kutya-gazdi kapcsolat - Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová https://kutyabarat.hu/cimke/kutya_gazdi_kapcsolat/ Kutyás és kutyabarát szállások, éttermek, kávézók, munkahelyek, üzletek és kutyás cikkek, rendezvények, programok. Minden, ami kutya és kutyabarát hely. Thu, 15 Sep 2022 05:24:39 +0000 hu hourly 1 5 jó tanács az idős kutyák egészségének védelmében https://kutyabarat.hu/hasznos_tanacsok/117459/5_jo_tanacs_az_idos_kutyak_egeszsegenek_vedelmeben/ Thu, 15 Sep 2022 05:24:39 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=117459 öt tanács idős ebbel

Idős kutyával élni csodálatos dolog. Ugyanakkor megvannak az ezzel járó nehézségek is. Amennyiben olyan szerencsések vagyunk, hogy kedvencünk hosszú évek […]

The post 5 jó tanács az idős kutyák egészségének védelmében appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
öt tanács idős ebbel

Idős kutyával élni csodálatos dolog. Ugyanakkor megvannak az ezzel járó nehézségek is. Amennyiben olyan szerencsések vagyunk, hogy kedvencünk hosszú évek óta velünk él, vagy éppen idős kutyát fogadtunk örökbe, érdemes pár dologra odafigyelni. Az alábbi 5 tanács segíthet, hogy még sok időn keresztül együtt lehessünk, jó egészségben.

Első tanács: Rendszeres állatorvosi kivizsgálás

Felnőtt kutyák esetében évente egyszer javasolt állatorvosi kivizsgálás. Ennek időpontját praktikusan összeköthetjük a kötelező oltások esedékességével. Idős korban azonban már érdemes gyakoribbra venni a látogatást. Évente két alkalommal keressük fel az állatorvost. Ez nemcsak azért fontos, hogy az esetleges betegségeket időben észrevegye, hanem azért is, hogy az öregedéssel járó természetes folyamatokat nyomon követhesse.

Mikortól számít egy kutya időskorúnak?

Második tanács: Rendszeres ápolás és simogatás

Idős korban is fontos, hogy rendszeresen ápoljuk kutyánk szőrzetét, vagy, ha a szőrzet nem igényli, akkor is legalább hetente egyszer alaposan simogassuk át kutyánkat. Ennek során észrevehetjük, ha valamilyen változás jelentkezik a testén. Például ha bőrkinövés, kiütés, daganat, szőrhiány jelenik meg. A teljes testes simi során azt is észrevehetjük, ha kedvencünknek kellemetlenné válik az érintésünk. Például elhúzza a fejét, felmordul, megfeszül. Ez fájdalomra is utalhat.

A rendszeres simogatás egyébként jót tesz kutyának és gazdinak egyaránt. Megnyugtat, közelebb hoz és kifejezhetjük általa a kutyánk iránt érzett szeretetünket.

Harmadik tanács: séta, játék minden nap

Attól, hogy idősebb, és talán kevésbé aktív, még minden kutya igényli a foglalkozást. Hajlamosak vagyunk az idős kutyákat már „békén hagyni”, hiszen jól elvannak, nem szedik szét a házat, ha nincsenek lefárasztva. Ettől függetlenül, a séta és a játék öröme nekik is jár. A fizikai és szellemi frissesség megőrzésére a legjobb, amit tehetünk, ha idősebb kutyánknak is lehetőséget nyújtunk a tanulásra, a játékra és a neki megfelelő testmozgásra.

A rendszeres, életkornak és erőnlétnek megfelelő mozgás remek, de kerüljük a megerőltető dolgokat. A ritka, megerőltető séta vagy sport árt egy idősebb kutyának.

Negyedik tanács: egészséges, kornak megfelelő táplálás

Az idős kutyáknak, fizikai aktivitástól, esetleg fennálló betegségektől függően eltérő táplálásra lehet szükségük. Ez nem feltétlenül az alacsonyabb kalóriatartalmú szenior tápra való váltást jelenti. Járjunk utána alaposan, és kérjük ki állatorvos, esetleg kisállatdietetikus véleményét a kutyánknak leginkább megfelelő táplálékról.

