilágított, hogy a kutyák viszonya az emberhez egészen különleges, és hogy a viselkedésük vizsgálata az emberrel való kapcsolatukkal együtt teljes. (A kutatás során – Dr. Brian Hare-rel szinte egy időben – felfedezték, hogy a kutyák képesek követni, hogy az ember hova mutat. Erre még legközelebbi genetikai rokonaink, a csimpánzok sem képesek, és arra utal, hogy a kutyák fejlődése az ember függvényében zajlott.)

Ma már nem kérdés, hogy a kutyák családtagok, a társadalmunk részei. És egyre több gazdi szeretné, ha kutyája nem csak engedelmes vagy jó házőrző lenne, hanem boldog ebben a társadalomban. De vajon mitől lehetne jobb a világ a kutyák számára? Mivel érhetjük el azt a bizonyos farokcsóválást (wag)?

Erre a kérdésre több ismert kutyás szakember válaszol a könyvben, illetve Todd maga is megosztja velünk saját tapasztalatait és a legfrissebb tudományos eredményeket a kutyák boldogságának témakörében. Bár tényekben és kutatási adatokban bővelkedik a könyv, mégsem száraz olvasmány, amely bepillantást nyújt többek között a testbeszéd, a táplálás, a kutyák jóléte és az állatjogok témakörébe, de nem (csak) a kutyákról szól.

„Ez a könyv nem csak a kutyákról szól – hanem rólunk és a kutyáinkról, az ember – kutya kapcsolatról, és arról, hogy mit jelent a kutyáknál a boldogság.” /Zazie Todd: Wag/

Szalay Adél / Kutyabarát.hu
Forrás: Companion Animal Psychology; Kép: Amazon.com; Photo by Samson Katt from Pexels

The post Kutyás könyvajánló – Zazie Todd: Wag appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>