kutyaegészség - Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová https://kutyabarat.hu/cimke/kutyaegeszseg/ Kutyás és kutyabarát szállások, éttermek, kávézók, munkahelyek, üzletek és kutyás cikkek, rendezvények, programok. Minden, ami kutya és kutyabarát hely. Tue, 26 Mar 2024 06:45:06 +0000 hu hourly 1 A 10 leggyakoribb méreganyag az otthonunkban, amelynek kedvenceink ki vannak téve https://kutyabarat.hu/egeszseg/125228/a_10_leggyakoribb_mereganyag_az_otthonunkban_amelynek_kedvenceink_ki_vannak_teve/ Tue, 26 Mar 2024 06:45:06 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=125228 top 10 méreganyag otthon

Gazdiként az egyik legstresszesebb dolog, hogy biztonságban tudjuk kedvenceinket. Az utca tele van veszéllyel, bármit felehetnek, lenyelhetnek vagy elkaphatnak a […]

The post A 10 leggyakoribb méreganyag az otthonunkban, amelynek kedvenceink ki vannak téve appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
top 10 méreganyag otthon

Gazdiként az egyik legstresszesebb dolog, hogy biztonságban tudjuk kedvenceinket. Az utca tele van veszéllyel, bármit felehetnek, lenyelhetnek vagy elkaphatnak a kutyák. De az otthonunk biztonságos, ott nem kell félnünk, hogy méreganyag jut a szervezetükbe. Vagy mégsem? Az ASPCA új jelentésének fényében korántsem biztos.

Az ASPCA (Amerikai Állatkínzás Elleni Társaság) működteti az Amerikai Egyesült Államokban az állatmérgezés-ellenőrző központot. Ennek keretében forródrótot is üzemeltetnek, amelyet mérgezés gyanúja esetén hívhatnak a gazdik. A vonal a nap 24 órájában, az év 365 napján elérhető, és azonnali segítséget kínál, ha egy kutya például lenyelt valamit, vagy mérgezés tüneteit észleli a gazdi.

Tavaly több, mint 351 000 hívás érkezett az aggódó gazdiktól. Ezeknek a hívásoknak az adatait feldolgozva tette most közzé az ASPCA a kedvenceinkre leselkedő 10 legveszélyesebb otthoni méreganyag listáját.

10. Drogok
Az összes beérkező hívás 2%-át tette ki a kedvencek által véletlenül lenyelt drogokkal kapcsolatos esetek. A THC lenyelése továbbra is problémát jelent a háziállatok számára, és a gombafogyasztás is egyre gyakoribb.

9. Rovarölő szerek
Az ASPCA azt javasolja, hogy gondosan olvassuk el a címkén található hígítási utasításokat. Emellett, használat után tegyük el a rovarirtószeres zacskókat, és a méreganyagokat tartsuk elzárva.

8. Rágcsálóirtó szerek
A rágcsálóírtó szerek, köztük a patkányméreg, a kutyákra és macskákra is veszélyesek. Ezek használatát érdemes mellőzni, vagy nagyon körültekintően, más állatok számára nem hozzáférhető módon alkalmazni.

7. Háztartási termékek
A mindennapi háztartási termékek, például az elemek, a hívások 7 %-át tették ki.

6. Növények és gombák
A növények és gombák lenyelése a hívások nyolc százalékát tette ki. Ez a kategória tavaly óta visszaesett a listán. Az ASPCA jelentése szerint a COVID-zárlat idején volt a legtöbb növénymérgezéses eset. A Te otthonod vajon biztonságos? => Mérgező és biztonságos szobanövények kutyásoknak

5. Állatgyógyászati termékek

A receptre vagy recept nélkül kiváltható állatorvosi gyógyszerek is túladagolhatók. Különösen az ízesített rágótablettákkal érdemes vigyázni. Ezeket is, ahogy minden gyógyszert, tartsuk elzárva.

4. Csokoládé
A csokoládé mérgezés annyira gyakori volt, hogy külön kategóriát érdemel, a második helyen álló egyéb emberi ételek és italokon felül. A csokoládé a kutyák és a macskák számára is mérgező. Viszont inkább a kutyák esetében fordul elő tényleges mérgezés, mivel a cicáknak nincsenek olyan édes íz receptorai, ami miatt vonzónak találnák a csokit.

3. Emberi vényköteles gyógyszerek
A vényköteles gyógyszerek alkották a harmadik legveszélyesebb méreganyag kategóriát. Amerikában a szívgyógyszerek, az inhalátorok és az ADHD-gyógyszerek a leggyakrabban lenyelt gyógyszerek. Ugyanakkor bármilyen humán gyógyszer veszélyes lehet, még a vitamin készítmények is.

2. Emberi ételek és italok
A központba érkező hívások 16 százaléka arról szólt, hogy a háziállatok emberi ételeket és italokat – különösen hagymát, szőlőt, fehérjeitalokat és rágógumit – faltak fel. A kutyák elég sok mindent megehetnek, amit mi is. Mivel kell vigyázni? Itt foglaltuk össze: Mi mérgező a kutya számára és mi biztonságos?

1. A vény nélkül kapható gyógyszerek
A vény nélkül kapható gyógyszerek voltak a leggyakoribb ok, amiért az emberek felhívták a mérgezéselhárítási forródrótot. Az összes hívás mintegy 17 százaléka olyan emberektől érkezett, akik véletlenül elejtették a gyógyszereket, vagy felügyelet nélkül hagyták azokat. Az Egyesült Államokban a vény nélkül kapható gyógyszerek között nyugtatók, altatók és nagy dózisú fájdalomcsillapítók is vannak. Ugyanakkor, ahogy már korábban is írtuk, legyen szó vényköteles vagy vény nélküli gyógyszerről, esetleg természetes gyógyhatású készítményről, vitaminról, ezeket tartsuk távol kedvenceinktől!


Szalay Adél / Kutyabarát.hu
Forrás: https://www.thewildest.com/pet-health/top-10-toxins-pets-news; Kép: Photo by cottonbro studio: https://www.pexels.com/photo/yellow-animal-dog-pet-4056472/

The post A 10 leggyakoribb méreganyag az otthonunkban, amelynek kedvenceink ki vannak téve appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Akkor most beszéljünk a pukiról! https://kutyabarat.hu/egeszseg/123609/akkor_most_beszeljunk_a_pukirol/ Fri, 24 Nov 2023 07:01:05 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=123609 pukizás

A legtöbb kisgyerek kedvenc témája, de kutyásként talán kevésbé kedves a szívünknek. Bármennyire is utáljuk azonban beismerni (és érezni a […]

The post Akkor most beszéljünk a pukiról! appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
pukizás

A legtöbb kisgyerek kedvenc témája, de kutyásként talán kevésbé kedves a szívünknek. Bármennyire is utáljuk azonban beismerni (és érezni a szagát), a pukizás teljesen normális biológiai funkció. A kutyáknál – és az embereknél is, legyünk őszinték. A szellentés a természetes eredménye annak a meglepő mennyiségű levegőnek, amelyet evés közben lenyelünk. De vajon miért pukiznak egyes kutyák olyan sokat? És lehet tenni valamit, hogy csökkentsük vagy legalább kellemesebb illatúvá tegyük a pukikat?

A kutyapuki ritkán olyan imádnivaló, mint a kutya, akiből kijön. A közhiedelemmel ellentétben azonban a bélrendszerből távozó gázok több, mint 99 százaléka szagtalan. A gázok távozása tehát nem mindig észrevehető. Magát a szellentést a kutya bélrendszerében lévő gázok túltengése okozza. A gázok pedig több forrásból származhatnak. Például, keletkezhetnek az emésztés biokémiai folyamatai során, de a véráramból is diffundálhatnak a belekbe. A bélcsatornát benépesítő baktériumok is termelnek gázokat. Ezen kívül pedig ott van az evés során lenyelt levegő is.

