betegség - Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová https://kutyabarat.hu/cimke/betegseg/ Kutyás és kutyabarát szállások, éttermek, kávézók, munkahelyek, üzletek és kutyás cikkek, rendezvények, programok. Minden, ami kutya és kutyabarát hely. Fri, 16 Apr 2021 19:38:33 +0000 hu hourly 1 Fanconi-szindróma: A nassolás ára? https://kutyabarat.hu/egeszseg/108475/fanconi_szindroma_a_nassolas_ara/ Thu, 15 Apr 2021 09:07:17 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=108475 Fanconi index

A Fanconi-szindróma (vagy vesecsatorna-betegség) következtében a vizeletben felhalmozódnak a cukrok, foszfátok, aminosavak és bikarbonátok. Ennek tünete a sötétebb, „sűrűbb” vizelet. […]

The post Fanconi-szindróma: A nassolás ára? appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Fanconi index

A Fanconi-szindróma (vagy vesecsatorna-betegség) következtében a vizeletben felhalmozódnak a cukrok, foszfátok, aminosavak és bikarbonátok. Ennek tünete a sötétebb, „sűrűbb” vizelet. A betegség lehet veleszületett, ebben az esetben már kölyökkorban jelentkeznek a tünetek, és elsősorban a basenjiket érinti. Az utóbbi 15 évben megfigyelték kutyáknál a szerzett formát is. (A Fanconi-szindróma nem összekeverendő a Fanconi-anémiával, amely egy ritka, örökletes betegség, amely kutyák körében nem jellemző.)

A szerzett Fanconi-szindróma elsősorban kistestű, legfeljebb közepes testű kutyákat érint. Általánosságban a felhalmozódó méreganyagoknak tulajdonítják a megjelenését, de egyelőre még folynak a kutatások a pontos kiváltó ok felderítésére.

Feltételezett okok

A méreganyag-elmélet azért tűnik megalapozottnak, mivel a kistestű kutyák az érintettek. Egy nagyobb testű kutya szervezete nagyobb eséllyel bánik el a környezetből, a mesterséges táplálékból és egyéb civilizációs forrásokból származó mérgekkel. Egy kistestű kutya esetében azonban kisebb mennyiség a tolerancia határa. Illetve, a kutyák kalóriaszükséglete nem testtömeg-arányos: azaz egy 10 kg-os kutya nem feleannyit eszik, mint egy 20 kg-os. Sőt, egy 8 kg-os kutyának éppenséggel több táplálékra van szüksége, mint egy 12 kg-osnak.

Megfigyelték továbbá azt is, hogy a világszerte szerzett Fanconi-szindrómával diagnosztizált kutyák rendszeresen fogyasztottak szárított jutalomfalatokat. Ilyenek például a nálunk is kapható szárított kacsanyak, marhamáj, bőrök, stb. Először arra gyanakodtak az orvosok, hogy a gyártók révén jut a rágcsákba túl nagy mennyiségű toxin, de úgy látszik, ez az elmélet nem helytálló. Számos országból, számos gyártó termékéről derült ki, hogy felelős lehet a Fanconi-szindróma kialakulásáért. Ezért úgy tűnik, hogy nem a gyártói felelőtlenség okolható.

A szárított húsok, belsőségek és egyéb testrészek rendkívül koncentráltak, mivel a nedvességtartalom eltávolításával körülbelül 10%-ra redukálják a tömeget. Tehát, 1 kg szárított marhamájban kb. 10-szer magasabb a toxinkoncentráció, mint 1 kg frissben. Így nem csoda, hogy a méreganyagok hamarabb elérik a kritikus szintet.

A Fanconi-szindróma tünetei

A tünetek viszonylag általánosak, számos más betegségre is utalhatnak, ezért mindenképpen állatorvoshoz kell fordulni, ha biztosat szeretnénk tudni. A Fanconi-szindrómát vér- és vizeletvizsgálattal (magas glükózszint a vizeletben, alacsony a vérben) lehet igazolni, a többi betegség kizárása mellett.

Gyakori tünetei:

  • kedvetlenség,
  • hányás,
  • étvágytalanság,
  • hasmenés,
  • gyakori vizelés,
  • szomjúság, gyakori ivás,
  • fogyás.

A betegség nem túl gyakori, de az elmúlt években jelentősen nőtt a diagnosztizált esetek száma. Érdemes tudni róla, és a tünetek jelentkezése esetén tájékoztatni az állatorvost arról, hogy ha a kutyánk nagy mennyiségben kap szárított jutalomfalatokat.


Szalay Adél / Kutyabarát.hu
Forrás: VCAHospitals; Perfect Cocker Spaniel.com; CanineGeneticDiseases.net; Kép: Photo by Iza Ponchie from Pexels.

The post Fanconi-szindróma: A nassolás ára? appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Lázas a kutyám? Hogyan ismerd fel és mit tegyél https://kutyabarat.hu/egeszseg/107383/lazas_a_kutyam_hogyan_ismerd_fel_es_mit_tegyel/ Thu, 18 Feb 2021 08:21:28 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=107383

The post Lázas a kutyám? Hogyan ismerd fel és mit tegyél appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>

Az kutyák testhője magasabb, mint az embereké, és amíg egy embernél a bőrén is érezni lehet a hőmérséklet emelkedését, a kutyánál nem fogjuk érezni a lázat a bundáján keresztül. De még akkor sem, ha közvetlenül a bőrét érintjük meg.

Hogyan és miért kell megmérni a kutya hőmérsékletét?

A kutya hőmérsékletének pontos mérésére a végbélbe helyezett digitális hőmérő szolgál. A hőmérő végét be kell kenni vazelinnel és úgy kell behelyezni a végbélnyílásba körülbelül 2 cm mélyen. Amennyiben van rá mód és ketten vagytok a kutyával, akkor az egyikőtök tartsa a kutya fejét és nyugtassa meg a kényelmetlen érzés közben. Sok kutya nehezen tűri ezt a procedúrát, de mivel minden kutya más, vannak, akiknek meg sem kottyan, szinte észre sem veszik. A hőmérsékletet csak akkor kell megmérni, ha a kutya láthatóan rosszul érzi magát. A rendszer mérés nem indokolt, különösen azért, mert egy kiadósabb futás után is megemelkedhet a hője, amivel semmi baj nincs. Valamint azt is tudni kell, hogy az idegen tárgy végbélnyílásba helyezése mindig jár némi kockázattal. A kutyák normál testhője 37,5 – 39,0 Celsius fok között van, tehát viszonylag tág határokon belül mozog. 39 Celsius fok felett azonban már lázról vagy túlmelegedésről beszélünk. A láz valamilyen betegség miatt jelentkezik, túlmelegedés (hőguta) pedig a környezet magas hőmérsékletének a jele.

A láz tünetei és okai kutyáknál

A lázas kutya tünetei enyhék és súlyosak is lehetnek attól függően, hogy milyen magas a hőmérséklet és mi okozza azt.

