felelős gazda - Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová https://kutyabarat.hu/cimke/felelos_gazda/ Kutyás és kutyabarát szállások, éttermek, kávézók, munkahelyek, üzletek és kutyás cikkek, rendezvények, programok. Minden, ami kutya és kutyabarát hely. Mon, 22 Jun 2020 10:30:49 +0000 hu hourly 1 Tudatosak, de tájékozatlanok a magyar gazdik https://kutyabarat.hu/egeszseg/101927/tudatosak_de_tajekozatlanok_a_magyar_gazdik/ Mon, 22 Jun 2020 10:30:49 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=101927 Bayer

Az ivartalanítást tartják a legkevésbé fontosnak a hazai kutyatartók.

The post Tudatosak, de tájékozatlanok a magyar gazdik appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Bayer

A védőoltást és az élősködők elleni védekezést tartják a legfontosabb egészségügyi intézkedésnek a magyar kutyások, miközben az ivartalanítást azok is elhanyagolhatónak vélik, akik felelős gazdának vallják magukat. A szúnyogok, kullancsok, bolhák ellen a legtöbben csak tavasszal és nyáron védekeznek, és az ellenük használt készítmények hatóanyagaival sincsenek sokan tisztában. A Bayer májusban kérdezett meg háromezer felelős gazdit, és az eredményekből az is jól látszik, hogy a szobakutyákról többet, és jobban is gondoskodnak, mint a kertben élő társaikról.

A nyár általában a szúnyogok elleni védekezésről szól az állattartóknál, az eddigi hideg időnek köszönhetően viszont valószínűleg még hosszú hetekig a kullancsoké lesz a főszerep. Azon túl, hogy kellemetlen a csípésük, a vérszívók rengeteg betegséget is terjesztenek, amelyek emberre és állatra is komoly veszélyt jelent. Az egyik gyógyszergyártó vállalat ezért májusban felmérést végzett a magyar kutyások körében, hogy kiderítse, mennyire óvják kedvencüket az élősködőktől.

A kutatásbók kiderül, hogy a gazdik körében legnépszerűbb egészségügyi intézkedés egyértelműen a védőoltás, a kitöltők 99 százaléka fontosnak tartja, és rendszeresen be is olttatja a kutyáját. A második helyen az élősködők elleni védekezés (98%), a harmadik helyen a rendszeres féreghajtás (95%) áll a gazdik fontossági sorrendjében, az ivartalanításnál viszont még a szőr és fogápolást is fontosabbnak tartották.

„A nőstény kutyák ivartalanítása fontos, hogy elkerülhessük a nem kívánt vemhességet, illetve a nem ivartalanított állatokban gyakran előforduló betegségeket (álvemhesség, méhgyulladás, emlődaganat, méhdaganat, petefészekciszta). Kan kutyák ivartalanításával elkerülhetjük a heredaganatok kialakulását, a prosztatabántalmakat, illetve végbéltájéki daganatok, gátsérv kialakulását is” – mondta el Olaszy Krisztián, a Rákosligeti Állatorvosi Rendelőintézet vezetője.

 

A felmérést végző szakértők szerint az ivartalanítás népszerűtlenségének anyagi okai is lehetnek. Kutyatartóként az általános egészségügyi intézkedések között az ivartalanítás a legköltségesebb beavatkozás, amivel nem minden gazdi számol az örökbefogadás előtt. A szakértők szerint a magyar kutyatartók gyakran nem engedhetik meg maguknak, hogy a kedvencüknek a megfelelő egészségügyi ellátást biztosítsák, ezért arra kérnek minden leendő gazdit, hogy az örökbefogadás előtt ennek anyagi következményeit is mérjék fel.

A kérdőívet kitöltő gazdik többsége nem csak fontosnak tartja, de védekezik is az élősködők ellen. A legtöbben cseppeket használnak, de csak 7 százalékkal kevesebben tablettát, a válaszadók közel egyharmada pedig speciális nyakörvvel tartja távol az élősködőket a kedvencétől. Azt viszont csak kevesen tudták megállapítani, hogy az általuk alkalmazott megoldás hogyan véd, és hogy a szerek ellenére miért találtak mégis kullancsot a kutyájukban.