A pukizás gyakori oka a túl sok lenyelt levegő. Amikor a kutyák gyorsan esznek, a lenyelt levegő mennyisége általában megnő. Ez az oka annak, hogy egyes kutyafajták kifejezetten sokat finganak. A lapos orrú fajták például azért szellentenek többet, mint más kutyafajták, mert többet lélegeznek szájukon, mint orrukon keresztül. Sok esetben a habzsolás csökkentésével a pukimennyiség is csökkenthető. A habzsolásgátló vagy nyalogatós tálak itt is hasznosnak bizonyulhatnak.

Mennyi a normális és mennyi a túl sok?

A kutyapuki a mindennapi élet normális része, de a krónikus puffadás és a bűzzel teli ház nem normális. Ha a pukik száma hirtelen megnő, vagy ha kutya fájdalmat érez, vagy egyéb tüneteket mutat (hányást, hasmenést, puffadást) forduljunk állatorvosához.

A szellentések hátterében számos betegség állhat, például irritábilis bél szindróma (IBS), ételallergia, daganat, de belső élősködők is okozhatnak megnövekedett gázképződést.

Gyakori ok lehet még az élelmi rost. Az élelmi rostokat a kutya saját enzimrendszere nehezen emészti. A rostokat a vastagbélben élő, gáztermelő baktériumok emésztik. Ahogy a vastagbélben a rostok lebomlása elkezdődik, hidrogén-szulfid keletkezik. Ez egy igazán büdös gáz, ami jellegzetes szaggal jár amikor kijut a környezetbe. Kutyák esetében a rostban gazdag étrend kedvezhet a gázképződésnek, mivel ezeknek a baktériumoknak kedvező közeget teremt.

Bizonyos élelmiszerek, például a hüvelyesek (pl. szója, borsó, bab), a tejtermékek (pl. tej és sajt), az édességek (pl. gyümölcsök, sütik), a magas zsírtartalmú ételek és a fűszeres ételek szintén nehezen emészthetők a kutyák számára. Ezek is okozhatnak fokozott és erősebb szaggal járó gázképződést. Ha nincs egészségügyi ok a túl sok pukizás hátterében, érdemes lehet górcső alá venni az étrendet is.


Szalay Adél / Kutyabarát.hu
Forrás: https://www.thewildest.com/dog-health/dog-farts; Kép: Photo by Arkay .: https://www.pexels.com/photo/close-up-of-a-french-bulldog-in-a-park-19085746/;

The post Akkor most beszéljünk a pukiról! appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Kutya demencia – Hogyan vizsgálják? https://kutyabarat.hu/egeszseg/122046/kutya_demencia_hogyan_vizsgaljak/ Sat, 29 Jul 2023 10:03:12 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=122046 kutya demencia 2 rész

Cikkünk előző részében az kutya demencia vagy más néven kutya kognitív diszfunkció általános tüneteiről volt szó. A kutya demencia egy […]

The post Kutya demencia – Hogyan vizsgálják? appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
kutya demencia 2 rész

Cikkünk előző részében az kutya demencia vagy más néven kutya kognitív diszfunkció általános tüneteiről volt szó. A kutya demencia egy neurológiai hátterű degeneratív betegség, mely esetében kiemelten fontos a korai felismerés és diagnózis. Mivel elsősorban a 8 év feletti kutyák érintettek, és a tünetek gyakran összetéveszthetők a természetes, idős korral járó változásokkal, ezért a betegség sokszor észrevétlen marad.

Ha kutyánkon a cikk első részében leírt tüneteket észleljük, érdemes mielőbb állatorvoshoz fordulnunk egy alaposabb kivizsgálás miatt. Segíthetjük az állatorvos munkáját és a mielőbbi diagnózist, ha megfigyeljük kutyánk viselkedését. A demencia meglétének és fokának megállapításához érdemes végig haladni a betegség tüneteivel kapcsolatos változások listáján, és megfigyelni, milyen gyakran fordulnak elő az esetünkben.

Az alábbiakban a Remember Me? című könyv szerzőjének, Eileen Andersonnak az ellenőrző listáját osztjuk meg. Eileen kutyáját, Cricketet 15 éves korában diagnosztizálták demenciával. Ezt követően Eileen mindent megtett, hogy Cricket hátralévő élete a lehető legjobb legyen, de, saját bevallása szerint, ha korábban észreveszi a jeleket, akkor többet is tehetett volna. A Cricketről és demenciáról szóló könyvét, illetve a kutya demenciával foglalkozó, informatív honlapot azért hozta létre, hogy minél szélesebb körben terjessze a kutya demenciával kapcsolatos információkat, így hozzásegítve a gazdikat és kutyáikat a minél korábbi diagnózishoz.

Az alábbi kérdésekre adott válaszok segíthetnek az állatorvosnak a diagnózis felállításában. A listát érdemes magunkkal vinni a látogatáskor. Ha tudjuk, írjuk fel azt is, hogy mikor és milyen gyakran fordul elő az adott tünet a kutyánknál.

Ellenőrző lista:
  • oda-vissza mászkál
  • körbe forog
  • ismerős helyeken elveszik
  • a falat bámulja, vagy a semmibe néz
  • zavart alvás közben (mászkál, vokalizál éjszaka)
  • sarkokba vagy szűk helyekre megy be és ott marad
  • zavartnak tűnik
  • az ajtó rossz oldalán várja, hogy kimehessen
  • nem áll el az útból, ha valaki közeledik
  • elfelejti a rutinszerű cselekvéseket, vagy csak félig végzi el őket
  • látható ok nélkül / szüntelenül ugat
  • nem ugat (ha korábban ugatós volt)
  • elfelejti a megtanult jeleket, utasításokat
  • mozgási nehézségei vannak
  • könnyen megijed
  • nem érdeklődik a játékok, közös aktivitás iránt / nem játszik
  • ismétlődő cselekvéseket végez
  • étvágytalan
  • nehézségei vannak az evéssel / ivással (nem találja a tálat, nem tudja a szájában tartani a falatot, stb.)
  • nem hallgat a nevére
  • nem találja a fekhelyét / ágyát / bokszot / stb.
  • remeg
  • leesik dolgokról

A fenti állításokra adott igen válaszok nagyobb száma a kutya demenciára vagy valamilyen kognitív funkció zavarra utal. Ugyanakkor, a tünetek egy része utalhat más neurológiai vagy az időskorral járó, esetleg mozgásszervi betegségre is. Ezért fontos, hogy őszintén válaszoljunk, és minden releváns tapasztalatunkat osszuk meg a diagnózist végző állatorvossal.


Forrás: https://www.petmd.com/dog/conditions/neurological/c_dg_cognitive_dysfunction_syndrome; https://dogdementia.com/; https://dogdementia.com/wp-content/uploads/2020/06/Canine-Cognitive-Dysfunction-CCD-Checklist-rev4.pdf; Kép: Photo by Alexander Dummer: https://www.pexels.com/photo/tricolor-bernese-mountain-dog-132665/

The post Kutya demencia – Hogyan vizsgálják? appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Kutya demencia – az alapok https://kutyabarat.hu/egeszseg/122043/kutya_demencia_az_alapok/ Wed, 26 Jul 2023 05:46:34 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=122043 kutya demencia 1

A demencia szó hallatán legtöbben az időskorban megjelenő feledékenységre, memóriazavarra gondolnak. A filmekben, könyvekben leginkább az Alzheimer-kórral összefüggő demencia jelenik […]

The post Kutya demencia – az alapok appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
kutya demencia 1

A demencia szó hallatán legtöbben az időskorban megjelenő feledékenységre, memóriazavarra gondolnak. A filmekben, könyvekben leginkább az Alzheimer-kórral összefüggő demencia jelenik meg. Például a Still Alice (Megmaradt Alice-nek) című filmben és az alapul szolgáló regényben, vagy az Egyre távolabb című drámában. Ezekből a filmekből képet kaphatunk az Alzheimer-kór és a demencia életminőségre, a kapcsolatokra és valamelyest az egyénre gyakorolt hatásáról. Ugyanakkor, fontos, hogy emlékeztessük magunkat: ez egy folyamat, amelyre – legalábbis, kutyáink esetében – nekünk is hatásunk van.