  • Letargia
  • Remegés/Hidegrázás
  • Hányás
  • Hasmenés
  • Étvágytalanság

A kutya lázának számos lehetséges oka van, de ezek általában az alábbi négy kategória egyikébe tartoznak: gyulladás, fertőzés, immunreakció vagy rák. Ha a kiterjedt diagnosztikai vizsgálatok ellenére sem lehet okot találni, akkor ismeretlen eredetű lázról beszélünk. A gyulladásából eredő láz leggyakoribb oka a hasnyálmirigy-gyulladás. A megemelkedett testhőmérséklet mellett a legtöbb, súlyos betegségben szenvedő kutyánál étvágytalanságot, hányást és gyengeséget is fel lehet fedezni.  Bakteriális fertőzés (pl. húgyúti fertőzés) gombás fertőzés vagy vírusfertőzés (pl. parvovírus) olyan immunreakciót válthat ki, mely lázat is okozhat, de egy oltás is képes lázat előidézni. Sajnos a láz rákos megbetegedés jele is lehet, de természetesen ezt szimplán a testhőből nem lehet megállapítani.

Mi a teendő, ha a kutyád lázas

Ha úgy látod, hogy kutyád nem érzi jól magát és nem okoz neki problémát egy lázmérés, akkor a leírtak szerint mérd meg a hőjét. Ha 39 Celsius fok felett van, mindenképpen vidd el orvoshoz. Amennyiben a láz mellett hányást, hasmenést vagy esetleg véres székletet is produkál, akkor kifejezetten sürgős ellátásra szorul. Soha ne kezd el otthon csillapítani a lázat, pláne nem emberi gyógyszerrel! Az ibuprofen például kifejezetten mérgező egy kutyának.

Bohata Krisztina

(Kutyabarát.hu)

Forrás: helathypets.mercola

The post Lázas a kutyám? Hogyan ismerd fel és mit tegyél appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Szimat https://kutyabarat.hu/kutyas_tarsadalom/106724/szimat/ Sun, 24 Jan 2021 08:29:35 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=106724 szimat index

A COVID-19 járvány folyamatos terjedésével együtt nő azoknak az ötleteknek a száma, amelyek segítségével megfékezhetővé, de legalábbis ellenőrizhetővé válhatna a […]

The post Szimat appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
szimat index

A COVID-19 járvány folyamatos terjedésével együtt nő azoknak az ötleteknek a száma, amelyek segítségével megfékezhetővé, de legalábbis ellenőrizhetővé válhatna a pandémia. Korábban írtunk róla, hogy többek között betegségek szimat alapján történő felismerésére képzett kutyákat is bevetnek. De vajon hogy működik ez? Vajon minden kutya alkalmas a feladatra? És honnan tudja a kutya, milyen szaga van a COVID-19-nek?

Nem csak kutyák, görények is

Köztudott, hogy számos állat szaglása jóval kifinomultabb, mint az emberé. Gazdiként tapasztalhatjuk, hogy a kutyák pontosan tudják, hogy mit rejt a zárt konzervdoboz vagy a szemetes. A kutyák szaglása nagyságrendekkel jobb, mint az embereké. Míg nekünk körülbelül 6 millió, kutyáinknak 300 millió szaglóreceptor áll rendelkezésére, így érthető, hogy ne okoz számukra gondot a számunkra érzékelhetetlen finomságú szagok detektálása.

Míg hozzánk képest lenyűgöző ez a szám, a kutyák nem a természet szaglóbajnokai. A vidrák, a menyétek és a vadászgörények még az ő teljesítményüket is felülmúlják. Összességében, a ragadozók szaglása jóval jobb, mint a növényevőké, azonban legyen bármilyen jó is egy rozsomák vagy egy oroszlán szaglása, nehezen tudjuk őket elképzelni mondjuk egy reptéren, amint kiszűrik a fertőzött betegeket.

szimat
A vadászgörények szaglása rendkívül kifinomult

A jó szaglás és a könnyű taníthatóság és az emberrel való együttműködési készség mind elengedhetetlenek ahhoz, hogy egy állatfaj alkalmas legyen a szimat diagnosztikára. Ha így nézzük, egyértelmű, hogy a kutyáknál alkalmasabb jelölt kevés kínálkozik.

Honnan tudja a kutya, hogy valaki beteg?

Erre a kérdésre a válasz még nem teljes mértékben tisztázott. Mivel az ember szaglása nem elég kifinomult ahhoz, hogy megérezze a „betegség szagát”, ezért abban sem lehetünk biztosak, hogy melyik az az illat-komponens, amely a kutya számára árulkodó.

Az illatok, szagok közül azok a könnyen érzékelhetőek, amelyek párolognak és ezáltal betöltik a levegőt.  Mint például a kámfor, amelynek jellegzetes szaga a sportkrémek felbontása után azonnal terjedni kezd. Feltételezhető, hogy olyan anyaggal van dolgunk, amely képes ilyen párolgó illatanyagok kibocsátására, és ezt érzékelik a kutyák.

szimat
A rózsából kipárolgó illóolajoknak köszönhető az illat

Léteznek olyan elméletek, amelyek szerint a kutya nem a betegség illatát, hanem magát a betegséget érzékeli. Ezek feltehetően arra a jelenségre akarnak magyarázatot adni, hogy egyes kutyák még jóval a diagnózis előtt „kiszagolták” gazdájuk betegségét. Többnyire daganatos betegek számoltak be arról, hogy a kutyájuk már hetekkel, hónapokkal az orvosi látogatás előtt nyalogatta, szagolgatta az érintett területet. Bár bizonyított tény, hogy egyes kutyák képesek érzékelni, és szimat alapján diagnosztizálni a rákot, ez a mai tudományos álláspont szerint a szaglásuknak és nem spirituális képességeiknek köszönhető. Erre utal az is, hogy a kiképzett kutyáknak nem kell ténylegesen találkozniuk a betegekkel: szagmintákat értékelnek.

Ahogy fentebb is írtuk, nem ismert, hogy pontosan melyik szag, melyik konkrét illatanyag informatív a kutyák számára. Ezért általában vizeletmintákkal vagy bőrről vett szagmintákkal dolgoznak. Feltételezhető, hogy a kiválasztás során a betegek váladékaiban olyan anyagok kerülnek, amelyek az egészséges emberekében nem, és ezt érzékelik a kutyák.

Hogyan tanítható meg egy kutya a szimat diagnosztikára?

A szimat kutyák kiképzése és tanítása hasonlóan történik, mint például a kábítószerkereső vagy a kutató – mentő kutyáké. Nagyon leegyszerűsítve, a kutyákat megtanítják arra, hogy ha az adott illatanyagot érzik, jelezzenek. Ezt addig gyakorolják, amíg a kutya megfelelő bizonyossággal képes az elvárt jelzésre. Ez bonyolultnak tűnhet, holott a kutyák képesek arra, hogy adott jelre adott elvárt választ adjanak. Az alapelv nem más, mint egy egyszerű trükk tanítása során: adott ingerre adott választ várunk, és ezt szorgalmasan gyakoroljuk, kondicionáljuk.