Bár a nagytestű felnőtt kutyák általában naponta egyszer esznek, idős korban elképzelhető, hogy az anyagcsere és a felszívódás hatékonysága miatt érdemes áttérni a többszöri kevesebb étkezésre. A száraz tápot a fogak romlásával lehet, hogy nedvesre kell cserélni.

Figyeljünk arra, hogy ha kutyánk már kevésbé aktív, akkor csökkentsük a kalóriabevitelt, nehogy elhízzon. Ugyanezen okból, a szeretetünket közös játékkal, simogatással, minőségi időtöltéssel fejezzük ki – ne csak a legjobb falatokkal.

Ötödik tanács: vigyázzunk az egészségére!

Idős korban a kutyák egészsége sérülékenyebb, ezért jobban oda kell figyelnünk rá. Óvjuk kedvencünket az időjárás viszontagságaitól, ne tegyük ki túl melegnek, hűvösebb időben kabátkával védjük az „öreg csontokat” a felfázástól, ízületi gyulladástól, stb.

Figyeljünk, hogy az oltásokat, külső élősködők elleni szereket és a gyógyszereket mindig időben adjuk be. Ezzel megelőzhetünk számos fertőzést és betegséget, amelyeket az idős szervezet már esetenként nehezebben vészelne át.

Plusz egy tanács: mutassuk ki, hogy szeretjük! Töltsünk együtt annyi időt, amennyi csak jólesik. Használjuk ki, hogy ilyen csodálatos társunk van, és élvezzük ki a közös időnket!


Szalay Adél / Kutyabarát.hu
Forrás: David Alderton: Idős kutya a családban című könyve; Cser Kiadó, Budapest; 2008. Kép: Photo by Naomi Salome: https://www.pexels.com/photo/a-close-up-shot-of-a-dog-during-winter-10660434/

The post 5 jó tanács az idős kutyák egészségének védelmében appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Az egyszerű sétán túl… https://kutyabarat.hu/egeszseg/110602/az_egyszeru_setan_tul/ Sat, 14 Aug 2021 09:30:15 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=110602 sétán

Gyakran láthatjuk a kutyafuttatóban vagy parkokban is, hogy egyes gazdik folyamatos lábnál követést várnak el a kutyájuktól séta közben. Félreértés […]

The post Az egyszerű sétán túl… appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
sétán

Gyakran láthatjuk a kutyafuttatóban vagy parkokban is, hogy egyes gazdik folyamatos lábnál követést várnak el a kutyájuktól séta közben. Félreértés ne essék, nem szeretnénk pálcát törni senki felett, és természetesen az engedelmesség gyakorlásával sincs semmi gond. Érdemes lehet azonban belegondolni, hogy vajon a kutya szemszögéből nézve mennyi fizikai és mentális stimulációt nyújt egy szigorú pórázas séta? Vajon mennyi inger éri őt egy ilyen sétán? Van lehetősége a kikapcsolódásra, a stressz levezetésre, a társas érintkezésre?

Az alábbiakban olyan egyszerű, a hétköznapokban is alkalmazható módszereket mutatunk be, amelyekkel gazdagíthatjuk, változatosabbá tehetjük a mindennapos sétákat. Elsősorban kutyánk számára, de ha figyelmesen, szemlélődve állunk az újdonságokhoz, mi is sokat tanulhatunk, kutyánk szemén keresztül.

Szimatolás, szagséta, sniffari

Korábban már részletesen írtunk a szagséta vagy szimatolás előnyeiről. Ez annyiban mutat túl egy sima sétán, hogy a saját szemünk és akaratunk helyett hagyjuk, hogy kutyánk orra vezessen minket. A kutyák szaglása rendkívül érzékeny, és míg mi elsősorban a látásunk útján jutunk információhoz a külvilágról, a kutyák elsődleges érzékszerve a szaglás. Valljuk be, hogy egy átlagos sétán kevés teret engedünk a szimatolásnak, hiszen számunkra unalmas várni, amíg a kutyánk minden bokor, oszlop, levél, stb. szaglászásával tölti az időt. Pedig számára éppen ezek az érdekes, izgalmas pillanatok.