A demencia több mint egyszerű feledékenység. A kutya demencia, avagy kognitív diszfunkció egy összetett tünetcsoport leírására szolgáló kifejezés, amely magában foglalja nem csak a fenti példákban szemléltetett memóriazavart és felejtést, hanem egyéb tüneteket is. Ezek között a memóriazavarokon kívül viselkedésbeli, napi rutint érintő és társas kapcsolatokat érintő változások is találhatóak, de biológiai funkciózavarok is. A kutya demencia tünetei kezdetben könnyen összetéveszthetők a természetes öregedéssel járó változásokkal. Fontos azonban, hogy felismerjük, ha kutyánk a demencia jeleit mutatja, hiszen a legtöbb esetben odafigyeléssel és apróbb változtatásokkal jelentősen lassítható az állapot romlása és javítható az életminőség!

Mik a kutya demencia tünetei?
Változó viselkedés:
  • többet / kevesebbet / máshogy alszik (éjszaka mászkál, hangokat hallat, köröz)
  • étvágytalanság
  • rossz hangulat, kedvetlenség, motiválatlanság
  • szobatisztaság felborulása (balesetek)
Tanulási problémák:
  • nehezebben tanul
  • a jól ismert feladatokat nem végzi el
  • „nem érti” mit várunk tőle
  • az újonnan tanult dolgokat szinte azonnal elfelejti (pl. egy logikai játékot megfejt, majd következő alkalommal már nem emlékszik, hogy kellett; áthelyezünk valamit a lakásban és a régi helyén keresi, stb.)
Társas problémák:
  • kevésbé barátkozik, játszik más kutyákkal
  • nem teremt új kapcsolatokat
  • morcos, kedvetlen

Ezek a tünetek előfordulhatnak önmagukban és csoportosan is, illetve egymás után jelenhetnek meg. A kutyák esetében az időskori demencia körülbelül nyolc éves kor körül jelenik meg. Ezért ha ilyen korú vagy idősebb kutyánknál a fentiek valamelyikét tapasztaljuk, érdemes állatorvoshoz fordulni alaposabb kivizsgálásra. (A fenti tünetek utalhatnak számos más problémára is, egyesek az időskor természetes velejárói, vagy épp egyéb szervi probléma tünetei. Pl. szobatisztaság – veseprobléma; kedvetlenség – ízületi fájdalom, stb.)

Ahogy az előbb is említettük, fontos a mielőbbi diagnózis, hiszen a célzott terápiával és számos, otthon megvalósítható apró változtatással, játékkal, sokat segíthetünk az életminőség megőrzésében.


Szalay Adél / Kutyabarát.hu
Forrás: https://bmcgeriatr.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12877-020-01754-x; https://www.petmd.com/dog/conditions/neurological/c_dg_cognitive_dysfunction_syndrome; Kép: Photo by Lisa Fotios: https://www.pexels.com/photo/white-and-brown-dachshund-with-black-framed-eyeglasses-1009922/

The post Kutya demencia – az alapok appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Nyári gyakori kérdések – 2. rész – alga, hőguta, forró aszfalt, grillezés https://kutyabarat.hu/hasznos_tanacsok/121822/nyari_gyakori_kerdesek_2_resz_alga_hoguta_forro_aszfalt_grillezes/ Tue, 11 Jul 2023 05:48:18 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=121822 nyári kérdések 2

A nyári melegben fokozottan kell figyelnünk kutyáinkra, hiszen a forróság mellett a szabadidős tevékenységek egy része is veszélyeket rejthet. Aggodalomra […]

The post Nyári gyakori kérdések – 2. rész – alga, hőguta, forró aszfalt, grillezés appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
nyári kérdések 2

A nyári melegben fokozottan kell figyelnünk kutyáinkra, hiszen a forróság mellett a szabadidős tevékenységek egy része is veszélyeket rejthet. Aggodalomra azonban semmi ok! Egy kis odafigyeléssel a nyári időszak is simán átvészelhető.

„Kék-zöld alga”

Az úgynevezett kék-zöld algák (angolul blue-green algae), helyesen: cianobaktériumok komoly veszélyforrást jelentenek a kutyák számára. Az egységes, a víz felszínén zöldes filmréteget képző cianobaktériumok olyan toxinokat termelnek, melyek emberre és álltokra is veszélyesek. Az ilyen „algás” vízben úszó kutyák gyakran súlyosan megbetegednek (idegrendszeri megbetegedés vagy májelégtelenség). A szennyezett vízből ivás is veszélyes, és az is, ha a kutya lenyalogatja magáról az algát mondjuk úszás vagy egy pocsolyán átgázolás után. A toxinok ellen nincs ellenszer, kezelés nélkül a mérgezés gyors, halálos lefolyású lehet. Bővebben korábbi cikkünkben olvashatsz arról, mire figyelj!

Hőguta

A nyár talán legnagyobb veszélye a túlhevülés, vagy hőguta. Erről korábban részletesen írtunk ITT és ITT. Röviden annyit érdemes tudatosítani, hogy a kutyák testmozgás, sporttevékenység vagy heves játék közben könnyen túlhevülhetnek. Veszélyeztetettebbek a rövid orrú fajták (mopsz, bulldogok, stb.). Az elmúlt napok tragédiáinak fényében mi is szeretnénk felhívni a figyelmet, hogy a gyerekeknek is el kell mondani, hogy a hőguta veszélyes lehet négylábú barátjukra! Tanítsuk meg nekik is, hogy mire figyeljenek.

Forró aszfalt

Kánikulában akár 80 °C-ra is forrósodhat az aszfalt. Ez nem csak kellemetlenül forró, hanem fájdalmas, és égési sérüléseket is okozhat. Séta előtt ellenőrizzük az aszfalt hőmérsékletét: kézfejünket nyomjuk az aszfalthoz/betonhoz/térkőhöz és tartsuk ott 30 sec-ig. Ha nekünk túl forró, a kutyánknak is az lesz.

Grillezés

Népszerű nyári időtöltés a grillezés és a kerti partik. Az ínycsiklandó falatok és a laza hangulat pedig veszélyes kombináció, hiszen hajlamosak lehetünk megfeledkezni az ételről vagy éppen vendégeink dobnak a kutyáknak egy-egy falatot. A gyomorpanaszok  vagy mérgezés megelőzése érdekében tartsuk be az alábbiakat:

  • ne hagyjuk őrizetlenül az ételt
  • a forró grillt, rácsot, tábortüzet mindig felügyelje felnőtt
  • kérjük meg a vendégeket, hogy ne etessék a kutyákat (vagy csak a számukra is megfelelő falatokkal)
  • a zsíros, fűszeres ételekkel legyünk különösen óvatosak!