A legtöbb kutya tehát alkalmas lehet arra, hogy akár a koronavírust, akár a rákot kiszagolja, mégsem árasztották el hirtelen az utcákat a szimat ellenőrök. Ennek részben az az oka, hogy a kutyák kiképzése időigényes és költséges folyamat. A megfelelő tisztaságú minták nagy mennyiségben történő előállítása komoly hátteret igényel. Nem beszélve arról, hogy nem minden bokorban nő alkalmas tréner.

Fontos szempont továbbá, hogy a kiképzett kutya lehetőséget kapjon a bizonyításra. Ha egy kutya nem találkozik kellő számú pozitív mintával a munkája során – például egy reptéren rengeteg embert szimatol meg, de csak kevés pozitív van közöttük, akkor elveszítheti a motivációját. Ezért ilyen feladatokra általában olyan kutyákat választanak, akikben erős a motiváció, kitartóak és huzamosabb ideig képesek fenntartani lankadatlan munkakedvüket.


Szalay Adél / Kutyabarát.hu
Forrás: The Bark; wikipedia; https://source.colostate.edu/the-scent-of-sickness-5-questions-answered-about-using-dogs-and-mice-and-ferrets-to-detect-disease/; Képek: pexels. Videó: University of Pennsylvania YouTube.

The post Szimat appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Okozhat bármilyen betegséget egy kutyapuszi? https://kutyabarat.hu/egeszseg/106394/okozhat_barmilyen_betegseget_egy_kutya_puszi/ Sun, 03 Jan 2021 15:02:26 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=106394

The post Okozhat bármilyen betegséget egy kutyapuszi? appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>

Egy amerikai kutatás szerint, mely 2089 gazdi részvételével készült, a gazdik több mint fele (52%) teljesen hétköznapi, elfogadott és normális viselkedésnek tekinti, ha kutyája arcon vagy szájon nyalja.  Sőt 61 százalékuk néha szájon is puszilja saját kutyáját. Amikor a kutya arcon nyalja (kutya puszi) az embert, az valószínűleg a szeretet jele. Az anyakutyák születésük pillanatától nyalogatják kölykeiket, a kiskutyák pedig szintén folyamatosan nyalogatják anyjukat, főleg a szája körül.

Veszélyes lehet egy kutya puszi?

Az esetek többségében egy kutya puszi, tehát amikor a kutya arcon vagy szájon nyalja gazdáját, egészségügyi szempontból teljesen ártalmatlan, a kutya-gazdi kapcsolatot viszont erősíti. Fontos azonban tudni, hogy bizonyos esetekben a kutya szájában lehet olyan baktérium vagy vírus, mely megbetegítheti az embert.  2019-ben a német sajtó kapta fel azt a hírt, mely szerint egy 63 éves férfi halálát egy olyan baktériumfertőzés okozta (capnocytophaga canimorsus) mely a kutyák és macskák szájában gyakori, a férfit pedig nagy valószínűség szerint kutyája fertőzte meg nyalogatással.  A férfinek nem volt semmilyen alapbetegsége, erős immunrendszere volt. Először influenzaszerű tüneteket észlelt magán, majd tünetei egyre súlyosabbak lettek, végül belehalt a fertőzésbe.

Egy másik eset szintén 2019-ben történt az USA-ban, szintén capnocytophaga canimorsus fertőzés miatt egy nőnek amputálni kellett kezét és lábát. A betegséget német juhászkutyájától kapta el, miután az egy nyílt sebet nyalogatott a nő testén. Egy felmérés szerint a capnocytophaga a kutyák akár 74 százalékánál is kimutatható, de csak nagyon ritka esetben jelent veszélyt az emberre.

Mikor és miért lehet veszélyes a kutya puszija

A kutya szájában lévő baktériumok összetétele nagyban különbözik az emberekétől. Számukra teljesen ártalmatlan baktériumok az ember számára veszélyesek, károsak lehetnek. Az emberek szájában nagyjából 400-500 baktériumfaj van, a kutyákéban kb. 400, a macskák szájában további 200. A kutyák és macskák szájának baktérium összetevői 50 százalékban átfedik egymást, az emberek és kutyák között ez az átfedés csupán 15 százalék. Amikor egy kutya megnyalja gazdája arcát vagy száját, milliónyi ismeretlen baktérium kerül a bőrre, vagy a szervezetbe. Ha ezek bekerülnek a véráramba, akkor bizony okozhatnak problémát.  Ezért ha a gazdi immunrendszere valamilyen betegség miatt gyenge, akkor bizony érdemes elkerülni a közvetlen kutya puszit. Egy egészséges, erős ember szervezetében azonban csak nagyon ritka esetben okoznak problémát ezek a baktériumok, így számukra a kutya puszi többnyire teljesen ártalmatlan marad.

Bohata Krisztina

(Kutyabarát.hu)

Forrás: healthypets.mercola.com

The post Okozhat bármilyen betegséget egy kutyapuszi? appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Orsóférgesség – Tünetek, kezelés, megelőzés https://kutyabarat.hu/egeszseg/101971/orsofergesseg_tunetek_kezeles_megelozes/ Thu, 02 Jul 2020 20:25:12 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=101971 orsóférgesség

A rendszeres belső élősködők elleni kezeléssel elejét vehetjük a legtöbb féregfertőzésnek. Egy amerikai kutatás során azonban kiderült, hogy a legtöbb […]

The post Orsóférgesség – Tünetek, kezelés, megelőzés appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
orsóférgesség

A rendszeres belső élősködők elleni kezeléssel elejét vehetjük a legtöbb féregfertőzésnek. Egy amerikai kutatás során azonban kiderült, hogy a legtöbb kutya életében legalább egyszer átesik orsóféreg-fertőzésen. Elsősorban a kölyökkutyák tartoznak orsóférgesség szempontjából a rizikócsoportba, de felnőtt kutyák esetében is előfordulhat.

Az orsóférgesség

Az orsóférgek apró, gilisztához hasonló, halvány színű élősködők, amelyek a kutyák bélrendszerében telepednek meg. Elsősorban a Toxocara canis okozhat komolyabb problémákat. Az akár több centiméter hosszúra megnövő férgek ráadásul emberre is átkerülhetnek.

A férgek a bélrendszerben megtelepedve a részben emésztett táplálékot fogyasztják, ezzel elvonhatják a hasznos tápanyagokat a kutyától. A legyengült immunrendszerű, idős vagy kölyökkorban lévő kutyáknál tápanyaghiány léphet fel. Ennek tünete a gyengeség, súlyvesztés, kölykök esetében a fejlődés lassulása, fejlődési elmaradás.

Hogyan fertőződhet meg a kutyám?

Az orsóférgesség több módon is terjed. A fertőzött anya átadhatja a kölyköknek, így azok gyakorlatilag a féreg mikrofiláriákkal fertőzve születnek. Ha kiskutyát vásárolunk, megbízható tenyésztőt keressünk! A megfelelő gyakorisággal végzett belső élősködők elleni kezelés nem csak az anyakutyát, hanem a kicsiket is védi. Kölyök- vagy felnőtt kutya örökbefogadása esetén az első utunk az állatorvoshoz vezessen! Ő tájékoztatást ad a lehetséges védekezési módokról/kezelésről.