Képzeljük el, hogy valaki elvisz minket kirándulni, de akárhányszor meglátunk valamit, ami érdekel minket, azonnal továbbrángat. Nem mehetünk be egy vonzó üzletbe, de még egy szép pillangót sem szemlélhetünk meg. A kutyánk szemszögéből valami ilyesmi lehet, hogyha nem engedjük szaglászni.

Érdemes tehát teret engedni ennek, és ne féljünk, hogy a lassú sétán „nem tudjuk lefárasztani”! A szagséta vagy szimatolás mentálisan rendkívül fárasztó a kutyák számára, próbáljuk csak ki!

Parkour-séta

Az unalmas, egyenletes aszfalt helyett izgalmas tereptárgyak is rejlenek a városban – hát még az erdőben, parkokban!

A parkour egy városi extrém sport, amelyben akadályokon keresztül jutunk el minél hatékonyabban egyik helyről a másikra. Egyelőre még nem léteznek kutyás parkour pályák, de a kutyafuttatók agility pályáit éppúgy igénybe vehetjük, mint az épített és természetes környezetünkben fellelhető „akadályokat”. Az alábbi videóban is számos ötletet láthatunk, de mi is szabadon engedhetjük a fantáziánkat és egy kicsit más szemmel vizsgálva a környezetünket találhatunk bőségesen olyan tárgyakat, amelyeken át, vagy amik alatt, felett, között stb. lehet mászni, futni, ugrani.

Gyors séta, kocogás, futás

A lassú szimatséta valamelyest ellentéte a gyors, tempós séta vagy kocogás. Különösen nyári melegben figyeljünk oda a kutyánk egészségére, illetve fizikai teherbírására, egészségére.

Nyári sportolás előtt olvasd el: Kutyák és a hőség – Röviden és tömören

Egészséges kutyák számára, az edzettségi állapotuknak megfelelő tempósabb séta ugyanakkor remek lehetőség, hogy másféle élmények érjék őket, mint egy egyszerű sétán. Húzzunk kényelmes cipőt és ha készen állunk (kutyánk elvégezte a dolgát), gyorsítsunk egy kissé a tempón. Először éppen csak annyira, hogy  kutyánk figyelmét teljesen magunkra vonjuk. Aztán élvezzük ki, ahogy egyre inkább felénk fordul, és szinte a legapróbb jelzéseinkre is figyel.

Séta póráz nélkül vagy hosszú pórázon

Kutya és gazdi számára is kiváló lazítás a séta a természetben. A nyugalom, a csend és a tiszta levegő segít a mindennapos stressz levezetésében, „kitisztítja a fejet” és ellazít. A szabad sétán lehetőség van kikapcsolódni, a kutya is szaglászik, nézelődik és „egyszerűen csak van”. Van idő és lehetőség egymásra figyelni, jelen lenni a kutya életében és egymásra hangolódni.

Séta idős korban, betegség esetén

Amikor négylábú barátunk egészsége megrendül vagy éppen már nem olyan fiatalos a mozgása, nem bírja úgy a sétát, akkor se mondjunk le a közös sétáról. A séta nem csak testmozgás, hanem feltöltődés, érdekes kikapcsolódás amely során kutyánkat (új) ingerek érik. A mentális és lelki egészség megőrzése szempontjából fontos, hogy az akár csak átmenetileg is mozgásukban akadályozott kutyák éppúgy hozzájussanak a séta élményéhez.

sétán
Idős korban is számos lehetőség kínálkozik a kimozdulásra – Kép: pexels.com

Szerencsére ma már számos kocsi, hordozó és egyéb eszköz közül választhatunk, hogy mozgáskorlátozott vagy idős kutyánkat is tudjuk sétáltatni. A séta, még ha nem is jár mozgással, hozzájárul a kutyánk jó közérzetének, egészségének megőrzéséhez – bármely életkorban.