Szalay Adél / Kutyabarát.hu
Kép: Photo by Dominika Roseclay: https://www.pexels.com/photo/white-dog-on-shore-2112010/

The post Nyári gyakori kérdések – 2. rész – alga, hőguta, forró aszfalt, grillezés appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Szüksége van a kutyáknak probiotikum kiegészítőkre? https://kutyabarat.hu/egeszseg/121738/szuksege_van_a_kutyaknak_probiotikum_kiegeszitokre/ Fri, 30 Jun 2023 14:15:58 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=121738 probiotikum pro kontra

Antibiotikum kúra alatt vagy azt követően, illetve gyomor panaszok esetén a probiotikum készítmények adása javasolt. Nem csak az emberek, hanem […]

The post Szüksége van a kutyáknak probiotikum kiegészítőkre? appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
probiotikum pro kontra

Antibiotikum kúra alatt vagy azt követően, illetve gyomor panaszok esetén a probiotikum készítmények adása javasolt. Nem csak az emberek, hanem a kutyák számára is. Hiszen a probiotikumok segítenek helyreállítani a bélmikrobiom (köznyelven: a „bélflóra”) egyensúlyát. Ezzel pedig nem csak az emésztést javítják és a gyomorpanaszokat szüntetik meg.

A belekben nem csak a táplálék feldolgozása zajlik, hanem itt található az aktív immunvédelemben részt vevő baktériumok jelentős része is. Ezen kívül, a legújabb kutatások szerint az úgynevezett bél – agy tengelyen keresztül bélben található mikroorganizmusok közvetlen kapcsolatban állnak a központi idegrendszerrel. Így részt vesznek nem csak az éhség és a jóllakottság érzés szabályozásában, de hatással vannak a hangulatra, az érzelmekre és a kognitív folyamatokra is.

Fontos tehát, hogy megőrizzük a bélflóra egyensúlyát, hiszen az közvetlen hatással van a kutyánk közérzetére és egészségére. Azonban egy egészséges kutya esetében ez egy önszabályozó rendszer, amely jól működik, ezért nem szükséges közbeavatkozni. Azaz, ha minden rendben van, akkor nincs szükség probiotikum kiegészítők alkalmazására.

Akkor lehet fontos ezek adása, ha kutyánk immunrendszere próbára van téve, például fertőzés, gyulladás, vagy mondjuk az évszakváltások során. Illetve, ha fokozott stressznek van kitéve (költözés, kevés testmozgás, műtét vagy orvosi beavatkozás, új családtag, örökbefogadás, táp váltás, stb.). Ilyen esetekben a bélmikrobiom egyensúlya felborulhat, és a „jó” baktériumok száma lecsökkenhet.

Ha probiotikum pótlásra van szükség, akkor választhatunk a kifejezetten kutyák számára készített kiegészítők közül. Betegség, gyógyszeres kezelés mellé legtöbbször az állatorvosok is javasolnak valamilyen készítményt. Ha szívesen illesztenénk be a kutyánk étrendjébe probiotikumokat természetes forrásból, az alábbi élelmiszerek természetes formában tartalmazzák ezeket a hasznos mikroorganizmusokat:

  • joghurt, kefir
  • tejsavas erjedéssel tartósított zöldségek (pl.: természetes savanyú káposzta vagy kovászos uborka, mely nem tartalmaz mást, csak sót és a zöldséget!)
  • zöld pacal

Szalay Adél / Kutyabarát.hu
Forrás: https://www.thewildest.com/dog-nutrition/dog-probiotics; Kép: Photo by Ylanite Koppens: https://www.pexels.com/photo/adult-white-and-black-jack-russell-terrier-612813/

The post Szüksége van a kutyáknak probiotikum kiegészítőkre? appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Milyen kórokozókat hozhat be kutyánk mancsán a lakásba? https://kutyabarat.hu/kutyabarat_hirek/121766/milyen_korokozokat_hozhat_be_kutyank_mancsan_a_lakasba/ Fri, 30 Jun 2023 14:12:14 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=121766

The post Milyen kórokozókat hozhat be kutyánk mancsán a lakásba? appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>

Amikor sétálni viszed kutyádat, néha bizonyára felmerül benned is, hogy milyen baktériumok tapadnak a mancsára. Pláne amikor koszos utcákon, szennyezett városi környezetben sétáltok. Vagy amikor olyan helyeken végzi a dolgát, ahol száz másik kutya is. Esetleg még kisebb vadon élő állatok, mint mókus, süni, madarak. Ezeknek az állatoknak az ürülékében vajon vannak olyan káros baktériumok, melyek veszélyesek lehetnek az emberre?

Nem kell túlizgulni

Jó hír, hogy a kutya mancsán lévő baktériumok valószínűleg nem fognak megbetegíteni téged. Nagyon ellenálló baktériumokra lenne szükség ahhoz, hogy emberi megbetegedést okozzanak. Ráadásul nagyon nagy mennyiségben kellene jelen lenniük ahhoz, hogy fertőzzenek. Előfordulhat, hogy a kutyád mancsán lévő kórokozók jelentenek egy kis kockázatot. Ez azonban annyira minimális, hogy nem éri meg vele foglalkozni. Ha csak sétálni mész egy városi területen, és nem látsz semmilyen durva szennyeződést ürülékkel, akkor nem kell fertőtleníteni kutyád mancsát. Azok a kórokozók a te cipődön ugyanúgy rajta lesznek, mint az ő mancsán.

Mi van a kutya mancsán?

Ez nagyban függ attól, hogy hol éltek, milyen az életmódotok, és milyen típusú kórokozók vannak a környezetben. Például a városban élő kutyák más baktériumokkal találkoznak, mint a vidéki vagy mezőgazdasági területeken élő kutyák. A kutya mancsára tapadó legtöbb vírus nem marad életképes a kültéri környezetben, és valószínűleg nem lenne már fertőző, mire eléri a beltéri környezetet.

Tehát nem kell túlzottan aggódnod emiatt. A kutyák már eleve tele vannak baktériumokkal, és ezeknek a baktériumoknak a legtöbbje nem okoz betegséget az emberekben és az állatokban. Ráadásul a kutya mancsa valószínűleg nem venne fel annyi kórokozót, vagyis nem lenne elegendő fertőző dózis, ami betegséget okozna. Ahogy a kutyád sétál tovább, sok organizmus leesik a mancsáról, mielőtt hazaérnétek.

Mi a helyzet más állatok ürülékével?

Természetesen vannak olyan organizmusok, melyek veszélyesek lehetnek. Például, ha a kutyád valamilyen szennyezett ürülékkel kerül kapcsolatba. Ilyen helyzetek általában vidéki vagy mezőgazdasági területeken merülhetnek fel. Ahol tehenek vagy madarak vannak. Ezek az állatok olyan kórokozókat hordozhatnak, amelyek az emberek számára is veszélyesek lehetnek. Más kutyák ürüléke akkor lehet veszélyes, ha például hasmenéses a kutya. A nyers húsos étrenden élő kutyák esetében fennáll a szalmonella és a lisztéria terjesztésének kockázata.

Szóval ne aggódj túlzottan a mancs szennyeződése miatt. Ha nagyon koszos, szennyezett helyen jártatok, töröld át kutyád mancsait egy nedves fertőtlenítő kendővel. Egyébként pedig élvezzétek a sétákat, fedezzétek fel a várost és menjetek szuper túraútvonalakra!

Bohata Krisztina

(Kutyabarát.hu)

Forrás: TheHuffpost

The post Milyen kórokozókat hozhat be kutyánk mancsán a lakásba? appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Mire jó a juhzsír a kutyák étrendjében? https://kutyabarat.hu/egeszseg/121077/mire_jo_a_juhzsir_a_kutyak_etrendjeben/ Sun, 14 May 2023 15:22:37 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=121077 juhzsír pro con

Az elmúlt időszakban itthon is egyre szélesebb körben jelennek meg a juhzsír vagy bárányzsír tartalmú étrendkiegészítők a kutyák számára. De […]

The post Mire jó a juhzsír a kutyák étrendjében? appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
juhzsír pro con

Az elmúlt időszakban itthon is egyre szélesebb körben jelennek meg a juhzsír vagy bárányzsír tartalmú étrendkiegészítők a kutyák számára. De vajon milyen esetekben segíthetnek a kutyák egészségének megőrzésében?