„Az élősködők elleni védekezésben két, jól elkülöníthető kategóriát különböztethetünk meg: az egyik típus a véráramba kerül, a másik a zsírrétegben szívódik fel. Míg az első esetben a kullancsoknak, szúnyogoknak meg kell csípniük az állatot, a második esetben az élősködők már akkor elpusztulnak, amikor a kutya szőréhez érnek. Ezért nevezik az utóbbit repellens, vagyis táplálkozás ellenes hatásnak” – jegyezte meg Olaszy Krisztián. A csípés nélküli védekezést a megkérdezettek 91 százaléka – miután megtudta a különbséget –  szimpatikusabbnak talált a nem repellens készítményekkel szemben.

A kérdőív eredménye arra is rámutatott, hogy a 8 leggyakoribb kutyákat érintő betegség közül melyekről hallottak már a gazdik. A legismertebb egyértelműen a veszettség és a szúnyogok által terjesztett szívférgesség, ezeket a megkérdezettek 99 százaléka ismerte. A szintén gyakori, de kevésbé ismert betegségekről, mint a fertőző májgyulladást, a kennelköhögést és a kullancsok terjesztette babéziózisról viszont csak a válaszadók fele hallott.

A kutatás érdekes eredményeket hozott azzal kapcsolatosan is, hogy mennyire tudatosak és felelősek  a kertben és a lakásban tartott ebek gazdái. Az adatok egyértelműen rávilágítotak arra, hogy a benti kutyusokkal több aktív időt töltenek, sokkal gyakrabban viszik őket állatorvoshoz, és tulajdonosaik többsége minden fontos állategészségügyi intézkedést is megtesz az érdekükben. A szobakutyákkal a kérdőívet kitöltő gazdik 76 százaléka 3 vagy több órát tölt el játékkal, sétával, tanulással, a kertben kutyát tartó gazdiknak csak 37 százaléka vallotta ugyan ezt. Az arányok hasonlóan az ivartalanítást illetően is – míg a lakásban tartott kedvencek 71, a kertben élő ebek 45 százaléka van ivartalanítva a válaszok alapján.

Forrás és fotó: Bayer Animal Health

The post Tudatosak, de tájékozatlanok a magyar gazdik appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
6 tipp, hogyan segíthetünk kutyánknak átvészelni a viharokat https://kutyabarat.hu/hasznos_tanacsok/76264/6_tipp_hogyan_segithetunk_kutyanknak_atveszelni_a_viharokat/ Wed, 10 Jun 2020 07:00:00 +0000 https://kutyabarat.hu/egyeb/76264/6_tipp_hogyan_segithetunk_kutyanknak_atveszelni_a_viharokat/

Júniusban gyakoriak a hirtelen támadt, dörgéssel, villámlással járó viharok. A hirtelen hőmérséklet-, és légnyomásváltozás a kutyákra is hat. Nagyon sok […]

The post 6 tipp, hogyan segíthetünk kutyánknak átvészelni a viharokat appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>

Júniusban gyakoriak a hirtelen támadt, dörgéssel, villámlással járó viharok. A hirtelen hőmérséklet-, és légnyomásváltozás a kutyákra is hat. Nagyon sok négylábú fél, vagy egyenesen retteg a viharban. Mit tehetünk ilyenkor? Nézzünk 6 tippet, hogyan enyhíthetjük kutyánk félelmét.

A kutyák gyakran már előre jelzik a vihar közeledtét, mivel ők érzékelik a légköri nyomás változását is. Vannak olyan ebek, akik már ilyenkor nagyon idegesek, rágnak, fel-alá járkálnak, túlzottan lihegnek vagy folyamatosan ugatnak. Fontos, hogy ilyen esetben nyugodtak maradjunk, ezzel is segítve a kutyának nyugalma megtartásában a vihar alatt.

Az alábbi 6 tipp segíthet a nyugalom megőrzésében:

1. Biztonságos zug

Alakíts ki egy olyan területet, ahová a kutya el tud vonulni, ha kényelmetlenül érzi magát a vihar alatt. Az a lényeg, hogy legyen számára egy kis kényelmes zug, ahová nem jut be a fény és a zaj. Ez lesz az ő személyes „viharbunkere”. Tudni fogja, hogy ide tud behúzódni a viharok alatt, és azt is, hogy itt biztonságban van.

