kiállítás - Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová https://kutyabarat.hu/cimke/kiallitas/ Kutyás és kutyabarát szállások, éttermek, kávézók, munkahelyek, üzletek és kutyás cikkek, rendezvények, programok. Minden, ami kutya és kutyabarát hely. Thu, 14 Apr 2022 08:03:39 +0000 hu hourly 1 Magyar katonákról és kutya bajtársaikról nyílt kiállítás Budapesten https://kutyabarat.hu/kutyabarat_hirek/115222/magyar_katonakrol_es_kutya_bajtarsaikrol_nyilt_kiallitas_budapesten/ Thu, 14 Apr 2022 08:03:39 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=115222

The post Magyar katonákról és kutya bajtársaikról nyílt kiállítás Budapesten appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>

Különleges időszaki kül-és beltéri kiállítás nyílt a Hadtörténeti Intézet és Múzeumban. A „Négylábú bajtársak – katonák és kutyák” című kiállítás a hadsereg kötelékében szolgáló kutyákat mutatja be. A kiállítás több évtizedet foglal magába, egészen az Osztrák-Magyar Monarchia időszakától napjainkig enged betekintést a katonakutyák életébe. A tárlatot március 28-ig lehet megtekinteni a budai Várban, a Hadtörténeti Intézet és Múzeumban.

Négylábú bajtársak

A tárlaton már az első világháborúban szolgálatot teljesített kutyákról is láthatók fotók. Ebben a háborúban leginkább egészségügyi és vontató kutyák segítették a katonákat. Az időben előre haladva a Magyar Néphadsereg határőr kutyái is megelevenednek a képeken. Láthatjuk a napjainkban szolgálatot teljesítő kutyákat is. A Magyar Honvédség kötelékében szolgáló robbanóanyag-kereső, járőr- és őrző-védő kutyáit, kiképzőit és vezetőit is megismerhetjük.

Már az 1800-as években is szolgáltak és védtek

A korabeli feljegyzések szerint először a német-francia háborút követően, 1872-ben, a francia hadsereg sorai között léptek szolgálatba kutyák. Számos kutya segítette az Osztrák-Magyar Monarchiát is az első világháborúban. Használták őket sebesültek felkutatására és szállítására. A kutyákat Bécsben képezték ki, voltak császári, királyi és honvéd kutyák is. A két világháború között sem maradtak munka nélkül a négylábú katonák. A Magyar Királyi Honvédség kötelékében az új határok rendfenntartásában segítették a határőröket.

Egyre több területen alkalmazták őket

Az első világháború után egyre több területen kezdték el használni a kutyák segítségét.
Németországban például gázfigyelő szolgálatra tanították be őket, a szovjet Vörös Hadseregben pedig harckocsi elhárító kutyákat képeztek ki. Az ő feladatuk a tankok kiiktatása volt. A második világháborúban már szinte az összes hadsereg használt kutyákat, az első világháborúhoz hasonlóan lőszer- és egészségügyi készletszállításra.

Amerika – K9

Az amerikai hadseregben 1942-ben kezdték el a K9 hadikutya programot. A kutyákat egy alapkiképzés után speciális képzésekre vezényelték. Őrkutyák, járőr kutyák, futár-és aknakereső kutyák kerültek ki a képzésekről, munkájuk pedig lassan nélkülözhetetlenné vált a hadseregben. A második világháború után a Magyarországon állomásozó szovjet kutyás csapatok segítették a katonákat az aknamentesítésben.  Napjainkban a Magyar Honvédség öt kutyás alegységgel dolgozik.Robbanóanyag-kereső, őrző-védő és járőrkutyákat képeznek ki és foglalkoztatnak.

Bohata Krisztina

(Kutyabarát.hu)

Forrás: MTI

The post Magyar katonákról és kutya bajtársaikról nyílt kiállítás Budapesten appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Kutyás fotókiállítás nyílt a Mai Manó Házban https://kutyabarat.hu/kultura_muveszet/94872/kutyas_fotokiallitas_nyilt_a_mai_mano_hazban/ Wed, 27 Nov 2019 13:03:26 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=94872 Kutyás fotókiállítás

A kutyák családtagok, szőrös gyermekeink lettek. A vadon megtestesítői, ugyanakkor otthonainkban mintha különleges emberekké válnának. Úgy viselkednek, mint mi, olyanok, […]

The post Kutyás fotókiállítás nyílt a Mai Manó Házban appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Kutyás fotókiállítás

A kutyák családtagok, szőrös gyermekeink lettek. A vadon megtestesítői, ugyanakkor otthonainkban mintha különleges emberekké válnának.
Úgy viselkednek, mint mi, olyanok, mint mi, mégis egy másik világból való fajt alkotnak.