Általánosságban, minden zsiradékra igaz, hogy indokolt esetben érdemes feléjük nyúlni. A zsír a kalóriában leggazdagabb táplálékforrás, egy evőkanál zsírban körülbelül 90 kCal van. Ez nem kevés, ha belegondolunk, hogy egy 30 kg-os kutyának körülbelül 1500-1700 kCal a napi szükséglete. Egy löttyintésnyi olaj vagy zsír kb. +5% energiatöbbletet jelent. Ebből következik, hogy a zsírok, olajok hozzáadását általában olyan kutyák számára javasolják, akik nagy energiaigényű elfoglaltságokat űznek. Ilyenek például a sportkutyák vagy a szánhúzók (amikor szánt húznak –  kerti legelészéshez nincs szükségük extra zsírra!). Illetve, ha kutyánk ideiglenesen fokozott fizikai igénybevételnek van kitéve, például edzünk egy versenyre vagy túrázni megyünk.

A juhzsír és a bárányzsír is jól jöhet, ha extra kalóriaszükséglet merül fel, hiszen a kutyák számára vonzó és ízletes. A zsír szobahőmérsékleten folyékony halmazállapotú, illetve általában valamilyen olajjal keverik, így pumpás kiszerelésben könnyen adagolható. Ez nagyon jól jön, hiszen az adagolásban fontos, hogy tartsuk a mértéket.

Természetesen, nemcsak sportkutyáknak, de a nehezen hízó kedvenceknek is hasznos lehet egy kis extra kalória. Bár ilyen esetben érdemes egy kevés szénhidrát hozzáadásával próbálkozni, mert attól gyorsabban jönnek fel az extra dekák. Bár ennek eldöntését érdemes állatorvosra vagy dietetikusra bízni. A juhzsír és az olajok nagy mennyiségben hasmenést okozhatnak, illetve akár hasnyálmirigy-gyulladást is, ezért nem érdemes saját szakállunkra próbálkozni velük.

Még egy tévhit a végére: a juhzsír nem véd a külső élősködők ellen. Sem a kullancsokat, sem a bolhákat, de még a férgeket sem tarja távol. A termékekhez hozzáadott fokhagyma vagy feketekömény olaj természetes hatóanyagai rendelkeznek élősködő távoltartó hatással, de ez a védelem korántsem tekinthető 100%-osnak.


Szalay Adél / Kutyabarát.hu
Kép: Photo by LegioSeven: https://www.pexels.com/photo/shepherd-dog-with-flock-of-sheep-5384726/

The post Mire jó a juhzsír a kutyák étrendjében? appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Hólyagkövesség – vajon az én kutyámat is érintheti? https://kutyabarat.hu/egeszseg/120812/holyagkovesseg_vajon_az_en_kutyamat_is_erintheti/ Sat, 22 Apr 2023 15:03:29 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=120812 hólyagkövek

A hólyagkövesség egy viszonylag gyakori megbetegedés a kutyák körében, mely kezeletlenül hagyva akár életveszélyes állapothoz is vezethet. A hólyagkövesség nem […]

The post Hólyagkövesség – vajon az én kutyámat is érintheti? appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
hólyagkövek

A hólyagkövesség egy viszonylag gyakori megbetegedés a kutyák körében, mely kezeletlenül hagyva akár életveszélyes állapothoz is vezethet. A hólyagkövesség nem összetévesztendő a vesekövességel. Míg az utóbbi esetben a vesében alakul ki homok, illetve kövek, a hólyagkövesség esetében a húgyhólyagban. Ez azért veszélyes, mert a kövek vagy a homok akár a húgycsövet is elzárhatja, különösen kan kutyák esetében.

Gazdiként érdemes odafigyelnünk a húgyutak egészségére. Idősebb kistestű szuka kutyákat érinthet a felfázás, míg a kanok esetében elsősorban a fertőzések és az elzáródás lehet veszélyes. Ezért fontos, hogy rendszeresen figyeljük kutyánk vizeletét és vizelet ürítési szokásait. A vizelet színe, mennyisége és ürítési ideje is informatív, számos betegség esetében intő jel. A barnás színű, sötét vizelet utalhat babéziára vagy más, a vérlemezkék szétesésével járó betegségre. A túl sárgás, kis mennyiségű vizelet dehidratáltságra. Az is árulkodó, ha kutyánk túl sokszor, túl sokat vagy éppen egyáltalán nem pisil. A cukorbetegség, a vesebetegség és még számos más probléma fedezhető fel időben, ha figyelünk erre.

Hólyagkövesség esetén jellemző lehet a vizeletben megjelenő vér, ami a kövek vagy a homok által okozott sérülések eredménye. Ha a kövek részleges vagy teljes elzáródást okoznak, akkor azt tapasztalhatjuk, hogy kutyánk pisilni szeretne, de nem, vagy csak nagyon kevés vizelet ürül. Mivel fájdalmas dologról van szó, ráadásul az elzáródás a hólyag repedését is okozhatja, ne késlekedjünk: azonnal forduljunk állatorvoshoz.

A hólyagköveket az állatorvos gyakran ki is tudja tapintani, de a pontos diagnózishoz további vizsgálatokra lehet szükség.

Szerencsére a hólyagkövesség kezelhető. Minél hamarabb kap kutyánk állatorvosi ellátást, annál kisebb beavatkozással megoldható a probléma.


Szalay Adél / Kutyabarát.hu
Kép: Photo by Blue Bird: https://www.pexels.com/photo/fluffy-dog-raising-hind-paw-in-enclosure-7210613/;

The post Hólyagkövesség – vajon az én kutyámat is érintheti? appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Véradás – életet menthet! https://kutyabarat.hu/egeszseg/120613/veradas_eletet_menthet/ Fri, 07 Apr 2023 06:48:29 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=120613 véradás

Tudjuk, hogy a véradás egy alkalommal akár három ember életét is megmentheti. Ezért fontos, hogy aki teheti, rendszeresen adjon vért. […]

The post Véradás – életet menthet! appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
véradás

Tudjuk, hogy a véradás egy alkalommal akár három ember életét is megmentheti. Ezért fontos, hogy aki teheti, rendszeresen adjon vért. Az talán kevésbé köztudott, hogy a véradás a kutyák számára is lehetőség.

Mikor lehet szükség vérátömlesztésre?

Súlyos betegségek, például bizonyos rák típusok, babesiosis kezelése során a kutyáknak is szüksége lehet vérátömlesztésre. Illetve, súlyos balesetek vagy vérzéssel járó sérülések esetén szintén. Ilyen esetekben a megfelelő vér életet menthet. A donor felkutatása, tesztelése és maga a véradás azonban időigényes és sok feltételhez kötött procedúra.

Hogyan juthatunk vérhez?

Ezt a rizikófaktort csökkenti vérbank, ahol, az emberi vérbankhoz hasonlóan nem csak teljes vért, de különféle vérkészítményeket is tartanak. Szintén a humán példát követve, a donorok vére betegségekre és élősködőkre szűrt, és vércsoportok szerint besorolt.

Ha felmerül a vérátömlesztés lehetősége, akkor az állatorvos igényelhet a kezeléshez megfelelő vérkészítményt. E mellett természetesen lehetőségünk van a donorok toborzására is, hiszen lehet, hogy ez a lehetőség a kézenfekvőbb.

Ki lehet donor?

A véradás – szintén az emberi véradáshoz hasonlóan – kutyák esetében is bizonyos feltételekhez kötött. Az ideális donor 8 évesnél fiatalabb felnőtt, egészséges kutya. Nem adhat vért olyan kutya aki vemhes, szoptat, beteg vagy élősködőkkel fertőzött (pl. szívféreg). Elsősorban a nagyobb testű kutyák alkalmasak a véradásra, a minimum a 25 kg testtömeg. A donor kutya oltásainak, féreghajtásának és chipjének is rendben kell lenni.