A kutyák a környezetből is összeszedhetik a fertőzést. A bélrendszerben tanyázó férgek lárvái ugyanis a széklettel ürülnek. A talajban, növényeken vagy akár a cipőnk talpán is megtapadhatnak. Ezért a rendszeres féregtelenítés mindannyiunk közös érdeke és felelőssége!

A kisebb állatok az orsóférgek köztigazdái lehetnek. Bár nem fejlődnek ki bennük az élősködők, a lárvák vidáman élnek bennük. A kutyád akkor is fertőződhet, ha kisebb rágcsálókat, madarakat, rovarokat vagy ezek tetemeit megeszi.

Tünetek

Az orsóférgesség lehet tünetmentes, de általában az alábbi tünetek adnak okot a gyanúra:

  • Hányás, hasmenés
  • Puffadás
  • Alultápláltság, gyengeség
  • Lassú fejlődés, növekedés lassulása
  • Köhögés
  • Férgek jelenléte a hányadékban és a székletben

Kezelés

Ha féregfertőzésre gyanakszol, vagy kutyád a fenti tüneteket mutatja, azonnal keresd fel az állatorvost. Mielőtt új kutyát vinnél haza, szintén ejtsd útba a rendelőt. Az állatorvos egy rutin vizsgálattal ki tudja mutatni a különböző férgek jelenlétét és azonnali kezelést javasol.

A rendszeresen végzett belső élősködők elleni kezelés, azaz a féreghajtó tabletta adása, elpusztítja a kifejlett élősködőket, ezzel megelőzi a bajt. A saját kutyánk és a többi állat érdekében is elengedhetetlen, hogy ne mulasszuk el ezt a fontos lépést!


Szerző: Bujdosó-Szalay Adél / Kutyabarát.hu
Forrás: https://www.caninejournal.com/roundworms-in-dogs/; Képek: pexels.

The post Orsóférgesség – Tünetek, kezelés, megelőzés appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Inkontinencia kutyáknál – okok és tippek https://kutyabarat.hu/hasznos_tanacsok/78181/intinencia_kutyaknal_okok_es_tippek/ Wed, 03 Jun 2020 22:00:00 +0000 https://kutyabarat.hu/egyeb/78181/inkontinencia_kutyaknal_okok_es_tippek/

Kutyáink szobatisztasága legtöbbször sok éven át hibátlanul működik, de ha baj van, ők nem tudnak kirohanni a wc-re. A jól […]

The post Inkontinencia kutyáknál – okok és tippek appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>

Kutyáink szobatisztasága legtöbbször sok éven át hibátlanul működik, de ha baj van, ők nem tudnak kirohanni a wc-re. A jól nevelt állat lakáson belüli balesete az első jel arra, hogy esetleg vizelet visszatartási gondja lehet, amelyet nem csak higiéniai, de egészségügyi szempontból is muszáj körbejárni.

Inkontinencia alatt a húgyhólyag szabályozás képességének elveszítését értjük. Jelenthet egy egyszerű, pici foltot a szőnyegen, de egy eláztatott ágyat is. Ha még az árulkodó jeleket nem is vesszük észre, kutyánkon megérezhetjük a vizelet szagát.

A betegség bármely nemű és korú kutyát érinthet, de általában a közép- és időskort megélő állatoknál jelentkezik leggyakrabban. Szerencsére az inkontinencia kezelése általában jó eredménnyel jár.

Okai

Számos oka lehet a jelenségnek. A leggyakoribb okozó a hormonhiány. A hormonok (tesztoszteron a férfiakban és az ösztrogén a nőkben) hatással vannak egy kutya azon képességére, hogy szabályozza a húgyhólyag záróizmát. Ezek a szövetek vagy megőrzik a vizeletet, vagy lehetővé teszik, hogy a húgycsövön át eltávozzon.

Bármi, ami negatívan befolyásolja a hormontermelést, növeli a kockázatát az inkontinencia kialakulására. Például ezeknek a hormonoknak a termelése természetesen csökken a kor előre haladtával, rendszerint 8-9 év kor körül válik jellemzővé a betegség előfordulása.

Az ivartalanított kutyák hajlamosabbak az állapotra, mivel reproduktív szerveik, amelyek felelősek a hormonok termeléséért, eltávolításra kerültek. Az inkontinencia a leggyakrabban azoknál a szukáknál jelentkezik, akiket három és öt éves kor között ivartalanítottak.

 Az inkontinencia egyéb formái közé tartozik:

• szubmisszív inkontinencia – Általában akkor jelentkezik, ha egy kutya behódoló viselkedést mutat másokkal szemben, vagy stresszes helyzetben van. Ezekben az esetekben a kutya általában kis mennyiségű vizeletet enged ki

• Neurogén inkontinencia – Általában egy olyan tumor, fertőzés vagy gerincvelő sérülés eredménye, amely megzavarja a húgyhólyagot szabályozó idegeket

• A húgyhólyag túltelítődése, ami részleges elzáródást okozhat – vizelet csöpögéshez vezethet

• Veseelégtelenség – a vesék nem képesek koncentrálni a vizeletet, és ezáltal a kutya a szokásosnál többet iszik.

Mikor kell állatorvoshoz fordulnunk?

Ha kutyánk vizeletet csöpögtet, vagy egymás után többször éri baleset lakáson belül az amúgy szobatiszta ebet, akkor mindképp érdemes pár vizsgálatot elvégeztetni.

Érdemes az alábbiakat megfigyelni az orvos látogatás előtt:

–  Hagy-e maga után foltokat, főleg, mikor alszik vagy pihen?

– Többet nyalja-e az érintett területet, ezzel gyulladást vagy bőrszárazságot okozva?

– Megemelkedett-e a vízfogyasztása?

Mi a következő lépés?

Első lépésként érdemes a vesékkel kezdeni a vizsgálatot, minél előbb győződjünk meg róla, hogy nincs olyan, ehhez köthető egészségügyi oka az inkontinenciának, mint a húgyúti fertőzés, a vesegyulladás vagy a cukorbetegség.

Az orvosunk vizeletvizsgálatot is végez majd, hogy ellenőrizze a baktériumok jelenlétét. További vizsgálatok, beleértve a vérvizsgálatot és a röntgent, kiküszöbölhetik azokat a más egészségügyi problémákat, amelyek a gondot okozhatják.

Ha a hormonok a bűnösök, és szuka kutyánk van, az állatorvos valószínűleg előírja a fenilpropanolamint, amely elősegíti a húgycső-záróizom tónusának javítását. Ha ez sikertelen, a következő gyógyszer valószínűleg ösztrogén tartalmú lesz. Az ivartalanított hímek esetében az állatorvos tesztoszteront ír majd elő. Ilyen esetekben az inkontinencia általában könnyen kezelhető.

Ha az ok idegi eredetű, a kezelés nehezebb lesz. Ez magában foglalhatja az antibiotikumokkal kombinált hosszú távú katéterezést a fertőzés esélyének csökkentése érdekében.