A kutyák szerepe az emberi társadalomban folyamatosan változik. Vadásztársból a nyáj, majd a ház őrzőjévé váltak, egyre közelebb kerültek a portához, és a szívünkhöz. A XIX-XX. században már irodalma volt a kutyáknak, elkezdtünk foglalkozni velük mint az életünk részeivel, majd a tudományos érdeklődés középpontjába kerültek. Maija Astikainen a kutyák a modern társadalomban betöltött szerepét vizsgálja, különös tekintettel arra, hogy a „pet”-ből (kedvenc) hogyan lesz „furbaby” (szőrös gyermek).

A Helsinkiben élő fotóművész One-Dog policy sorozatában az antropomorfizmussal, azaz az állatok emberi tulajdonságokkal való felruházásával játszik: a kutyákat emberekre jellemző szerepekkel ruházza fel, így tesznek szert a néző szemében emberi tulajdonságokra.

A kutyás fotókiállítás 2020. január 5-ig tekinthető meg a Mai Manó Házban, akár saját négylábúnk kíséretében is .

Bujdosó-Szalay Adél / Kutyabarát.hu
Forrás: maimano.hu

The post Kutyás fotókiállítás nyílt a Mai Manó Házban appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Töretlen a népszerűsége a tavaly megnyílt Tacskómúzeumnak https://kutyabarat.hu/kutyabarat_hirek/84956/toretlen_a_nepszerusege_a_tavaly_megnyilt_tacskomuzeumnak/ Mon, 24 Jun 2019 06:18:52 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=84956

Az 1972-es müncheni olimpiai játékok kabalaállata, egy kék, sárga, zöld és narancs színekben pompázó plüss tacskó volt, aki a Waldi névre hallgatott. Waldi jelképezte a kitartást és az ügyességet, amely minden olimpiai sportoló sajátja, és a tacskó fajtára oly jellemző tulajdonságok. Előtte, és a többi fajtatársa előtt tiszteleg a tavaly áprilisban nyílt tacskómúzeum kiállítása.

The post Töretlen a népszerűsége a tavaly megnyílt Tacskómúzeumnak appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>

A Passauban, Bajorországban található tárlat 4500 kiállítási tárgyat mutat be, ezzel a világ legnagyobb tacskó tematikájú gyűjteménye. Megálmodói, Josef Kübleck és Oliver Storz virágkötészettel foglalkoztak, mielőtt a tacsiknak szentelték az idejüket. A kiállítási tárgyak között találhatók bélyegek, tálak, játékok, plüssök, sótartók, szobrok, művészi nyomatok, kerámia szobrocskák, söröskorsók és Picasso híres tacskó vázlatának egy nyomata is. A kiállítás két állandó házigazdája Seppi és Moni, az ötletgazdák tacskói, de természetesen minden kutyát szívesen látnak.

A tacskók egész Németországban, de különösen Bayernben hatalmas népszerűségnek örvendenek, az ország szimbólumaként is gyakran tekintenek a fajtára. A tacskót Németországban tenyésztették ki, eredetileg róka és borzvadászatra (innen ered a neve is: Dachshund; a Dachs németül borzot jelent). II. Vilmos német császár imádott tacskója, aki vadászatokon és a mindennapokban is társa volt például saját sírkövet is kapott. A németek szeretik és büszkék a tacskóra, még egy mondásban is szerepel: “Ha a tacskó a türkörbe néz, egy oroszlánt lát.”

Bujdosó-Szalay Adél

(Kutyabarát.hu)

Forrás: The Bark; indexkép: Brigitte Werner képe a Pixabay -en.

The post Töretlen a népszerűsége a tavaly megnyílt Tacskómúzeumnak appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Egy kiállítás a kutya-gazdi kapcsolat legszebb és legfontosabb pillanatairól https://kutyabarat.hu/kutyabarat_hirek/82924/egy_kiallitas_a_kutya_gazdi_kapcsolat_legszebb_es_legfontosabb_pillanatairol/ Mon, 13 May 2019 14:46:23 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=82924

The post Egy kiállítás a kutya-gazdi kapcsolat legszebb és legfontosabb pillanatairól appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>

Akik május 11-én ott voltak Óbudán a Kutyabarát Napon, azok közé a szerencsések közé tartoznak, akik már látták a kiállítás csodaszép vászonképeit, melyek szavak nélkül mesélnek nekünk a kutya-gazdi kapcsolat megfogalmazhatatlan kötelékéről.

A kiállítás megnyitóján Chikán Erikával beszélgettünk kutyákról, aktokról, elkapott pillanatokról és a gazdis létről.

Mikor kezdtél el kutyákat fotózni? 

Már a pályám kezdetén elkezdtem őket fotózni. Végigkísérték az életem, így természetes volt az is, hogy megörökítem nem csak a saját kutyáimat, hanem másokét is.