Kizáró tényező, ha a kutya 30 napon belül adott vért, illetve ha az oltások felvétele óta nem telt el legalább két hét.

A véradás önkéntes, a véradó programba jelentkező kutyák átesnek a szükséges vizsgálatokon, és ez után kapják meg a kiskönyvüket, illetve kerülnek be az adatbázisba. Ha segítség kell, így elérhetik őket és gazdáikat.


Szalay Adél / Kutyabarát.hu
Photo by Sam Lion: https://www.pexels.com/photo/cute-healthy-yorkshire-terrier-with-nurse-cap-and-stethoscope-5731866/

The post Véradás – életet menthet! appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Tippek az egészségesen csillogó bundáért https://kutyabarat.hu/hasznos_tanacsok/120465/tippek_az_egeszsegesen_csillogo_bundaert/ Sat, 25 Mar 2023 09:25:25 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=120465 csillogó bunda

Csillogó és selymes bunda – az egészség jele, és a gazdik álma. Szinte mágnesesen vonzza a tekintetet egy fénylő, dús […]

The post Tippek az egészségesen csillogó bundáért appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
csillogó bunda

Csillogó és selymes bunda – az egészség jele, és a gazdik álma. Szinte mágnesesen vonzza a tekintetet egy fénylő, dús bundájú eb. Az alábbiakban adunk pár tippet, amelyek segítségével mi is megőrizhetjük kedvencünk szőrzetének egészségét.

Egészséges kutyák esetében a szőrzetnek magától is csillogni kell, vagy legalábbis kellene, ha megfelelő ápolásban lenne része. Bizonyos fajták esetében a fésülés, a szőrzet rendszeres ápolása ehhez elengedhetetlen. Minél hosszabb vagy hullámosabb a szőrzet, annál gyakrabban nyúljunk a fésűhöz, de heti egy alkalom a legtöbb kutyának elegendő.

A rendszeres ápoláshoz fontos a megfelelő eszköztár is. Nem véletlenül van annyiféle fésű és kefe a piacon! A nem megfelelő eszköz ugyanis sértheti, sprőddé teheti a bundát – vagy egyszerűen nem éri el a kívánt eredményt. Teljesen természetes, ha a kínálat láttán elbizonytalanodunk, de nem vagyunk egyedül. Az internet tárháza a kutyaápolási tanácsoknak, de megkérdezhetjük a kutyakozmetikust is. Ő biztosan tudja, hogy kutyánk bundájának ápolásához milyen eszközök a megfelelők.

Ha már kutyakozmetikus: minden kutyának fontos a rendszeres ápolás. Vannak fajták amelyeket gyakrabban kell kozmetikushoz vinni, míg másokat ritkábban. De fontos a rendszeresség és a megfelelő ápolás.

A rendszeresség a fürdetésben is ajánlott. Persze, ha valami eszméletlenül vonzó pocsolya vagy bűzlő akármi akadt az utunkba, akkor azonnali fürdetés kell. Egyébként a havi egy alkalomnál nem ajánlott gyakrabban, de sokkal ritkábban sem.

Ha kutyánk szőre fénytelen, sprőd és hullik, akkor mindannyian tudjuk, hogy valami nincs rendben. A szőrzet az egyik elsőszámú tünetjelző. Ha megváltozik, veszít a fényéből vagy hullani kezd, az utalhat akár belső gyulladásra vagy betegségre is. Ezért, ha kutyánk bundája minden igyekezetünk ellenére nincs a legjobb formában, vagy hirtelen veszít a fényéből, akkor keressük fel az állatorvost egy alapos kivizsgálásra. 


Szalay Adél / Kutyabarát.hu
Forrás: https://www.whole-dog-journal.com/health/10-steps-to-healthy-skin-and-a-silky-coat-for-your-dog/; Kép: Photo by Pixabay: https://www.pexels.com/photo/brown-short-coated-dog-on-macro-photograph-60913/;

The post Tippek az egészségesen csillogó bundáért appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Mikor lehet szüksége a kutyáknak C-vitamin bevitelére? https://kutyabarat.hu/egeszseg/120458/mikor_lehet_szuksege_a_kutyaknak_c_vitamin_bevitelere/ Sat, 25 Mar 2023 09:20:47 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=120458 c-vit kutyáknak

A C-vitamin rendkívül fontos a szervezetünk egészséges működéséhez. Antioxidáns hatású, azaz segít megóvni a szervezetet az oxidatív stressz káros hatásaitól, […]

The post Mikor lehet szüksége a kutyáknak C-vitamin bevitelére? appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
c-vit kutyáknak

A C-vitamin rendkívül fontos a szervezetünk egészséges működéséhez. Antioxidáns hatású, azaz segít megóvni a szervezetet az oxidatív stressz káros hatásaitól, véd a szabadgyökök ellen és gátolja az öregedési folyamatokat.

Az emberi szervezet számára a C-vitamin bevitele szükséges, a kutyák azonban képesek a bevitt táplálékból előállítani. Azaz, ők nem szorulnak olyan mértékben külső pótlásra mint mi, gazdik. Ugyanakkor előfordulhat, hogy valamilyen okból mégis kell egy kis plusz. Ilyen lehet például a fokozott stressz helyzet. Ez ugyanis hamar leépíti a szervezetük C-vitamin tartalékait. Már egy 1942-es tanulmányban felfigyeltek arra, hogy a bőrbeteg kutyák vérében rendkívül alacsony a C-vitamin szint. Később a lázas és kimerült kutyák esetében is hasonló megfigyelésre jutottak a kutatók.

A stressz a C-vitamin-hiány elsőszámú oka. A fizikai stresszt okozhatja gyulladás, kimerültség, megterhelés, sérülés, betegség vagy bármilyen, a kutya szervezetére megterhelően ható folyamat. Az érzelmi stressz oka lehet költözés, egy új családtag érkezése vagy egyszerűen a városi környezet számos zaja és feszített tempója. A kutyák számára a változások stresszel járnak – egyesek intenzívebben, mások lakonikusabban élik ezt meg. Az erdei séták és a kiengedés más módszerei sokat segíthetnek ebben a helyzetben, de elképzelhető, hogy a szervezet külső támogatására van szükség.

Bővebben a stressz felimeréséről: Engedd, hogy kiengedjen! – 1. rész: A stressz felismerése

A stressz mellett szükség lehet C-vitaminra akkor is, ha kutyánk porc- és ízületvédőt szed. A kollagén beépüléséhez ugyanis elengedhetetlen.

Ahogy a kutyák idősödnek, csökken a C-vitamin termelés mértéke a szervezetükben. Ezért az idős kutyák számára is megfontolandó lehet a táplálék kiegészítése.

Ha bármilyen okból C-vitamint kell adnunk kedvencünknek, több féle lehetőség áll előttünk. Ha a porc- és ízületvédelem a cél (azaz, a kollagén felszívódását segítenénk), akkor választhatunk kapásból olyan készítményt, amiben megfelelő arányban van C-vitamin is. Létezik C-vitamin tabletta kutyák részére is. Az emberi készítményekkel érdemes óvatosan bánni. Egyrészt ezek dózisa és az esetleg használt segédanyagok sem biztonságosak a kutyák számára. Másrészt ezekben a C-vitamin aszkorbinsav formájában található meg, melynek felszívódása kutyák esetében nem olyan jó. Az aszkorbát hatékonyabban szívódik fel az ő szervezetükben. Ha tablettát, vagy más készítményt választunk, beszéljük meg az állatorvossal, hogy pontosan melyik készítményt javasolja és milyen dózisban.