2. Minden ajtót, ablakot, kaput tarts zárva!

A kutyák nagyon meg tudnak ijedni a váratlan zajoktól, pánikba eshetnek és menekülni kezdenek. A villámlás és a mennydörgés gyakran vált ki ilyen reakciót belőlük. Nem szabad megadni az esélyt a menekülésre, ügyelni kell arra, hogy minden ajtó és ablak zárva legyen. Mint mindig, ilyenkor is fontos, hogy kutyád azonosítható legyen, ha mégis megtörténne a baj. A chip mellett egy telefonszámmal ellátott biléta is legyen a nyakörvén, sokszor ennek segítségével hamarabb hazakerülhet.

3. Nevezz ki egy „viharruhát”

A tapasztalat az, hogy ha a kutyára egy ruhát adsz, az sokszor segít neki a különböző szorongások miatti félelem legyőzésében. A ruha enyhe nyomást gyakorol a testére, hasonlóan a bepólyázott csecsemőhöz, megnyugtatja és csökkenti a szorongását.

A következő tipp, talán kicsit nehéz lesz, de nagyon fontos …

4. Ne kényeztesd, simogasd túlságosan

Azzal, hogy nyugtatgatni próbálod, átöleled, simogatod, lehet, hogy több kárt okozol, mint hasznot (bár megjegyezzük, egyes kutyapszichológiával foglalkozó cikkek pont az ellenkezőjét írják…). A kutya azt fogja érzékelni, hogy valami nincs rendben, és még idegesebb lesz. A túlzott kényeztetés helyett egyszerűen maradj nyugodt és határozott, legyél támogató, de nem túlságosan kényeztető.  Fontos, hogy ilyenkor soha ne büntesd a viselkedése miatt!

5. Zavaró tényezők

Próbáld meg valamivel elterelni a figyelmét a félelmetes hangokról és fényekről. Játssz vele, dobálj labdát, vagy próbáljatok ki valami új játékot. Ha úgy látod, hogy ez jó megoldás, akkor  – sok ismétléssel – a játék és a vihar között pozitív asszociációt alakíthatsz ki. Olyan dolgot találj ki amit mindketten élveztek!


fotó: smartpetsstore.com

6. Irányítsd a szorongásait

A kutyák átveszik a gazda energiáját, ideges, feszült energiád azonnal átmegy a kutyára. Vihar idején is próbálj nyugodt és összeszedett maradni, és ez segít majd a kutyának is megnyugodni. Beszélj hozzá boldog és nyugodt hangon, nevess, amikor csak lehet.

(Kutyabarát.hu)

forrás: blog.theanimalrescuesite, indexkép: darwinmyvetservice.com.au

The post 6 tipp, hogyan segíthetünk kutyánknak átvészelni a viharokat appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Beengedjem félős kutyámat, ha vihar van? A válasz egyértelmű igen! https://kutyabarat.hu/hasznos_tanacsok/78323/beengedjem_e_felos_kutyamat_ha_vihar_van_a_valasz_minden_esetben_igen/ Tue, 28 Jan 2020 23:00:00 +0000 https://kutyabarat.hu/egyeb/78323/beengedjem_e_felos_kutyamat_ha_vihar_van_a_valasz_minden_esetben_igen/ vihar

A kutyák többsége nem hogy nem szereti a hirtelen, hangos zajokat, de egyenes fél tőle. Hatalmas stresszt élnek át például […]

The post Beengedjem félős kutyámat, ha vihar van? A válasz egyértelmű igen! appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
vihar

A kutyák többsége nem hogy nem szereti a hirtelen, hangos zajokat, de egyenes fél tőle. Hatalmas stresszt élnek át például a viharok alatt, amelyet ugyan nem tudunk életükből kihagyni, de tudjuk megfelelően kezelni, hogy ne okozzunk vele még nagyobb bajt. És ha feltesszük a kérdést, hogy jó-e, ha beengedjük kutyánkat a lakásba, ha vihar van, a válasz minden esetben az, hogy igen! Soha ne tegyünk másképp.

A vihar súlyos szorongást okoz

Könnyű kiismerni kedvencünket, hogy vajon rosszul reagál-e a vihar okozta fény- és hanghatásokra. A stressz egyértelmű jelei a remegés, kapkodó mozdulatok, túl gyakori ásítás, vinnyogás, megnövekedett ivás, túlzott ugatás vagy ezen viselkedések kombinációja. Ilyen szituációban gyakori a sérülés vagy az elveszés veszélye.