A kutyák szeretete már gyermekkorodban is jelen volt? 

Amikor megszülettem, már várt rám egy rövidszőrű magyar vizsla, aki kisgyermek koromban meghatározta a kutyák iránti rajongásom. Mindig volt kutya a ház körül, amikor begyűjtöttem az elkóborolt ebeket, akkor több is. 

Nemcsak kutyákat, hanem embereket is fotózol, sőt egy igen intim műfajban, ami nem más, mint a művészi akt. Erről mesélnél egy pár szót? 

Igen, a művészi akt a másik szerelem! Ezeken a fotókon az emberi test szépségét igyekszem megmutatni ízléses formában, különböző fényeket használva. Számomra az is fontos hogy a modellem jól érezze magát a fotózás során, teljes mértékben ellazuljon és akkor jön létre a csoda. Nem egy könnyű műfa,j de pont ezért szeretem. Mindenki más és más, ezáltal a személyiségéhez is igazodnom kell. Sokszor hallottam már vissza hogy ez egy önbizalom tréning is, jót tesz a női léleknek és a végeredménnyel együtt egy csodás emlék.

Visszakanyarodva a kutyákhoz, mit gondolsz, mi az a legfontosabb dolog, amit az elmúlt 10 évben tanultál tőlük a közös munkák során? 

A kutyás fotózás is nagy kihívás, de ha szeretsz valamit és szívből jön, akkor már nem is olyan nehéz. A kitartás, az alázat és a feltétel nélküli szeretet és elfogadás az, amit tanultam az elmúlt időszakban a kutyákkal való munkám során. Nem szabad türelmetlennek lenni egy olyan kutyával aki fél, vagy még csak fiatal és bohókás. Eljön a pillanat amikor feloldódik vagy lehiggad és akkor kell vele együtt dolgozni. Ha a gazdi ideges, azt a kutya is megérzi. A sok inger, illat és az idegen hely eltereli a kutya figyelmét és ezt türelemmel kell kezelni. Ami még nagyon fontos a munkám során az alázat. Mindig ugyanolyan kitartással és figyelemmel kell végeznem a munkát mert minden kutya modellem más jellem, más lélek, különböző nevelést kaptak, más környezetből jöttek és ennek függvényében kell alkalmazkodni hozzájuk is. Ami a legfontosabb hogy a kutya valódi jelleme tükröződjön a képeken.

Hogy néz ki nálad egy kutya-gazdi fotózás? 

A fotózás többnyire vidám, felszabadult hangulatban zajlik amikor megy a bolondozás, játszadozás de van olyan is, amikor meghitt a hangulat. Nem csinálunk mesterkélt pózokat, inkább csak olyanokat amikre a kutya is hajlandó. Az a jó, ha szívesen áll bele bizonyos feladatokba és így  a meghitt pillanatok is őszinték.

Jelenleg a 3K Kulturális Központnan látható a Lélekpóráz című kiállításod, melynek május 11-én volt a telt házas megnyitója. Miről szól ez a tárlat és mit jelent számodra? 

Köszönetet szeretnék mondani mindazoknak, akik lehetővé tették, hogy ezeket a képeket megmutathatom ilyen formában is a nagyközönség számára. Nagyon sokan voltak kíváncsiak a fotókra és remélem még többen megnézik majd az elkövetkezendő egy hónapban. Sokáig gondolkodtam, hogyan tudnám a legkifejezőbb és legrövidebb jelzővel leírni a képek mondanivalóját. Így született meg a Lélekpóráz cím. Egy láthatatlan kapocs ember és kutya között, ami mindig ott van a lelkükben egy életen keresztül. Különleges ez a kapcsolat és a közös fotókon ezt az egyediséget igyekszem átadni. A momentumot, ahogy egymásra néznek, ahogy abban a pillanatban megszűnik számukra a külvilág. A lényeg, hogy az ilyen jellegű fotózás emléket állít, újra vizualizál megélt pillanatokat és érzéseket. Szívünkben, fejünkben mindig ott lesznek a közös élmények emlékei. A célom azonban az, hogy egy-egy sorozattal felidézzem a gazdiban kutyája igazi jellemét, egyéniségét, hogy amikor évek múltán előkerülnek a képek, azok mintegy kapcsolóként emlékek áradatát indítsák el, és újra megfogalmazódjon a gazdiban: ő az enyém volt és én az övé.

Chickán Erika Lélekpóráz című kiállítása, a 3K Kaszásdűlői Kultúrális Központban látható június 8-ig, nyitvatartási időben.

Bohata Krisztina
(Kutyabarát.hu)
Fotók: Varga Dávid

The post Egy kiállítás a kutya-gazdi kapcsolat legszebb és legfontosabb pillanatairól appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>