Szalay Adél / Kutyabarát.hu
Forrás: Whole Dog Journal4-Paws Canine Academy; Kép: Photo by Hoy from Pexels

The post Az egyszerű sétán túl… appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
5 bevett viselkedés amelyekről a kutyánk lehet, hogy másképp vélekedik https://kutyabarat.hu/hasznos_tanacsok/102469/5_bevett_viselkedes_amelyekrol_a_kutyank_lehet_hogy_maskepp_velekedik/ Thu, 16 Jul 2020 06:58:03 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=102469 viselkedés

Kevés sikeresebb szövetség létezik két eltérő faj egyedei között, mint a kutya – ember kapcsolat. Évezredek óta élünk együtt, és […]

The post 5 bevett viselkedés amelyekről a kutyánk lehet, hogy másképp vélekedik appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
viselkedés

Kevés sikeresebb szövetség létezik két eltérő faj egyedei között, mint a kutya – ember kapcsolat. Évezredek óta élünk együtt, és közben folyamatosan tanulunk egymástól és egymásról. A legújabb időkben a tudományos érdeklődés is a kutyák felé irányult, számos kutatásban vizsgálják a kommunikációjukat és a viselkedésüket. Talán ezzel párhuzamosan „demokratizálódik” is a viszonyunk. Már nem csak az számít, hogy az ember mit akar, milyen parancsot ad a kutyának és hogy az engedelmesen teljesítse, hanem a kutya „érdekei”, jólléte és érzései is egyre nagyobb figyelmet kapnak.

Mint minden jó kapcsolat, a kutya – ember viszony is folyamatosan fejlődik, szeretnénk benne egyre jobbak lenni, mindkettőnk boldogsága és kiegyensúlyozottsága érdekében. Az alábbiakban öt olyan gyakori viselkedésről lesz szó, amelyek helyett lehet, hogy érdemes más alternatívákat választanunk, ha harmonikusabb kutya – gazdi viszonyra törekszünk.

Parancsszavak használata testbeszéd helyett

A kutyák mesterien olvasnak a testbeszédünkből. Innen tudják például, hogy balról vagy jobbról kerüljenek meg egy oszlopot séta közben. Az emberek viszont a tudatos kommunikációjuk nagy részét verbálisan teszik. Természetesen a kutyák képesek a parancsszavak megtanulására, de segíthetjük őket, hogy könnyebben rájöjjenek, mit szeretnénk, ha a testbeszédünket is használjuk.

Csapatépítő gyakorlat: Próbáld ki, hogy milyen csak a testbeszédeddel kommunikálni a kutyád felé! Te is sokat tanulhatsz belőle, hogy tudatosabban használod a gesztusokat, más részről pedig érdekes megtapasztalni, hogy milyen könnyedén ért meg a kutyád szavak nélkül is.

Bár a kutyák ösztönösen jobban értelmezik a testbeszédünket, mint a szavainkat, egy friss kutatásban azt olvashatjuk, hogy a gügyögést kifejezetten kedvelik és megnyugtatónak találják.

Séta – szaglászás nélkül

Képzeld el, hogy egy gyönyörű tengerparton sétálsz, a nap éppen lebukik a látóhatáron… És mindezt nincs időd megcsodálni, mert valaki siettet. Valahogy ilyen lehet a kutyák számára az a séta, amikor nem hagyjuk őket szaglászni. Hasonlóan az előző esethez, itt is a két faj érzékelésének eltéréséből adódik a különbség. Míg az ember elsősorban vizuális lény, addig a kutyák szaglása és hallása fejlettebb, és elsősorban a szagok hordoznak számukra információt.

Természetesen nincs mindig idő és tér a szagsétákra, de ha teheted, minél többször vidd kutyádat ilyen izgalmas kirándulásokra. Bővebben egy előző cikkünkben írtunk erről.

Szervezetlen napirend

Míg az emberek között sokan ösztönösen osztják be a napjukat, és ad hoc történnek velük az események, addig a kutyák számára nagyon fontos a rendszer és a rutin az életben.