Az inkontinencia megelőzése nem igazán lehetséges

Keveset tehetünk az inkontinencia megelőzésére, csak akkor tudunk foglalkozni vele, ha már előfordul. Mindenesetre a stressz-alapú vizelettartási problémát elkerülhetjük, ha kutyánkkal elkerüljük a jellemzően ilyen viselkedést kiváltó helyzeteket. Nagyon fontos, hogy soha ne büntessük kedvencünket az ilyen viselkedés miatt, mivel az ok nélküli lelki megterhelés valószínűleg csak rontana a helyzeten!

 

Cikkajánló:

Hogyan ismerjük fel a hőguta jeleit és mit tehetünk

10 étel, ami segít a rák elleni harcban és a megelőzésben

A nyolc legegészségesebb zöldség és gyümölcs, amit kutyádnak adhatsz

 

(Kutyabarát.hu)

Forrás: dogtime

The post Inkontinencia kutyáknál – okok és tippek appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Ritka betegség varázsolta különlegessé a fekete labradort https://kutyabarat.hu/egeszseg/100834/ritka_betegseg_varazsolta_kulonlegesse_a_fekete_labradort/ Fri, 08 May 2020 05:50:59 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=100834

The post Ritka betegség varázsolta különlegessé a fekete labradort appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>

A betegséget már régóta számon tartják, de eredete ismeretlen, nem vezethető vissza külső okokra. A vitiligó betegséget akkor ismerte meg az egész világ, amikor egy modellnek köszönhetően az érdeklődés középpontjába került. Winnie Harlow arcára különleges mintát festett a betegség, melyet ő büszkén vállalt fel és tett közzé. Fotóit nagyon hamar felkapta az internet, több millióan látták pár nap alatt.

Winnie szupermodell lett, az emberek pedig megismerték ezt a különös betegséget, mely leggyakrabban az arc, a kézfej, a hónalj, a köldök, a térd, a könyök és a sípcsont feletti bőrt fehéríti ki foltokban, melyek változók, számuk és formájuk is kiszámíthatatlan. A betegség nem gyógyítható, bizonyos módszerekkel kezelhető csupán.

 

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

♔Jamaican Canadian♔ (@winnieharlow) által megosztott bejegyzés,

Állatoknál is előfordul

Blaze egy tíz éves labrador, teljesen egészséges, aktív és játékos kutyus. Feketén született és tíz éves koráig korom fekete kutyaként élte életét. Aztán nagyjából egy évvel ezelőtt gazdája észrevette, hogy egy kis fehér folt keletkezett a szőrén, mely szépen lassan elkezdett terjedni. Átívelt a testén, egész hátán és fején is megjelent. Végül Blaze már inkább fehér lett, mint fekete, szinte teljesen elveszítette eredeti színét. Az is jól látszódott, hogy ez a színvesztés nem az őszülés jele, a foltok teljesen máshogy alakultak ki, mint amikor egy kutya elkezd őszülni.

 

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

Omenalaakson Blaze (@blazethedog__) által megosztott bejegyzés,

A diagnózis: vitiligó

Blaze gazdája nem nagyon aggódott, hiszen a kutya tökéletes egészségnek örvendett. A változás azonban annyira szembe ötlő volt és olyan szokatlan, hogy megpróbálta kideríteni az okát. Azt is furcsállták, hogy Blaze összes testvére ugyanolyan korom fekete maradt 10 évesen is, mint egész életükben voltak. Az orvos aztán felállított a diagnózist, mely még őt is meglepte. Blaze vitiligós, mely tulajdonképpen semmilyen hatással nincs egészségére, sőt, egészen különlegessé varázsolta. Aztán pedig meghozta számára a világhírt. Gazdája feltett róla egy-két fotót az internetre és egycsapásra az emberek kedvence lett. Saját Instagram oldala is lett, melyet egyre többen követnek.

 

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

Omenalaakson Blaze (@blazethedog__) által megosztott bejegyzés,

Bohata Krisztina

(Kutyabarát.hu)

Forrás: theanimalrescuesite.com, Instgram/blazethedog__

The post Ritka betegség varázsolta különlegessé a fekete labradort appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Védje kutyáját babéziozis ellen egész évben! https://kutyabarat.hu/egeszseg/97922/vedje_kutyajat_babeziozis_ellen_egesz_evben/ Tue, 11 Feb 2020 09:20:58 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=97922 babéziozis vizsla bayer

Az éghajlatváltozásnak köszönhetően hazánkban egyre enyhébbek a telek. Míg régen a kullancsok ellen elég volt a szezonális védekezés, addig manapság már sajnos télen is találkoznak babéziozis fertőzött kutyákkal az állatorvosok.

The post Védje kutyáját babéziozis ellen egész évben! appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
babéziozis vizsla bayer

A babéziozis kórokozója egy egysejtű parazita, amely a kullancs csípése által fertőz: megtámadja a vörösvérsejteket, ezáltal súlyos vérszegénységet és szervi elváltozásokat is okozhat. A babesia tünetei, a sárgás nyálkahártyák és a sötétvöröses vizelet már a vörösvérsejtek szétesését jelzik. A folyamat előrehaladtával a kutya gyógyulási esélyei csökkenhetnek, a betegség akár halálos kimenetelű is lehet.

babéziozis kutya télen

A babéziozis kórokozóján kívül a kullancsok további közel 200 betegséget terjesztenek. Az emberre is veszélyes Lyme-kór vagy a kullancs encephalitis szintén a kis rovarok közvetítésével terjed. A kórokozók átviteléhez elég lehet akár egyetlen kullancs csípése is!

Felelős gazdikként fontos feladatunk, hogy egész évben, évszaktól függetlenül gondoskodjunk kutyánk külső élősködők elleni védelméről. A külsőleg alkalmazható készítmények már az élősködővel való érintkezés pillanatában védelmet nyújthatnak.

A kifejezetten a kutyák számára kifejlesztett Advantix spot-on rácsepegtető oldat már a kölykök hét hetes korától alkalmazható. A havonta történő egyszeri kezeléssel hatékony védelmet nyújthat a kullancsok, a bolhák és más külső élősködők ellen.

A Foresto nyakörv pedig azoknak a gazdiknak lehet jó választás, akik hosszabb távú megoldást keresnek. Egyszeri felhelyezéssel akár 8 hónapra. A Foresto nyakörvet kutyák és cicák is viselhetik.

(X)
A termékek használatával kapcsolatban részletes tájékoztatást a hivatkozott honlapokon olvashat!
Forrás: Bayer Animal Health. Képek: pexels.

The post Védje kutyáját babéziozis ellen egész évben! appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
A rák korai jelei kutyáknál https://kutyabarat.hu/egeszseg/92662/a_rak_korai_jelei_kutyaknal/ Tue, 29 Oct 2019 10:30:12 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=92662 A rák korai jelei kutyáknál

The post A rák korai jelei kutyáknál appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
A rák korai jelei kutyáknál

A kutyák rákos megbetegedésének esélye tehát a korral növekszik, éppúgy, ahogy az embereknél. Ez azonban nem jelenti azt, hogy fiatalabb kutyáknál nem fordulhat elő valamilyen daganatos betegség. Az Egyesült Államokban végzett kutatás alapján ma már minden 5. kutya halálát a rák valamilyen fajtája okozza. Ezért érdemes odafigyelni az első intő jelekre, figyelni a rák korai jeleit és azonnal orvoshoz fordulni, bármelyiket tapasztalod kutyádnál. Az idejében felfedezett betegség sokkal jobb eséllyel gyógyítható kutyáknál is!