A „mesterséges” termékek mellett léteznek természetes források is. Ezekkel is érdemes óvatosan bánni, hiszen nem minden C-vitamin-tartalmú élelmiszer biztonságos a kutyák számára. Az elsőre eszünkbe jutó citrom például nem, ahogy a többi citrusféle sem. A brokkoli, a sárgarépa és a kelfélék valamint a szeder, az eper és a kivi azonban remek források. Ahogy a csipkebogyó por is – erről bővebben korábbi cikkünkben olvashatsz: Csipkebogyópor, az immunrendszer barátja.


Szalay Adél / Kutyabarát.hu
Forrás: https://www.whole-dog-journal.com/food/benefits-of-vitamin-c-to-your-dog/; Kép: Photo by 42 North: https://www.pexels.com/photo/adult-white-and-brown-jack-russell-terrier-1287830/;

The post Mikor lehet szüksége a kutyáknak C-vitamin bevitelére? appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Miért fontos, hogy a karom megfelelő hosszúságú legyen? https://kutyabarat.hu/egeszseg/120364/miert_fontos_hogy_a_karom_megfelelo_hosszusagu_legyen/ Sat, 18 Mar 2023 06:42:30 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=120364 karom vágása fontos

A karom vágása, rövidítése nem tartozik éppen a kellemes feladatok közé. Sok esetben, szerencsére, nincs is szükség rá, mivel a […]

The post Miért fontos, hogy a karom megfelelő hosszúságú legyen? appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
karom vágása fontos

A karom vágása, rövidítése nem tartozik éppen a kellemes feladatok közé. Sok esetben, szerencsére, nincs is szükség rá, mivel a karom természetes kopása megakadályozza, hogy túlnőjön. Ha viszont kutyánk körme valamilyen okból hajlamos túl hosszúra nőni, akkor elkerülhetetlen, hogy közbe lépjünk.

Mitől nőhet túl a karom?

A karom növekedése alkati dolog is lehet, egyes kutyáknak gyorsabban nő, mint másoknak. Idős korban vagy betegség alatt, műtétet követően a kutyák kevesebbet mozognak, ezért a korábban kordában tartott karom túlnőhet. Ha kevesebbet sétálunk betonon vagy aszfalton, az szintén okozhatja túlnövést.

Mikor túl hosszú?

Ha kutyánk karma leér a földre amikor jár, akkor túl hosszú. Ha nem tudjuk biztosan eldönteni, kérdezzük meg az állatorvost vagy a kutyakozmetikust.

Miért fontos, hogy megfelelő hosszúra vágjuk?

A lelógó, túl hosszú köröm kényelmetlen érzés a kutyának, mivel folyamatos nyomást fejt ki az ujjak végére, nyomja a körömágyat. Nyomjuk a körmünk hegyét az asztal lapjához pár másodpercre – érezhető, hogy a körömágyban nyomás keletkezik. Hasonló érzés a kutyánknak minden egyes lépés. A túlnőtt karom miatt a kutya nem tud úgy lépni, ahogy ideális lenne. Hosszú távon a nem megfelelő lépés helytelenül terheli az ízületeket és elváltozásokat okozhat. Emellett pedig balesetveszélyes is. A túl hosszú köröm betörhet, ami fájdalmas, lassan gyógyuló sérüléssel járhat.

Hogyan vágjuk?

A karom kurtítása nem egyszerű feladat. Különösen a sötét körmű kutyák esetében nem látszik, hol van az eleven rész, ezért jobb óvatosnak lenni. Ha nem vagyunk egészen biztosak a dolgunkban, a vágást inkább bízzuk szakemberre (kutyakozmetikus, állatorvos). Ha rendszeres rövidítésre van szükségünk, érdemes megfontolni egy elektromos reszelő beszerzését. Ezzel a kis készülékkel biztonságosan igazíthatjuk megfelelő hosszúságúra kedvencünk karmait.


Szalay Adél / Kutyabarát.hu
Forrás: Instagram – @tailswithnicole; Fotó: 42 North: https://www.pexels.com/hu-hu/foto/allat-kutya-hazi-kedvenc-aranyos-1287830/

The post Miért fontos, hogy a karom megfelelő hosszúságú legyen? appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Almaecet – egészséges, semleges vagy káros? https://kutyabarat.hu/hasznos_tanacsok/120188/almaecet_egeszseges_semleges_vagy_karos/ Mon, 06 Mar 2023 06:18:12 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=120188 almaecetes minden is

Az almaecet talán a legsokoldalúbban használt természetes összetevő a modern, környezettudatos háztartásokban. Használjuk ízesítésre, borogatásra, hajmosásra, takarításra, öblítésre és még […]

The post Almaecet – egészséges, semleges vagy káros? appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
almaecetes minden is

Az almaecet talán a legsokoldalúbban használt természetes összetevő a modern, környezettudatos háztartásokban. Használjuk ízesítésre, borogatásra, hajmosásra, takarításra, öblítésre és még ezer más dologra. Hatalmas előnye, hogy hazai alapanyagokból akár otthon is elkészíthetjük. Sőt, a kishibás alma, az almahéj és a csutka felhasználásának talán legjobb módja. Így minimális az ökológiai lábnyoma, de ha a hazai bio almaecetet vásároljuk meg, azzal sem okozunk túlzott környezeti terhelést.

Ahogy fentebb is írtuk, olyan sok mindenre használható, hogy nem tudunk túl sokat készíteni, ráadásul sokáig eláll. Sőt, egyre jobb lesz. De vajon a kutyák kapcsán is bedobhatjuk? A válasz: igen. És nem is egyféle módon

Almaecet, a kutyabarát takarítószer

A kutyabarát háztartás és takarítás egyik alapja a veszélyes vegyszerek minimalizálása. Különösen az olyan helyeken, ahol a kutyáink közvetlenül érintkezhetnek velük. A szuperillatos felmosó adalék vagy a „friss levegőn száradó ruha” illatú kemikália helyett legalább a kutyánk közvetlen környezetében igyekezzünk olyan tisztítószereket alkalmazni, amelyek kevesebb káros összetevőt, túlzottan erős illatanyagot és potenciális allergént tartalmaznak. Öblítő helyett például kiváló az almaecet – elveszi a szagokat és könnyűvé teszi a textíliákat. A felmosáshoz és a vízkőtelenítéshez is remek.

Selymes, csillogó bunda

Az almaecetes öblítés selymessé és könnyen kezelhetővé teszi a hajat – és a kutyabundát is. Ráadásul csökkentheti a viszketést. Allergiás kutyáknak különösen ajánlott lehet a natúr, zabpelyhes fürdő és az almaecetes öblítés. Így amikor kimossuk az allergiát okozó polleneket és port a bundájukból, nem hagyunk ott helyettük olyan vegyi anyagokat amik irritációt okozhatnak.

Szájon át

Az almaecet kis mennyiségben jó hatással lehet a kutyák emésztésére. A szűretlen, tartósítatlan ecetben lévő enzimek támogathatják a belek egészségét és a jó emésztést.

A fenti alkalmazási módok mindegyikére igaz, hogy az almaecetet megfelelően hígítva alkalmazzuk, és soha ne tegyük nyílt sebre, kiütésre.


Szalay Adél / Kutyabarát.hu
Forrás: https://www.dogsnaturallymagazine.com/3-simple-ways-apple-cider-vinegar-can-help-your-dog/; Kép: Photo by melchor gama: https://www.pexels.com/photo/brown-and-white-portuguese-water-dog-puppy-668004/;

The post Almaecet – egészséges, semleges vagy káros? appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
Olajok – mit érdemes tudni róluk a kutyák táplálása szempontjából? – 3. https://kutyabarat.hu/egeszseg/120080/olajok_mit_erdemes_tudni_roluk_a_kutyak_taplalasa_szempontjabol_3/ Sun, 26 Feb 2023 07:06:35 +0000 https://kutyabarat.hu/?p=120080 olajok 3

A cikk első részében az olajok témáját általánosságban jártuk végig, a másodikban a növényi olajokról volt szó. Most lássuk az […]

The post Olajok – mit érdemes tudni róluk a kutyák táplálása szempontjából? – 3. appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>
olajok 3

A cikk első részében az olajok témáját általánosságban jártuk végig, a másodikban a növényi olajokról volt szó. Most lássuk az állati eredetű olajokat.