Kutatók egyenesen azt állítják, hogy a rutinszerű dolgok betartásából érzi a kutya igazán a gazdája szeretetét, ettől érzik magukat biztonságban.

A pontos napirend segíti a kutyákat a „jó viselkedésben”. Ha például mindig ugyanakkor és ugyanott dolgozol, a kutyád megtanulja, hogy ez a munkaidőd, és nem zavar, hanem nyugodtan pihen. Az étkezések és a séta rendszere pedig segít, hogy tökéletesen működjön a szobatisztaság.

Fontos, hogy már egészen kölyökkorban elkezdjük a napirend szervezését és tartsuk magunkat az időpontokhoz. A kiszámíthatóság átlátható a kutyánk számára is, így sokkal kevesebb stresszhelyzetet kell megélnie, mint egy össze-vissza életvitelben.

Ölelgetés

Az ölelés a szeretet, a támogatás, az együttérzés kifejezésére szinte minden emberi kultúrában – sőt, még a főemlősök között is – elterjedt gesztus. A kutyák azonban nem ölelgetik egymást. Ennek részben fiziológiai okai vannak, hiszen nincs karjuk, amelyet ölelésre használhatnának. A kutyák testbeszédében a mellső lábak ráhelyezése a másik kutya hátára a dominancia jele.

Nem tudhatjuk, hogy a kutyák az emberi öleléshez is ugyanezt a jelentést társítják, tény viszont, hogy az Egyesült Államokban a kutyaharapásos esetek jelentős része a kutya személyes terébe való túlzott beférkőzés miatt történt (gyömöszölés, ölelés, stb.). Míg számos kutya elviseli a gazdája ölelését és testi közelségét, addig vannak, akik azonnal támadásba lendülnek, ha behatolnak a személyes terükbe. Az emberekhez hasonlóan, a kutyák sem szeretik, ha olyanok fogdossák őket, akiknek ezt nem engedik meg.

Állandóan elvárjuk tőle a barátságos viselkedést

A kulturált, jól nevelt ember mindenkivel kedves, barátságos. Még az utálatos szomszédot sem hagyjuk faképnél, és a nemszeretem kollégákra sem csapjuk rá az ajtót. A kutyák is különbséget tesznek más emberek és más kutyák között: vannak, akiket kedvelnek és vannak, akiket nem. Vannak, akikkel szívesen játszanak és vannak, akikkel nem.

Ennek ellenére gyakran rángatjuk bele a kutyáinkat egy csomó olyan társas helyzetbe, amelyben nem érzik jól magukat. Például hagyjuk, hogy idegenek simogassák. Hagyjuk, hogy kisgyerekek dögönyözzék. Hagyjuk, hogy a másik kutya odamenjen hozzá az utcán. És még sorolhatnám. Mert azt hisszük, hogy attól „jól nevelt” egy kutya, ha bármit meg lehet vele csinálni.

Csapatépítő gyakorlat: Legközelebb, ha (idegen) kutyával vagy emberrel találkoztok, figyeld meg a kutyád viselkedését! Ha nyílt a testbeszéde, lelkesen csóválja a farkát és az idegen felé fordul, akkor valószínűleg nincs ellenére a kontaktus. Ha viszont behúzza a farkát és hozzád bújik, hátrál, akkor inkább elkerülné a további közeledést. Ilyenkor mondd meg nyugodtan a másik embernek, hogy nem szabad megsimogatni, vagy ne engedje közelebb a kutyáját.

(Minden kutya más és más, vannak, akiket nem zavar az ölelés és a puszi és akár ötven parancsszót is megértenek. A fenti lista inkább gondolatébresztőnek íródott, rávilágít pár kérdésre és arra ösztönöz, hogy folyamatosan új szemmel figyeljük négylábú társunkat és együtt fejlődjünk vele.)


Szerző: Bujdosó-Szalay Adél / Kutyabarát.hu
Forrás: https://barkingroyalty.com/things-humans-do-dogs-hate/
Képek: pexels.

The post 5 bevett viselkedés amelyekről a kutyánk lehet, hogy másképp vélekedik appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>