  1. Rendellenes csomók, duzzanatok, melyek növekednek
  2. Nehezen, vagy nem gyógyuló sebek
  3. Étvágytalanság
  4. Fogyás
  5. Vérzés bármely testnyílásból (orr, fül stb.)
  6. Szokatlan, kellemetlen szag
  7. Étkezési, nyelési nehézségek
  8. Mozgási nehézség (lassabb, megfontoltabb mozgás)
  9. Sántaság, merev izmok
  10. Légzési, vizelési vagy ürítési nehézségek

Természetesen mindenkiben felmerül a kérdés, hogy mit tehetne azért, hogy minimálisra csökkentse az esélyt daganatos megbetegedésre. Az első és legfontosabb, amivel a rákon kívül nagyon sok más betegséget is megelőzhetsz, az ivartalanítás. Ezen kívül a megfelelő, kiegyensúlyozott és gondos táplálás valamint a környezeti szennyeződésektől való megóvás is sokat jelent. Ide tartozik például a passzív dohányzás, a különböző vegyszerekkel való érintkezés, az erős városi szmog, stb. A legfontosabb, amit ezen kívül tehetsz, hogy mindig figyeled a kutyádat, az esetleges változásokat és szükség esetén azonnal orvoshoz viszed. A gyógyulás felé vezető út a korai felismeréssel kezdődik.

 

Bohata Krisztina

(Kutyabarát.hu)

Forrás: dogingtonpost.com

Fotó: unsplash

The post A rák korai jelei kutyáknál appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
30 idegen kísérte utolsó sétájára az elaltatás előtt álló Looby-t https://kutyabarat.hu/eletmod/91000/30_idegen_kiserte_utolso_setajara_az_elaltatas_elott_allo_looby_t/ Mon, 14 Oct 2019 09:43:36 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=91000 30 idegen kísérte utolsó sétájára az elaltatás előtt álló Looby-t

Sajnos a betegség mostanra olyannyira elhatalmasodott a 14 éves kutyán, hogy idős gazdája úgy döntött, nem várhat tovább: véget kell […]

The post 30 idegen kísérte utolsó sétájára az elaltatás előtt álló Looby-t appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
30 idegen kísérte utolsó sétájára az elaltatás előtt álló Looby-t

Sajnos a betegség mostanra olyannyira elhatalmasodott a 14 éves kutyán, hogy idős gazdája úgy döntött, nem várhat tovább: véget kell vetnie Looby szenvedéseinek. Elaltatás előtt egy utolsó sétára vitte még a Wallasey Beach-i tengerpartra, és hogy méltó módon búcsúztassa el, egy csapat kísérőt is beszervezett.

Mivel nehézkesen megy számára a járás és úgy érezte, elkél majd az érzelmi támogatás, megosztotta tervét egy közösségi oldalon, abban bízva, hogy a jószívű állatbarátok nem hagyják magára élete nehéz perceiben. Az emberek reakciója viszont még őt is meglepte: a parton sétálva legalább harmincan odasétáltak hozzájuk. Volt, aki kutyájával, hogy megsimogassa Looby-t, és megölelgesse, bátorító szavakkal támogassa az asszonyt.

shih-tzuA búcsú hihetetlenül nehéz volt, de a tudat, hogy a shih-tzu utolsó óráit békességben és egy szerető közösségben töltötte, rengeteget jelent a gazdinak.

Looby az örök vadászmezőkre távozott, de az idős asszony nem maradt egyedül: egy Lola nevű kiskutya és két cica várja otthon.

Forrás: mirror.co.uk
Képek: Geoff Davies

Szerencsi Évi
(Kutyabarát.hu)

The post 30 idegen kísérte utolsó sétájára az elaltatás előtt álló Looby-t appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Így szépítették meg egy beteg vizsla utolsó napjait https://kutyabarat.hu/eletmod/85982/igy_szepitettek_meg_egy_beteg_nemet_vizsla_utolso_napjait/ Tue, 16 Jul 2019 11:08:19 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=85982

Kétlábúi nem akarták, hogy a 14 éves német vizsla szörnyű fájdalmak között élje az életét, ezért a Wilson nevű kutyus elaltatása mellett döntöttek. A foxnews.com cikkben számolt be róla, hogyan tették felejthetetlenné a gyógyíthatatlan húgyhólyag- és gyomorrákban szenvedő eb utolsó napjait.

The post Így szépítették meg egy beteg vizsla utolsó napjait appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>

A pensacolai Stephen Rampersad már azelőtt Wilson gazdája volt, hogy megismerte volna a feleségét, és kérdés sem férhetett ahhoz, hogy a kutya a gyerekekkel kiegészülő család szerves része marad. Amikor megtudták, hogy gyógyíthatatlan betegsége elviselhetetlen fájdalmakat okoz, nehéz döntést kellett meghozniuk.

Arról viszont szó sem lehetett, hogy Wilsont az őt megillető búcsúzás nélkül engedjék az örök vadászmezőkre, ezért a család programot szervezett neki az altatás előtti napokban. Szeretett kutyájukkal egy teljes hétvégét töltöttek együtt, amelyben minden a kis betegről szólt. Elvitték a kikötőbe, ahol kedvére játszhatott egy hajón, és fájdalomcsillapítókkal ugyan, de úszkálhatott is egy kicsit. Ezután autós kirándulásra indultak, és igyekeztek minden percét kihasználni a közös időnek.

Másnap a tűzoltóként dolgozó Stephen magával vitte őt a munkahelyére, amit Wilson szintén nagyon élvezett. Mielőtt az állatorvosi rendelő felé vették volna az irányt, beültek egy vízparti étterembe, és a gazdi rendelt valamit, amiről tudta, kutyája régóta áhítozott rá: hamburgert sült krumplival. A desszert vaníliás fagyi előtt még egy adag sült szalonnát is felszolgáltak neki.

Wilson szerető gazdája karjaiban altatták el aznap, annak tudatában, hogy mindent megtettek azért, hogy az utolsó napok, órák a legszebben teljenek.

 

Forrás: foxnews.com
Kép: Stephen Rampersad

Szerencsi Évi
(Kutyabarát.hu)

The post Így szépítették meg egy beteg vizsla utolsó napjait appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Megvan a félelmében „elájuló” spániel diagnózisa (Videó!) https://kutyabarat.hu/egeszseg/85042/megvan_a_felelmeben_elajulo_spaniel_diagnozisa_video/ Mon, 01 Jul 2019 06:51:43 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=85042

A Peter nevű, Sheffieldben élő cocker spániel esetére sokáig nem találtak magyarázatot, most azonban úgy tűnik, a gazdi legnagyobb félelmét sikerült eloszlatniuk az állatorvosoknak.