Nem babusgatni kell, de nem is szabad cserbenhagyni

A kutyák nagyon erősen függnek a gazdi hangulatától, így ha kedvencünk stresszel, semmiképp sem szabad aggodalmaskodásunkat kimutatni, vagy saját magunknak stresszelni kutyánk szorongását látva.
A kulcs a biztonságos környezet biztosítása, egy magabiztos vezető megmutatása, akire számíthat, ezt pedig nem lehet elérni, ha cserbenhagyjuk.

Soha ne hagyjuk magára!

Vezetőként, gazdiként az a kötelességünk, hogy iránymutatást adjunk egy szorongással teli helyzetben. Nem bízhatjuk kutyánkra a döntést, hogy a félelmeit hogy kezelje: szökéssel, károkozással akár önmagában is. Ahogy minden adott szituációban – buszra szálláskor, másik kutyával szemben vagy egy biciklist látva – ekkor is nekünk kell meghatároznunk, hogy a vihar alatt mi az elvárt viselkedés az állattól, és ezt el is kell érnünk, hogy megfeleljen neki.

A sokkterápia nem megoldás

Nem tehetjük ki egy általa értelmezhetetlen helyzetnek, hiszen azt nem fogja érteni, miért él át ijesztő zajokat, de azt érteni fogja, hogy mi mit várunk el tőle. Adjunk neki parancsokat, feladatokat, amelyeket teljesítenie kell, egyrészt figyelem elterelő hatása van, másrészt hosszú távon eléri, hogy a viharra ne koncentráljon teljes erejével stressz faktorként, hiszen a gazdi is így tesz.

Az ablakon keresztül látja, de nem érzi.

Ha kedvencünknek elég biztonságérzetet ad az, hogyha beengedjük magunk mellé és megnyugodni látszik, akkor hagyhatjuk, hogy nézze az esőt, vihart az ablakból, a biztonságos közegből.

A babusgatás káros? Vagy mégsem?

Erről eltérnek a nézetek, hiszen sokáig azt ajánlották a szakemberek, hogy ne simogassuk, babusgassuk a kutyát ilyen helyzetekben, majd olyan tanulmányok is megjelentek, ami szerint nyugodtan simogassuk, akár öleljük meg kutyánkat ilyen stresszhelyzetben. Kutyánk ilyenkor talán különösen vágyik a testi kontaktusra, de azért az egészséges egyensúlyt találjuk meg.

–  Segítsük a rejtőzését!

A kutyák többsége ösztöneinél fogva búvóhelyet keres a vihar elől. Ha így van, készítsük elő a biztonságos helyeket, ahol sem kedvencünknek, sem a környezetünknek nem eshet baja. Ha talált egy helyet, amely megfelel neki, próbáljuk meg nem kimozdítani onnan.

Kapcsoljunk be hangot adó készüléket!

Televízió, rádió – hatásosak lehetnek, hogy csökkentsék a kintről érkező zaj súlyát.

Húzzuk be a függönyt!

Ha kutyánk a végletekig szorong a kinti vihartól, igyekezzünk kontrollálni a látványt, hogy minél kevesebb jusson el hozzá.

Csakis extrém esetben alkalmazzunk nyugtatót!

Legvégső esetben, állatorvossal és kiképzővel való konzultáció után nyúljunk a szerekhez. Az elsődleges cél mindig a viharhoz való hozzászoktatás legyen, és ne egy öntudatlan állapot.

Ha nem engedjük be magunk mellé, a fenti pontok egyikét sem tudjuk úgy elvégezni, hogy kutyánk testi épségét garantáljuk. Ha tőlünk kapja az élelmet, nem pedig vadásznia kell érte, ha nem mehet el az utcákon csatangolni, amikor csak kedve tartja, akkor nem engedhetjük meg neki azt sem, hogy a viharok okozta stressz hatása alatt egyedül hozzon döntéseket, amelyben kénytelen saját maga biztonságáért tenni, mert mi, gazdik cserbenhagytuk.

(Kutyabarát.hu)

Forrás és fotók: Telegraph

The post Beengedjem félős kutyámat, ha vihar van? A válasz egyértelmű igen! appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>