Állati eredetű olajok

Állati eredetű olajok esetében elsősorban halolajokról beszélünk. Sokkal több halból nyerhető olaj, mint amennyi félét ténylegesen alkalmazunk a kutyák táplálásában. Az úgynevezett olajos halak szövetéből nyerhető ki az olaj, amelyet általában a hal nevével fémjeleznek. De kapható generikus „halolaj” is, amely esetben szintén különféle olajos halak olajáról beszélhetünk. A halolajok „legfontosabb” összetevője az omega-3 zsírsav, mely egy esszenciális zsírsav, azaz szükséges a kutyák szervezetének normál működéséhez. Az immunrendszer, az idegrendszer és az izmok anyagcseréje szempontjából is lényeges.

Allergia, bőrproblémák, kipirosodás, száraz bőr, gyenge immunrendszer, idős kor, kölyökkor, sport vagy megnövekedett fizikai igénybevétel. Ilyen esetekben kifejezetten ajánlott az omega-3 zsírsavak fokozott bevitele, de a normál működéshez is elengedhetetlen. Gyakorlatilag érdemes folyamatosan biztosítani valamilyen formában.

A halolajok és a környezetszennyezés

Ahogy fentebb is írtuk, a halolajokból jobb az omega-3 zsírsavak felszívódása mint a növényi olajok esetében. Ugyanakkor a környezetszennyezés és a halak tenyésztésének módszerei miatt nagyon oda kell figyelni, hogy honnan jön és milyen eljárással készülnek ezek az olajok. Legyen szó csukamáj-, lazac-, tonhal vagy „sima” halolajról, először is győződjünk meg róla, hogy hidegen sajtolt olajról beszélünk. A hőkezeléssel nyert olaj nem tartalmaz olyan mennyiségben omega-3 zsírsavat.

Másodszor, a halászati/tenyésztési terület és módszer. Mondanunk sem kell, hogy a túlhalászat tönkreteszi a tengereket, ezért a felelős halászati módszerek alkalmazása rendkívül fontos. Figyeljünk a termék kiválasztása során, hogy lehetőleg az európai szabályozások alá eső területről származzon a hal, aminek olaját kutyánknak adjuk.

Minél nagyobb testű a hal, az élete során annál több méreganyagot halmozhatott fel a szervezetében, elsősorban a zsírszövetben, amelyből az olajat nyerik. Egyáltalán nem mindegy tehát, hogy egy folyamatosan antibiotikummal tömött állatról beszélünk egy akvakultúrában vagy a nehézfémmel és radioaktív anyagokkal szennyezett óceánban lubickolt.

Mit tehetünk?

Mivel az emberi tevékenység szépen lassan tönkreteszi a vízi élőhelyeket, ezért nincs egyszerű dolgunk. Viszont tényleg lényeges, hogy utánanézzünk és körültekintően válasszunk. Nem szeretnénk folyamatosan higannyal és más nehézfémekkel, radioaktív anyagokkal vagy antibiotikum-származékokkal etetni a kutyánkat. Keressük a bio minősítést, a fenntartható halászati minősítést és minden olyan bizonyítékot, ami a termék megbízható eredetére utal. Váltogassuk a növényi és állati olajokat, így elkerülhetjük a túlzott bevitelt egy-egy káros anyagból.

Bár ezek a gondolatok ijesztően hathatnak és elvehetik az ember kedvét az élettől, fontos, hogy tisztában legyünk vele, hogy mi kerül a kutyánk tányérjába (és a sajátunkba is!). Tájékozódjunk az élelmiszeripari gyakorlatról, olvassunk utána, hogyan élnek azok az állatok, akiket elfogyasztunk vagy kutyánk elfogyaszt. Ha nem találunk meg valamilyen információt, akkor érdeklődjünk a gyártónál. Nekik pontosan tudniuk kell, hogy honnan származik a termékük. Ha nem adnak kielégítő választ, akkor inkább keressünk másik alternatívát. Azok a gyártók és forgalmazók, akiknek valóban fontos a termékük minősége (és a kutyánk egészsége), örömmel fognak segíteni. Ők többnyire fel is tüntetik azokat az információkat, amik a termék minőségére vonatkoznak.

A hosszas kitérőt követően térjünk vissza a halolajokhoz. Ezek közül leggyakrabban a lazacolaj kerül szóba, ha a kutyánkról van szó.

A lazacolaj

A lazacolaj gazdag omega-3 és 6 zsírsavakban. Ízületi problémák esetén, idős korban, allergiás megbetegedések vagy szőrproblémák, bőrgyulladás esetén remek kiegészítő lehet. A hidegen sajtolt lazacolaj gazdaságos, kis mennyiségben is biztosítja a szükséges esszenciális zsírsav bevitelt. Gyulladáscsökkentő és immunrendszer erősítő hatású.

A csukamájolaj

A lazacolajjal szemben a csukamájolajat a csuka májából és nem a zsírszövetéből nyerik. Emiatt magas az A-vitamin tartalma. Ez egy zsírban oldódó vitamin, ami túladagolható. Ezért ha csukamájolajat adunk a kutyánknak, figyeljünk az A-vitamin bevitelére, ami például a májban van nagy mennyiségben. Ugyanúgy tartalmaz omega-3 és 6 zsírsavakat mint a lazacolaj, de emellett E-vitaminban is gazdag. Az E-vitamin pótlása a lazacolaj adagolása mellett fontos, ezért a lazacolajat mindig váltogassuk csukamájolajjal.

Összefoglaló

Bár elsőre talán összetettnek tűnhet az olajok alkalmazása a kutyánk étrendjében, nem kell megijedni. A legfontosabb a megfelelő minőségű olajok kiválasztása, illetve az adagolásra vonatkozó útmutató betartása. Érdemes figyelnünk a kutyánk általános állapotát, szőrzetét, kedvét és székletét. Ezek jó kiindulási pontok az általános egészségi állapotának megítélésében. Érdemes évente egyszer egy teljes vérképet készíttetnünk, ez informatív az állatorvos számára illetve észrevehetjük, ha valamilyen vitamin, ásványi anyag hiány vagy többlet lépett fel, és ezt korrigálhatjuk.

Kérdéseinket tegyük fel bátran a táplálásban jártas állatorvosnak vagy képzett kisállat dietetikusnak. Konkrét probléma esetén az állatorvosi diagnózis az elsődleges, ez segíthet a dietetikus szakembernek is a megfelelő kiegészítők ajánlása során.


Szalay Adél / Kutyabarát.hu
Forrás: Dr Karen Shaw Becker: Forever Dog; Böszörményi Andrea: Egészség a kutyatálban; https://www.petmd.com/dog/nutrition/4-healthy-oils-add-your-dogs-diet; https://www.whole-dog-journal.com/care/plant-oils/; Fotó: RODNAE Productions: https://www.pexels.com/hu-hu/foto/allat-kutya-hazi-kedvenc-aranyos-7516523/; Fotó: RODNAE Productions: https://www.pexels.com/hu-hu/foto/szemely-hazi-kedvenc-kezeben-tart-fekvo-7516466/; Fotó: RODNAE Productions: https://www.pexels.com/hu-hu/foto/kutya-hazi-kedvenc-aranyos-kolyokkutya-7516846/;

The post Olajok – mit érdemes tudni róluk a kutyák táplálása szempontjából? – 3. appeared first on Kutyabarát életmód magazin - Együtt mindenhová.

]]>