The post Megvan a félelmében „elájuló” spániel diagnózisa (Videó!) appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>

A játékos eb betegségének a neve valószínűleg „Fainting Goat Syndrome”. Gyakorlatilag kicsúszik a lába alól a talaj, amikor izgatottá válik, vagy megijed valamitől. A lábai lemerevednek, ő pedig eldől, mint egy farönk, a következő pillanatban viszont újra szalad, mintha mi sem történt volna. A kiváltó okok olyan mindennapi dolgok, mint a száraz falevelek ropogása, a kacsák, a madárcsicsergés, a kerékpárosok, más kutyák, vagy a gazdi hívószava, ha éppen váratlanul éri az ebet.

Gazdája nagyon megijedt, amikor először megtapasztalta kutyája furcsa viselkedését. Az orvosok további vizsgálatokat végeznek annak érdekében, hogy még tisztább képet kapjanak Peter állapotáról, azonban már sikerült megbizonyosodniuk róla, hogy az elsőre félelmetesnek tűnő pillanatok alatt az állatnak nincsenek fájdalmai szerencsére. A lehetőségek között neurológiai betegségek és a narkolepszia is felmerült.

A gazdi a betegségétől függetlenül imádja, és állítja, számára Peter a tökéletes kutya.

Ez történik, amikor a cocker spániel megijed valamitől:

Forrás: bbc.co.uk
Kép: Pexels
Videó: Caters Clips
Szerencsi évi
(Kutyabarát.hu)

The post Megvan a félelmében „elájuló” spániel diagnózisa (Videó!) appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
A szúnyogcsípés komoly veszélyt jelenthet https://kutyabarat.hu/egeszseg/84572/szunyogcsipes_veszelyei/ Wed, 12 Jun 2019 13:13:20 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=84572

Számolnunk kell egy új betegség kórokozójával, amelyet a fertőzött lepkeszúnyogok terjesztenek. A leishmaniasis a kutyákra nézve halálos kimenetelű is lehet, akárcsak a szívférgesség. Ezek a betegségek ugyanakkor az emberre sem veszélytelenek.

The post A szúnyogcsípés komoly veszélyt jelenthet appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>

Elsősorban Ázsia, Kelet-Afrika, Közép- és Dél-Amerika országainak népessége érintett, de a Földközi-tenger menti országok lakosai és kedvencei is veszélyben vannak, sőt, már hazánkban is diagnosztizálták a háziállatokra, azon belül is elsősorban a kutyákra, illetve az emberekre veszélyes betegséget.

A fertőzést közvetítő lepkeszúnyogok az éghajlatváltozással egyre tovább tudnak jutni északra. Míg a szívférgességről egyre többet hallunk, más, kutyákra veszélyes betegségről még csak keveset tud a közvélemény.

Dr. Lukács Zoltán, a Bayer Hungária Kft. állatorvosi regionális marketing menedzsere, kisállatklinikus szakállatorvos a betegséggel, a leishmaniasis-al kapcsolatban elmondta:

„A szívférgességet egyre több felelős állattartó ismeri, de más, szúnyogok vagy lepkeszúnyogok által terjesztett betegségre még nincs felkészülve Magyarország. Pedig a leishmaniasis már a határainkon „kopogtat” és a környező országokban évek óta több humán és állatorvosi esetet is diagnosztizálnak. A védekezés egyszerű eleme a megelőzés. Védjük a kutyákat a szúnyogcsípés ellen, repellens hatású termék alkalmazásával.”

Dr. Kemenesi Gábor, mikrobiológus (Pécsi Tudományegyetem, Szentágothai Kutatóközpont) a különböző szúnyogfajok által terjesztett betegségek kutatásával foglalkozik és a szívférgesség elleni küzdelmet is szívügyének tekinti:

„…A kutatásaim során állatmenhelyeken is vizsgálódtunk, arra voltunk kíváncsiak, hogy a szúnyogok fertőzöttségi mértékét milyen tényezők, hogyan befolyásolják…Azt tapasztaltuk, hogy az állatmenhelyek kiváló elosztóközpontként működnek és bizonyos szúnyogfajok, szerencsétlenségünkre a Koreai szúnyog, amely Oroszországban és Dél-Kelet Ázsiában volt csak őshonos, aktívabban felelőssé tehető a szívférgesség terjesztéséért Magyarországon, azon belül például Pécsett is. ”

Leishmaniasis (terjeszti: lepkeszúnyog)

Tünetek: általában a kutya lesoványodásával, a nyirokcsomók megduzzadásával, a bőr pikkelyesedésével jár. Súlyosabb esetben pedig vese- és májelégtelenség, orrvérzés, hasmenés, izületi gyulladás, szem- és idegrendszeri problémák is jelentkezhetnek a kedvencünknél.

Forrás: positive.hu
Kép: Pexels

The post A szúnyogcsípés komoly veszélyt jelenthet appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Egy módszer, ami segít felismerni azt a pontot, amikor búcsút kell mondanunk https://kutyabarat.hu/hasznos_tanacsok/79167/79167/ Mon, 01 Apr 2019 19:27:48 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=79167

Amióta kutyám van, a kutyás barátaim száma is megnövekedett és velük együtt sok kutya sorsát kísértem figyelemmel. Voltak tragédiák, igazságtalanul rövid életek, betegségek, gyógyulások és kegyetlenül nehéz döntések is. Amikor ki kellett mondani, hogy vége, el kell engedni a szenvedést és a fájdalmat, mert már csak ez az egy, amit tehetünk érte.

The post Egy módszer, ami segít felismerni azt a pontot, amikor búcsút kell mondanunk appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>

Idén 10 éves lesz a kutyám és igazi paraanyu lévén egyre többször teszem fel magamnak a kérdést: ha úgy alakul, tudni fogom, hogy mikor? A legtöbb gazdi azt szeretné, ha kutyája természetes halállal távozna, egy szép hosszú élet után egyszerűen csak elaludna. Azt gondoljuk, hogy nekik ez a legjobb. Természetesen inkább elhessegetem magamtól ezeket a gondolatokat, hiszen olyan sok időnk van még, viszont nemrég olvastam egy orvosról, aki kidolgozott egy metódust a gazdiknak arra az esetre, ha döntés elé kényszerülnek.

Dr. Alice Villalobos mindenekelőtt arra hívja fel a gazdik figyelmét, hogy a természetes elmúlást a gazdik túlidealizálják és nem gondolnak bele, hogy ez igazából mit is jelent az állat számára. A természetben az állatoknak megvan az a szabad döntésük, hogy ha eljön az idő, elvonuljanak egy fa alá és várják a halált, amiről az élővilág általában hamar gondoskodik ragadozók személyében. Egy legyengült állat gyorsan préda lesz és nem jut el a hosszas szenvedés stádiumába.

Amióta a kutyák társállataink, mindentől óvjuk őket, biztonságot nyújtunk nekik és meghosszabbítjuk az életüket, olykor túl sokáig.

Dr. Villalobos onkológusként rengeteg kutya és cica elengedését segítette praxisa során. Tapasztalataira támaszkodva létrehozott egy kisállat hospice programot, mely kifejezetten arra összpontosít, hogyan könnyítsük meg  az utolsó időket. A program neve „pawspice” a hospice-szóból (paw=tappancs).

Ennek részeként kidolgozta a „Quality of Life Scale”-t, vagyis egy életminőségi mutatót, mely nagyon hasznos döntési eszköz lehet egy tanácstalan gazdi számára. Hét mutató alapján osztályozza a kutyákat, minden mutatót 0-tól 10-ig terjedő skálán kell osztályozni.

A nulla a legrosszabbat jelenti, a 10 pedig a legjobbat. Amikor egy gazdának arról kell döntenie, hogy el kell engednie a kutyáját és mikor kell azt megtenni, erre a 7 pontra válaszolva kapaszkodót és segítséget kap a végső elhatározáshoz.

  1. Fájdalom. Folyamatosan csillapítható a fájdalma? Légzése könnyű, vagy stresszes?
  2. Éhség. Van étvágya? Eleget eszik?
  3. Hidratálás. Megfelelően hidratált? Elég folyadékot vesz magához?
  4. Higiénia. Képes a szobatisztaságra? Ha nem, akkor okoz ez neki sebeket? Mennyire lehet higiénikusan és tisztán tartani?
  5. Boldogság. Képes kifejezni az örömét, lelkesedést mutat a kedvelt dolgai, tevékenységei iránt?
  6. Mozgékonyság. Képes magától mozogni, felállni, sétálni?
  7. Egyéb. Több jobb napja van, mint rossz? Képes még tartani a kapcsolatot az emberrel?

Amennyiben az összesített pontszám kevesebb mint 35, akkor sajnos nagy valószínűség szerint jobbat teszünk a kutyának, ha elengedjük – Dr. Villalobos tesztje szerint. 35 pont felett viszont még érdemes őt ápolni. Az online kitölthető tesztet itt találjátok, ahol az eredményről is részletesen olvashattok a teszt végén.

 

Bohata Krisztina
(Kutyabarát.hu)

Forrás: pawspice.com, nytimes.com
Fotók: pexels.com

The post Egy módszer, ami segít felismerni azt a pontot, amikor búcsút kell mondanunk appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Befelé tüsszentés – ijesztő tünet, érdemes tudni az okait és a teendőket https://kutyabarat.hu/hasznos_tanacsok/78353/befele_tusszentes_ijeszto_kutyas_latvany_erdemes_tudni_az_okait_es_a_teendoket/ Wed, 08 Aug 2018 22:00:00 +0000 https://kutyabarat.hu/egyeb/78353/befele_tusszentes_ijeszto_kutyas_latvany_erdemes_tudni_az_okait_es_a_teendoket/

Sok gazdi halálra rémül a krákogó hangtól, amely leginkább egy dühös liba gágogására emlékeztet, és úgy tűnhet, hogy a kutya […]

The post Befelé tüsszentés – ijesztő tünet, érdemes tudni az okait és a teendőket appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>

Sok gazdi halálra rémül a krákogó hangtól, amely leginkább egy dühös liba gágogására emlékeztet, és úgy tűnhet, hogy a kutya légzési problémákkal küzd, amely azonnali állatorvosi ellátást igényel. A magyar nyelvben befelé vagy visszafelé tüsszentésnek nevezik, és sokkal rosszabbul hangzik – szó szerint – mint ami valójában, bár azért előjelként komolyan kell vennünk.

Mi történik ilyenkor?

A befelé tüsszögés egyértelmű tünetetekkel jár, és viszonylag gyakori, de első alkalommal látva és hallva nagyon ijesztő lehet. Kutyánk ilyenkor nyújtogatja a nyakát, krákog és horkantó hangokat ad ki. Gyakran elfordítva könyöküket kifordul, szemei tágra nyitva, és mellkasát is kidülleszti, ahogy igyekszik minél több levegőt juttatni tüdejébe.

Ennek az az oka, hogy a légcső beszűkül, így kutyánk nehézségekbe ütközhet a levegővétel terén. A befelé tüsszentés során valami irritálja a torkot és a lágy nyálkahártyát. Az irritáció okai sokfélék lehetnek és általában nem adnak okot aggodalomra. Úgy hangzik, hogy kutyánk fullad, köhög vagy asztmás rohama van, de a jelenet valószínűleg néhány perc alatt véget ér, anélkül, hogy kárt okozna kedvencünknek.

Lehetséges okai sokfélék lehetnek, az ártalmatlanoktól a komolyabbakig

  • Kutyánk túlságosan izgatott
  • Túl gyorsan eszik vagy iszik
  • Pollen, por vagy allergén anyagok a levegőben
  • Parfüm
  • Orrdugulás, orrgyulladás
  • Házkörüli kemikáliák, tisztítószerek
  • Vírusok, atkák
  • Túl szűk nyakörv vagy pórázon húzás
  • Idegen test a torokban

Mit tehetünk?

A befelé tüsszögés általában csak néhány másodpercig tart és magától megszűnik. Érdemes azonban figyelni az irritáció okait, és ha azonosítjuk, a jövőben kerüljük el. Ha kedvencünk nagyon húz a pórázon, keressünk fel egy viselkedési szakértőt. Az antihisztaminok hatásosak lehetnek az allergének által okozott befelé tüsszentés visszaszorításában. Ha gyakran fordul elő, mindenképp beszéljünk állatorvosunkkal, hátha komolyabb allergia vagy vírusfertőzés áll a háttérben. További tanácsokat adhat arra vonatkozóan, hogy miként lehet elkerülni a potenciális irritáló hatásokat.

Hogy segíthetünk?

– Megpróbálkozhatunk kutyánk torkának masszírozásával, hogy gyorsabban átsegítsük a kellemetlenségen, és enyhítsük a görcsöt

– Bár ellentmondásosan hangzik, mégis működik: egy gyors pillanatra betakarhatjuk kutyánk orrlyukait, ami nyelésre készteti, így lehet, hogy kitisztítja az irritációt a torkából

– Ritka esetben, ha a krákogás nem múlik, lenyomhatjuk kutyánk nyelvét, hogy nagyobbra tudja nyitni a száját és így több levegő tud bejutni a tüdejébe a szájon és az orrlyukakon keresztül.

Mely fajták hajlamosabbak a befelé tüsszögésre?

A lapos arcberendezésű fajták és általában a rövidszőrű kutyák gyakrabban szenvednek a befelé tüsszentéstől. A fajták, mint a shih tzu, a boxer, és a mopsz hosszabb lágy nyálkahártyával rendelkeznek, amelyek könnyebben irritálódnak. A kistestű kutyák is hajlamosabbak erre. Valamint a szűkebb torkú fajták, mint a beagle vagy a yorkshire terrier is inkább veszélyeztetettek.

Még több furcsa betegség, amit érdemes ismerni:

A swimmer puppy szindróma súlyos, de gyógyítható állapot

Mit kell tudnod a Cushing-szindrómáról

Vestibuláris szindróma – ijesztő betegség, amit alig ismerünk

Az állva evő kutyák és a betegség, ami a háttérben áll

Ijesztő, de nem súlyos betegség kutyáinknál: a narkolepszia

(kutyabarát.hu)

Forrás: dogtime

The post Befelé tüsszentés – ijesztő tünet, érdemes tudni az okait és a teendőket appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>